ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
DomaDoma

Získajte dotáciu na fotovoltické panely a ušetrite na energiách

 PR   21.10.2015   0

Fotovoltické panely, ktoré využívajú slnečnú energiu, sú ideálnym riešením pokiaľ hľadáte alternatívny zdroj elektriny na dennú prevádzku domácich spotrebičov a ohrev vody. Ich výhodou je, že nie sú hlučné, vyžadujú si minimálnu údržbu a dajú sa kombinovať s inými zariadeniami na obnoviteľné zdroje energie. 

 

Koľko sa dá ušetriť za rok?

S fotovoltickými panelmi na výrobu elektriny môžete znížiť ročnú spotrebu elektriny až o 30 %. Ak sa rozhodnete pre riešenie na fotovoltický ohrev vody, počítajte s úsporou až 50 %.

Úspora závisí najmä od orientácie panelov a počtu členov domácnosti. Fotovoltické panely odporúčame inštalovať na šikmú strechu s rozlohou minimálne 15 m2 a orientovanú na juh, juhovýchod alebo juhozápad,“ hovorí Marek Tomeš, odborník na obnoviteľné zdroje energie zo ZSE.

Podľa jeho slov sa zákazníci nemusia obávať nesúladu medzi časom, kedy fotovoltické panely vyrábajú elektrinu a kedy ju domácnosť spotrebuje, pretože tento nesúlad je krytý elektrinou z verejnej distribučnej siete.

Do budúcnosti sa však počíta aj s využitím batérií na uskladnenie vyrobenej elektriny. Pri fotovoltickom ohreve vody sa teplá voda zohriata elektrickým prúdom z panelov uskladňuje v zásobníku, vďaka čomu sa dá využiť kedykoľvek počas dňa alebo týždňa.

Veľký záujem o fotovoltiku aj vďaka dotácii

Už túto jeseň je možné získať dotáciu na fotovoltické panely až do výšky 50%.

Evidujeme veľký záujem domácností o fotovoltické panely na výrobu elektriny a na ohrev vody. Záujemcovia o tieto riešenia nám môžu nechať kontakt na www.zse.sk/dotacia. V krátkej dobe ich budeme kontaktovať, vypracujeme optimálnu ponuku, vybavíme všetko ohľadne dotácie za zákazníka, zabezpečíme dodávku, montáž, financovanie aj na splátky a pozáručný servis,“ dodáva Marek Tomeš, odborník zo ZSE.

Výhodou fotovoltických panelov je možnosť ich integrácie  do riešení  inteligentných domov, tzv. smarthome riešení, ktoré efektívne využívajú energie v domácnosti, pomáhajú šetriť náklady a zároveň poskytujú vyšší komfort obyvateľom domu.  

Pri výbere si nechajte poradiť od odborníkov

Fotovoltické panely a ich príslušenstvo musia v priebehu roka odolávať rôznym vplyvom počasia, a preto je potrebné dbať pri výbere najmä na technické vlastnosti a kvalitu použitých materiálov.

„Všetky nami ponúkané riešenia sú certifikované, majú životnosť 15 až 20 rokov a okrem úspor na energiách, zvyšujú hodnotu nehnuteľnosti a šetria životné prostredie,“ hovorí Marek Tomeš, odborník na obnoviteľné zdroje energie zo ZSE.

Čo sa oplatí vedieť

Fotovoltické panely pri zatienení, napríklad napadaným lístím zo stromu, môžu čiastočne znížiť svoj  výkon.

„Preto sa odporúčajú systémy s mikromeničmi, ktorých činnosť sa prispôsobuje jednotlivým fotovoltickým panelom a sledujú ich maximálny výkon. V ponuke máme zariadenia s viacerými mikromeničmi alebo jednofázovým mikromeničom,“ informuje Tomeš.

Viac o riešeniach pre úsporu energií od ZSE s dotáciou sa dozviete na www.zse.sk/dotacia.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   0
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.