DomaDoma

Viete, ako si vybrať kosačku?

 Norbert Sudý   15.03.2014   2

Rekordne vysoké teploty posledného zimného mesiaca tohto roku nútia mnohých záhradkárov rázne konať. Najhoršie na tom sú azda tí, ktorí majú vo vlastníctve pozemok prvú sezónu. Netreba však zúfať, základom správneho štartu trávnika do nového roka je kvalitná kosačka.

Ako vybrať kosačku

Vyspelé kosačky ponúkajú funkciu centrálneho nastavenia výšky kosenia.

Na trhu je mnoho druhov kosačiek, no každá je vhodná na iný pozemok. Presnejšie povedané, základom výberu je rozmer plochy. Práve od nej závisí, akú kosačku by ste si mali zaobstarať. Ak ste si zakúpili menší pozemok, s rozlohou cca 300 m2, stačí ak si zaobstaráte elektrickú alebo strunovú kosačku. Pokiaľ ste šťastlivcom a máte obrovský zelený trávnik, tak vám radíme siahnuť už po výkonnejších strojoch, akými sú záhradné traktory alebo robotické kosačky.

Pri výbere dbajte aj na spôsob využitia, nakoľko kosiť sa dá trávnik, ale aj porasty okolo obrubníkov či kríkov a stromčekov. „Takéto miesta hravo zvládnu strunové kosačky, ktoré sa vďaka svojej štíhlej konštrukcii dostanú aj do horšie prístupných miest. Ich prednosťou je nízka hmotnosť a ľahká obsluha,“ tvrdí produktový manažér spoločnosti Mountfield Filip Werner.

Pokiaľ nevlastníte veľkú plochu, ale túžite si skrášľovať aspoň vchod do záhradky, určite sa vám budú hodiť elektrické kosačky. Ich výhodou je nízka hmotnosť a pri výkone 1800 W aj tichší chod a minimálne nároky na údržbu.

Majitelia záhrad však môžu mať aj iné starosti a veľmi ľahko pozabudnú na pravidelné kosenie trávnikov. Jedného dňa sa na chalupu alebo chatu vyberú a privíta ich nepríjemné prekvapenie v podobe vysokých stebiel nepokosenej trávy. Pre takéto prípady si skúste zaobstarať bubnovú kosačku. Má širokú škálu využitia, dokáže kosiť na rovine i na horských stráňach a ich veľkou výhodou je najmä to, že dokáže pokosiť trávu vo výške až 150 cm.

Kosačky vhodné na kosenie veľkých plôch

Pokiaľ však vlastníte obrovský pozemok, radšej si zaobstarajte aj poriadny stroj na kosenie. Predsa len, ak máte pokosiť plochu o rozlohe 1200 – 2000 m2, dvakrát si premyslíte, či vám na to vystačí obyčajná kosačka alebo kvalitný záhradný traktor.

Tie najlepšie modely disponujú okrem silného motora a pevnej konštrukcii aj mnohými dodatočnými funkciami, vďaka ktorým bude kosenie prebiehať na najvyššej úrovni. Zároveň si ho aj poriadne užijete.

Elektrické kosačky nebudete pri práci vôbec počuť.

„Spomínané traktory disponujú špeciálnym systémom Easy Memo, vďaka ktorému si prístroj zapamätá nastavenie výšky kosenia. Vysoký komfort pri kosení ovplyvňuje aj palubný počítač s LCD displejom, ktorý informuje o všetkých dôležitých funkciách,“ vraví produktový manažér spoločnosti Mountfield Filip Werner. A práve funkcie sú pre chod traktora veľmi dôležite, pretože monitorujú všetky prebiehajúce úkony počas kosenia.

Novinkou na trhu sú však robotické kosačky.

Títo záhradní pomocníci sú vysokovýkonné a inteligentné stroje, ktoré dokážu pokosiť trávnik s rozlohou až 2600 m2. Väčšina z nich má v sebe zabudované nabíjacie batérie, ktoré udržia kosačku až tri hodiny pri živote. S takou dlhou životnosťou baterky si môže každý záhradkár počas kosenia naozaj vyložiť nohy a vychutnávať slnečné popoludnie pri dobrej káve.

Takže - ako často, a čo budeme kosiť

Výber kosačky teda spočíva v tom, na čo ju budete využívať a ako často. Hlavným faktorom je určite aj kvalita. Špecialitou spoločnosti Mountfield je dôkladný výber každej kosačky, ktoré sú pred uvedením na trh podrobené stovkám hodín testovania. A práve tie sa neskôr dostávajú do rúk zákazníkov.

Vyspelé kosačky dokážu nakladať s pokosenou trávou na štyri spôsoby: mulčovanie, zber, zadné a predné odhadzovanie.
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Evuliena napísané 25.06.2017 10:15

my máme robotickú kosačku, ktorá sa nabíja sama -toprobot.sk/roboticke-kosacky/al-ko/roboticka-kosacka-al-ko-robolinho-1000-montaz.html zwinker Vybrali sme si juu kvôli tomu, že máme dosť veľký trávnik okolo domu a kosenie nás nebaví

Hela napísané 16.03.2014 11:25

Mne sa pacia akumulatorove nabijatelne elekticke kosacky. Mate niekto skusenost? Je problem s tymi baterkami?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised





tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?