Trávnik budíček!

Michal Ondruš 2

Starostlivosť o trávnik býva mnohými považovaný za niečo, čo okrem príležitostného kosenia nepotrebuje žiadnu údržbu.

A práve to je veľký omyl! Čas starostlivosti o trávnik sa práve začal! 

foto: Gardena

Mať krásnu zelenú trávu nie je žiadne umenie.

Okrem kosenia nezabudnite na odstraňovanie trávnej plsti, hlboké prevzdušňovanie, hnojenie, zalievanie a priebežnú obnovu. Malí pomocníci ako sú prevzdušňovače a vertikutátory dokážu šetrným spôsobom odstrániť splstnatenú trávu aj mach. Výsledkom je vznik hustého trávnika so zlepšenou výmenou kyslíka, väčšou priepustnosťou vody, menším množstvom buriny a zníženým rizikom chorôb. Takisto sa výrazne zvyšuje trvanlivosť trávy, pretože hmota koreňov narastá a rastú viac do hĺbky.

Trávna plsť zabraňuje prístupu hnojiva, vody a vzduchu ku koreňom, zhorší sa priepustnosť pôdy, korene rastú bližšie k povrchu, biomasa koreňov a premena kyslíka klesá, v dôsledku čoho sa tráva stáva menej odolnou a niektoré druhy trávy vôbec neprežijú.

Samotné odstraňovanie trávnej plsti, tzv. prevzdušňovanie, sa robí v období rastu trávy, najlepšie koncom jari alebo začiatkom jesene. Prevzdušňovať je ale možné kedykoľvek, počas celej sezóny.

Vertikutácia by sa mala robiť pravidelne, raz či dvakrát ročne, ideálne na jar (marec/ apríl) a na jeseň (august/september) buď pomocou motorového prístroja tzv. vertikutátora alebo pokiaľ ho nemáte, zvoľte cenovo menej náročnejší variant – špeciálne prerezávacie hrable. Prevzdušňovače sú k trávniku veľmi jemné a šetrne odstraňujú trávnu plsť a mach. Tým sa predíde ich opätovnému rozšíreniu. Správne prevzdušnenie by sa malo spraviť na dvakrát, priečne aj pozdĺžne, obzvlášť, ak je trávnik veľmi splstnatený.

foto: Gardena

Vertikutácia trávnika

Princíp vertikutácie je jednoduchý – na rozdiel od prevzdušňovania sa pri nej vertikutačné nože zarezávajú nielen do trávnika, z ktorého odstraňujú plsť, ale súčasne prenikajú aj do pôdy, ktorú prevzdušňujú. Prerezaná pôda tiež lepšie prijíma vlahu a živiny. Nože súčasne narušujú a obmedzujú rast buriny a tým, že presekávajú trávne výbežky, podporujú tvorbu nových trávnych výhonkov. Trávnik sa potom viditeľne lepšie regeneruje, stáva sa hustejší a zelenší.

Vertikutácia je jednoducho to najlepšie, čo môžete pre váš trávnik spraviť. Pred samotnou vertikutáciou je nevyhnutné trávnik pokosiť, ideálne na výšku 3-4 cm.

Vertikutácia sa, rovnako ako kosenie trávy, robí za sucha (ideálna doba je asi dva dni po daždi) a do hĺbky maximálne 3 mm, aby odstránenie trávnej plsti bolo čo najefektívnejšie. „Správne nastavenie je veľmi dôležité, pokiaľ je totiž vertikutácia príliš hlboká, poškodí rastliny aj ich koreňový systém. Súčasne sa opotrebováva a znižuje životnosť motora stroja,“ objasňuje Bohdan Drobný zo spoločnosti Gardena.

Po vertikutácii je nutné odstrániť všetok vyhrabaný materiál, nenechajte sa pritom odradiť tým, že trávnik vypadá zničený, to je bežný jav. Väčšie prázdne plochy je nutné znovu zasiať. Celý trávnik je nutné zavlažiť a prípadne aj pohnojiť.

Kosenie trávnika

Tráva spolu s pôdou tvorí dokopy biologický cyklus – tráva získava v pôde potrebné živiny na rast a naopak rastlinné zvyšky, ako sú napríklad odrezky trávy, sa stávajú humusom a vracajú sa do pôdy.

Výsledkom kosenia je, že tráva neustále stráca biomasu, a tým aj živiny. Ak chceme, aby dobre rástla a bola schopná bojovať s burinou, musia byť tieto živiny tráve vrátené.  

Pre dobré a efektívne kosenie je, okrem kvalitnej kosačky,nutné dodržať štyri základné pravidlá:

Množstvo pokosenej trávy dramaticky ovplyvňuje objem vytvoreného odpadu, ktorého množstvo  rastie úmerne so znižujúcou sa výškou trávnika. Na druhej strane väčšia výška trávy môže znamenať kratší interval kosenia, čo zasa zvyšuje udržiavacie náklady.

Pri správnom kosení by nemala byť skosená viac než 1/3 dĺžky stebla trávy. Skúsenosti ukazujú, že pre rast trávnika je najlepšia výška pokosenej trávy medzi 50 a 100 mm. Pokiaľ je výška pokosenej trávy nižšia než 50 mm, rastie riziko poškodenia rastliny – malá výška znižuje biomasu koreňov a činí tak trávu menej odolnú proti dehydratácii.

Nastavenie malej výšky kosenia (tj. menej ako 30 mm) zvyšuje opotrebenie kosiacej plošiny a riziko poškodenia pri zasiahnutí kameňmi. Znižuje tiež životaschopnosť a trvanlivosť trávnika. Kosenie je pre rastlinu vždy škodlivé. Dochádza pri ňom k poškodeniu trávy a cez poranené miesto narastá riziko dehydratácie a hubovitej infekcie. Je preto dôležité dosiahnuť čistý a ostrý rez; len tak sa nebezpečenstvo dehydratácie a chorôb zníži. Tupé ostrie ohýba a láme trávu, čím robí rez zubatým a hrubým. V porovnaní s nabrúseným ostrím môže mať tupé ostrie za následok spotrebu paliva vyššiu až o 20 %. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár