KariéraBiznis po deťoch

Zuzana Gránska: Deti sú nekonečnou inšpiráciou. Dokážu vás nasmerovať, ako ďalej

 redakcia cvicte.sk   14.02.2018   0

Príchod dieťaťa je nová etapa v živote ženy. Jedinečná premiéra v role matky, ktorá sa nikdy nebude opakovať. Ako sa jej ktorá mama dokáže zhostiť, je individuálne. Môže sa v tomto období s dieťaťom tešiť z jeho prvých zúbkov, krokov, slov, alebo z neho vyťažiť ešte viac.

foto: Jana Čavojská

 

Materská – nový štart do života?

Príchod dieťaťa vám zväčša obráti život naruby, ale zároveň môže priniesť nespočetne veľa nových inšpirácií. Môže sa stať vaším úplne novým štartom do života. Mnoho žien sa práve v tomto období začne na svet okolo seba pozerať úplne inak. Vidia veci, ktoré predtým nevnímali a s dieťaťom v náručí viac uvažujú o budúcnosti.

Ako všetko zladiť tak, aby sme boli šťastí?

A práve v takýchto chvíľach prichádzajú nápady, ktoré sa zbierajú v šuplíkoch a zápisníkoch, až z toho jedného dňa vypadne niečo dokonalé. Pravdou je, že mnohé mamy nemajú odvahu tieto úžasné nápady zrealizovať, ale stále je veľa takých, ktorým sa to darí.

Takéto príbehy úspešných mám pozbierali po Slovensku aj autori knihy iMAMA. Píšu o 23 ženách, ktoré si popri deťoch skôr či neskôr začali realizovať svoje sny a našli naplnenie v tomto spojení – robia prácu, ktorú milujú a zároveň sú rodine stále nablízku.

foto: Jana Čavojská

 

Neberte si toho na plecia priveľa!

Zuzana Gránska je jednou z inšpiratívnych mám, o ktorých sa v knihe iMAMA môžete dočítať. Založila úspešný sledovaný portál o výchove a vzdelávaní Eduworld.sk. Hovorí, že základom pre šťastnú rodinu nie je nič iné ako spokojná mama.

Ak nájdete prácu, ktorá vás bude napĺňať a zároveň dokážete byť svojim deťom a manželovi nablízku, staviate si pevné základy pre šťastnú rodinu. Upozorňuje však, že každé dieťa je iné, každá mama je iná, a preto máme všetci úplne iné podmienky začať budovať v tomto období svoje sny od základov. Netreba sa uponáhľať. Všetko má svoj čas.

„Možno vás kopne múza na prvej materskej a možno až na tretej, keď už budete omnoho zrelšie a dokážete svoj sen ľahšie zrealizovať,“ dodáva. Nervózna preťažená mama so skvelým nápadom na podnikanie neprospeje nikomu. „Ak si nie ste isté, radšej vyčkajte, a možno sa povenujete dôkladnejšie príprave, do čoho by ste sa mohli v pravý čas pustiť,“ dodáva. Majte na pamäti, že spokojná mama je pre rodinu nenahraditeľná, hovorí Zuzana.

„Spokojná mama je v prvom rade tá, ktorá sa dokáže zastaviť a povedať jasne, nahlas, čo je v ktorom období pre ňu najdôležitejšie, a podľa toho aj žiť,“ vysvetľuje v rozhovore v knihe iMAMA Zuzana. Ak máte veľmi náročné dieťa, iste to v jeho prvom roku nebude vhodné obdobie na začiatok vášho prvého podnikania. Hlavne radí, aby sme sa nenechali zmiasť tým, do čoho nás tlačí okolie. My najlepšie vo svojom vnútri vieme, čo zvládneme a v akom čase.

Od ženy sa očakáva veľmi veľa. Mala by byť dokonalou manželkou, porodiť aspoň dve deti, lebo mať iba jedno je sebecké, mať dokonale upratanú domácnosť, variť zdravo, byť vzdelaná, mať dobre naštartovanú kariéru ešte pred materstvom, ale aj nevšedné záujmy, aby bola aj po rokoch pre partnera atraktívna... No, a výchova detí je kapitola sama osebe. Všetky tieto vysoké očakávania okolia bránia byť ženám obyčajnými spokojnými mamami. Neustále sa snažia porovnávať s ideálmi, ktoré sú v skutočnosti naraz nedosiahnuteľné.“

 Zuzana pripomína, že je rada, že aj slávne mamy zo šoubiznisu či iných sfér priznávajú, že prestali predstierať „dokonalé matky“, ktoré dokážu zvládať naraz úplne všetko s úsmevom na perách. Postupne priznávajú, že zladiť kariéru a rodinu je náročné, a preto si treba v každom čase určiť svoje priority.

„Hovorí sa, že šťastie praje pripraveným. Skúste byť teda pripravené a ak túžite po vlastnom projekte, iste vám zaklope na dvere v správny čas,“ dodáva Zuzana.

 

 

Aj rozhovor so Zuzkou Gránskouktorá vybudovala popri materstve uznávaný portál Eduworld.sk, nájdete v knihe iMAMA. Motivačnej knihe s reálnymi príbehmi Sloveniek, ktoré dokázali skĺbiť prácu, materstvo a osobný život. 

Projekt iMAMA je partnerským projektom vydavateľstva FITnamotávka v spolupráci s portálmi CVIČTE.SK a Rodinka.sk.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...