ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
Hand MadeHand Made

Maľované prívesky a medailóny

 DaVinci   05.10.2011   0

Predslov

Maľovanie na sklo je obľúbená dekoratívna technika. Túto techniku je ľahké osvojiť si a zhotoviť uvedené vzory. Farby na sklo si môžete kúpiť v rozličných farebných odtieňoch, ktoré sa dajú vzájomne miešať. Zaujímavý efekt dosiahnete aj tým, že necháte farby vtiecť navzájom do seba. Sklené tabuľky – podklady a medailóny môžete vymaľovať podľa našich rád alebo podľa vlastnej fantázie. Takto zhotovené sklíčka môžu zdobiť interiér. Medailóny si môžete navliecť na koženú šnúrku a nosiť ich alebo z nich zostaviť zvonkohru. Veľmi dobre ukážu maľované sklené sklíčka navlečené na silon v okne, keď cez ne preniká slnečné svetlo.

Pri maľovaní na sklo vám prajeme príjemnú zábavu a veľa nápadov.

Materiály a nástroje

 • kontúra na sklo (nie zlupovacia farba na sklo) v rozličných farbách (olovená, zlatá, strieborná, medená),
 • farba na sklo v rozličných farbách (na syntetickej báze, nie zlupovacia farba na sklo),
 • riedidlo,
 • štetce rôznej hrúbky, tenký (č. 0 – 2) a hrubý (č. 5 – 7),
 • sklené tabule a medailóny,
 • glitrový prášok,
 • papierové vreckovky,
 • špendlíky,
 • lepiaca páska,
 • vatová tyčinka na čistenie uší,
 • akrylové farby rôznych odtieňov,
 • popisovač s tenkým hrotom,
 • orezávač.

Potrebné materiály a pomôcky možno kúpiť aj v sieti značky DaVINCI (Aupark Shopping Center, Einsteinova ul., Bratislava, Polus City Center, Vajnorská ul., Bratislava, Avion Shopping Center, Ivanská cesta, Bratislava, www.davinci.sk).

 

Základné zručnosti

Kreslenie kontúr

Sklený podklad/sklíčko položíme na vybraný vzor, ktorý je nakreslený na papieri. Pomôžeme si maliarskou krepovou páskou, a to tak, že okraje papiera prilepíme na sklenú tabuľku, aby sa tabuľa ani vzor nezošmykli. Zvolený vzor môžeme najprv obkresliť popisovačom, ale môžeme rovno začať pracovať s kontúrou.

Kontúru na sklo v tube držíme vo zvislej polohe ako ceruzku a rovnomerne z nej vytláčame farbu. Farba z tuby bude vychádzať ako tekutá linka. Ruku si podoprieme. Tenký hrot tuby sa môže dotýkať skleného podkladu, ale môžeme ho viesť aj nad ním. Ak ho vedieme nad podkladom, dbáme na to, aby vzdialenosť nepresiahla 1 cm. Čas schnutia dodržíme podľa návodu výrobcu.

Maľovanie povrchu

Po zaschnutí kontúr môžeme začať maľovať plochy. Farbu nanášame priamo z fľaše alebo z plastového téglika štetcom na sklený podklad. Množstvo nanesenej farby závisí od toho, aké vysoké a plastické sú kontúry, pretože farba cez ne nesmie pretiecť. Pri maľovaní menších plôch používame tenký štetec, pri maľovaní väčších plôch širší plochý štetec. Snažíme sa, aby sa farba nedostala na kontúry. Táto chybička krásy je nápadná najmä pri svetlých kontúrach (striebornej, zlatej). Ak chceme použiť ďalšiu farbu, štetec vždy vymyjeme v riedidle a utrieme dosucha papierovou vreckovkou. Čas schnutia farby treba dodržiavať podľa návodu výrobcu. Väčšinou to býva 24 hodín. Dbáme na to, aby sa farba nedostala na oblečenie, lebo sa ťažko odstraňuje. Po kontakte farby s pokožkou treba použiť papierovú vreckovku namočenú do riedidla.

Dobré rady

 • Pred maľovaním odmastíme sklené povrchy čistým liehom, octom alebo prostriedkom na umývanie riadu.
 • Pri prvom použití kontúry na sklo v tube stláčame tubu opatrne, pretože sa často stane, že vytlačíme oveľa viac farby, než potrebujeme.
 • Ak urobíme v kontúre chybu, necháme kontúru zaschnúť a potom pokazenú časť vyrežeme orezávačom. Kontúru opätovne doplníme.
 • Ak sme vzor kreslili popisovačom a na 1 – 2 miestach ho vidno spod kontúr, po zaschnutí kontúry odstránime popisovač navlhčenou vatovou tyčinkou.
 • Hrot kontúry na sklo v tube udržiavame vždy čistý. Použijeme papierovú vreckovku. Tak môžeme kresliť vždy presné kontúry.
 • Dbáme na to, aby sa kontúry v mieste stretu vždy aj dotýkali.
 • Počas maľovania môžu vzniknúť v kontúre i farbe bubliny, ktoré sa dajú prepichnúť. Kým je farba vlhká, použijeme ihlu na prepichnutie.
 • Ak na povrch natieklo veľa farby, odstránime ju dosucha utretým štetcom.
 • Ak z plochy vytiekla farba, môžeme ju zotrieť vatovou tyčinkou namočenou do liehu. Vatovú tyčinku otáčame tak, aby sa dotýkala skleného povrchu vždy čistou stranou.
 • Ak miešame viacero farieb a odtieňov, robíme to väčšinou na zvolenom povrchu. Nachystáme si vedľa seba dostatočné množstvo z daných farieb a štetcom ich zmiešame alebo postupne tieňujeme. Pri použití akrylových farieb treba brať do úvahy, že po uschnutí nevytvárajú také priesvitné plochy ako farby na sklo.

Ruže

Materiál

 • sklená tabuľka,
 • kontúra olovenej farby,
 • červená, tmavozelená, žltá a hnedá farba na sklo,
 • tenký štetec,
 • riedidlo.

Vzor vložíme pod sklenú tabuľku a nakreslíme kontúry. Necháme ich dostatočne uschnúť. Dodržiavame čas, ktorý odporúča výrobca. Po zaschnutí vymaľujeme farebné plochy. Pracujeme s tenkým štetcom. Hornú časť ružových púčikov vyplníme červenou farbou, dva spodné lístky kvetného obalu vymaľujeme tak, že do červenej farby primiešame aj trochu žltej. Stonky a listy vymaľujeme tmavozelenou a podľa uváženia použijeme aj bledožltú farbu, resp. ju zmiešame s hnedou. Tŕne vymaľujeme hnedou farbou, miesta pri strete stonky listu a stonky celej ruže vymaľujeme zmiešanou hnedou a žltou farbou.

Pripravené v spolupráci s partnermi:

Potrebné materiály a knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť v obchodoch DaVINCI – (Aupark Shopping Park, Einsteinova ul., Polus City Center, Vajnorská ul., Avion Shopping Center, Ivánska cesta, Bratislava) www.davinci.sk.

Knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť aj v kníhkupectvách Panta Rhei v Bratislave, v Trnave, v Martine, v Nových Zámkoch, v Žiline, v Košiciach, v Šamoríne, v Senci, v Trenčíne a vo Veľkom Mederi, objednať na e-mailovej adrese: pantarhei(at)pantarhei.sk.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.