ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 17.11.2017 | meniny má Klaudia  
Hand MadeHand Made

Papierové šperky

 DaVinci   10.01.2015   3

Šperky z papiera? Hoci to znie na prvé počutie zlváštne, vlastnoručne sa dajú zhotoviť čarokrásne šperky z farebného papiera. Zhotovené retiazky, náramky, náušnice a prstene budú určite jedinečné, pretože koráliky sme si zhotovili sami z rôznych farebných papierov.

Popusťme uzdu fantázii a okrem šperkov predstavených v publikácii zrealizujme aj vlastné predstavy. Zhotovenie papierových šperkov je jednoduché, netreba nám nič iné, len farebný papier, lepidlo, nožnice, pár farebných korálikov a špáradlo. Podarujme priateľom a známym moderné, jedinečné šperky. Môžeme si ku každému kúsku oblečenia zhotoviť farebne ladiacu retiazku, náramok či náušnice. Predstavujeme túto jednoduchú, ľahko osvojiteľnú techniku aj s použitím obrazového materiálu. Ku každému materiálu je priložený návod na navliekanie, aby sme vedeli šperky ľahko a rýchlo zhotoviť.

Hotový šperk môže byť milým darčekom napríklad ku Dňu matiek alebo inú na príležitosť. Zhotovovanie papierových šperkov môže byť aj spestrením programov v detských táboroch. Vlastné predstavy môžeme zrealizovať podľa tohto návodu alebo podľa našej fantázie.

Pri zhotovovaní šperkov vám prajeme veľa úspechov.

Materiály a pomôcky

Na zhotovenie papierových šperkov budeme potrebovať nasledovné materiály a pomôcky:

 • farebný baliaci papier,
 • rôznofarebný vlnitý papier,
 • farebný kopírovací papier,
 • farebný papier rôznych odtieňov,
 • tekuté lepidlo (po zaschnutí nezostanú na papieri fľaky)
 • pravítko, ceruzku,
 • nožnice, nožnice s vlnitým ostrím,
 • špajdľu, špáradlo,
 • doplnky na výrobu šperkov (uzáver na šperky, karabínku, bižutérnu paličku a ihlu, kovový krúžok, základ na náušnice, koncový uzáver, uzáver na kožu, ihlu na navliekanie korálikov)
 • rôznofarebné šnúrky, vyšívaciu priadzu, silon),
 • kliešte (kužeľovité, ploché a štikacie),
 • lak s vysokým leskom, štetec,
 • rôznofarebné fixky,
 • zlatú a striebornú lakovú fixku,
 • rezačku na papier.

Základné zručnosti

Papierový korálik

Pri výbere papiera dbáme na to, aby papier nebol príliš tvrdý alebo príliš tenký, pretože sa bude ťažko namotávať na špáradlo. Pri návode na zhotovenie papierového korálika uvádzame potrebné rozmery papierového pásu (šírka a dĺžka). Na zadnú stranu papiera si nakreslíme tvar a nožnicami ho vystrihneme. Vystrihnutý tvar vždy pevne namotáme na špáradlo, lebo inak sa nám korálik zošmykne (rozpadne). Keď pracujeme s veľmi dlhým papierom, papier spevníme lepidlom nielen na konci, ale viackrát počas práce kvapneme lepidlo medzi jednotlivé vrstvy. Vždy pracujeme s malým množstvom lepidla, pretože keď lepidlo vytečie medzi vrstvy, môže na papieri zanechať stopy.

Druhy papierových korálikov

 • Elipsovité papierové koráliky (na oboch koncoch špicaté): ich základom je rovnoramenný trojuholník. Pri tomto papierovom koráliku začneme namotávať papier pevne na špáradlo pri základni trojuholníka. Pri namotávaní dbáme, aby bol vrchol trojuholníka vždy v strede, pretože papier je stále užší. Keď sme papier namotali, koniec pripevníme tekutým lepidlom.
 • Kužeľovité papierové koráliky: ich základom je pravouhlý trojuholník. Aj tu začíname papier pevne namotávať na špáradlo pri základni trojuholníka. Keď sme namotali papier, koniec pripevníme tekutým lepidlom.
 • Valcovité papierové koráliky: ich základom je obdĺžnik. Papier namotáme pevne na špáradlo, začínajúc od užšej strany obdĺžnika. Pri namotávaní dbáme, aby sa okraje papiera prekrývali, tak sa nám korálik nerozpadne. Keď sa vrstvy predsa len pošmyknú, korálikom ešte pred zalepením konca jemne udrieme o plochu stola, aby mal rovnú stranu. Keď sme papier namotali, koniec pripevníme tekutým lepidlom.

Dobré rady

 • Koráliky môžeme nalakovať, budú tak lesklé a trvácne. Navlečieme 4 – 5 korálikov na špáradlo, štetcom ich nalakujeme, potom ich od seba oddelíme, aby sa nedotýkali a lak s vysokým leskom za pár hodín uschol.
 • Pracujeme s pevným silonom (∅ 0,2 mm). Do koncového uzáveru, ktorý stlačíme plochými kliešťami, sa odporúča kvapnúť trochu lepidla. Keď počas práce uviažeme na silon uzol, vždy je lepšie konce silonu prevliecť naspäť, a nie odstrihnúť, pretože silon sa ľahko rozviaže.
 • Ihla na navliekanie korálikov je tenšia ako ihla na šitie, takže sa dá prevliecť aj cez celkom drobné koráliky. Väčšinou ju používame s niťou, ale môžeme do nej navliecť aj tenký silon. Pracuje sa ňou rýchlejšie ako len so silonom, lebo jej koniec sa neohýba tak ako silon.

Snehobiely

Materiál

Retiazka

 • silon dlhý asi 80 cm,
 • 2 koncové uzávery,
 • 1 uzáver na šperky,
 • 2 kovové krúžky,
 • 160 kusov bielych zrniečkových korálikov ∅ 2 mm,
 • 2 biele sklené koráliky ∅ 3 mm,
 • 13 kusov elipsovitých papierových korálikov maslovej farby s bielym vzorom z papierového pása s rozmermi 10 × 220 mm,
 • 14 kusov bielych elipsovitých papierových korálikov z vlnitého papierového pása s rozmermi 10 × 290 mm.

Náušnice

 • 2 bižutérne paličky s očkom,
 • 1 pár háčikov na náušnice (základov na náušnice),
 • 2 biele elipsovité papierové koráliky z vlnitého papierového pása s rozmermi 10 × 290 mm,
 • 2 biele kužeľovité papierové koráliky z vlnitého papierového pása s rozmermi 20 × 290 mm,
 • 2 elipsovité papierové koráliky maslovej farby s bielym vzorom z papierového pása s rozmermi 10 × 220 mm,
 • 2 biele sklené koráliky ∅ 2 mm,
 • 2 biele sklené koráliky ∅ 3 mm.

Retiazka

Zhotovíme si papierové koráliky. Na jeden koniec silonu pripevníme koncový uzáver (uzol môžeme doň aj vlepiť), potom ho stlačíme plochými kliešťami. Na silon navlečieme 80 kusov zrniečkových korálikov a 1 biely sklený korálik, potom striedavo priberieme 14 bielych elipsovitých korálikov a 13 elipsovitých papierových korálikov maslovej farby. Potom opäť navlečieme jeden biely sklený korálik, potom 80 kusov zrniečkových korálikov. Aj na druhú stranu silonu pripevníme koncový uzáver a potom uzáver na šperky.

Náušnice

Najprv si zhotovíme koráliky, potom ich navlečieme v nasledovnom poradí na bižutérnu paličku: 1 biely sklený korálik (∅ 3 mm), 1 biely kužeľovitý papierový korálik, 1 elipsovitý papierový korálik maslovej farby, 1 biely elipsovitý papierový korálik a 1 biely sklený korálik (∅ 2 mm).

Potom kužeľovitými kliešťami ohneme späť koniec bižutérnej paličky a zavesíme ju na háčik na náušnice. Zhotovíme aj pár.

Pripravené v spolupráci s partnermi:

Potrebné materiály a knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť v obchodoch DaVINCI - (Aupark Shopping Park, Einsteinova ul., Polus City Center, Vajnorská ul., Avion Shopping Center, Ivánska cesta, Bratislava) www.davinci.sk.

Knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť aj v kníhkupectvách Panta Rhei v Bratislave, v Trnave, v Martine, v Nových Zámkoch, v Žiline, v Košiciach, v Šamoríne, v Senci, v Trenčíne a vo Veľkom Mederi, objednať na e-mailovej adrese: pantarhei(at)pantarhei.sk.


 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 2.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku
ivuska22 napísané 09.12.2011 11:22

krasne veci..,ale nie kazda je taka sikovna smile ja by som nevedela take sperky vyrobit..ja si ich objednavam na bizuteriasnov.sk smile nadherne kusky smile Big Grins zwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
Čo píšu nemecké pôrodné asistentky o pôrodoch do vody
12.11.2017   0
Ženy, ktoré rodia do vody, sa oveľa zriedkavejšie dožadujú prostriedkov utišujúcich bolesť. Menej často ako „na suchu“ dochádza k poraneniam v oblasti hrádze. Ak je nástrih hrádze potrebný, žena nemusí vychádzať z vody.
babetko
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
Letdown reflex – alebo, čo dokáže oxytocín
14.11.2017   0
Ak mama cíti bolesť, je v napätí, smutná, či depresívna, oxytocínový reflex môže byť utlmený, oslabený. Čo všetko robí oxytocín v našom tele?
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.