KariéraKariéra

7 hlavných zmien v Zákonníku práce od 1. marca 2021

 Slávka Boldocká   01.03.2021   0

Práva a povinnosti zamestnancov, vrátane zamestnaných rodičov a študentov, či odbory na jednej strane, ale aj zamestnávateľov na strane druhej, sa od 1. marca menia. Dôvodom je novela Zákonníka práce, ktorú poslanci schválili ešte koncom vlaňajšieho roka.

Tu je sedem dôležitých zmien, ktoré prináša novela:

 

 

 

Nárok na dlhšiu dovolenku pre rodičov

Úprava nastala aj pri počte dní pracovného voľna u rodičov do 33 rokov, presnejšie nároku na 5 týždňovú dovolenku. „Po novom zostáva rodičovi do 33 rokov nárok na päť týždňov dovolenky len v prípade, ak sa osobne stará o vlastné neplnoleté dieťa vrátane striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, a zamestnanec, ktorý sa osobne stará o neplnoleté dieťa zverené mu do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu alebo príslušného orgánu,“ hovorí Ivan Zizič.

V prípade rozvedeného manželstva tak nemá nárok na 5 týždňov dovolenky zamestnanec, ktorý je rozvedený a súd po rozvode zveril dieťa do starostlivosti druhému rodičovi. Platí však aj, že zamestnanec má nárok na 5 týždňov dovolenky, ak sa osobne stará o vlastné dieťa bez ohľadu, či je s partnerom zosobášený. „Cieľom novely a definície bolo prispieť k jednoznačnému stanoveniu, komu je zamestnávateľ povinný priznať navýšenie dovolenkového nároku z dôvodu starostlivosti o dieťa,“ podotýka odborník.

Práce z domu je jasne definovaná

Pandemické opatrenia súvisiace so zastavením šírenia koronavírusu spôsobili, že mnohé firmy umožnili a v súčasnosti už aj žiadajú od zamestnancov, aby prácu, pokiaľ to jej charakter dovoľuje, vykonávali z domu. Aj preto jednou z hlavných zmien v Zákonníku práce je úprava, resp. presnejšie definovanie domáckej práce a telepráce. „Je jasne definované, že domácka práca alebo telepráca je práca, ktorá by mohla byť vykonávaná na pracovisku zamestnávateľa, ale je vykonávaná z domácnosti zamestnanca. Pri tomto druhu práce bude zamestnávateľ povinný uhrádzať zvýšené výdavky spojené s používaním vlastného náradia, zariadenia a iných predmetom potrebných pre výkon práce,“ konštatuje Ivan Zizič, country manager Elanor Slovakia. Spoločnosť je významným hráčom v poskytovaní outsourcingu mzdových a administratívnych personálnych služieb na Slovensku.

V rámci telepráce a domáckej práce sa tiež zaviedol štátút zamestnaneckého práva na offline režim po pracovnej dobe. „Úpravu a vymedzenie domácej práce a telepráce vnímame ako pozitívnu zmenu. Dôvodom bolo, že pôvodne išlo o štatút práce napísaný narýchlo, takmer na kolene. Obsahoval veľa nejasností a bol predmetom sporov medzi zamestnancami a zamestnávateľmi,“ dodáva Ivan Zizič..

Voľba medzi gastrolístkom a platbou

Druhou veľmi dôležitou zmenou je možnosť zamestnanca vybrať si medzi gastrolístkom a finančnou platbou.Od 1. marca musí zamestnávateľ umožniť zamestnancov voľbu medzi stravnými lístkami a finančným príspevkom,“ podotýka Ivan Zizič. Avšak v prípade, že zamestnanec zmení voľbu vyplácania, účinná bude 12 mesiacov bez možnosti ďalšej zmeny. „Finančný príspevok bude priamo súčasťou čistej mzdy zamestnanca v sume zhodnej, ako je príspevok na stravovanie pre iných zamestnancov,“ spresňuje.

Dôležitou zmenou je takisto plná elektronizácia stravných lístkov cez stravovacie karty od 1.1. 2023.

Výpoveď v 65. rokoch

Zákonník práce pozná viacero dôvodov, za akých zamestnávateľ môže dať výpoveď zamestnancovi, aj zamestnanec zamestnávateľovi. Novela prináša ďalší dôvod pre výpoveď zo strany zamestnávateľa. „Novým dôvodom pre výpoveď zamestnancovi bude jeho dovŕšenie 65 rokov. To znamená, že zamestnávateľ môže zamestnancovi po dovŕšení veku 65 rokov dať výpoveď,“ spresňuje Ivan Zizič. Je to zjavne reakcia na napätý trh práce a rastúcu nezamestnanosť.

Zmena v odboroch

Novela priniesla výraznú zmenu aj pokiaľ ide o odbory. „Po novom budú musieť tvoriť odbory iba osoby, ktoré sú u daného zamestnávateľa aj reálne zamestnané, a teda sú v priamom pracovnom pomere s predmetným zamestnávateľom,“ vysvetľuje Ivan Zizič. Vymedzenie podmienok pre účasť na odboroch je podľa neho krokom voči špekulácii pri vytváraní pseudoodborov vo firmách, ako k tomu dochádzalo doteraz.

Študenti na brigáde

Významné zmeny nastali aj v prípade študentskej práce. Od 1. marca budú môcť študenti od 15 rokov vykonávať fyzické práce, aj keď neukončili školskú dochádzku. „Podmienkou pre zamestnávateľa na uzatvorenie pracovného vzťahu s takouto osobou bude povolenie pre danú osobu na výkon konkrétnej práce u zamestnávateľa. Snahu podporiť brigádnickú činnosť formou ľahkej práce u mladých vnímame pozitívne,“ poznamenáva country manager spoločnosti Elanor.

Dlhšie vysokoškolákom

Študentom vysokej školy a strednej školy bude podľa novely Zákonníka práce tiež predĺžená možnosť brigádovať až do 31. októbra roku, v ktorom ukončili štúdium, čim sa predlžuje možnosť na výkon dohody o brigádnickej činnosti so všetkými ekonomickými výhodami. „Túto zmenu vnímame tiež pozitívne. V tomto prípade je to benefit pre končiacich študentov vo forme zvýhodnenej práce. Jedným z dôvodov je určite zvyšujúca sa nezamestnanosť v aktuálnom období a zároveň snaha túto štatistiku minimálne v tomto roku čo najmenej navyšovať,“ dodáva Ivan Zizič.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oxytocín
17.04.2021   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
babetko
9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení
17.04.2021   0
Moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. Preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...