DomaEko

Vyhodíme milión plastových fliaš každú minútu

 Marcela Beňová   13.05.2019   0

To, že problémy s plastami sa netýkajú len rýb niekde v Jadranskom mori, ale predovšetkým životného prostredia v našom okolí, som nedávno zistila na detskom ihrisku. Urobiť si pekné popoludnie niekde v tráve na piknikovej deke? Skoro nemožné. Zatúlané plasty na nás vyskakovali odvšadiaľ.

 

V tráve pohodené mikroténové vrecúška, vedľa koša spadnutá plastová fľaša. Dokonca aj v pieskovisku nájdete odhodenú slamku z detského džúsu. Narozdiel od banánovej šupky tu však tieto „poklady“ zostanú ešte dlho. Napríklad bežná plastová fľaša z minerálky sa v prírode rozkladá viac ako sto rokov.

Ako sme sa sem dostali?

S produkciou plastov ako materiálu, ktorý je bežne dostupný všetkým, sa začalo v 50. rokoch. Pre domácnosti to znamenalo šetrenie a zjednodušenie života, a s tým prišla aj možnosť viac nakupovať, hromadiť, vyhadzovať a opäť nakupovať. Všetko, od potravín, až po výbavu do domácnosti. Výroba plastov začala rýchlo stúpať, dnes sa vyprodukuje niekoľko sto miliónov ton odpadu.

 

Menej ako 10 % plastov použijeme znovu

Obrovským problémom plastu je recyklácia. Väčšina plastových obalov a výrobkov končí na smetisku, a žiaľ aj v prírode. Vedci predpokladajú, že ani nie desať percent plastov putuje na ďalšie spracovanie. Asi 12% vyprodukovaného plastového odpadu putuje na spaľovanie, čo tiež nie je práve najekologickejšie riešenie. Predpokladá sa, že spotrebný priemysel bude ďalej rásť, produkcia plastu bude stúpať a vysoký zostane aj dopyt. Avšak problém, čo s plastom, ktorý už je v smetných košoch, zostáva.

Čo môžu urobiť bežné domácnosti?

Ďalšie tony vyprodukovaných plastov, najmä ak nevieme, čo s tými, ktoré už ležia na skládkach, sú alarmom pre bežné domácnosti. Nielen veľké firmy, ale aj rodiny, ktoré sú bežným spotrebiteľom plastov, môžu svojím postojom prispieť k tomu, aby sa ich objavovalo menej. Niekedy stačí len nezabudnúť vziať na tašku nákup. Alebo si namiesto potravín zabalených v plastovom obale vybrať bezobalové.

 

Naozaj to potrebujem?

Dôležité je aj premyslieť, čo naozaj potrebujeme. Nie je ťažké vzdať sa slamiek na detskej oslave či nekúpiť plastové poháriky a tanieriky, ak máme doma dosť tých obyčajných. Problémom býva aj nákup takých potravín ako sú minerálky a sladené vody.

Práve plastové fľaše tvoria jeden z tých druhov plastových výrobkov, ktoré sa na trhu objavujú úplne zbytočne, a pre prírodu predstavujú veľký zdroj odpadu.

Milión fliaš každú minútu

Každú minútu sa vo svete predá viac ako milión plastových fliaš. Poväčšine ide o kofeínové a sladené nápoje, ktoré nie sú vhodné pre zdravie. Množstvo týchto fliaš je naviac vyrobené z nevhodného plastu, ktorý môže do nápojov uvoľňovať toxíny.

A čo sa stane z fľašou po tom, ako nápoj vypijeme? Na recykláciu sa vráti menej ako 50% platových fliaš. A len 7% sa opätovne dostane na trh v podobe nového produktu.

Väčšina plastových fliaš končí na smetiskách či na najväčšej prírodnej skládke – v oceánoch. Najviac znečistený je Indický oceán, keďže práve ázijské krajiny patria k najväčším producentom odpadu. Avšak na to, aby sme videli, platovú fľašu pohodenú na brehu rieky, ktorá je zdrojom pitnej vody, či miestom, kde by sa mohlo športovať alebo oddychovať, nemusíme cestovať na iný svetadiel.

Problémy na Slovensku máme každú jar

Koniec zimy sa na mnohých miestach na Slovensku neohlási len prvými snežienkami. Topiaci sa sneh zdvihne hladiny riek, ktoré so sebou berú všetko, čo sa v okolí brehu počas jesene a zimy nazbieralo. Napríklad aj množstvo odpadu.

Minulý rok zastihla na východnom Slovensku obyvateľov Moldavy nad Bodvou malá ekologická katastrofa. Nazhromaždené plastové fľaše od minerálok či alkoholu vytvorili na rieke plastový ostrov, ktorý pokryl celú šírku koryta. Nebezpečný odpad tu zostal niekoľko dní, kým ho voda neodplavila preč.

Plastové fľaše tak neznečisťujú len hladinu rieky, ale škodlivé látky prenikajú aj k zdrojom pitnej vody, a mikročastice plastu sa tak dostanú aj do rannej šálky kávy či pohára vody.

Zálohovanie aj znižovanie spotreby

Európska únia aktuálne pripravuje zákony, ktoré by mali zabezpečiť zálohovanie kúpených plastových fliaš, a to až do 90%. Tento zákon, ktorý má motivovať spotrebiteľov, aby fľaše jednoducho nevyhadzovali, ale vynaložili námahu a vrátili ich do obchodov. Zákon funguje vo viacerých krajinách, na Slovensku sa ho však doteraz presadiť nepodarilo. Štát ale verí, že pri správnom nastavení logistiky a zákonov by sa nám to do roku 2022 malo podariť.

Svojich hostí nechceme posadiť len k poháru čistej vody

To, čo však môžeme ako bežní spotrebitelia urobiť už dnes, je znížiť množstvo nakúpených plastových fliaš. Minerálky a sladené vody sa stali bežnou súčasťou našich domácností. Nevieme si bez nich predstaviť návštevu, cestovanie či domáce oslavy. Málokto by chcel svojich hostí posadiť k poháru čistej vode. 

Jedným z riešení, ako sa vyhnúť nákupu plastových fliaš, a mať doma po ruke ochutenú vodu, ponúka aj produkt SodaStream.

Vďaka jednoduchému prístroju si môžete kedykoľvek vyrobiť domácu minerálku podľa svojej chuti. Dávate prednosť perlivej neochutenej vode, domácim sirupom, alebo si vyberiete niektorú z príchutí obohatených o vitamíny? Ako bonus -  bez zbytočných cukrov a farbív.

Namiesto starostí o recyklovanie tak budete tráviť čas experimentovaním a hľadaním tej najlepšej príchute.

Stále si tak môžete vychutnávať dobre pripravenú perlivú vodu bez toho, aby ste zbytočným plastom zaťažovali prírodu okolo seba.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...