Tuje v záhradách vysychajú. Môže zato chrobák.

RNDr. Jozef Habo 1

Tiež je vám smutno, ako vidíte vysychať, hnednúť, alebo postupne odchádzať vaše tuje, ktoré vám možno už dlhé roky vytvárali  živý plot? 

Už dva roky nás trápi postupné vysychanie Thují occidentális „Smaragd“. Špecialista na záhrady RNDr. Jozef Habo nám objasnil príčinu aj možnosti boja s nepriateľom. 

Po roku bádania a konzultácií s rôznymi odborníkmi /ÚKSUP Bratislava, SAV Nitra, Biologické centrum Akademie věd v Českých Budějoviciach/ mám nasledovné zistenie:

Môže za to chrobák

V strednej Európe už pred 2 rokmi objavili chrobáka, ktorý napáda junipery a thuje. Jeho výskyt v minulosti bol vzácny, ale klimatické podmienky a obchod s okrasnými drevinami všetko zmenilo. Chrobák Lamprodila festiva je pomerne bežný v Taliansku, odtial sa vyváža  rastlinný materiál. Stačí keď samička nakladie do nejakého stromu, určeného na export vajíčka a potom už kamiony jej potomstvo rozvážajú po celej Európe.

Na Slovensku je zaznamenaný prvý výskyt v oblasti Čierna Voda, Vajnory. V súčasnosti je podľa mojich praktických skúseností  napadnutá oblasť východného Rakúska (Hainburg), severného Maďarska a na Slovensku od Záhoria, Bratislavu až po Hlohovec.

Chrobáka Lamprodila festiva spoznáme ľahko

Svojim zafarbením leský svetlozelený je veľmi nápadný, vyzerá akoby bol vytepaný z nejakého zeleného lesklého kovu. Je asi 1 cm veľký. Samička nakladie v období od cca 15.5. do 15.6. po spárení vajíčka do trhliniek na kôre. Z nich sa vyliahnu larvy, ktoré 2 roky požierajú stromy /thuje/ zvnútra. Potom sa zakuklia a z nich sa vyliahnu chrobáci a prežerú sa von.

Zostanú po nich len oválne otvory, tzv. výletové, ktorými sa dospelé jedince vykusávajú z dreva. Podľa nich spoznáme, že máme škodcu na záhrade, ale už je neskoro. Dreviny zhnednú a usychajú. Keď si prezrieme thuju na hrubších napadnutých konároch, nájdeme 2-3 mm veľké dierky do kôry. Chrobák viac napáda slnečnejšiu stranu drevín.

Ako proti nemu bojovať 

Keďže vývojové štádium je každé 2 roky, s najväčšou pravdepodobnosťou od cca 15.5. do 15.6. vychádzajú postupne von za účelom párenia a kladenia vajíčok. Doporučujem rozvešať na slnečnejšiu stranu Smaragdov žlté lepiace pásy, na ktoré by sa mal vychádzajúci chrobák chytiť. To nám signalizuje, že začína doba párenia, ale nevieme ich odchytiť všetkých. Vtedy doporučujem chemický postrek viacerými prípravkami v týždňových intervaloch (KARATE ZEON 5CS, ACTARA 25WG, VAZTAK 10SC, MOSPILAN 20SP). Treba pridať zmáčadlo. Účinnosť postrekov je zatiaľ nie celkom jasná, nie je známy ani dolet chrobáka zo susedných porastov. 

A čo hubovité choroby?

Veľa času sme venovali pri zisťovaní schnutia thují, či nejde o hubovité choroby. Laboratórnymi vyšetreniami sa zistilo, že ide len o sekundárne príznaky, ktoré nezapríčiňujú vysychanie, ale nachádzame ich v malom množstve na už napadnutých thujách.

Napadnuté Thuje treba spáliť

Doporučujem spáliť suché, resp. napadnuté Thuje. Mám obavy, že likvidácia cez kompostárne, nám môže škodcu rozšíriť. Aj keď, podľa vyjadrenia vedúceho kompostárne pri teplotách 90 stupňov C by mal chrobák zahynúť. Podľa pracovníkov ÚKSUP-u by sa napadnutý materiál mal likvidovať cez spaľovňu OLO, resp. na zbernom dvore v Petržalke, kde odpad končí v spaľovni.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (39 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Bohužiaľ tieto potvory sa nesústredia iba na tuje, vo Vlčom hrdle napadli aj stromy lipy a tie postupne odumierajú.

Pridaj komentár