ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Hand MadeHand Made

Do jesennej červenej

 Mária Kohutiarová   27.09.2015   0

Do jesennej červenej sa proste nedá nezamilovať, aspoň mne nie. Kým listy paviniča sú len na obdiv – škoda, že tak rýchlo vädnú, keď sa chce človek s nimi pokochať v dome – šípky v neskutočných ohnivých variáciách sú odolné a vďačné.

Nedalo mi a urobila som si veniec na dvere, ktorý aj s trhaním šípok a viazaním netrvá viac, ako hodinku práce.

iStock


Čo potrebujete?

  • Konáriky šípok – lepšie sú cca 10-12 cm dlhé.
  • Pevnejší drôt, resp. kruh z prútia alebo brečtanových poplazov – radšej hrubší, šípky sú ťažšie.
  • Aranžérsky drôt alebo hrubú ručnú zelenú niť.

Ako na to?

Zo šípkových konárikov – listy na nich sú vítané! – urobte malé „kytičky“ tak, aby v jednom zväzku bolo cca 5 šípok, čo znamená 2-3 konáriky.

Pre lepšiu prácu si ich mierne cca 3 cm pod šípkami omotajte ručnou niťou.

Na kruh postupne prikladajte pripravené šípkové kytičky a aranžérskym drôtom, resp. ručnou niťou ich každú dobre obmotajte k podkladu.

Práca pribúda rýchlo, radosť pozerať. Dajte však pozor na to, aby ste šípky ukladali rovnomerne – aby bol veniec po oboch stranách drôteného či prúteného podkladu rovnako široký.

Na záver – keď sa dostanete k začiatku – ovite zvyšné konáriky niťou pomedzi šípky do stratena tak, by boli pevne spojené s vencom. Niť alebo drôt zaistite uzlom, resp. zasunutím do spodných osnov venca.

Z kúska drôtu si vytvarujte uško a pretiahnite cez veniec tak, aby ste veniec mohli zavesiť. A hotovo!

 

Tip:

Ak máte slabší podklad, na hotový veniec priviažte dva konáriky s dĺžkou jemne presahujúcou priemer venca tak, aby tvoril vo vnútri venca písmeno “x“. Výborne vyzerajú brezové konáre.

Prečítajte si tiež: Obrázky z jesene

Šípky sa dajú samozrejme kombinovať aj s iným materiálom podľa chuti – môže to byť brečtan (alebo priamo zapletať šípkové kytičky do brečtanového podkladu aj s listami), konáriky žltého vratiča či suchej trávy, ktorej je teraz von habadej.

Ak máte obavy z tŕňov na šípkach, zistila som, že nie všetky kríky pichajú – ja som našla vonku ten „svoj“ šípový ker, ktorý nepichá vôbec! Určite vám však budú susedia závidieť – aj ja som už včera vyrobila ďalší pre radosť!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 13 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Kurz nemčiny?
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod podľa Leboyera
23.02.2018   0
Pôrodník, ktorý ako prví obrátil svoju pozornosť k právam narodeného dieťaťa a kládol si otázku, či sa musí dieťa rodiť s maskou hrôzy, bolesti a strachu ...
Do pôrodnice to ledva stihla, porodila na chodbe
22.02.2018   1
Z pôrodnice ju poslali domov, kde jej nečakane odtiekla plodová voda. Jes si bola istá, že bude musieť porodiť dieťa doma.
Cisársky rez: hrozba či trend?
20.02.2018   11
Každá budúca mamička sa raz dostane k téme cisársky rez. Ja som v Anglicku toto slovo počula najčastejšie v spojení: „too posh to push“ vo voľnom preklade „príliš snobská, aby potlačila.“ :)
babetko
Vyhrajte ryby na váš veľkonočný stôl
24.02.2018   0
Hráme o 3 balíky mrazených rýb najvyššej kvality od Radomy v hodnote 30 eur, ktoré vám privezú zamrznuté rovno domov.
Sú prežraté deti šťastné?
23.02.2018   0
Napríklad tie dve dievčatá. Letícia a Patrícia. Majú päť, sedem rokov a sú chorobne tučné. Je to problém, zďaleka nie estetický. Zapríčinila to ich mama.
Hra dieťaťa do jedného roka a vhodné hračky
23.02.2018   0
Hra u dojčaťa trvá len pár minút. Aké sú vhodné hry a hračky na začiatku obdobia - okrem kolotoča a hrkálky? O aké hračky rozšíriť repertoár do pol roka, o ktoré po pol roku? Akú úlohu medzi hračkami zastáva tzv. miláčik/maznáčik?
detské choroby
Meningitída
24.02.2018   0
Meningitídu môže spôsobiť veľa baktérií i vírusov, ktoré bežne sprevádzajú iné, nezávažné ochorenia. Ako sa prejavuje u malých detí a aké sú jej riziká?
Sú antibiotiká nutné? Ako sa rozumne rozhodnúť?
19.02.2018   0
Zbytočné užívanie antibiotík môže spôsobiť rad zdravotných problémov. Rozlíšiť, či naše ochorenie vyžaduje antibiotiká alebo nie, pomáha samodiagnostická metóda – domáci CRP test.
Ako a z čoho sa dá variť pre celiatikov
16.02.2018   5
Dnes vám ponúkame skúseností mamín celiatikov a aj tých už dospelých, ako sa so svojou diétou popasovali, aké majú obľúbené tipy potravín – prosto nejaké základné know – how.
zvery
Skalár
24.02.2018   0
Skalár je ryba, ktorá má majestátnosť Cichlidy, ale zároveň aj nenáročnosť pávieho očka. Postačí iba dodržiavať isté pravidlá a neprekračovať hranice.
Neonky v akváriu
16.02.2018   1
Cheirodon axelrodi. Je to fenomén, ktorý sa preslávil na celom svete. Už niekoľko rokov je to najpredávanejší druh ryby na svete.
Prečo akvárium
15.02.2018   4
Sledovanie „zmenšeniny pokojného vodného sveta“ nám znižuje obavy, napätie a podporuje chápanie vecí v živote tak ako sú. Rôzne štúdie ukázali, že akvárium znižuje náš stres, následne krvný tlak a celkovo nás upokojuje.