DomaEko

Nechcú mať deti, aby zachránili planétu. Mýlia sa?

 Pavlína Pavlíková   10.05.2023   3

Čoraz viac mladých ľudí hovorí nahlas o tom, že z dôvodu klimatickej krízy nechcú mať deti. Niektorí dokonca podstupujú sterilizáciu. A je naozaj pravdou, že zachránime planétu, ak sa rozhodneme deti nemať ? Čo na to hovoria odborníci?

canva

 

40% mladých ľudí nechce mať dieťa z dôvodu klimatickej krízy

“Plánujem, že za 2-3 roky podstúpim sterilizáciu, aby som sa nemusela báť, že otehotniem,” hovorí Konštantína (32 rokov), ktorá pracuje na Technickej Univerzite v Hamburgu. Inžinierka nehce mať deti z dôvodu, ktorý nás prekvapí. Deti má naozaj rada, dokonca po nich aj dlho túžila. Jej dôvodom nie sú ani financie, alebo práca - Konštantína nechce mať deti pre klimatickú krízu.

“Obávam sa toho, ako bude vyzerať tento svet o niekoľko rokov. Ako to bude vyzerať s teplotou a búrkami… Ak by som mala dieťa, nemalo by bezstarostný život,“.


A nie je jediná. Pribúda ľudí, ktorí začínajú rozmýšľať podobne. Nie sú to len aktivisti, sú to aj politici, alebo bežní ľudia. Podľa švédskeho prieskumu až 40% mladých ľudí uviedlo, že nechce mať dieťa z dôvodu klimatickej krízy.

Naozaj to s našou Zemou vyzerá tak zle, aby sme sa vzdali potomstva?

“Keď som videla 12-ročných školákov ako protestujú za klímu, to bolo riadne ťažké - vidieť na vlastné oči, že deti nemôžu byť jednoducho len deťmi, ale že musia bojovať za svoju budúcnosť,” hovorí opäť Konštantína, “Ono to lepšie nebude a potrebné politické rozhodnutia sa nedejú, mám strach”.

Nemusíme sa pozerať na davy protestujúcich, aby sme si všimli, že sa s našou Zemou niečo deje. Ako je každé leto teplejšie, ako nás čoraz častejšie prekvapujú silné dažde, tornáda, požiare a povodne.

Budúcnosť nevyzerá ružovo. Každý rok sa teplota zvyšuje o 1,5 stupňa a vedci predpokladajú ešte väčšie tepelné návaly. Dieťa narodené v roku 2020 bude mať o 70x teplejšiu planétu ako človek narodený v roku 1960.

Znie to dosť pesimisticky a takto to zhrnul aj austrálsky moderátor a spisovateľ Adam Liaw:

3 najčastejšie dôvody, prečo ľudia nechcú mať deti pre klimatické zmeny:

1. Očakávam, že moje deti to nezvládnu,

2. Neverím, že budú súčasťou riešenia,

3. Radšej by som neprispieval k preľudneniu,

 

Nie je tento postoj až príliš pesimistický?

“V histórii ľudstva nemáme ideálnu dobu na rozhodnutie "mať deti". Napríklad počas Studenej vojny sa všetci báli atómovej hrozby a aj vtedy si kládli rovnakú otázku: je dobré priviesť deti do takéhoto sveta?” hovorí nemecký chemik, novinár a výskumník populácie Dr. Reiner Klingholz.

Rovnako tak aj počas ekonomickej krízy v roku 2008 sme zaznamenala zníženie pôrodnosti. Klimatická kríza teda môže mať podobný efekt.

Koľko Co2 nás stojí dieťa ?

Tejto téze sa venovala spoločná kanadsko-švédska štúdia. Tvrdí, že ak nebudeme mať dieťa - tak ušetríme na hlavu 60t Co2. Čo znamená, že je to viac, ako keby sme sa stravovali čisto vegánsky, alebo ak by sme sa zbavili auta a jazdili celý život len verejnou dopravou.

Dr. Reiner Klingholz so štúdiou nesúhlasí a tvrdí o nej, že nie je úplná a jednoznačná.  “Nesúhlasím s touto kalkuláciou, pretože každým rokom sa tieto parametre menia. Taktiež záleží aj od krajiny, kde žijeme. Je viac než možné, že o 60 rokov bude človek míňať úplne iné množstvo Co2 , ako dnes... inovácie idú dopredu,”.

Ak sa rozhodneme nemať deti, môžeme tým zachrániť Zem?

Ak každý človek produkuje určité množstvo Co2, znamenalo by to že, menej ľudí = menej Co2?

Mohlo by to zafungovať v prospech klímy. Ale ešte skôr by úplne skolaboval ekonomický a sociálny systém západných krajín.

Súvisí to so starnúcou generáciou a daňovo odvodovým systémom. Menej  pracujúcich ľudí, znamená menej peňazí do sociálneho systému, na zdravotníctvo, na dôchodky. “Ak bude mať štát menší príjem z daní pracujúcic, ako má financovať inovatívne technológie, ktoré budú smerovať k zníženiu Co2 a záchrane planétey?” pýta sa na záver Dr. Reiner Klingholz.

Ide teda o štrukturálny problém

Človek si tým kladie otázku o prežití ľudstva ako takého. Ak nebudeme mať deti nejaké to Co2 ušetríme, ale svet tým nezachránime. Vzdať sa dieťaťa je len pesimistický postoj a názor, že klimatickú krízu ľudstvo nezvládne.

 

zdroj: Wissen Weekly-Klimakrise

dáta: https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1748-9326/aa7541/meta

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Pavlína Pavlíková

Vyštudovala som andragogiku na UK, rok života som strávila na univerzite v Nemecku. Zaujímam sa o vzdelávanie, históriu, digitálne a environmentálne témy.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Dea napísané 11.05.2023 14:25

Co by nechceli mať deti blbosť ale najviac navštevujú inštitúcie matky z viac deťmi komu sa tam chce cakat

A najnovšie ďasná a zuby sú zlé od blbeho drhnutia nie od jedla a cukríkov u ľudí alebo aj keď spadne a nalomi sa zub stazisti vraj povedali

A to drhnutie vidno na monitore ako flak a tým aj odmietnutie

Ďalej keď je cez deň vyššia teplota priemer ako 13 stupnov co je už tak nevykuruju

Aj keď je v noci 5 alebo 7 stupňov

Načo mazete iné komentare

Aj iní sú dospely ako matky z viac detmi

A potom napísané 14.05.2023 06:18

Takú prijateľnú zubnú kefku aby nedrazdilo a 2 min umývať cistit jemnejsie aj zdola nahor a krúživými pohybom

Mina napísané 10.05.2023 16:33

Prave rozmyslam nad sklenikovym efektom a prehrievanim planety...len tak, doma v kresle. Len si musim zakurit do riadiatora, lebo je sice uz polovica maja, ale furt je kosa:⁠-⁠)

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rodila som v Trenčíne. Čo by mohla zlepšiť jedna z najlepších pôrodníc na Slovensku?
30.05.2023   0
Moje rozhodnutie ísť rodiť do pôrodnice v Trenčíne ovplyvnil náš projekt Sprievodca pôrodnicami, v ktorom nemocnica každoročne získavala prvé priečky medzi odborníkmi.
5 vecí, ktoré je treba zmeniť na šestonedelí nielen v trenčianskej pôrodnici
29.05.2023   2
O celkovom dojme z pôrodnice neraz rozhodujú maličkosti. Ľudské drobnosti. Slušnosť. Ochota. Empatia.
Rodinné prídavky, materské a rodičovské príspevky, daňový bonus 2023 (prehľad pre rodičov)
26.05.2023   5
Rodičia majú nárok na rôzne peňažné dávky, príspevky, prídavky, daňový bonus... Tu nájdete prehľad peňažných dávok pre rodiča. Viete, že poistné na dôchodkové poistenie a zdravotné poistenie môže za rodiča platiť štát?
babetko
Ako by bábätko prebaľovala Mária Montessori
30.05.2023   0
Čo myslíte: používala by Montessori jednorazové plienky alebo by rodičov od nich odhovárala?
Kam mám to dieťa položiť?
27.05.2023   12
Kam ho mám uložiť, keď nespí? Kde mám to dieťa mať? Na zemi? V kolíske? Čo vlastne ono bude robiť, keď nebude spať?
Kedy sa deti začínajú smiať?
25.05.2023   0
Reflexne sa dieťa usmieva už v maternici. Cielene sa na vás usmeje niekedy medzi 6. a 12. týždňom života. Na tento úsmev čaká veľa mamín :-)
detské choroby
Infekčná mononukleóza
26.05.2023   0
S týmto vírusovým ochorením sa najatejšie stretávame na jar a na jeseň. Aké sú jeho prejavy, priebeh ochorenia, možné komplikácie, liečba a odporúčané diéty sa dozviete v tomto článku.
Bipolárna porucha v detstve a adolescencii
20.05.2023   1
U detí je mánia skôr obdobím extrémnej podráždenosti a deštruktívneho konania, než extrémneho šťastia. Depresia je u týchto detí sprevádzaná mnohými fyzickými problémami, častou absenciou v škole, zlými výsledkami.
Bolesť končatín
10.05.2023   1
Bolia ma nožičky... Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie? Otázky a odpovede – pátrajme po príčine bolestí:
auto
Chcete sa zoznámiť? Vypýtajte si Renault Austral na celé 2 dni.
26.05.2023   0
Zoznamka 365.Renault poskytuje možnosť výpožičky na 2 dni alebo 300 km.
Čo je aquaplaning a čo robiť keď sa do neho dostanete?
17.05.2023   0
Nejde o bežný šmyk na mokrej vozovke, ale o úplnú stratu priľnavosti pneumatiky. Aquaplaning príchádza bez predchádzajúcich varovných signálov.
6 stresových situácií, ktoré musíme zvládať s deťmi v aute
14.04.2023   1
S deťmi v aute musíte mať pri šoférovaní dvojitú porciu koncentrácie, pretože aj pri najmenšej nepozornosti riskujete bezpečnosť a zdravie vás všetkých. Odopína si stále pásy? Vypadol mu dudlík? ...Takto to zvládnete: