ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
KariéraBiznis po deťoch

Ako zapojiť mužov do starostlivosti o deti

 Adela Jasenovcová   14.12.2017   0

Možno aj vy patríte k ženám, ktoré sa dušujú, že všetko zvládnu samé. Nemusí to byť pre dobro všetkých a už vôbec nie vás.

Aj vy rady žijete bez pomoci rodičov, svokrovcov, susedov, a už vonkoncom nie manželov? Ťaháte šnúru silných žien, raz za kratší, inokedy dlhší koniec, no jedného dňa sa ocitnete vyčerpaná, bez energie a možno aj s väčšími, či menšími zdravotnými komplikáciami. Ako z toho von? Jednoducho. Zapojte svojich mužov do procesu.

 

Fenomén sebestačnej, krásnej a takmer dokonalej ženy, ktorá má uprataný dom, čo vonia čerstvo napečeným domácim chlebom a figúru by jej mohli závidieť aj topmodelky, je choroba dnešnej doby. Nároky na ženu sa zvyšujú.

Všetci sa porovnávajú a vedia aj vďaka sociálnym sieťam o sebe takmer všetko. Na jednej strane motivujúce, na druhej frustrujúce. Jediná šanca, ako sa s tým porátať, je infiltrovať partnera do bežných denných činností. Matky sú síce vo svojej úlohe 24 hodín v týždni, to však neznamená, že sa stanú egoistkami, ak sa o povinnosti podelia. V praxi to znamená, že sa jednoducho neboja strčiť manželovi do ruky vysávač, prípadne nechať uložiť deti na spánok bez obavy, že nebude vedieť nájsť pyžamko.

Zapojte aj muža

O tom, ako sa nebrániť pomoci zo strany muža, vie svoje aj Rebeka Trepačová, rozhovor s ktorou si môžete prečítať v motivačnej knihe iMAMA. Sympatická andragogička sa zameriava na poradenské služby pre jednotlivcov, páry a rodinu. Vedie semináre a výcviky pre profesionálov i verejnosť, supervízie pre frekventantov a absolventov psychoterapeutických výcvikov.

„Keď pracujem v poradni, mávam aj ženy na materskej. Často pracujeme s tým, ako si môžu dopriať čas len na seba. Riešime, že to nie je egoizmus. Pretože keď som matka, tak to neznamená, že musím byť matka od nevidím do nevidím. No, nie je to len o čase, ktorý si vie žena vytvoriť, ale tiež, ako do toho zapojí otca, prípadne ďalších ľudí. Pokojne môže dieťa zveriť otcovi a ísť si na hodinu zacvičiť,“ hovorí Rebeka.

Občas sa partner v nepríjemnej pozícii ocitne celkom nevinne. Nie preto, že by sa nechcel postarať o deti a poskytnúť im servis, ktorý je žene taký prirodzený, ale preto, že ho nik nepožiadal. Mama by mala pristupovať asertívne a vyjadrovať svoje potreby jasne, stručne a vecne. Čiže mužským jazykom.

„Niekedy sa maminy akoby báli dieťa pustiť, akoby sa nikto oň nepostaral lepšie. Veľakrát žena potrebuje urobiť akési „pozvanie“, aj pre muža, aby bol pri bábätku vítaný, aby si mohli rozdeliť úlohy. Či už je to kúpanie alebo kŕmenie. Podporujeme mamy, aby nebolo všetko na nich, ale aby zdieľali starostlivosť o dieťa s najbližšími ľuďmi. Môžu to byť starí rodičia, ale aj súrodenci. Aby mala žena priestor byť sama sebou. Prečítať si knihu, ísť len tak s kamarátkami von. Samozrejme, že kvantita už nemôže byť taká, aká bola predtým. Ale to neznamená, že je egoistka, ale že má priestor aj na seba. Je to aj také dobitie si batérie, o to viac môžu byť potom v kontakte aj so svojím dieťaťom,“ radí skúsená rodinná poradkyňa Rebeka.

Pomôže to aj deťom

Asi nie je nutné zdôrazňovať, že deti sa riadia podľa určitých vzorov. Ako rastú, všímajú si oveľa viac vzťahy, väzby a vlastnosti. Môžete im dať úžasný príklad toho, ako sa má mama k otcovi správať a opačne. Keď uvidia sebavedomú ženu, ktorá nemá problém požiadať partnera o pomoc, a otca, ktorý sa nehanbí navariť večeru alebo vyvesiť bielizeň, podporujúci svoju partnerku v jej sebarealizácii, majú šancu, že v živote sa stanú rovnako svojstojnými osobnosťami.

Aj príbeh Rebeky Trepáčovej, andragogičky, ktorá sama ako úspešná matka často radí vo svojej poradni aj iným mamám, nájdete v knihe iMAMA. 

Článok bol pripravený v spolupráci s knihou iMAMA, reálnymi príbehmi žien, ktoré dokázali skĺbiť materstvo, prácu a seba.

Projekt iMAMA je partnerským projektom vydavateľstva FITnamotávka v spolupráci s portálmi CVIČTE.SK Rodinka.sk.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Život osamelej mamičky? Tieto veci vás čakajú po návrate z pôrodnice
15.08.2018   0
Očakávate príchod dieťaťa, na ktoré budete po pôrode sama?
Bratislavské mamičky sa môžu tešiť. Nová pôrodnica v Boroch sľubuje nadštandardnú starostlivosť
14.08.2018   0
Do roku 2021 má v Bratislave v Boroch stáť nová nemocnica, ktorej súčasťou budú aj moderné priestory pôrodnice.
V Nemocnici Zvolen dostanú bábätká chobotničky od dobrovoľníkov
13.08.2018   0
„Chobotničky sú prednostne určené predčasne narodeným bábätkám a bábätkám so srdcovými chybami,“ vysvetľuje MUDr. Oľga Švecová, primárka detského oddelenia Nemocnice Zvolen
babetko
Rodičia, nepokazte deťom nástup do škôlky!
15.08.2018   0
Ak aj vaše dieťa nastupuje od septembra do škôlky, vyhnite sa chybám, ktoré skomplikujú nový začiatok nielen jemu, ale aj vám.
Súťaž o najnovší smartfón pre seniorov od značky DORO
15.08.2018   0
Ak chcete potešiť svojich rodičov najnovším smartfónom Doro 8035, ktorý je šitý na mieru pre seniorov, zapojte sa do našej súťaže.
Prečo je pre dieťa dôležité vedieť si zaviazať šnúrky na topánkach
14.08.2018   0
Kedysi bolo ojedinelé dieťa, ktoré si v prvej triede nevedelo šnúrky zaviazať. Dnes je to v podstate naopak. Je takmer zázrakom, ak to prváci vedia. Nie je to ich chybou – tak ako veľa iných vecí v ich životoch ...
detské choroby
9 domácich liekov na bolesť bruška
15.08.2018   0
Bolesť bruška môže byť spôsobená úzkosťou, strachom, infekciou, refluxom, laktózovou intoleranciou či prejedením ... ako ju riešiť?
Zápal očných spojiviek u detí
13.08.2018   0
Pri konjunktivitíde sa dieťa stáva menej pohyblivé, neochotne vstúpi do denného svetla, čo mu spôsobuje bolesť očí. Často býva spočiatku zapálené len jedno oko a keď sa nezačne s liečbou, „nakazí“ sa aj druhé oko.
Obličky a vylučovacia sústava
08.08.2018   0
Prehľad vylučovacou sústavou a obličkami s názornými ilustráciami.
zvery
Zaujímavosti zo sveta koní – ktoré sú najväčšie a najmenšie?
09.08.2018   0
Ste milovníkom koní? Vysoké majestátne zvieratá, ktoré už na prvý pohľad vzbudzujú rešpekt. Majú však aj svojich mini a maxi príbuzných.
Pitný režim u mačky
07.08.2018   0
Je dostatočne hydratovaná? Koľko krát za deň má močiť? Ako prijmem svoju mačku, aby pila viac vody? Čo mám sledovať?
Príznaky, kedy navštíviť veterinárnu pohotovosť aj v noci
04.08.2018   0
Ak máte vážne obavy, neváhajte a napriek neskorej hodine navštívte zverolekára. V akútnych prípadoch je otvorená veterinárna pohotovosť.