KariéraBiznis po deťoch

Ako začať podnikať popri deťoch: Kráľovná maľovaných tenisiek

 Adela Jasenovcová   31.01.2018   0

Človek bez detí môže mať pocit, že život matky sa točí len okolo detí a hrncov. Stále viac žien si však uvedomuje, že život matky sa narodením dieťaťa nekončí, ba práve naopak. Počas materskej dovolenky veľa z nich príde na to, čo ich baví, napĺňa a inšpiruje.

Má to aj druhú stránku. Nie každá žena sa uspokojí s nízkym príjmom počas rodičovskej dovolenky, nie každej vyhovuje žiť iba z príjmu partnera, preto hľadá vlastnú cestu.  

Šanca nájsť nový životný smer 

Pokiaľ ich neodradí zopár prebdených nocí, kruhy pod očami a takmer permanentná únava, pravdepodobne nájdu v živote nový smer. Potom ani drobný neúspech, či byrokracia nestoja v ceste ich snom.

Častokrát sa žena nájde v celkom inej činnosti, ako robila celý život. Z účtovníčky sa zo dňa na deň môže stať šikovná výtvarníčka, z manažérky korporácie napríklad majiteľka obchodu s detským oblečením alebo inovatívna cukrárka. Možno stačí dať na papier čísla, vypracovať aspoň základný biznis plán, obklopiť sa úspešnými ľuďmi a tými, čo podporia, nie odradia a z mamy je raz-dva podnikateľka.

Znie vám to ako scenár z rozprávky? Kdeže. Mamy podnikateľky sú už teraz všade. Máme aj príklad.

Obyčajné tenisky?

Predstavte si, že si všimnete obyčajné tenisky. Keďže máte sklony k umeniu, nie ste s nimi až taká spokojná, pretože sú všedné. Kúpite si ich a pomaľujete. A potom si založíte vlastnú značku, pod ktorou originálne maľované tenisky predávate. Presne to sa stalo úspešnej mamine z Košíc Lucii Bártovej-Nagyovej, ktorá vyštudovala dve umelecké školy.

 

Všade chodiť pešo a štýlovo

Vždy inklinovala k umeniu, maľovala tričká, obrazy, až sa napokon dostala k maľovaniu tenisiek. Jej firma bARTova korešponduje s Luciinou obľubou všade chodiť peši a štýlovo.

O založení firmy začala uvažovať až vtedy, keď jej známa účtovníčka vysvetlila základné pravidlá živnosti a eseročky. Lucia si sadla, počítala a zistila, že by sa dokázala aj pri dvoch deťoch uživiť sama. Najmä, keď už boli väčšie, na základnej škole, a Lucia si vedela čas upratať tak, aby pracovala vtedy, keď boli v škole. 

„Bez mojej dobrej priateľky a účtovníčky Vlastičky by som to všetko nezvládla. Aj môj partner Radko ma od začiatku podporoval. S niektorými zákazkami, ktoré sa netýkali tenisiek, ale iných umeleckých činností, mi dokonca aj pomáhal. Je mojou najväčšou oporou, za čo mu ďakujem. Myslím si, že nič nie je ťažké. Keď sa chce, všetko sa dá. Takže ani práca pri menších deťoch nebola náročná. Teraz pracujem doobeda, keď sú deti v škole a potom neskôr v  školskej družine. Ale niekedy, aj keď sme všetci doma. Väčšinou sa vtedy deti hrajú alebo sedia pri mne a tiež tvoria.“

Založila si facebookový profil, dala naň fotky s portfóliom a zaplatila si reklamu. A klienti prišli čoskoro. Maľované originálne tenisky chceli mať na nohách nielen ženy, ale aj muži. Každé jedny sú pritom originál. Aj keď sa občas ozve záujemca, ktorý povie, že chce mať presne také isté tenisky, ako videl na obrázku, Lucia ho presvedčí, že ich urobí predsa len trochu inak. Veď nerobí masovú produkciu, ale umenie.

 

So svojou tvorbou sa neschovávala.

Ako hovorí: „Najprv som zacielila reklamu na Slovenskú republiku, teraz už mám zákazníkov aj z Čiech a chcem pokračovať ďalej. Najmä sa zamerať na Anglicko a Rusko. Treba napredovať a nezaspať na vavrínoch.“

Veľa kreatívnych ľudí má pri tvorbe problém zlúčiť tvorivosť s deťmi. Lucia však vraví, že jej nikdy neprekážalo, ak prácu kvôli deťom prerušila, a potom sa k nej vrátila. Vyhotoviť jeden pár maľovaných tenisiek pritom nie je žiadna rýchlovka.

 

Lucia na nich pracuje dve – tri hodiny, no mala aj tenisky, ktorým venovala spolu šesť hodín práce. A potom ešte zabaliť, odniesť na poštu a poslať. Pretože v ešte stále začínajúcej firme si zatiaľ zamestnancov dovoliť nemôže. Vie si však predstaviť mať kamennú predajňu so svojím tovarom. Nielen maľovanými teniskami, ale aj tričkami alebo napríklad obrazmi, ktoré ešte stále robí. 

„Mojím podnikaním sa živím a viem, že sa aj budem živiť. Veď prečo by som nemohla byť novodobý Baťa?“ dodáva s úsmevom.

Aj príbeh Lucie Bártovej-Nagyovej, maminy ktorá rozbehla svoje podnikanie s malovanými teniskami popri deťoch, nájdete v knihe iMAMA. Motivačnej knihe s reálnymi príbehmi Sloveniek, ktoré dokázali skĺbiť prácu, materstvo a osobný život.

Projekt iMAMA je partnerským projektom vydavateľstva FITnamotávka v spolupráci s portálmi CVIČTE.SKRodinka.sk.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.