DomaEko

10 eko-priateľských nastavení mojej domácnosti (a neulietavam do extrému)

 Anna Veselá   21.11.2019   0

Poznám ľudí, ktorí si zo starých záclon ušili vrecká, aby nemuseli míňať v potravinách fúru igelitových, z kávového odpadu si vyrábajú domáci sprchový peeling (vraj vynikajúce, ale nie večer, lebo inak to človeka tak nabudí, že nezaspí) a ich domácimi zvieratkami sú dážďovky, ktoré im pomáhajú na balkóne kompostovať bio odpad.

Priznám sa, ani ja nie som ľahostajná voči ideám zero waste, ktoré na mňa vybehnú každú chvíľu odniekiaľ.

Shutterstock

 

 

Už viac ako rok som si nevypýtala pri pokladni igelitovú tašku,

nekupujem balené vody vo fľašiach, lebo najlepšia tečie aj tak z vodovodu, používam tuhé mydlo a desiatu nebalím deťom do vreciek (ani do papierových), ale do krabičiek.

Začala som iba postupne, uvedomujem si teraz oveľa viac, že nestačí len separovať odpad, ale krotiť sa už pri „vstupoch,“ aby som ho produkovala čo najmenej.

Zároveň sa snažím úplne neulietavať do extrémov. Dosť "bio eko" môžete byť už len tým, že sa zbavíte zlozvyku prať celej rodine uteráky po jednom použití, deň čo deň alebo zistíte, kde máte doma pokrievku na hrnce - banalita, ktorá je ekologická, aj ekonomická.

 

Ak teda úprimne túžime byť viac šetrní k prírode, aby tu pre naše deti ešte nejaká zostala, zamyslime sa, či u nás doma fungujú základné eko-friendly nastavenia. Napríklad tieto:

1.  Pokrievka na hrniec 

Ak chceme mať jedlo uvarené skôr a ušetriť nielen čas, ale aj energiu, pri varení nasadíme na hrniec pokrievku. Ak potrebujeme predvariť vodu, použijeme kanvicu.

2.  Neperte stále ako bláznivé  

Máte (zlo)zvyk okamžite hodiť do práčky oblečenie, ktoré ste mali na sebe len raz, možno len pár hodín, ani nie celý deň? Ak nie je úplne prepotené, zaveste ho na vešiak, nechajte ho vyvetrať. Opotrebuje sa tak neskôr. To platí aj pre uteráky. Načo ich prať po jednom použití? No a čo, že miesto aviváže pridáte „eko“ verziu, napríklad ocot, ale tá spotreba vody a energie je veľké mínus. 

Shutterstock

3. Zapnite práčku, až keď je úplne plná 

Zvoľte si program s čo najkratším pracím cyklom a perte pri nízkych teplotách.

4. Najlepšia sušička je šnúra

Najlepšia sušička na prádlo je obyčajná šnúra vonku na čerstvom vzduchu. Keď sa ma spýtala kamarátka, akú používam aviváž, keď mi tak dobre vonia prádlo, povedala som balkón. Aj v zime.

Ona sušila vždy len vnútri, lebo sa bála, že nebudú mať čo na seba, kým oblečenie vonku vyschne. Nielenže potom nevoňalo, ale tá aróma zatuchnutého domu a plesne vyzrážané na stene!

5. Žehlenie vypustite 

Moja mama odjakživa neznáša žehliť a viem prečo. Tiež by ma nebavilo hodiny stáť a potiť sa pri dokrkvaných kusoch oblečenia z jednej nahádzanej dokrčenej kopy.

Preto „žehlím,“ už keď vešiam prádlo, trochu ho v rukách vyrovnám, nehádžem ho na sušiak hala bala a keď vyschne, ideálne ho hneď poskladám a pri tom vždy rukami vyhladím. Žiadne zbytočné míňanie elektriny.

6. Umývačka je tiež len spotrebič

Umývačku riadu zapnite, až keď je úplne plná. Ja spravidla riad najprv zbavím ručne tej najhrubšej špiny a potom zapnem čo najkratší program, iba polhodinový.

Umývačku mám rada, baktérie nie, preto som za ňu vďačná. Ale viem umyť riad aj tak, ako to doteraz robí moja babička, žiadne bezbrehé liatie vody z kohútika, ale jedna nádoba na umývanie riadu, druhá na oplachovanie.

Shutterstock

 

7. Ak bublinky v pohári, tak vlastné 

Zabudnime na plastové fľaše, ktoré sme vláčili z obchodu a potom hľadali kontajner, do ktorého ich ekologicky odhodíme. Separovať plasty neznamená byť eko. Eko si vtedy, keď sa po nich jednoducho ani nenačiahneš. 

Sýtené nápoje vyrábam doma so Sodastreamom a pridám do nich vlastný sirup - v konečnom dôsledku, aspoň presne viem, čo deťom dávam piť. 

 

 

8. Kratšie sa sprchujte

(niekedy stačí vypnúť sprchu, kým sa namydlíte, inak to vlastne aj tak nedáva logiku, ako sa dá zároveň aj sprchovať, aj si dávať šampón, veď si ho akurát tak zo seba ihneď zmyjete) a keď si napustíte menej vody do vane, ušetríte nielen vodu, ale aj mastnú faktúrku.

Ak rozmýšľate nad výmenou vodovodných batérií a sprchových hlavíc, rozhodnite sa pre také, ktoré šetria vodu.

9. Skôr ako vyhodíte potraviny 

Keď chcete vyhodiť nejaké potraviny, majte na pamäti, aký je rozdiel medzi označením „spotrebujte do“ a „minimálna trvanlivosť.“ Veľa ľudí to stále dokáže zmýliť. Nebojte sa použiť aj oči a nos, nielen dátum na obale. 

10. Naozaj ešte nemáte doma LED žiarovky?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
25.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.