DomaDoma

Získajte dotáciu na fotovoltické panely a ušetrite na energiách

 PR   21.10.2015   0

Fotovoltické panely, ktoré využívajú slnečnú energiu, sú ideálnym riešením pokiaľ hľadáte alternatívny zdroj elektriny na dennú prevádzku domácich spotrebičov a ohrev vody. Ich výhodou je, že nie sú hlučné, vyžadujú si minimálnu údržbu a dajú sa kombinovať s inými zariadeniami na obnoviteľné zdroje energie. 

 

Koľko sa dá ušetriť za rok?

S fotovoltickými panelmi na výrobu elektriny môžete znížiť ročnú spotrebu elektriny až o 30 %. Ak sa rozhodnete pre riešenie na fotovoltický ohrev vody, počítajte s úsporou až 50 %.

Úspora závisí najmä od orientácie panelov a počtu členov domácnosti. Fotovoltické panely odporúčame inštalovať na šikmú strechu s rozlohou minimálne 15 m2 a orientovanú na juh, juhovýchod alebo juhozápad,“ hovorí Marek Tomeš, odborník na obnoviteľné zdroje energie zo ZSE.

Podľa jeho slov sa zákazníci nemusia obávať nesúladu medzi časom, kedy fotovoltické panely vyrábajú elektrinu a kedy ju domácnosť spotrebuje, pretože tento nesúlad je krytý elektrinou z verejnej distribučnej siete.

Do budúcnosti sa však počíta aj s využitím batérií na uskladnenie vyrobenej elektriny. Pri fotovoltickom ohreve vody sa teplá voda zohriata elektrickým prúdom z panelov uskladňuje v zásobníku, vďaka čomu sa dá využiť kedykoľvek počas dňa alebo týždňa.

Veľký záujem o fotovoltiku aj vďaka dotácii

Už túto jeseň je možné získať dotáciu na fotovoltické panely až do výšky 50%.

Evidujeme veľký záujem domácností o fotovoltické panely na výrobu elektriny a na ohrev vody. Záujemcovia o tieto riešenia nám môžu nechať kontakt na www.zse.sk/dotacia. V krátkej dobe ich budeme kontaktovať, vypracujeme optimálnu ponuku, vybavíme všetko ohľadne dotácie za zákazníka, zabezpečíme dodávku, montáž, financovanie aj na splátky a pozáručný servis,“ dodáva Marek Tomeš, odborník zo ZSE.

Výhodou fotovoltických panelov je možnosť ich integrácie  do riešení  inteligentných domov, tzv. smarthome riešení, ktoré efektívne využívajú energie v domácnosti, pomáhajú šetriť náklady a zároveň poskytujú vyšší komfort obyvateľom domu.  

Pri výbere si nechajte poradiť od odborníkov

Fotovoltické panely a ich príslušenstvo musia v priebehu roka odolávať rôznym vplyvom počasia, a preto je potrebné dbať pri výbere najmä na technické vlastnosti a kvalitu použitých materiálov.

„Všetky nami ponúkané riešenia sú certifikované, majú životnosť 15 až 20 rokov a okrem úspor na energiách, zvyšujú hodnotu nehnuteľnosti a šetria životné prostredie,“ hovorí Marek Tomeš, odborník na obnoviteľné zdroje energie zo ZSE.

Čo sa oplatí vedieť

Fotovoltické panely pri zatienení, napríklad napadaným lístím zo stromu, môžu čiastočne znížiť svoj  výkon.

„Preto sa odporúčajú systémy s mikromeničmi, ktorých činnosť sa prispôsobuje jednotlivým fotovoltickým panelom a sledujú ich maximálny výkon. V ponuke máme zariadenia s viacerými mikromeničmi alebo jednofázovým mikromeničom,“ informuje Tomeš.

Viac o riešeniach pre úsporu energií od ZSE s dotáciou sa dozviete na www.zse.sk/dotacia.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (kolo 02)
13.05.2019   0
Detský tábor s olympijským víťazom Matejom Tóthom v auguste na Orave. Máme prvého výhercu, budúci pondelok losujeme ďalšieho z vás.
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?