DomaEko

Vyhodíme milión plastových fliaš každú minútu

 Marcela Beňová   13.05.2019   0

To, že problémy s plastami sa netýkajú len rýb niekde v Jadranskom mori, ale predovšetkým životného prostredia v našom okolí, som nedávno zistila na detskom ihrisku. Urobiť si pekné popoludnie niekde v tráve na piknikovej deke? Skoro nemožné. Zatúlané plasty na nás vyskakovali odvšadiaľ.

 

V tráve pohodené mikroténové vrecúška, vedľa koša spadnutá plastová fľaša. Dokonca aj v pieskovisku nájdete odhodenú slamku z detského džúsu. Narozdiel od banánovej šupky tu však tieto „poklady“ zostanú ešte dlho. Napríklad bežná plastová fľaša z minerálky sa v prírode rozkladá viac ako sto rokov.

Ako sme sa sem dostali?

S produkciou plastov ako materiálu, ktorý je bežne dostupný všetkým, sa začalo v 50. rokoch. Pre domácnosti to znamenalo šetrenie a zjednodušenie života, a s tým prišla aj možnosť viac nakupovať, hromadiť, vyhadzovať a opäť nakupovať. Všetko, od potravín, až po výbavu do domácnosti. Výroba plastov začala rýchlo stúpať, dnes sa vyprodukuje niekoľko sto miliónov ton odpadu.

 

Menej ako 10 % plastov použijeme znovu

Obrovským problémom plastu je recyklácia. Väčšina plastových obalov a výrobkov končí na smetisku, a žiaľ aj v prírode. Vedci predpokladajú, že ani nie desať percent plastov putuje na ďalšie spracovanie. Asi 12% vyprodukovaného plastového odpadu putuje na spaľovanie, čo tiež nie je práve najekologickejšie riešenie. Predpokladá sa, že spotrebný priemysel bude ďalej rásť, produkcia plastu bude stúpať a vysoký zostane aj dopyt. Avšak problém, čo s plastom, ktorý už je v smetných košoch, zostáva.

Čo môžu urobiť bežné domácnosti?

Ďalšie tony vyprodukovaných plastov, najmä ak nevieme, čo s tými, ktoré už ležia na skládkach, sú alarmom pre bežné domácnosti. Nielen veľké firmy, ale aj rodiny, ktoré sú bežným spotrebiteľom plastov, môžu svojím postojom prispieť k tomu, aby sa ich objavovalo menej. Niekedy stačí len nezabudnúť vziať na tašku nákup. Alebo si namiesto potravín zabalených v plastovom obale vybrať bezobalové.

 

Naozaj to potrebujem?

Dôležité je aj premyslieť, čo naozaj potrebujeme. Nie je ťažké vzdať sa slamiek na detskej oslave či nekúpiť plastové poháriky a tanieriky, ak máme doma dosť tých obyčajných. Problémom býva aj nákup takých potravín ako sú minerálky a sladené vody.

Práve plastové fľaše tvoria jeden z tých druhov plastových výrobkov, ktoré sa na trhu objavujú úplne zbytočne, a pre prírodu predstavujú veľký zdroj odpadu.

Milión fliaš každú minútu

Každú minútu sa vo svete predá viac ako milión plastových fliaš. Poväčšine ide o kofeínové a sladené nápoje, ktoré nie sú vhodné pre zdravie. Množstvo týchto fliaš je naviac vyrobené z nevhodného plastu, ktorý môže do nápojov uvoľňovať toxíny.

A čo sa stane z fľašou po tom, ako nápoj vypijeme? Na recykláciu sa vráti menej ako 50% platových fliaš. A len 7% sa opätovne dostane na trh v podobe nového produktu.

Väčšina plastových fliaš končí na smetiskách či na najväčšej prírodnej skládke – v oceánoch. Najviac znečistený je Indický oceán, keďže práve ázijské krajiny patria k najväčším producentom odpadu. Avšak na to, aby sme videli, platovú fľašu pohodenú na brehu rieky, ktorá je zdrojom pitnej vody, či miestom, kde by sa mohlo športovať alebo oddychovať, nemusíme cestovať na iný svetadiel.

Problémy na Slovensku máme každú jar

Koniec zimy sa na mnohých miestach na Slovensku neohlási len prvými snežienkami. Topiaci sa sneh zdvihne hladiny riek, ktoré so sebou berú všetko, čo sa v okolí brehu počas jesene a zimy nazbieralo. Napríklad aj množstvo odpadu.

Minulý rok zastihla na východnom Slovensku obyvateľov Moldavy nad Bodvou malá ekologická katastrofa. Nazhromaždené plastové fľaše od minerálok či alkoholu vytvorili na rieke plastový ostrov, ktorý pokryl celú šírku koryta. Nebezpečný odpad tu zostal niekoľko dní, kým ho voda neodplavila preč.

Plastové fľaše tak neznečisťujú len hladinu rieky, ale škodlivé látky prenikajú aj k zdrojom pitnej vody, a mikročastice plastu sa tak dostanú aj do rannej šálky kávy či pohára vody.

Zálohovanie aj znižovanie spotreby

Európska únia aktuálne pripravuje zákony, ktoré by mali zabezpečiť zálohovanie kúpených plastových fliaš, a to až do 90%. Tento zákon, ktorý má motivovať spotrebiteľov, aby fľaše jednoducho nevyhadzovali, ale vynaložili námahu a vrátili ich do obchodov. Zákon funguje vo viacerých krajinách, na Slovensku sa ho však doteraz presadiť nepodarilo. Štát ale verí, že pri správnom nastavení logistiky a zákonov by sa nám to do roku 2022 malo podariť.

Svojich hostí nechceme posadiť len k poháru čistej vody

To, čo však môžeme ako bežní spotrebitelia urobiť už dnes, je znížiť množstvo nakúpených plastových fliaš. Minerálky a sladené vody sa stali bežnou súčasťou našich domácností. Nevieme si bez nich predstaviť návštevu, cestovanie či domáce oslavy. Málokto by chcel svojich hostí posadiť k poháru čistej vode. 

Jedným z riešení, ako sa vyhnúť nákupu plastových fliaš, a mať doma po ruke ochutenú vodu, ponúka aj produkt SodaStream.

Vďaka jednoduchému prístroju si môžete kedykoľvek vyrobiť domácu minerálku podľa svojej chuti. Dávate prednosť perlivej neochutenej vode, domácim sirupom, alebo si vyberiete niektorú z príchutí obohatených o vitamíny? Ako bonus -  bez zbytočných cukrov a farbív.

Namiesto starostí o recyklovanie tak budete tráviť čas experimentovaním a hľadaním tej najlepšej príchute.

Stále si tak môžete vychutnávať dobre pripravenú perlivú vodu bez toho, aby ste zbytočným plastom zaťažovali prírodu okolo seba.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?