ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
KariéraBiznis po deťoch

Ako zapojiť mužov do starostlivosti o deti

 Adela Jasenovcová   14.12.2017   0

Možno aj vy patríte k ženám, ktoré sa dušujú, že všetko zvládnu samé. Nemusí to byť pre dobro všetkých a už vôbec nie vás.

Aj vy rady žijete bez pomoci rodičov, svokrovcov, susedov, a už vonkoncom nie manželov? Ťaháte šnúru silných žien, raz za kratší, inokedy dlhší koniec, no jedného dňa sa ocitnete vyčerpaná, bez energie a možno aj s väčšími, či menšími zdravotnými komplikáciami. Ako z toho von? Jednoducho. Zapojte svojich mužov do procesu.

 

Fenomén sebestačnej, krásnej a takmer dokonalej ženy, ktorá má uprataný dom, čo vonia čerstvo napečeným domácim chlebom a figúru by jej mohli závidieť aj topmodelky, je choroba dnešnej doby. Nároky na ženu sa zvyšujú.

Všetci sa porovnávajú a vedia aj vďaka sociálnym sieťam o sebe takmer všetko. Na jednej strane motivujúce, na druhej frustrujúce. Jediná šanca, ako sa s tým porátať, je infiltrovať partnera do bežných denných činností. Matky sú síce vo svojej úlohe 24 hodín v týždni, to však neznamená, že sa stanú egoistkami, ak sa o povinnosti podelia. V praxi to znamená, že sa jednoducho neboja strčiť manželovi do ruky vysávač, prípadne nechať uložiť deti na spánok bez obavy, že nebude vedieť nájsť pyžamko.

Zapojte aj muža

O tom, ako sa nebrániť pomoci zo strany muža, vie svoje aj Rebeka Trepačová, rozhovor s ktorou si môžete prečítať v motivačnej knihe iMAMA. Sympatická andragogička sa zameriava na poradenské služby pre jednotlivcov, páry a rodinu. Vedie semináre a výcviky pre profesionálov i verejnosť, supervízie pre frekventantov a absolventov psychoterapeutických výcvikov.

„Keď pracujem v poradni, mávam aj ženy na materskej. Často pracujeme s tým, ako si môžu dopriať čas len na seba. Riešime, že to nie je egoizmus. Pretože keď som matka, tak to neznamená, že musím byť matka od nevidím do nevidím. No, nie je to len o čase, ktorý si vie žena vytvoriť, ale tiež, ako do toho zapojí otca, prípadne ďalších ľudí. Pokojne môže dieťa zveriť otcovi a ísť si na hodinu zacvičiť,“ hovorí Rebeka.

Občas sa partner v nepríjemnej pozícii ocitne celkom nevinne. Nie preto, že by sa nechcel postarať o deti a poskytnúť im servis, ktorý je žene taký prirodzený, ale preto, že ho nik nepožiadal. Mama by mala pristupovať asertívne a vyjadrovať svoje potreby jasne, stručne a vecne. Čiže mužským jazykom.

„Niekedy sa maminy akoby báli dieťa pustiť, akoby sa nikto oň nepostaral lepšie. Veľakrát žena potrebuje urobiť akési „pozvanie“, aj pre muža, aby bol pri bábätku vítaný, aby si mohli rozdeliť úlohy. Či už je to kúpanie alebo kŕmenie. Podporujeme mamy, aby nebolo všetko na nich, ale aby zdieľali starostlivosť o dieťa s najbližšími ľuďmi. Môžu to byť starí rodičia, ale aj súrodenci. Aby mala žena priestor byť sama sebou. Prečítať si knihu, ísť len tak s kamarátkami von. Samozrejme, že kvantita už nemôže byť taká, aká bola predtým. Ale to neznamená, že je egoistka, ale že má priestor aj na seba. Je to aj také dobitie si batérie, o to viac môžu byť potom v kontakte aj so svojím dieťaťom,“ radí skúsená rodinná poradkyňa Rebeka.

Pomôže to aj deťom

Asi nie je nutné zdôrazňovať, že deti sa riadia podľa určitých vzorov. Ako rastú, všímajú si oveľa viac vzťahy, väzby a vlastnosti. Môžete im dať úžasný príklad toho, ako sa má mama k otcovi správať a opačne. Keď uvidia sebavedomú ženu, ktorá nemá problém požiadať partnera o pomoc, a otca, ktorý sa nehanbí navariť večeru alebo vyvesiť bielizeň, podporujúci svoju partnerku v jej sebarealizácii, majú šancu, že v živote sa stanú rovnako svojstojnými osobnosťami.

Aj príbeh Rebeky Trepáčovej, andragogičky, ktorá sama ako úspešná matka často radí vo svojej poradni aj iným mamám, nájdete v knihe iMAMA. 

Článok bol pripravený v spolupráci s knihou iMAMA, reálnymi príbehmi žien, ktoré dokázali skĺbiť materstvo, prácu a seba.

Projekt iMAMA je partnerským projektom vydavateľstva FITnamotávka v spolupráci s portálmi CVIČTE.SK Rodinka.sk.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Komu dáte 2% ?
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
20.03.2018   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
Krompachy - novorodencom pomôže nové medicínske vybavenie
19.03.2018   0
Medicínsky set pomôže predčasne narodeným bábätkám, alebo pri liečbe novorodeneckej žltačky.
Mamičky vo Zvolene využívajú nadštandardné izby bezplatne
15.03.2018   0
„Máme ambíciu stále zlepšovať poskytované služby tak, aby boli naše pacientky spokojné a aby na svet priviedli svojich potomkov u nás“
babetko
Kedy je to s deťmi najviac na porazenie?
20.03.2018   0
Ako sa mi zdôverila predavačka v zmiešanom tovare: “Vždy som si tak hovorila, aby už boli tie decká väčšie, že mi bude ľahšie a potom som zistila, že ľahšie už bolo.”
Vaše bábo má 4 týždne
20.03.2018   0
V 4. týždňoch vás čaká prvá naozajstná poradňa. Bábätko začne brať nejaké tie vitamíny, a vy sa na seba kriticky pozriete, či náhodou neprežívate nejakú tú popôrodnú depresiu.
Bábätkovské grimasy sladké ako bonbónik
19.03.2018   0
Sú sladké, najsladšie na svete. Naše bábätká. Ale sú momenty, keď nás vedia prekvapiť takou grimasou, že sa nezdržíme smiechu.
detské choroby
Môžu mať deti depresiu?
19.03.2018   0
Ako je to s depresiami u detí? Môžu mať aj deti depresiu alebo je to špecifikum nás, dospelých? Aké sú rady odborníkov, ak sa u dieťaťa takýto problém objaví?
Vedci sa domnievajú, že prišli na príčinu autoimunitných chorôb
18.03.2018   0
Za nárast celiakie, cukrovky 1. typu, či Crohnovej choroby je zodpovedná črevná baktéria
Aj škôlkari sa učia prvú pomoc
17.03.2018   0
Projekt Dorotka a jej priatelia učí škôlkarov na ich imaginárnej rovesníčke Dorotke, ako poskytnúť prvú pomoc.
zvery
Jedálniček pre vášho zajka
15.03.2018   0
Zaobstarali ste si domov králika? Ak ste preň pripravili všetku potrebnú výbavu, aby mu bolo s vami dobre, ďalšou úlohou ostáva zabezpečiť, aby mal nonstop spokojné bruško. Ako na to?
Zajac ako domáci miláčik...
13.03.2018   6
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Zlatý retríver
10.03.2018   1
Pes - spoločník, pomocník, priateľ. To je zlatý retríver, zlaťák alebo golden retriever. Zvažujete, že sa stane členom vašej rodinky? Viete už všetko o jeho vzácnej povahe?