ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 22.11.2017 | meniny má Cecília  
Hand MadeHand Made

Aranžovanie kvetov

 DaVinci   29.06.2017   0

Ročné obdobia sa striedajú, každé z nich je niečím osobité a je charakteristické typickými farbami, ale aj kvetmi, ovocím a zeleninou, ktoré sa dajú použiť na aranžovanie.

Prinášame vám nápady na zhotovenie kytíc a bytových dekorácií podľa jednotlivých ročných období.

Shutterstock

 

Kytice a kvetinové dekorácie môžeme zhotoviť nielen ako darčeky k rôznym slávnostným príležitostiach, ale aj pre potešenie na všedné dni.

Podrobne predstavíme spôsoby zhotovenia slávnostných kytíc a šikovné triky, takže aj začiatočníci sa môžu smelo pustiť do aranžovania kvetov. Podľa uvedených príkladov sa dajú zhotoviť aj iné, jednoduché výtvory podľa vlastnej fantázie.

Aranžérstvo je zaujímavé povolanie, ale aj vynikajúci spôsob trávenia voľného času a príjemný relax. Vytvára pozitívnu atmosféru a je príjemnou pastvou pre oči aj doma, pretože výsledok neposkytuje len pocit úspechu, ale prináša aj radosť samému tvorcovi.

Potrebné kvety si môžeme kúpiť v kvetinárstve, môžeme ich nazbierať vo vlastnej záhrade alebo vo voľnej prírode. Pri kvetoch nazbieraných vo voľnej prírode musíme byť opatrní, pretože je medzi nimi veľa jedovatých alebo spôsobujúcich alergiu; niektoré sú chránené zákonom. S úplnou istotou môžeme zbierať kvety, listy a konáriky (halúzky) len vo vlastnej záhrade.

Na aranžovanie kvetov, zhotovenie ozdôb v črepníkoch, úpravu rezanej zelene (väčšinou listov), konárikov a plodov budeme potrebovať aranžérske nádoby, pomôcky, základný materiál a doplnky na dekorovanie. Pri výbere dbáme na súlad materiálov, povrchov, farieb a tvarov, o ktorých sa podrobnejšie zmieňujeme pri jednotlivých výrobkoch.

Shutterstock

 

Aranžérske pomôcky, materiály a doplnky na dekorovanie

Pomôcky

Na zhotovenie kvetinových dekorácií si zaobstaráme čerstvé kvety, listy, doplnkovú zeleň a aranžérske náradie.

Najdôležitejším náradím je ostrý nôž s krátkou čepeľou, ktorý dobre reže tenké, mäkké stonky kvetov. Nôž vytvorí rovnú reznú plochu, nepotrhá ju, preto sa baktérie z vody vo váze tak ľahko nedostanú do kvetinovej stonky. Ostré záhradnícke nožnice používame len na rezanie hrubých a drevnatých stoniek, pretože tenké stonky neodstrihnú, ale poškodia. Niekedy používame aj drôt na spevnenie stoniek kvetov. Drôt štikáme štikacími kliešťami, pretože ostrie záhradníckych nožníc by sa vyštrbilo a nedali by sa používať.

 

Pri aranžovaní kytíc sa môžu používať stuhy. Textilnú stuhu striháme len nožnicami na papier. Nožnice na papier nepoužívame na strihanie stoniek kvetov. Je zrejmé, že na každý materiál (živý aj umelo vytvorený), používaný pri aranžovaní kvetov, existuje vhodné náradie.

Ak používame náradie na uvedený účel a občas ho namastíme, nemusíme tak často kupovať nové nožnice alebo nôž.

Dnes už v každej aranžérskej dielni alebo aranžérskom kútiku majú lepiacu tavnú pištoľ. Toto účelové náradie roztaví silikónovú tyčinku a po vytlačení lepidla z otvoru sa všetko bez problémov prilepí. Na živé rastlinné časti ju nepoužívame, lebo ich spáli.

Na kvety a listy používame aranžérske lepidlo (glej), ktoré sa dá zakúpiť vo veľkoobchodnej sieti alebo v predajniach s kvetinárskymi potrebami. Pri lepení povrchov môžeme pracovať aj s lepidlom v podobe spreja.

Základný materiál

Okrem mokrej (zelenej) a suchej (sivohnedej) aranžérskej hmoty sa dajú kúpiť kvádre či gule aj iných farieb, ktoré sa dajú využiť na ozdobenie kvetinových dekorácií.

Úlohou mokrej aranžovacej hmoty je udržať kvet v polohe vpichu, živé rastlinné časti zásobuje vodou a zjednodušuje aranžérovi prácu. Je to praktický materiál, ktorý sa dá deliť na kúsky. Hranatú aranžérsku hmotu (môže mať aj iný tvar) položíme na povrch čistej vody vo vaničke alebo vo vedre.

Nesmieme ju tlačiť pod vodu, pretože sa v nej vytvorí vákuum práve tam, kde budú stonky kvetov, preto kvety nedokážu nasať vodu. Počkáme aspoň 40–50 sekúnd a hranatá aranžérska hmota nasiakne vodu sama. Tento čas platí len pre najkvalitnejšiu aranžérsku hmotu.

Suchú aranžérsku hmotu používame pri zhotovovaní ozdôb zo suchých rastlinných častí a z umelých hodvábnych kvetov. Farebné aranžérske hmoty nasajú aj vodu, ale dajú sa použiť aj bez nej.

 

Na Deň pamiatky zosnulých, advent, Vianoce a Veľkú noc si môžeme na kvetinovú výzdobu zakúpiť hotové základy na vence (mach, šiška, slama, ľan, aranžérska hmota atď.) a tie ozdobiť suchými rastlinnými časťami. S farebnými materiálmi narábame opatrne a uprednostňujeme prírodné farby.

Na spevnenie kvetinových stoniek a zhotovenie zväzku kvetov používame zelený aranžovací drôt potiahnutý plastom. Drôt dlhý 40–50 cm s priemerom 0,6–1,4 mm môžeme používať aj na pripevnenie aranžérskej hmoty.

Pri viazaní girlánd pracujeme s drôtom na cievke. Drôtené spoje a drôtené stonky prekryjeme gutaperčovou páskou, aby k sebe lepšie priliehali Táto páska sa podobá na papierovú, je však zelenej farby. Hotovú kyticu zaviažeme materiálom podľa vlastného výberu (špagát, plastový špagát, rafia), aby sa nerozpadla.

Pomôcky na dekorovanie

Hotové kvetinové dekorácie spestríme rozličnými ozdobnými prvkami: textilnou stuhou, šnúrkou, drôtom na dekorovanie, glitrovým práškom, korálikmi atď. Treba zachovať správny pomer, aby vynikli prírodné komponenty.

Základné techniky aranžovania

Usporiadanie kvetov vo váze

 

Kvety a listy (zeleň) si usporiadame v ruke tak, aby hlavičky kvetov a okraje listov tvorili tvar pologule. Listy (zeleň) nemajú prevísať ponad hlavičky kvetov. Stonky zastrihneme do rovnakej dĺžky a tak ich umiestnime do vázy.

Kytica vynikne vtedy, keď ani jeden kvet alebo zelená halúzka či list nie sú dlhšie ako ostatné.

Viazanie kytice, špirálovité a rovnomerné (rovnobežné) usporiadanie stoniek

Prvý kvet chytíme do jednej ruky a na mieste uchopenia trochu šikmo, ale v rovnakom smere k nemu priložíme stonky ostatných (obr. 1). Kvety nedržíme príliš silno, lebo by sa mäkké zelené stonky mohli zlomiť. Postupne prikladáme kvety k sebe a kyticu obraciame, aby bola symetrická zo všetkých strán (obr. 2). Takto vznikne pekné špirálovité usporiadanie.

 

Kytica bude najužšia na mieste uchopenia. Ukazovákom ruky, v ktorej držíme kyticu, k nej prichytíme spredu odstrihnutý špagát, druhou rukou ním obmotáme stonky kytice a uviažeme ho na mieste uchopenia.

Po dokončení symetrickej kytice stonky zastrihneme, aby mali rovnakú dĺžku. Kytica by mala na týchto stonkách ustáť ako obilný snop. Hore vznikol polkruh, dolu zasa roztvorené stonky. Konce stoniek pred vložením do vody šikmo zastrihneme, aby kvety a ostatná zeleň ľahšie nasiakli vodu (obr. 3).

Ak chceme mať stonky kvetov vo zväzku rovnomerne (rovnobežne), stonky kytice previažeme na dvoch miestach, aby sa zachoval tvar zväzku (obr. 4, 5, 6).

Práca s drôtom

Spomedzi mnohých drôtovacích techník predstavíme najjednoduchšie a najčastejšie používané. Drôtovacia technika závisí od hrúbky kvetinovej stonky, od rozmerov a množstva použitého materiálu.

 

Pri ťažších predmetoch používame hrubý, pri ľahších tenký drôt. Tenký drôt používame na podoprenie listov a jemných kvetov s tenkou stonkou, hrubý drôt pri ovocí, zelenine alebo kvetoch s veľkou hlavičkou.

Drôt podľa možnosti používame minimálne, pretože sa potom musíme postarať aj o jeho prekrytie. Je jednoduchšie pridať do kytice kvalitné rastliny s hrubšou stonkou. Drôt na cievke používame na zhotovenie vencových základov a girlánd.

Ako do kytice pridať ťažšie aranžovacie materiály

Ak chceme do kytice pridať nezvyčajný, ťažší aranžovací materiál, napríklad pomaranč, klas, ozdobnú tekvicu a podobne, najprv spevníme drôtom daný predmet.

 

V tomto prípade začneme viazanie kytice zhotovením pevného zeleného základu, ktorý udrží ťažšie plody, okolo ktorých usporiadame kvety. Pri dekoráciách zhotovených zo zeleniny a z ovocia materiál vkladáme postupne pri zostavovaní základu (podkladu) a kvety pridáme až potom.

Ovocie a zeleninu spevníme drôtom nasledovne: drôt vpichneme do dolnej tretiny ovocia alebo zeleniny (obr. 1), potom naspodu spojíme konce drôtu a pevne ich zvinieme.

Vezmeme druhý drôt a prepichneme ním zeleninu alebo ovocie kolmo na prvý drôt (obr. 2), konce drôtu zvinieme s koncami prvého drôtu na spodnej strane (obr. 3).
Konce drôtov ohneme, aby neodstávali, lebo sa môžu zachytiť o ostatné časti kytice a poškodiť ju.

Konce drôtov v každom prípade prekryjeme gutaperčovou páskou. Časti previazané drôtom zakryjeme textilnou stuhou.

Viazanie mašle

 

Palcom a ukazovákom vezmeme stuhu, potom vytvoríme slučku najprv z jednej, potom aj z druhej strany stuhy, teda ohneme späť oba konce stuhy (obr. 1).

V strede spevníme tenkým drôtom, dva konce necháme voľne visieť a odstrihneme ich do požadovanej dĺžky (obr. 2).

To je jednoduchá mašľa. Pri dvojitej mašli zopakujeme tento postup ešte raz (obr. 3).
Na miesto, kde sme mašľu spevnili drôtom, uviažeme stuhu, aby drôt nebolo vidieť.

Shutterstock

 

Trochu etiky, symbolika farieb a kvety typické pre jednotlivé ročné obdobia

Výber kvetov, respektíve ich farby závisí od príležitosti, vekovej kategórie, ako aj od toho, v akom vzťahu sme s obdarovaným (člen rodiny, obchodný partner/kolega alebo sa chceme zoznámiť atď.).

Červená je farba lásky. Hovorí sa, že žltá znamená lakomosť či žiarlivosť, ale tento názor je už zastaraný. Dnes sa žltá považuje za farbu slnka, preto nemôže chýbať v sviežich letných kyticiach. Ak zhotovujeme kyticu pre muža alebo chlapca (výročie, rozlúčka so školou), oplatí sa pracovať s kvetmi modrých odtieňov.

Na svadbu vyberáme pastelové farby. Mladšej vekovej kategórii darujeme zmiešanú, pestrofarebnú kyticu. Ak zhotovujeme kyticu pre obchodného partnera alebo niekomu chceme vyjadriť vďaku, vyberieme podľa možnosti elegantné kvety, napríklad orchideu, antúriu alebo strelíciu. Sú to trochu drahšie kvety, ale krásu si zachovajú až štyri týždne.

Celý rok sú v kvetinárstvach k dispozícii ľalie, ruže, karafiáty, chryzantémy a mnohé iné kvety. Cibuľovité okrasné rastliny (tulipán, narcis, hyacint) sa dajú zakúpiť od konca zimy do konca mája, kosatce sa dajú zohnať len v lete. Orchidey kvitnú najmä v zime.

Vďaka modernizácii pestovateľských technológií sa zmiernili výrazné rozdiely medzi ročnými obdobiami v oblasti ponuky kvetov. Už aj v auguste dostať frézie, v zime slnečnice, na jar chryzantémy, na jeseň iskerníky. Mnohé kvety sa dnes dajú kúpiť celý rok, čo nebývalo možné.

Každý rok odborníci vyšľachtia veľa nových druhov, modernizuje sa pestovanie a vznikajú obmeny rastlín rozličných farieb a tvarov. Nové druhy sú trvácnejšie a predstavujú širšiu farebnú škálu.

Pripravené v spolupráci s www.davinci.sk.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 27 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Koľko je ideálne pribrať v tehotenstve?
22.11.2017   0
Prírastok na váhe viac ako 20 kilogramov, môže nepriaznivo vplývať na zdravotný stav tehotnej ženy a spôsobiť zdravotné problémy, ako napríklad tehotenskú cukrovku, zvýšený krvný tlak a iné problémy.
Aké sú riziká pitia alkoholu v tehotenstve?
18.11.2017   0
Kým u niektorej budúcej mamičky sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej mamičky môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenia.
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
babetko
Malým deťom treba spievať
22.11.2017   0
V dávnych dobách, kedy boli ľudia ohrozovaní predátormi a kedy hrozilo, že plač dieťaťa by mohol nejakého predátora prilákať, mama začala spievať, aby dieťa upokojila.
Pediater radí: Je správne pomáhať dieťatku učiť sa chodiť?
21.11.2017   0
Začína vaše dieťatko chodiť a premýšľate, či je vhodné mupri tom pomáhať? Pozrite sa, čo radí rodičom uznávaná pediatrička MUDr. Elena Prokopová.
Ako dieťa naučiť, aby reagovalo na „nesmieš“
20.11.2017   0
Je síce ešte malé, no už vám rozumie, prečo to nemôže. Bez kriku, karhania a buchnutia po prstoch alebo po zadočku.
detské choroby
Astma
21.11.2017   3
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
LIPIKAR SOS STAROSTLIVOSŤ AP+ - aby atopikov nesvrbela koža
20.11.2017   0
Okamžite uľaví od pocitu svrbenia. Znižuje počet vzplanutí ekzému. Vyživuje a pomáha znovu obnoviť ochrannú bariéru pokožky. Aplikácia nahrádza reflex „poškrabania sa“ a vďaka tomu sa znižuje zhoršovanie ekzému rozškrabaním. Navyše nie je potrebné dotýkať sa pokožky rukami.
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   4
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.