Nenašla na trhu, tak začala vyrábať vlastné. Ekologické školské tašky pre útle deti

Marcela Beňová 1

To, že na našom trhu je nedostatok kvalitných ergonomických tašiek, zistila Ivana, keď sa do školy chystala jej dcéra.

Nájsť aktovku pre útle dievčatko, aby ju školské knihy neprevážili, či aby sa jej neničil chrbát, bol jednoducho problém. 

Nosha

Po márnom hľadaní správnej tašky sa rozhodla, že ich začne vyrábať sama. Spojila sily s dizajnérom Julianom Tuptom a Gabikou Bezákovou, ktorá má na starosti financie, a výsledkom je značka nosha. Tá ponúka zdravú a ekologickú alternatívu k ruksakom, ktoré nájdete na trhu.

A prečo by o nej rodičia budúcich prváčikov mali uvažovať, to sa už dozviete v našom rozhovore s autorkou nápadu, Ivanou Krištofíkovou.

Nosha je známa svojím netradičným dizajnom. Čím sa ešte odlišujú od tých z obchodného reťazca?

V prvom rade je vhodná aj pre útlejšie deti. Veľmi sme sa snažili nájsť kompaktný tvar tašky, do ktorej sa všetko vojde, a bude to správne „sedieť“ na chrbte. To znamená neprevažovať dieťa neprirodzene, ale prenášať váhu čo najbližšie k chrbtu a na bedrá. 

Zároveň sme chceli, aby taška nebola len aktovkou, ale aj batohom, ktorý si dieťa vezme k babke na víkend alebo na školský výlet. Bedrový pás sa dá vyberať a použiť zvlášť ako ľadvinka. Sezónnosti dizajnu sme sa snažili vyhnúť minimalizmom a multifunkčnosťou.

Ako ozdobu si deti môžu pripínať odznaky alebo zvieratká, ktoré predávame, a ktoré sú zároveň kabelkami na drobnosti. Organizujeme aj dielničky, kde si deti tieto ozdoby vyrábajú.

Z akého materiálu sa taška vyrába?

Základom tašky je bavlna a vlna. Spony robíme z dreva, používame aj bavlnené nite, to je dnes už naozaj výnimočná záležitosť. Výstuž je z vlnenej a viskózovej plsti.

Úplne jedinečné je, že taška neobsahuje ani kúsok plastu a je z prírodných materiálov, ktoré sa rozložia prirodzenými procesmi, napríklad v kompostéri. 

Vzniká na Slovensku vo férových podmienkach. Čiže je lokálna, neobcestovala pol zemegule. Vytvorili ju milé pani šičky, žiadne bangladéšske detičky. Jednoducho táto taška a jej majiteľ môžu mať čisté svedomie – od vzniku až po koniec produktu.

Veľký dôraz venujeme aj na to, aby naše materiály neobsahovali žiadne chemikálie škodiace ľuďom alebo prírode.

Nosha

Aká cesta čaká tašku od prvého nápadu až kým si ju dá školák na plecia?

Prvotný dizajn vzniká v spolupráci nášho dizajnéra Juliána Tuptu, ktorý už 15 rokov navrhuje pre rôzne známe outdoorové značky.

Všetko konzultujeme s fyzioterapeutkou, profesionálnym konštruktérom batohov a samozrejme s deťmi a mamami. Máme super spoluprácu s rodinným centrom Prešporkovo, kde si každý nápad môžeme hneď otestovať.

Batohy sa potom „vzorujú“ (z prototypu sa rieši výroba) v dielni vo Veľkom Šariši, kde sú profesionálni konštruktéri strihov a šičky. Tam potom tašky vyrábame. Je to profesionálna batohárska dielňa.

Ono to je tak, že ja som tak trochu extrémna hobby šička, takže naše nápady sa snažím hneď vyskúšať ušiť doma. Julo zas vie všetky technické detaily, ako mám čo urobiť. Keď potrebujem inšpiráciu, tak sa pýtame detí, akoby to urobili oni. A tie majú super nápady.

Pridávajú svoje nápady aj zákazníci?

Super je to, že mnoho ľudí vidí, že nás ich názor zaujíma. Takže nám svoje nápady a zlepšenia radi zdieľajú. Keďže sme malá firma v začiatkoch, radi by sme si tento úzky vzťah so zákazníkmi a ich potrebami udržali čo najviac.

Taška od noshe pomáha predchádzať poškodzovaniu detskej chrbtice. Na čo ďalšie by si mali dať rodičia školákov pozor?

Hlavne chrbát nepreťažovať. K tomuto by sa vedela fundovanejšie vyjadriť fyzioterapeutka, s ktorou spolupracujeme. V základe dieťa potrebuje veľa zdravého pohybu.

Sedenie v školských laviciach (ktoré častokrát nevyhovujú výške a typu postavy dieťaťa) chrbát unavuje, ochabujú niektoré svalové partie. To, čo pozorujeme okolo seba, sú deti hrbiace sa pod ťažkou taškou, a potom aj bez nej.

Pritom by stačilo často viac posilniť brucho alebo správne nasadiť aktovku, aby dieťa malo väčšiu voľnosť pohybu. Veľa vecí by sa tým zlepšilo. 

Máme v pláne vytvoriť sériu videí, kde sa budeme venovať jednoduchým cvičeniam na chrbát – posilňovacie a úľavové cviky, cviky na koncentráciu, oddych, správne držanie tela.

Nosha

Ako rodič pozná, že školská taška je pre dieťa vhodná či naopak nevhodná?

Chybou je, ak je taška príliš veľká a ťažká. Ministerstvo školstva odporúča, aby dieťa nenosilo viac ako 10% svojej váhy na chrbte – tu bojujeme o každý gram. Nie je vhodné kupovať deťom väčšiu tašku s tým, že dorastie. 

Taška by mala pekne sedieť na chrbte, neprečnievať až cez zadok. Keď je príliš objemná, veci sa v nej zvyknú preskupiť a ťahať sa smerom od chrbta. 

Dôležité je dieťa naučiť, ako má tašku nosiť. Často vidím, že školáci ich nosia príliš nízko, veď… chvíľková frajerina. Zlé pohybové návyky, neúmerný tlak na chrbticu a jej pokrivenie sa potom odstraňuje ťažko a dlho.

Ak už mám doma nosha tašku, ako sa mám o ňu starať, aby bola ako nová čo najdlhšie?

Dôležitá je pravidelná impregnácia, ktorá ochráni látku aj pred prílišným ušpinením. Bavlna sa dá oprať, utrieť vlhkou handričkou, suché nečistoty vykefovať. Keďže sú v noshi aj vlnené súčasti, neodporúčam pranie v práčke, aby sa materiál pri vyššom stupni nezbehol.

Prírodné materiály sú v tomto trochu náročnejšie ako nezničiteľné plasty. Ale je to o vedomom rozhodnutí, čo nám takýto produkt prináša z dlhodobého a krátkodobého hľadiska. Značka nosha si dáva záležať na tom, aby sa počas výroby tašiek nezaťažovalo životné prostredie.

Nosha

Máte medzi nosha taškami svojho obľúbenca?

My s kolegyňou s láskou nosíme naše medzi-produkty, ktoré vznikli v čase navrhovania. Jedna je taká trochu kostrbatá, ktorú som šila ja a druhú moja neskutočne šikovná a nápomocná mamina. 

Stále ma neprestáva fascinovať malinová a ľadová taška. Dokážu nádherne ukázať s inými farbami, ale aj s naturálnou. Strašne rada sa tvárim, že to je môj batoh, keď nesiem malinovú z nejakej prezentácie.

Vo všetkých našich farbách budeme mať aj nákupné tašky, aby maminy a tatovia ladili s deťmi Ja si určite vezmem malinovo ružovú.

Aké novinky nosha chystá?

Momentálne pracujeme na dospeláckom mestskom batohu. Budú aj dospelácke ľadvinky, ktoré znovu prišli do módy a praktické pevné nákupné tašky. Detské noshe doplníme jednoduchým peračníkom a vakom na prezuvky.

Nosha spolupracuje aj s chránenou dielňou.

Chránenú dielňu Top Art založila manželova teta. Dôverne poznám všetky procesy, ako a koľko trvalo, kým ju vybudovala. Poznám aj zamestnancov dielne a vidím, aký pozitívny vplyv má práca na hendikepovaných ľudí. Viditeľne to zlepšuje kvalitu ich života.

Veľmi obdivujem, aké krásne a kvalitné produkty dokáže dielna vyrobiť. A musím pripomenúť, že deti perfektne reagujú na produkty z chránenej dielne. Intuitívne siahajú po výrobkoch s nedokonalosťami, lebo tie ich viac bavia.

To vnáša ten vtip do veci. Oveľa rýchlejšie si urobia vzťah ku škuľavému slonovi alebo opici so sopľom ako k veci, ktorá ľudskú ruku ani nevidela a vyšla celá zo stroja.

Podnikať na Slovensku je práca na dva úväzky. Ako ju dokážete skĺbiť s rodinným životom?

Výhodou je, že môžem ísť pre deti, kedy potrebujem. Nemusím byť niekde, kým mi „napadne“. Takže flexibilita je určite pozitívum. Potom sú aj negatíva. V práci som neustále. Mám ale skvelého manžela, ktorý nám veľmi pomáha a podporuje ma. 

Decka sú perfektné, tie robia noshi stále reklamu. A nakoniec moja mamina, ktorá pomáha so všetkým, a hlavne je v nej skrytá dizajnérka.

Zatiaľ máme silnú motiváciu, pozitívne myslenie a veľkú podporu okolia, o to viac sa snažíme.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

články autora...

Pridaj komentár