KariéraBiznis po deťoch

Ako začať podnikať popri deťoch: Kráľovná maľovaných tenisiek

 Adela Jasenovcová   31.01.2018   0

Človek bez detí môže mať pocit, že život matky sa točí len okolo detí a hrncov. Stále viac žien si však uvedomuje, že život matky sa narodením dieťaťa nekončí, ba práve naopak. Počas materskej dovolenky veľa z nich príde na to, čo ich baví, napĺňa a inšpiruje.

Má to aj druhú stránku. Nie každá žena sa uspokojí s nízkym príjmom počas rodičovskej dovolenky, nie každej vyhovuje žiť iba z príjmu partnera, preto hľadá vlastnú cestu.  

Šanca nájsť nový životný smer 

Pokiaľ ich neodradí zopár prebdených nocí, kruhy pod očami a takmer permanentná únava, pravdepodobne nájdu v živote nový smer. Potom ani drobný neúspech, či byrokracia nestoja v ceste ich snom.

Častokrát sa žena nájde v celkom inej činnosti, ako robila celý život. Z účtovníčky sa zo dňa na deň môže stať šikovná výtvarníčka, z manažérky korporácie napríklad majiteľka obchodu s detským oblečením alebo inovatívna cukrárka. Možno stačí dať na papier čísla, vypracovať aspoň základný biznis plán, obklopiť sa úspešnými ľuďmi a tými, čo podporia, nie odradia a z mamy je raz-dva podnikateľka.

Znie vám to ako scenár z rozprávky? Kdeže. Mamy podnikateľky sú už teraz všade. Máme aj príklad.

Obyčajné tenisky?

Predstavte si, že si všimnete obyčajné tenisky. Keďže máte sklony k umeniu, nie ste s nimi až taká spokojná, pretože sú všedné. Kúpite si ich a pomaľujete. A potom si založíte vlastnú značku, pod ktorou originálne maľované tenisky predávate. Presne to sa stalo úspešnej mamine z Košíc Lucii Bártovej-Nagyovej, ktorá vyštudovala dve umelecké školy.

 

Všade chodiť pešo a štýlovo

Vždy inklinovala k umeniu, maľovala tričká, obrazy, až sa napokon dostala k maľovaniu tenisiek. Jej firma bARTova korešponduje s Luciinou obľubou všade chodiť peši a štýlovo.

O založení firmy začala uvažovať až vtedy, keď jej známa účtovníčka vysvetlila základné pravidlá živnosti a eseročky. Lucia si sadla, počítala a zistila, že by sa dokázala aj pri dvoch deťoch uživiť sama. Najmä, keď už boli väčšie, na základnej škole, a Lucia si vedela čas upratať tak, aby pracovala vtedy, keď boli v škole. 

„Bez mojej dobrej priateľky a účtovníčky Vlastičky by som to všetko nezvládla. Aj môj partner Radko ma od začiatku podporoval. S niektorými zákazkami, ktoré sa netýkali tenisiek, ale iných umeleckých činností, mi dokonca aj pomáhal. Je mojou najväčšou oporou, za čo mu ďakujem. Myslím si, že nič nie je ťažké. Keď sa chce, všetko sa dá. Takže ani práca pri menších deťoch nebola náročná. Teraz pracujem doobeda, keď sú deti v škole a potom neskôr v  školskej družine. Ale niekedy, aj keď sme všetci doma. Väčšinou sa vtedy deti hrajú alebo sedia pri mne a tiež tvoria.“

Založila si facebookový profil, dala naň fotky s portfóliom a zaplatila si reklamu. A klienti prišli čoskoro. Maľované originálne tenisky chceli mať na nohách nielen ženy, ale aj muži. Každé jedny sú pritom originál. Aj keď sa občas ozve záujemca, ktorý povie, že chce mať presne také isté tenisky, ako videl na obrázku, Lucia ho presvedčí, že ich urobí predsa len trochu inak. Veď nerobí masovú produkciu, ale umenie.

 

So svojou tvorbou sa neschovávala.

Ako hovorí: „Najprv som zacielila reklamu na Slovenskú republiku, teraz už mám zákazníkov aj z Čiech a chcem pokračovať ďalej. Najmä sa zamerať na Anglicko a Rusko. Treba napredovať a nezaspať na vavrínoch.“

Veľa kreatívnych ľudí má pri tvorbe problém zlúčiť tvorivosť s deťmi. Lucia však vraví, že jej nikdy neprekážalo, ak prácu kvôli deťom prerušila, a potom sa k nej vrátila. Vyhotoviť jeden pár maľovaných tenisiek pritom nie je žiadna rýchlovka.

 

Lucia na nich pracuje dve – tri hodiny, no mala aj tenisky, ktorým venovala spolu šesť hodín práce. A potom ešte zabaliť, odniesť na poštu a poslať. Pretože v ešte stále začínajúcej firme si zatiaľ zamestnancov dovoliť nemôže. Vie si však predstaviť mať kamennú predajňu so svojím tovarom. Nielen maľovanými teniskami, ale aj tričkami alebo napríklad obrazmi, ktoré ešte stále robí. 

„Mojím podnikaním sa živím a viem, že sa aj budem živiť. Veď prečo by som nemohla byť novodobý Baťa?“ dodáva s úsmevom.

Aj príbeh Lucie Bártovej-Nagyovej, maminy ktorá rozbehla svoje podnikanie s malovanými teniskami popri deťoch, nájdete v knihe iMAMA. Motivačnej knihe s reálnymi príbehmi Sloveniek, ktoré dokázali skĺbiť prácu, materstvo a osobný život.

Projekt iMAMA je partnerským projektom vydavateľstva FITnamotávka v spolupráci s portálmi CVIČTE.SKRodinka.sk.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
5 príkrmov pre bábätká ideálnych na zimu
20.02.2021   0
Aj v tomto ročnom období môžeme nájsť suroviny plné výživných látok, vďaka ktorým dokážeme vykúzliť bábätkám plnohodnotný jedálniček.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.