ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
KariéraBiznis po deťoch

Ako skĺbiť materstvo a dve práce

 Palo Hlubina   30.11.2017   0

Hoci je Lenka Šóošová známa najmä ako moderátorka, my sme sa s ňou porozprávali z iného dôvodu. Predovšetkým je totiž mamina dvoch detí, ktorá sa snaží stíhať aj dve práce. 

Foto: Tomas Thurzo

 

Lenka je moderátorka Telerána a hneď skraja vraví, že na obraze nikdy byť nechcela. Bola umelecká maskérka, pracovala v televízii, a tak to aj malo ostať. Ale zafungovali náhody – nenáhody a Lenka napokon tlaku „choď na obraz“ neodolala.

Na obraz sa vrátila ja po dvoch deťoch

Jedna z najobľúbenejších moderátoriek Telerána sa na obraz vrátila aj potom, čo sa jej narodili najskôr prvý a potom aj druhý syn. Hoci sa aj ona stretla s označením, že je kariéristka, deti sú u nej na prvom mieste. Aj počas rozhovoru ho viackrát preruší, pretože sa jeden z jej synov chce poradiť, ktorý kamienok je vhodnejší do zbierky a druhý zas z kočíka bojuje o pozornosť.

Aby z nich vyrástli dobrí ľudia

Lenka prezrádza, že materské začiatky boli pre ňu veľmi zložité, ale od začiatku chcela, aby z jej detí vyrástli najmä dobrí ľudia. Aj preto si vravela, že deti nebude rozmaznávať a snaží sa o to doteraz. Popri tom, ako stíha svoje dve povolania.

Moderátorka aj umelecká maskérka

Pretože aj po tom, ako sa stala moderátorkou, zostala umeleckou maskérkou. Keď sa rozhovorí o tomto druhom povolaní, začne byť ešte neposednejšia, plná energie a v očiach jej zahrajú iskry. Je vidieť, že je to srdcový džob, ktorý robí najmä preto, že ho má rada:

„Umelecký maskér musí byť najmä empatický. Ale veľa záleží na spolupráci s režisérom. Napríklad, keď režisér povie, že chce mať z tohto človeka charakterovo zlú postavu, tak mu urobíš črty tváre, ktoré robia toho človeka zlého.“

Keď Lenka nefunguje ako umelecká maskérka, je z nej moderátorka, ktorá tým, že pracuje skoro ráno, musí aj skoro vstávať.

„Keď vysielam, čo je osemkrát do mesiaca, vstávam o tretej ráno, odchádzam z domu o piatej a áno, tie dni, ktoré robím, sa deti budia so svojím otcom. Aj to je pekné, nie? Či mi to prekáža? Naopak. Musím povedať, že je to príjemné pre môjho partnera, pretože vždy vstávam k deťom ja. A malý je ešte malý, takže niekoľkokrát za noc k nemu aj tak musím vstať.“

Večne nedospatá

Ísť spať o polnoci a vstávať o tretej nie je veľmi zdravý biorytmus a Lenka priznáva, že spánok je jej najväčší problém. Vraj je večne nedospatá a potom sa stávajú aj vtipné situácie, keď jej v hlave beží niečo iné, ako hovoria ústa.

„Ja viem, že by som mala byť disciplinovanejšia v spánku, ale, bohužiaľ, práve v tie dni, keď vysielam, mám často aj druhú robotu. Aj keď som si už veľakrát povedala, že ju nebudem brať. Pretože spať tri hodiny… O nejakom poriadnom spánku sa u mňa vôbec nedá hovoriť.“

Okrem toho pracuje aj z domu

Deň pred vysielaním dostane na porade scenár, a hoci dramaturg pošle podklady, všetko si treba naštudovať. Pretože tém, ktoré v Teleráne otvoria, je veľmi veľa, za jednu polhodinu aj štyri témy, a na každú treba vedieť reagovať. Pripravuje sa z domu, tiež popri deťoch. Ale vraví, že vždy sú u nej prvoradé deti.

„Žeby sa deti prispôsobovali práci? To som nikdy neurobila. Veľmi mi pomáha partnerova mama. A moja moderátorská práca je síce o tom, že skoro odídem, ale aj skoro prídem. Keď idem líčiť, to trvá dve – tri hodinky a vždy prišla svokra. Čiže si nemyslím, že deťom chýbam. Možno som len unavená a mám neumytý riad. Ale to mi neprekáža. Navarené mám vždy a variť môžem aj spoločne s deťmi.“

Aj príbeh Lenky Šóošovej, maminy s dvoma zamestnaniami, nájdete v knihe iMAMA. Motivačnej knihe s reálnymi príbehmi Sloveniek, ktoré dokázali skĺbiť prácu, materstvo a osobný život.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Palo Hlubina

Palo Hlubina je publicista, autor štyroch kníh, niekoľkých e-bookov a scenárov. Venuje sa tvorbe marketingových stratégií, ktoré vychádzajú z prirodzenej emocionálnej dynamiky človeka.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Kurz nemčiny?
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Cisársky rez: hrozba či trend?
20.02.2018   11
Každá budúca mamička sa raz dostane k téme cisársky rez. Ja som v Anglicku toto slovo počula najčastejšie v spojení: „too posh to push“ vo voľnom preklade „príliš snobská, aby potlačila.“ :)
Rodičovský príspevok do 6 rokov veku dieťaťa
16.02.2018   6
Po dovŕšení 3 rokov veku dieťaťa je možné poberať rodičovský príspevok, ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Pozrite si prehľad chorôb a stavov, ktoré vyžadujú osobitnú starostlivosť, resp. vylučujú schopnosť sústavne sa pripravovať na povolanie a vykonávať zárobkovú činnosť.
Zašitie krčka maternice – serkláž
14.02.2018   2
Krčok maternice je tá zázračná bránka, ktorá sa otvára, keď dieťatko prichádza na svet. Ak sa však začne otvárať alebo skracovať dlho pred termínom pôrodu, ak sa lekári obávajú potravu alebo predčasného pôrodu, prichádza na rad jeho zašitie – serkláž. Mnohé ženy, ktoré to čaká prvýkrát, sa tohto zákroku obávajú. Niet sa však čoho. Na otázky odpovedá MUDr. Karol Javorka, gynekológ – pôrodník.
babetko
Nepokojnému bábätku rajský plyn?!?
21.02.2018   0
Ak je vášmu dieťaťu ťažko, má bolesti, je mu zle - ako by ste ho tíšili? Čo by vám napadlo ako úplne prvé? Objať ho, pohojdať v náručí alebo dať tabletku od bolesti? Ale mu dať rajský plyn ...
Kedy už dieťa nepotrebuje poobedný spánok?
20.02.2018   0
Niektoré deti opúšťajú zvyk poobedného spánku už po 2. narodeninách, väčšina medzi tretím až piatym rokom života. Nedeje sa to zo dňa na deň.
Zavádzanie tuhej stravy v kocke
19.02.2018   0
Pokiaľ sa vaše dieťatko nachádza vo veku 4 – 5 mesiacov, veríme, že nasledujúce riadky vám prídu vhod a prevedú vás základnou osnovou postupného pridávania inej stravy, než mliečnej.
detské choroby
Sú antibiotiká nutné? Ako sa rozumne rozhodnúť?
19.02.2018   0
Zbytočné užívanie antibiotík môže spôsobiť rad zdravotných problémov. Rozlíšiť, či naše ochorenie vyžaduje antibiotiká alebo nie, pomáha samodiagnostická metóda – domáci CRP test.
Ako a z čoho sa dá variť pre celiatikov
16.02.2018   5
Dnes vám ponúkame skúseností mamín celiatikov a aj tých už dospelých, ako sa so svojou diétou popasovali, aké majú obľúbené tipy potravín – prosto nejaké základné know – how.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
13.02.2018   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
zvery
Neonky v akváriu
16.02.2018   1
Cheirodon axelrodi. Je to fenomén, ktorý sa preslávil na celom svete. Už niekoľko rokov je to najpredávanejší druh ryby na svete.
Prečo akvárium
15.02.2018   4
Sledovanie „zmenšeniny pokojného vodného sveta“ nám znižuje obavy, napätie a podporuje chápanie vecí v živote tak ako sú. Rôzne štúdie ukázali, že akvárium znižuje náš stres, následne krvný tlak a celkovo nás upokojuje.
Kone pomáhajú formovať naše osobnosti
11.02.2018   0
Každý jazdec snáď zažil pád z koňa a následný strach z ďalšieho jazdenia, no zväčša to prekoná, pretože kone majú v sebe niečo, čo žiadne iné zviera dať človeku nemôže.