KariéraBiznis po deťoch

Zmenila kariéru, aby sa mohla venovať dcére

 Adela Jasenovcová   23.05.2018   0

Mnoho bezdetných žien v produktívnom veku trápi otázka, kedy príde ten správny čas prerušiť sľubnú kariéru a začať rodiť deti. Často toto rozhodnutie nechávajú na poslednú chvíľu.

Práve im sa chceme článkom prihovoriť. Kariéra sa totiž dá skĺbiť s materstvom lepšie, než si myslíte.

Elena Prokopová, foto: Vladimír Kampf

 

Kedy je ten správny čas?

Psychológovia tvrdia, že ideálny čas na rolu matky neexistuje. Buď príde alebo nie. Ak dieťa vstúpi do života ženy, chvíľu trvá, kým sa s novou rolou vyrovná. Chce to čas, kým nabehne na nový systém, ktorý je takmer regulérnou prácou, hoci s voňavým bonusom v perinke.

Vytúžené bábätko prehodí všetko naruby a žena funguje v inom režime ako predtým. Ak však získa podporu blízkeho okolia, transformáciu na matku zvládne hravo. Práve vďaka podpore okolia môže pokračovať aj v kariére, samozrejme, s určitými obmedzeniami, s ktorými sa v dnešnej vyspelej spoločnosti už počíta. 

Nedá sa všetko na 100 %

Dôležité je, aby žena zistila včas svoje priority a začala podľa nich žiť. Prispôsobiť sa novej situácii v rodine si vyžaduje množstvo ústupkov, od starostlivosti o domácnosť, cez teplé večere až po voľný čas, venovaný iba sebe. Nedá sa všetko robiť popri deťoch na 100% a čím skôr to žena pochopí, tým ľahšie sa jej bude dýchať.

Príkladom ambicióznej, no láskavej ženy-matky je aj Elena Prokopová, ktorá zmenila svoju kariéru, aby sa mohla venovať dcére.

Elena je pediatričkou. Hoci sa zdá, že povolanie detskej lekárky nemá s biznisom nič spoločné, nie je to celkom tak. Je totiž riaditeľkou vo vlastnej firme s povinnosťami podnikateľky, manažérky aj lekárky. Jej inšpiratívny príbeh opísala motivačná kniha iMAMA.

Elena nastúpila po škole do nemocnice na Antolskej ulici v Bratislave, na novorodenecké oddelenie. Po piatich rokoch si urobila atestáciu z pediatrie a chcela zostať v nemocnici.

Ibaže, v tom čase už mala malú dcérku a aj jej muž bol lekár. No, a po dva a pol roku na materskej, keď nastúpila opäť do práce, s mužom zistili, že dvaja lekári so službami v nemocnici sú profesie, ktoré sa s deťmi veľmi nezlučujú.

Elena Prokopová, foto: Vladimír Kampf

 

„Doslova sme si dcérku podávali na vrátnici nemocnice, a tento spôsob hodnotím s odstupom času ako hrozný. Potom sme pracovnú zaneprázdnenosť riešili babkami, služby sme si s mužom písali v jeden deň a Terezka bola zatiaľ u babičky.

Dcérka však strácala pojem o čase, netušila, kedy je pondelok, kedy nedeľa, bolo ťažko plánovať víkendové rodinné aktivity, ako to robia iné rodiny,“ uvádza Elena.

Musela prísť voľba.

Po nejakom čase prebrala firmu po starej pani doktorke, vrátane sestričky, ktorá bola zamestnancom firmy. Pretože ambulantní lekári fungujú ako podnikatelia.

Majú vlastnú firmu, priestory si prenajímajú, zamestnávajú seba, sestričky, upratovačku, externú účtovníčku. A okrem toho musia všetok, naozaj všetok tovar od obyčajnej ihly až po zložité prístroje objednávať a platiť sami.

„Bol to zrazu celkom iný typ práce, a hoci som si myslela, že mi práce ubudne, ako ambulantná lekárka mám neporovnateľne viac roboty. Okrem toho, že musím liečiť, týkajú sa ma aj zákony, ich novely, riešim mzdy, odvody,“ hovorí Elena.

Ambulancia jej pomohla aj vo vzťahu s dcérkou. Naozaj si mohla upratať čas tak, aby ju poobede mohla zobrať zo školy alebo voziť na krúžky. Obe veci, práca aj dcéra, sú pre ňu dôležité. Ide o to, ako sa to všetko zosúladí.

Súkromný archív Eleny Prokopovej

 

Elena ďalej o svojej práci hovorí:

„Domov si nosím tiež papierovačky, píšem lekárske posudky, pripravujem sa na prednášky atď. Kedykoľvek by som sa mohla vrátiť do nemocnice, ale už nechcem. Prišla som na to, že aj v obvode sa dá robiť veľká medicína.

Ak sa vrátim späť do minulosti, pri malom dieťati som kvitovala časovú flexibilitu, akú mi práca v obvodnej ambulancii poskytovala. Lepšie som dokázala napĺňať dcérine potreby a hospodáriť s časom. A zistila som tiež, že tento druh medicíny nie je v žiadnom prípade podradný.“

Na záver odkazuje Elena mamičkám: „Vyjadrite svoje emócie – keď ste smutná, plačte, keď nahnevaná, kričte, a keď ste šťastná, tak sa smejte.“

Aj príbeh Eleny Prokopovej nájdete v knihe iMAMA. Motivačnej knihe s reálnymi príbehmi Sloveniek, ktoré dokázali skĺbiť prácu, materstvo a osobný život.

 

Projekt iMAMA je partnerským projektom vydavateľstva FITnamotávka v spolupráci s portálmi CVIČTE.SK a Rodinka.sk.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...