DomaEko

10 eko-priateľských nastavení mojej domácnosti (a neulietavam do extrému)

 Anna Veselá   21.11.2019   0

Poznám ľudí, ktorí si zo starých záclon ušili vrecká, aby nemuseli míňať v potravinách fúru igelitových, z kávového odpadu si vyrábajú domáci sprchový peeling (vraj vynikajúce, ale nie večer, lebo inak to človeka tak nabudí, že nezaspí) a ich domácimi zvieratkami sú dážďovky, ktoré im pomáhajú na balkóne kompostovať bio odpad.

Priznám sa, ani ja nie som ľahostajná voči ideám zero waste, ktoré na mňa vybehnú každú chvíľu odniekiaľ.

Shutterstock

 

 

Už viac ako rok som si nevypýtala pri pokladni igelitovú tašku,

nekupujem balené vody vo fľašiach, lebo najlepšia tečie aj tak z vodovodu, používam tuhé mydlo a desiatu nebalím deťom do vreciek (ani do papierových), ale do krabičiek.

Začala som iba postupne, uvedomujem si teraz oveľa viac, že nestačí len separovať odpad, ale krotiť sa už pri „vstupoch,“ aby som ho produkovala čo najmenej.

Zároveň sa snažím úplne neulietavať do extrémov. Dosť "bio eko" môžete byť už len tým, že sa zbavíte zlozvyku prať celej rodine uteráky po jednom použití, deň čo deň alebo zistíte, kde máte doma pokrievku na hrnce - banalita, ktorá je ekologická, aj ekonomická.

 

Ak teda úprimne túžime byť viac šetrní k prírode, aby tu pre naše deti ešte nejaká zostala, zamyslime sa, či u nás doma fungujú základné eko-friendly nastavenia. Napríklad tieto:

1.  Pokrievka na hrniec 

Ak chceme mať jedlo uvarené skôr a ušetriť nielen čas, ale aj energiu, pri varení nasadíme na hrniec pokrievku. Ak potrebujeme predvariť vodu, použijeme kanvicu.

2.  Neperte stále ako bláznivé  

Máte (zlo)zvyk okamžite hodiť do práčky oblečenie, ktoré ste mali na sebe len raz, možno len pár hodín, ani nie celý deň? Ak nie je úplne prepotené, zaveste ho na vešiak, nechajte ho vyvetrať. Opotrebuje sa tak neskôr. To platí aj pre uteráky. Načo ich prať po jednom použití? No a čo, že miesto aviváže pridáte „eko“ verziu, napríklad ocot, ale tá spotreba vody a energie je veľké mínus. 

Shutterstock

3. Zapnite práčku, až keď je úplne plná 

Zvoľte si program s čo najkratším pracím cyklom a perte pri nízkych teplotách.

4. Najlepšia sušička je šnúra

Najlepšia sušička na prádlo je obyčajná šnúra vonku na čerstvom vzduchu. Keď sa ma spýtala kamarátka, akú používam aviváž, keď mi tak dobre vonia prádlo, povedala som balkón. Aj v zime.

Ona sušila vždy len vnútri, lebo sa bála, že nebudú mať čo na seba, kým oblečenie vonku vyschne. Nielenže potom nevoňalo, ale tá aróma zatuchnutého domu a plesne vyzrážané na stene!

5. Žehlenie vypustite 

Moja mama odjakživa neznáša žehliť a viem prečo. Tiež by ma nebavilo hodiny stáť a potiť sa pri dokrkvaných kusoch oblečenia z jednej nahádzanej dokrčenej kopy.

Preto „žehlím,“ už keď vešiam prádlo, trochu ho v rukách vyrovnám, nehádžem ho na sušiak hala bala a keď vyschne, ideálne ho hneď poskladám a pri tom vždy rukami vyhladím. Žiadne zbytočné míňanie elektriny.

6. Umývačka je tiež len spotrebič

Umývačku riadu zapnite, až keď je úplne plná. Ja spravidla riad najprv zbavím ručne tej najhrubšej špiny a potom zapnem čo najkratší program, iba polhodinový.

Umývačku mám rada, baktérie nie, preto som za ňu vďačná. Ale viem umyť riad aj tak, ako to doteraz robí moja babička, žiadne bezbrehé liatie vody z kohútika, ale jedna nádoba na umývanie riadu, druhá na oplachovanie.

Shutterstock

 

7. Ak bublinky v pohári, tak vlastné 

Zabudnime na plastové fľaše, ktoré sme vláčili z obchodu a potom hľadali kontajner, do ktorého ich ekologicky odhodíme. Separovať plasty neznamená byť eko. Eko si vtedy, keď sa po nich jednoducho ani nenačiahneš. 

Sýtené nápoje vyrábam doma so Sodastreamom a pridám do nich vlastný sirup - v konečnom dôsledku, aspoň presne viem, čo deťom dávam piť. 

 

 

8. Kratšie sa sprchujte

(niekedy stačí vypnúť sprchu, kým sa namydlíte, inak to vlastne aj tak nedáva logiku, ako sa dá zároveň aj sprchovať, aj si dávať šampón, veď si ho akurát tak zo seba ihneď zmyjete) a keď si napustíte menej vody do vane, ušetríte nielen vodu, ale aj mastnú faktúrku.

Ak rozmýšľate nad výmenou vodovodných batérií a sprchových hlavíc, rozhodnite sa pre také, ktoré šetria vodu.

9. Skôr ako vyhodíte potraviny 

Keď chcete vyhodiť nejaké potraviny, majte na pamäti, aký je rozdiel medzi označením „spotrebujte do“ a „minimálna trvanlivosť.“ Veľa ľudí to stále dokáže zmýliť. Nebojte sa použiť aj oči a nos, nielen dátum na obale. 

10. Naozaj ešte nemáte doma LED žiarovky?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...