Krížiková výšivka – ako sa to robí

DaVinci 0

Dnes naučíme vaše šikovné ruky vyšívať krížikové výšivky a zhotoviť si vďaka nim nádherné bytové dekorácie.

shutterstock

Základné vyšívacie techniky

Zadný steh (kontúrovací steh)

1. Do tkaniny vpichneme doprava v malej vzdialenosti od zospodu vpichnutej vyšívacej priadze a naľavo od priadze rovnako dlhým stehom vpichneme nahor (na rubovej strane práce vidno v tomto kroku jeden dlhý steh).

2. Na lícnej strane vpichneme tesne vedľa predchádzajúceho stehu a so zreteľom na dĺžku už hotového stehu vedieme ihlu nahor po ľavej strane na lícnu stranu. Na lícnej strane nám tento steh pripomína strojové šitie, kým na rubovej strane dostaneme rad, podobný stonkovému stehu. Tento steh je vhodný na vyšívanie kontúr, stoniek kvetov alebo výhonkov.

Slučkový steh (steh gombíkovej dierky)

1 – 2. Steh gombíkovej dierky je pevný steh, používaný predovšetkým pri gombíkových dierkach. Slučkovací steh je jeho voľnejšia obmena. Ihlu vpichneme do tkaniny asi 1 cm od kraja a opäť vpichneme ihlu z tej istej strany tesne vedľa predchádzajúceho stehu. Ešte pred napnutím nite pretiahneme koniec ihly cez slučku a pritiahneme tak, aby tesne priliehala na tkaninu. Niť nám musí smerovať z úplného kraja tkaniny. Odtiaľ opäť vpichneme ihlu do tkaniny, presne vedľa posledného vpichu. Niť pretiahneme pod koniec ihly, potom cezeň prevlečieme ihlu a na okraji tkaniny vytvoríme slučkový steh.

Stonkový steh

1 – 2. Je jednou z obmien plochého stehu. Zhotovíme jednoduchý plochý steh. Na lícnej strane tkaniny vpichneme ihlu nadol v požadovanej vzdialenosti. Tak vznikne jeden steh. Po pravej strane stehu (asi v jeho strede) pichneme ihlu zospodu nahor a pri ďalšom stehu postupujeme po pravej strane vždy dopredu o dĺžku polovice stehu. Vpichneme dole do tkaniny a tesne pri už existujúcom stehu vedieme priadzu nahor. Tento steh nám na lícnej strane pripomína šnúrku, kým na rubovej strane vidno malé, ploché, dotýkajúce sa stehy. Ako naznačuje už názov, vyšívame ním najmä stonky a úponky rastlín.

Endlovací steh (cik-cakový steh)

1 – 2. Tento párový steh pozostáva z dvoch v protichodnom smere priečnych plochých stehov. Zhotovuje sa tak, že urobíme jeden priečny plochý steh. Na rubovej strane tkaniny v jednej línii so začiatkom prvého stehu, ale vo vzdialenosti jedného stehu pichneme nahor a tento steh dokončíme v rovnakom bode, kde sme pichli nadol predchádzajúci steh.

Krokvičkový steh

1. Technika sa podobá na jednoduchý krížikový steh. Prvý steh je jednoduchý krížik, kde vpichneme do jeho začiatočného bodu. Potom vpichneme ihlu nadol priečne doprava v dĺžke dvoch stehov (dvoch štvorčekov). Tento dlhý priečny steh prichytíme jedným krížikovým stehom už známym spôsobom. Takto pokračujeme v celom rade vyšívania. Keď sa dostaneme na ko-niec radu, otočíme sa a namiesto dlhého krížikového stehu pokračujeme krátkym stehom. Otočíme prácu a začneme ďalší rad vyšívania, ale tu sú oba stehy rovnakej dĺžky. Od vyznačeného stredu začíname doprava a dole šikmým plochým stehom. Vodorovne opäť vpichneme doľava v polovici medzi vodorovne meranou vzdialenosťou vyznačeného začiatku a pri bode vpichu začiatočného plochého stehu.

2. Zhotovíme steh opačného smeru, ale s rovnakým uhlom šikmosti. Tkaninu prepichneme vo výške začiatočného bodu. Urobíme práve taký dlhý vodorovný steh doľava, ako je dolná vzdialenosť. Tento krok opakujeme. Vzor je vzdušný, ploché stehy sa dole a hore krížia na lícnej strane a vytvárajú osmičku. Na rubovej strane tvoria zasa riadok drobné ploché stehy. Vyšívací rad pokračuje zľava doprava, teda v protiľahlom smere ako jednoduchý krížikový steh.

Záložka (obruba)

Najprv vytiahneme po jednej niti tkaniny na všetkých štyroch stranách od rohu po roh k línii prázdneho ohybu. Pri strede vytiahnutých nitiek bude roh ohybu. Zostávajúcu látku odstrihneme po trojnásobnej dĺžke ohnutia (presahujúcej látku). Pri látkach štvorcového tvaru má byť ohyb rovnako vzdialený od výšivky na všetkých štyroch stranách. Ohyb zhotovujeme vždy zľava doprava tupou vyšívacou ihlou.

Ažúrkovaný okraj (ažúrka)

Ažúrku tvoríme na zadnej (rubovej) strane tkaniny. Pozdĺž vytiahnutej nite presiahneme cez dve nite ihlu. Potom zvisle cez dve nite vyšijeme ažúrku. Tento druh vyšívania sa zhotovuje najmä na jemnú vyšívaciu tkaninu AIDA (prípadne panamu), väčšinou bavlnenú látku, kde sa oveľa ľahšie rátajú nite ako pri husto tkanom plátne alebo bavlnených látkach.

Krížikový steh

Krížikový steh pozostáva z jedného spodného a jedného krycieho stehu. Keď prácu zhotovujeme zhora dole, spodný steh vychádza z ľavého spodného rohu zospodu do pravého horného rohu zvrchu. Krycí steh vychádza z pravého dolného rohu zospodu do ľavého horného rohu zvrchu. Vždy pracujeme v jednom rade. Pri vyšívaní si necháme asi 1 cm dlhú vyšívaciu priadzu, ktorú podobne ako na druhom konci zapracujeme. Krížiková výšivka vznikla ďalším vývojom vyratúvaných drobných plochých stehov. V súčasnosti sa krížiková výšivka vyšíva najmä na jemnú vyšívaciu tkaninu AIDA, prípadne panamu, väčšinou bavlnenú látku, kde sa oveľa ľahšie vyratúvajú nite ako pri husto tkanom plátne alebo hrubšom plátne s nepravidelnou väzbou.

Spôsob vyšívania zdola nahor

1. Keď pri vyšívaní musíme postupovať zdola nahor, začíname prvý rad na pravej strane a pokračujeme ďalej doľava. Vychádzame z pravého horného radu. Po odrátaní troch nití dole a troch nití doľava pichneme ihlu dole. Potom na rubovej strane odrátame tri nite nahor a vpichneme späť do lícnej strany jemnej vyšívacej tkaniny. Vo vyšívaní pokračujeme do požadovanej dĺžky.

2. Ďalší rad začíname na lícnej strane tkaniny krycím stehom. Odrátame tri nite nadol a tri doprava a potom vpichneme. Potom odrátame tri nite nahor a pichneme do lícnej strany jemnej vyšívacej tkaniny. Takto vyšijeme celý rad.

Spôsob vyšívania zhora nadol

1. Keď musíme pri vyšívaní postupovať zhora nadol, začíname prvý rad na ľavej strane a pokračujeme ďalej, postupujúc doprava. Vychádzame z ľavého dolného radu. Ihlu vpichneme zospodu do tkaniny, odrátame tri nite doprava a tri nite nahor a vpichneme ihlu. Na rubovej strane odrátame tri nite nadol a vpichneme späť na lícnej strane jemnej vyšívacej tkaniny. Pokračujeme do požadovanej dĺžky.

2. Rad smerujúci späť začíname krycím stehom na lícnej strane tkaniny. Odrátame tri nite nahor a tri nite doľava a pichneme nadol. Potom odrátame tri nite nadol a pichneme späť na lícnu stranu tkaniny. Rad vyšívame do konca.

Posunutý rad

Keď sa druhý rad začína posunutý o jeden steh doľava, na rubovej strane tkaniny od posledného krížikového stehu prvého radu odrátame šesť nití nadol a tri doľava a tam prepichneme tkaninu. Vo vyšívaní pokračujeme zvyčajným spôsobom.

Druhá farba

Jednotlivé úseky môžeme preskočiť (napr. ak vynecháme miesto pre druhú farbu). Medzitým vedieme priadzu šikmo ďalej po rubovej strane a pokračujeme vo vyšívaní zvyčajným spôsobom.

Zvislé rady

Rady smerujúce zhora nadol.

Pri radoch smerujúcich zhora nadol vždy zhotovíme celý krížik (teda nie zvlášť spodný a krycí steh). Základný steh vpichneme smerujúc z ľavého dolného rohu do pravého horného. Pri krycom stehu na rubovej strane odrátame tri rady nadol a vedieme ho z pravého dolného rohu do ľavého horného, čiže prekrížime. Na zhotovenie ďalšieho krížika na rubovej strane tkaniny odrátame šesť radov dole a vpichneme na lícnej strane tkaniny. Takto môžeme opäť vychádzať z ľavého dolného rohu.

Rady smerujúce zdola nahor.

Pri radoch smerujúcich zdola nahor vždy zhotovíme celý krížik (teda nie zvlášť spodný a krycí steh). Základný steh vedieme z pravého horného rohu do ľavého dolného rohu. Na rubovej strane odrátame tri rady nadol a vpichneme z ľavého horného rohu do pravého dolného, čiže prekrížime. Na zhotovenie ďalšieho krížika na rubovej strane tkaniny odrátame šesť radov nahor a vpichneme na lícnej strane tkaniny. Takto môžeme opäť vychádzať z pravého horného rohu.

Diagonálne rady

Pri zhotovovaní diagonálnych radov vždy vytvárame celý krížik (teda nie zvlášť spodný a krycí steh). Základný steh vedieme z ľavého dolného rohu do pravého horného rohu, potom na rubovej strane odrátame tri rady nadol a vpichneme do pravého dolného rohu. Odtiaľ na lícnej strane látky vpichneme ihlu do ľavého horného rohu. Na rubovej strane látky odrátame šesť radov nadol a tri rady naľavo a opäť vpichneme na lícnej strane tkaniny.

Vyšívanie na plátno s nepravidelnou väzbou

Na takých látkach, kde pre ich väzbu (tkanie) nemôžeme rátať nite, pracujeme so šablónou. Na šablónu používame jemnú vyšívaciu tkaninu AIDA alebo panamu, ktorá má dookola o 3 cm väčšie rozmery než sám motív.

1. Jemnú vyšívaciu tkaninu pristehujeme na základnú tkaninu. Stred tkaniny označíme niťou na šitie. To nám pomôže pri vyratúvaní vzoru.

2. Motív začíname v strede. Vyšívanie vedieme cez 2 × 2 nite a postupujeme zhora zvislo.

3. Ďalší zvislý stĺpec zhotovíme tak, že postupujeme zdola.

4. Po dokončení vyšívania opatrne vytiahneme nite jemnej vyšívacej tkaniny AIDA (najprv osnovné a potom útkové nite).

5. Napokon prežehlíme výšivku z rubovej strany cez vlhkú šatku. Tak sa výšivka pekne narovná. Nikdy nežehlíme priamo výšivku.

Záclony s motýľmi

Materiál

  • žltá vyšívacia tkanina s rozmermi asi 270 cm × 16 cm, hustota 112 nití na 10 cm, alebo jemná vyšívacia tkanina AIDA,
  • zelená, oranžová a žltá deliteľná vyšívacia priadza,
  • škatuľka priesvitných a žltých sklených korálikov s priemerom 2 mm,
  • vyšívacia niť.

Rozmery

  • záclony: asi 16 × 43 až 16 × 54 cm,
  • motív: asi 4 × 4 cm, 5 × 5 cm, 5 × 4 cm.

Vyšívacia technika. Krížikový steh s trojniťovou vyšívacou priadzou cez 2 × 2 nite a jednoniťový kontúrovací steh.

Strihanie. Z vyšívacej tkaniny vystrihneme jeden 59-centimetrový, jeden 54-centimetrový, jeden 52-centimetrový a dva 48-centimetrové pásy.

Olemovanie. Úzku stranu pásov ohneme a obšijeme endlovacím stehom. Dolu ohneme 1-centimetrovú časť a prišijeme. Hore ohneme 3-centimetrovú časť a prišijeme tak, aby sme cez otvor vedeli prevliecť tyč na záclony.

Vyšívanie. Motýle vyšijeme na pás podľa obrázka alebo podľa vlastnej fantázie.

Zhotovenie. Výšivku prežehlíme z rubovej strany. Spodný lem ozdobíme podľa predlohy korálikmi.

Nápad. Motýle, ktoré sú na záclone, môžeme vyšiť aj na ozdobný vankúš, aby dekorácie v izbe spolu ladili. Ak na vankúš vyberieme inú farbu, prispôsobíme aj farby záclony.

 

Pripravené v spolupráci s www.davinci.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Pridaj komentár