KariéraKariéra

Ako je možné, že v Nórsku stúpa pôrodnosť

 Vlasta Kostercová   25.08.2019   0

Názor, že matka, ktorá dá dieťa do škôlky v roku, je krkavčia matka, sa v nórskej spoločnosti neobjavuje. Skôr naopak: keď nenastúpia do práce, môžu sa stretnúť s názorom, že by sa mala viac zaujímať o svoju kariéru. Vďaka takto nastavenému systému v Nórsku každým rokom stúpa pôrodnosť.

Nórski rodičia majú dve základné možnosti:

  • 46 týždňov rodičovskej dovolenky, v ktorej priebehu poberajú plat v plnej výške alebo
  • 56 týždňov, behom ktorých poberajú plat vo výške 80%.

 

Rozdelenie rodičovskej dovolenky medzi rodičov

  • Matka má rezervované tri týždne pred a šesť týždňov po narodení dieťaťa.
  • Otec môže využiť desať týždňov z celého obdobia rodičovskej dovolenky (tzv. kvóta pre otcov).

Skúsenosť českej mamičky žijúcej v Nórsku:

Najväčší rozdiel medzi Českom a Nórskom je v zlaďovaní práce a rodiny a v rovnoprávnosti mužov a žien. V nórskej spoločnosti je rovnoprávnosť mužov a žien historicky daná. Rešpekt oboch pohlaví je na vysokej úrovni, čo je dané i tým, že v Nórsku je v politike veľké zastúpenie žien na všetkých úrovniach.

Deti tu chodia do škôlky od 1 roku a matky môžu ísť do práce. Otcovia sú na rodičovskej 3 mesiace, behom ktorých poberajú rodinné dávky. Keď ich nevyberú, prepadnú. Túto možnosť si vyberá 90% mužov. Myslím, že je to veľké pozitívum pre rodinu a pre vzťah medzi otcom a dieťaťom. Nórske a švédske štúdie dokazujú, že otcovia, ktorí sú na rodičovskej dovolenke, uprednostňujú čas strávený s deťmi i v ďalších rokoch.

Škôlky v Nórsku plošne začali zavádzať v 70. rokoch a sú súčasťou vzdelávacieho systému. Buď ich dotuje štát alebo sú súkromné, rodičia pritom platia zhruba 10-15% jedného platu. Počet detí je v nich menší nech v Čechách – jedna vychovávateľka má na starosti 3 až 4 deti, tie ročné sú v uzavretých skupinách.

Rodičovská dovolenka trvá rok, na výber je 46 týždňov s plným platom alebo 56 týždňov s 80% platu.

Keď má dieťa rok, väčšina žien sa vracia do práce. Samy si pritom zvolia, na aký pracovný úväzok sa vrátia. Zo zákona je dané, že zamestnávateľ im musí umožniť i menší, trebárs polovičný úväzok.

Ja som bola na materskej rok, pol roka poberám sociálne dávky a skoro pôjdem do práce a dohodnem sa na aký úväzok.  Zamestnávateľ ma kontaktoval i behom tohto roku, zaujímal sa, čo robím, kedy sa chcem vrátiť. Diskriminácia žien, ktoré majú malé deti, nepripadá do úvahy. Zamestnávatelia si vážia ich skúsenosti a umožňujú im posunutú pracovnú dobu.

Názor, že matka, ktorá dá dieťa do škôlky v roku, je krkavčia matka, sa v nórskej spoločnosti neobjavuje. Skôr naopak: keď nenastúpia do práce, môžu sa stretnúť s názorom, že by sa mala viac zaujímať o svoju kariéru. Vďaka takto nastavenému systému v Nórsku každým rokom stúpa pôrodnosť.  

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...