KariéraKariéra

Ako je možné, že v Nórsku stúpa pôrodnosť

 Vlasta Kostercová   25.08.2019   0

Názor, že matka, ktorá dá dieťa do škôlky v roku, je krkavčia matka, sa v nórskej spoločnosti neobjavuje. Skôr naopak: keď nenastúpia do práce, môžu sa stretnúť s názorom, že by sa mala viac zaujímať o svoju kariéru. Vďaka takto nastavenému systému v Nórsku každým rokom stúpa pôrodnosť.

Nórski rodičia majú dve základné možnosti:

  • 46 týždňov rodičovskej dovolenky, v ktorej priebehu poberajú plat v plnej výške alebo
  • 56 týždňov, behom ktorých poberajú plat vo výške 80%.

 

Rozdelenie rodičovskej dovolenky medzi rodičov

  • Matka má rezervované tri týždne pred a šesť týždňov po narodení dieťaťa.
  • Otec môže využiť desať týždňov z celého obdobia rodičovskej dovolenky (tzv. kvóta pre otcov).

Skúsenosť českej mamičky žijúcej v Nórsku:

Najväčší rozdiel medzi Českom a Nórskom je v zlaďovaní práce a rodiny a v rovnoprávnosti mužov a žien. V nórskej spoločnosti je rovnoprávnosť mužov a žien historicky daná. Rešpekt oboch pohlaví je na vysokej úrovni, čo je dané i tým, že v Nórsku je v politike veľké zastúpenie žien na všetkých úrovniach.

Deti tu chodia do škôlky od 1 roku a matky môžu ísť do práce. Otcovia sú na rodičovskej 3 mesiace, behom ktorých poberajú rodinné dávky. Keď ich nevyberú, prepadnú. Túto možnosť si vyberá 90% mužov. Myslím, že je to veľké pozitívum pre rodinu a pre vzťah medzi otcom a dieťaťom. Nórske a švédske štúdie dokazujú, že otcovia, ktorí sú na rodičovskej dovolenke, uprednostňujú čas strávený s deťmi i v ďalších rokoch.

Škôlky v Nórsku plošne začali zavádzať v 70. rokoch a sú súčasťou vzdelávacieho systému. Buď ich dotuje štát alebo sú súkromné, rodičia pritom platia zhruba 10-15% jedného platu. Počet detí je v nich menší nech v Čechách – jedna vychovávateľka má na starosti 3 až 4 deti, tie ročné sú v uzavretých skupinách.

Rodičovská dovolenka trvá rok, na výber je 46 týždňov s plným platom alebo 56 týždňov s 80% platu.

Keď má dieťa rok, väčšina žien sa vracia do práce. Samy si pritom zvolia, na aký pracovný úväzok sa vrátia. Zo zákona je dané, že zamestnávateľ im musí umožniť i menší, trebárs polovičný úväzok.

Ja som bola na materskej rok, pol roka poberám sociálne dávky a skoro pôjdem do práce a dohodnem sa na aký úväzok.  Zamestnávateľ ma kontaktoval i behom tohto roku, zaujímal sa, čo robím, kedy sa chcem vrátiť. Diskriminácia žien, ktoré majú malé deti, nepripadá do úvahy. Zamestnávatelia si vážia ich skúsenosti a umožňujú im posunutú pracovnú dobu.

Názor, že matka, ktorá dá dieťa do škôlky v roku, je krkavčia matka, sa v nórskej spoločnosti neobjavuje. Skôr naopak: keď nenastúpia do práce, môžu sa stretnúť s názorom, že by sa mala viac zaujímať o svoju kariéru. Vďaka takto nastavenému systému v Nórsku každým rokom stúpa pôrodnosť.  

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
Pôrod po francúzsky? Tlmenie bolesti a ocko pri pôrode sú samozrejmosťou
08.04.2021   0
Povestná francúzska elegancia sa netýka len filmov. Tu vo Francúzsku sa pôrod rozhodne toľko neprežíva, nevedú sa verejné diskusie o zlepšení postavenia rodičiek, lepších pôrodniciach, kvalitnejšej starostlivosti, tieto témy majú vyriešené. Tehotenstvo je brané ako normálny stav ženy, o ktorom sa veľa nehovorí. Francúzky až do pôrodu fungujú normálne, chodia do práce, raz za čas si zájdu na vyšetrenie.
babetko
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
Polohy na dojčenie po cisárskom reze
12.04.2021   1
Dojčenie po „cisárskom“ si vyžaduje také polohy na dojčenie, ktoré nezaťažujú operačnú ranu matky.
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...