KariéraBiznis po deťoch

Zmenila kariéru, aby sa mohla venovať dcére

 Adela Jasenovcová   23.05.2018   0

Mnoho bezdetných žien v produktívnom veku trápi otázka, kedy príde ten správny čas prerušiť sľubnú kariéru a začať rodiť deti. Často toto rozhodnutie nechávajú na poslednú chvíľu.

Práve im sa chceme článkom prihovoriť. Kariéra sa totiž dá skĺbiť s materstvom lepšie, než si myslíte.

Elena Prokopová, foto: Vladimír Kampf

 

Kedy je ten správny čas?

Psychológovia tvrdia, že ideálny čas na rolu matky neexistuje. Buď príde alebo nie. Ak dieťa vstúpi do života ženy, chvíľu trvá, kým sa s novou rolou vyrovná. Chce to čas, kým nabehne na nový systém, ktorý je takmer regulérnou prácou, hoci s voňavým bonusom v perinke.

Vytúžené bábätko prehodí všetko naruby a žena funguje v inom režime ako predtým. Ak však získa podporu blízkeho okolia, transformáciu na matku zvládne hravo. Práve vďaka podpore okolia môže pokračovať aj v kariére, samozrejme, s určitými obmedzeniami, s ktorými sa v dnešnej vyspelej spoločnosti už počíta. 

Nedá sa všetko na 100 %

Dôležité je, aby žena zistila včas svoje priority a začala podľa nich žiť. Prispôsobiť sa novej situácii v rodine si vyžaduje množstvo ústupkov, od starostlivosti o domácnosť, cez teplé večere až po voľný čas, venovaný iba sebe. Nedá sa všetko robiť popri deťoch na 100% a čím skôr to žena pochopí, tým ľahšie sa jej bude dýchať.

Príkladom ambicióznej, no láskavej ženy-matky je aj Elena Prokopová, ktorá zmenila svoju kariéru, aby sa mohla venovať dcére.

Elena je pediatričkou. Hoci sa zdá, že povolanie detskej lekárky nemá s biznisom nič spoločné, nie je to celkom tak. Je totiž riaditeľkou vo vlastnej firme s povinnosťami podnikateľky, manažérky aj lekárky. Jej inšpiratívny príbeh opísala motivačná kniha iMAMA.

Elena nastúpila po škole do nemocnice na Antolskej ulici v Bratislave, na novorodenecké oddelenie. Po piatich rokoch si urobila atestáciu z pediatrie a chcela zostať v nemocnici.

Ibaže, v tom čase už mala malú dcérku a aj jej muž bol lekár. No, a po dva a pol roku na materskej, keď nastúpila opäť do práce, s mužom zistili, že dvaja lekári so službami v nemocnici sú profesie, ktoré sa s deťmi veľmi nezlučujú.

Elena Prokopová, foto: Vladimír Kampf

 

„Doslova sme si dcérku podávali na vrátnici nemocnice, a tento spôsob hodnotím s odstupom času ako hrozný. Potom sme pracovnú zaneprázdnenosť riešili babkami, služby sme si s mužom písali v jeden deň a Terezka bola zatiaľ u babičky.

Dcérka však strácala pojem o čase, netušila, kedy je pondelok, kedy nedeľa, bolo ťažko plánovať víkendové rodinné aktivity, ako to robia iné rodiny,“ uvádza Elena.

Musela prísť voľba.

Po nejakom čase prebrala firmu po starej pani doktorke, vrátane sestričky, ktorá bola zamestnancom firmy. Pretože ambulantní lekári fungujú ako podnikatelia.

Majú vlastnú firmu, priestory si prenajímajú, zamestnávajú seba, sestričky, upratovačku, externú účtovníčku. A okrem toho musia všetok, naozaj všetok tovar od obyčajnej ihly až po zložité prístroje objednávať a platiť sami.

„Bol to zrazu celkom iný typ práce, a hoci som si myslela, že mi práce ubudne, ako ambulantná lekárka mám neporovnateľne viac roboty. Okrem toho, že musím liečiť, týkajú sa ma aj zákony, ich novely, riešim mzdy, odvody,“ hovorí Elena.

Ambulancia jej pomohla aj vo vzťahu s dcérkou. Naozaj si mohla upratať čas tak, aby ju poobede mohla zobrať zo školy alebo voziť na krúžky. Obe veci, práca aj dcéra, sú pre ňu dôležité. Ide o to, ako sa to všetko zosúladí.

Súkromný archív Eleny Prokopovej

 

Elena ďalej o svojej práci hovorí:

„Domov si nosím tiež papierovačky, píšem lekárske posudky, pripravujem sa na prednášky atď. Kedykoľvek by som sa mohla vrátiť do nemocnice, ale už nechcem. Prišla som na to, že aj v obvode sa dá robiť veľká medicína.

Ak sa vrátim späť do minulosti, pri malom dieťati som kvitovala časovú flexibilitu, akú mi práca v obvodnej ambulancii poskytovala. Lepšie som dokázala napĺňať dcérine potreby a hospodáriť s časom. A zistila som tiež, že tento druh medicíny nie je v žiadnom prípade podradný.“

Na záver odkazuje Elena mamičkám: „Vyjadrite svoje emócie – keď ste smutná, plačte, keď nahnevaná, kričte, a keď ste šťastná, tak sa smejte.“

Aj príbeh Eleny Prokopovej nájdete v knihe iMAMA. Motivačnej knihe s reálnymi príbehmi Sloveniek, ktoré dokázali skĺbiť prácu, materstvo a osobný život.

 

Projekt iMAMA je partnerským projektom vydavateľstva FITnamotávka v spolupráci s portálmi CVIČTE.SK a Rodinka.sk.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2019: Mamy oznámkovali najlepšie pôrodnice
20.07.2019   0
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek.
Sprievodca pôrodnicami 2019
18.07.2019   0
V pôrodniciach chýbajú obyčajné sprchy a toalety
17.07.2019   0
Poznámka mamy, že netiekla v pôrodnici teplá voda, je jedna z čerešničiek.
babetko
Čo o deťoch prezrádza spôsob hry?
22.07.2019   0
Hra tvorí najvýznamnejšiu súčasť rozvoja dieťaťa. Umožňuje mu učiť sa, skúšať, objavovať, ale aj oddychovať či opakovať. Dieťa, ktoré sa môže dosýta a nerušene hrať, nechýbajú mu podnety a najmä v prvých rokoch nápomocná ruka rodiča, je šťastné dieťa. Práve prostredníctvom hry sa najrýchlejšie prejaví potenciál, vlohy a záujmy, ktoré môžete v rannom veku podchytiť a objaviť budúce povolenie alebo milovaný koníček.
Bonding náš každodenný
17.07.2019   0
Ako vyzerá podpora bondingu v našich pôrodniciach? Prečo sú medzi jednotlivými nemocnicami rozdiely v jeho podpore? Dá sa dieťatko priložiť mamičke hneď po narodení aj v prípade cisárskeho rezu?
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.