KariéraBiznis po deťoch

Svoju značku vymysleli pri kočíkovaní. Dnes u nich nakupujú všetky slovenské mamičky

 Marcela Beňová   27.11.2018   0

Miriam a Lenka sú dve šikovné maminy, ktoré možno poznáte pod značkou Mile. Deti rady nosia ich tričká s nápaditou originálnou potlačou, mamičky zas milujú retro pančuchy, ktoré si pamätajú z detsva.

Zuzana Gavulová

 

Vianočná sezóna u Mile začala novými kúsami s lyžiarskou tematikou. Ako sa darí originálnej autorskej značke a prečo je taká obľúbená? To sa dozviete v našom rozhovore.

Značku Mile ste rozbehli počas materskej dovolenky, keď väčšina žien nemá čas vôbec na nič. Ako sa vám to podarilo?

Počas prvých mesiacov po pôrode sme krúžili okolo bratislavských jazier a mali nekonečne veľa času na rozhovory. Tie intuitívne skĺzli do toho, že by sme mohli niečo spoločne podniknúť.

Cítili sme, že máme rovnaké estetické cítenie, a ani jednej z nás nevyhovovala situácia s detským oblečením na trhu. Mali sme pocit, že by sme sa spoločne mohli do niečoho pustiť. Najskôr to bolo o tom, že sme si pokrývali to, čo nám v móde pre našich synov chýbalo.

Postupne sme zistili, že rovnako premýšľajú aj iné mamy. Na trhu bolo striktne rozdelené oblečenie pre chlapcov a dievčatá, stereotypne umiestnené obrázky, a na to sme mali iný názor. Všetko bolo pomalé, postupné a trvalo nám to nekonečne dlho.

Ako sa podniká dvom mamičkám bez predchádzajúcim skúseností v slovenských podmienkach?

Nemôžeme tvrdiť, že to bolo ľahké. No my sme mali sen a napĺňali sme si ho tak, ako sme v tej chvíli vedeli. Nemali sme biznis plány a ani plány na ďalší mesiac. Len sme túžili tvoriť.

Postupne sme zistili, že sme začali podnikať, a tomu sme museli prispôsobiť procesy.

Za značkou Mile dnes stojí celý tím. 

My dve sme zodpovedné za vizuálnu cestu Mile. Spoločne s našimi deťmi objavujeme nové témy detstva, ktoré túžime cez oblečenie stvárniť. Máme na starosti všetko a postupne delegujeme a hľadáme nadšencov, ktorých bude naša tvorba a značka baviť.

Už tri roky je s nami aj Lucka, ktorá je úžasná v konštrukcii strihov a je našou oporou. Máme však obrovské množstvo priateľov – ilustrátorov a grafických dizajnérov, ktorí s nami tvoria Mile veci a pomáhajú nám.

Absolútne podstatná je pre nás naša fotografka Zuzka Gavulová, ktorá je ochotná každú našu kolekciu nafotiť s nadšením, akoby bola prvá. Je ochotná s nami cestovať do nových lokácií a má až detskú radosť z našej tvorby. 

Zuzana Gavulová

 

Značka Mile začínala skromne u vás doma. Kam ste sa odvtedy posunuli?

Posunuli sme sa o pár ulíc ďalej. Momentálne sme na Račianskej ulici v Novej Cvernovke. Máme showroom, kde tvoríme a zákazníci môžu prísť a vidieť veci naživo. To je pre nás a náš splnený sen nesmierne dôležitá vec.

Posunuli sme sa aj v predstavách. Tento rok sme redizajnovali naše logo a spustili nový eshop. Túto zmenu sme mali dlho v hlave. Vyčistili sme si myšlienky a jasnejšie si stanovili cestu. 

Sú slovenské ženy ochotné investovať skôr do kvality ako do kvantity?

Áno. Je čoraz viac mám, ktorým nezáleží na kvantite, ale na kvalite, a chcú vnímať oblečenie nie ako kus textilu, ale ako predmet, ku ktorému majú úctu.

Vážia si, že ide o autorské potlače, prácu ilustrátorov, a že produkty šijú slovenské ruky. Vedia oceniť odkaz každej kolekcie a tešia sa na ďalšiu. To je pre nás obrovsky dôležitá vec a motor.

Sú pre značku Mile dôležité termíny ako udržateľnosť, slow fashion a životné prostredie?

Samozrejme. Aj keď sa všetko nedá hneď, našou víziou je ísť čoraz čistejším a udržateľným smerov. Neustále hľadáme nové materiály a záleží nám na každom kroku.

Pre nás je dôležité aj to, aby každý, kto s nami a pre nás tvorí či robí, cítil pri tvorbe radosť a malo to preňho zmysel. 

Čím je špecifický dizajn oblečenia Mile?

Pre Mile je typická tvorba kolekcií v témach, ktoré prináša detstvo našich detí. Majú síce už skoro 8 rokov, ale tvoríme tak, ako oni rastú. Každú tému im chceme priblížiť prostredníctvom módy.

Keď ich začal zaujímať vesmír, siahli sme po ňom, lebo sme im ho túžili priniesť aj na tričku. Milujeme hravé potlače, ktoré však bavia nekonečne dlho. Dizajn nie je infantilný a čoraz častejšie si naše veci obliekajú aj nemamy a netatovia s čistej nostalgie za detstvom.

My mamy milujeme príjemné materiály a originalitu. Čo nosia rady naše deti? 

Deti chcú všetko, čo má príbeh a je pútavé. Nemusí ísť o hodnoverne nakreslené ilustrácie. Majú rady kus tajomna a čosi, čo v nich spustí fantáziu. Milujú napríklad naše potlače – cesty, kedy tričko slúži aj ako hracia plocha, a na ceste hneď vidia auto, traktor...

Pri svojej tvorbe ste nezostali len pri oblečení pre deti. Čo máte pripravené pre mamičky?

Najskôr sme pre mamy a dospelákov nechceli tvoriť, nemali sme k tomu vzťah, a ani sme si neverili. Ale akosi nás dospeláci presvedčili a vliali nám obrovský kus dôvery a odvahy.

Čoraz radšej tvoríme aj pre nich, a to praktické a pohodlné modely. Ich radosť z niektorých našich produktov je niekedy až magická a rovnako intenzívna ako radosť dieťaťa. 

Zuzana Gavulová

 

Značka Mile je známa netradičnými farbami a vzormi. Ako do vašej dielne prichádzajú originálne látky, z ktorých šijete?

Gro našich látok sú látky autorské, nejde o metráž, ale o originály. Ilustrácie a dizajny tvoríme spolu s talentovanými ilustrátormi a grafickými dizajnérmi, s ktorými máme až priateľský vzťah a tvorba ich napĺňa tak ako nás. 

Ako dizajnérska značka musíte mať prehľad o móde. Čo sa bude u Mile nosiť túto sezónu?

Práve naopak, nemáme už prehľad. Vzniklo veľmi veľa značiek, nových príbehov a nestíhame ich sledovať. Nás trendy aj celkom obchádzajú a vždy tvoríme to, čím žijeme.

Tendencia je však pozerať sa na módu ako na tvorbu s hodnotou A to je krásne smerovanie, pretože textil nemusí byť na jedno použitie, môže tešiť generácie. 

Na čom sa teraz v Mile pracuje?

Momentálne na dokončení posledných krokov dvoch kolekcií. Ďalšie máme rozpracované a ďalšie zasa v hlave. Je toho toľko, čo túžime stihnúť vytvoriť!

Čo by ste poradili ženám, ktoré majú nápad a chuť začať pracovať na niečom vlastnom?

Možno to vyznie niekoľkokrát prežuté klišé. Najdôležitejšie je tvoriť niečo, čomu človek verí a má k tomu čistú lásku. Nielen programovo a bezemočne ísť po trendoch. Nekopírovať a hlavne priniesť niečo originálne a iné, ako tu bolo doteraz.

Nám zafungovalo, že sme boli a stále sme dve. Jedna druhú podržíme a sme si nesmierne dôležitými parťákmi v dobrom aj v zlom. Ak v čosi človek verí, robí to poctivo a chce zdolávať prekážky, čaká ho úspech v podobe sebarealizácie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
Pôrod po francúzsky? Tlmenie bolesti a ocko pri pôrode sú samozrejmosťou
08.04.2021   0
Povestná francúzska elegancia sa netýka len filmov. Tu vo Francúzsku sa pôrod rozhodne toľko neprežíva, nevedú sa verejné diskusie o zlepšení postavenia rodičiek, lepších pôrodniciach, kvalitnejšej starostlivosti, tieto témy majú vyriešené. Tehotenstvo je brané ako normálny stav ženy, o ktorom sa veľa nehovorí. Francúzky až do pôrodu fungujú normálne, chodia do práce, raz za čas si zájdu na vyšetrenie.
babetko
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
Polohy na dojčenie po cisárskom reze
12.04.2021   1
Dojčenie po „cisárskom“ si vyžaduje také polohy na dojčenie, ktoré nezaťažujú operačnú ranu matky.
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...