ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
DomaDoma

Trávnik budíček!

 Michal Ondruš   29.03.2014   2

Starostlivosť o trávnik býva mnohými považovaný za niečo, čo okrem príležitostného kosenia nepotrebuje žiadnu údržbu.

A práve to je veľký omyl! Čas starostlivosti o trávnik sa práve začal! 

foto: Gardena

 

Mať krásnu zelenú trávu nie je žiadne umenie.

Okrem kosenia nezabudnite na odstraňovanie trávnej plsti, hlboké prevzdušňovanie, hnojenie, zalievanie a priebežnú obnovu. Malí pomocníci ako sú prevzdušňovače a vertikutátory dokážu šetrným spôsobom odstrániť splstnatenú trávu aj mach. Výsledkom je vznik hustého trávnika so zlepšenou výmenou kyslíka, väčšou priepustnosťou vody, menším množstvom buriny a zníženým rizikom chorôb. Takisto sa výrazne zvyšuje trvanlivosť trávy, pretože hmota koreňov narastá a rastú viac do hĺbky.

Trávna plsť zabraňuje prístupu hnojiva, vody a vzduchu ku koreňom, zhorší sa priepustnosť pôdy, korene rastú bližšie k povrchu, biomasa koreňov a premena kyslíka klesá, v dôsledku čoho sa tráva stáva menej odolnou a niektoré druhy trávy vôbec neprežijú.

Samotné odstraňovanie trávnej plsti, tzv. prevzdušňovanie, sa robí v období rastu trávy, najlepšie koncom jari alebo začiatkom jesene. Prevzdušňovať je ale možné kedykoľvek, počas celej sezóny.

Vertikutácia by sa mala robiť pravidelne, raz či dvakrát ročne, ideálne na jar (marec/ apríl) a na jeseň (august/september) buď pomocou motorového prístroja tzv. vertikutátora alebo pokiaľ ho nemáte, zvoľte cenovo menej náročnejší variant - špeciálne prerezávacie hrable. Prevzdušňovače sú k trávniku veľmi jemné a šetrne odstraňujú trávnu plsť a mach. Tým sa predíde ich opätovnému rozšíreniu. Správne prevzdušnenie by sa malo spraviť na dvakrát, priečne aj pozdĺžne, obzvlášť, ak je trávnik veľmi splstnatený.

foto: Gardena

Vertikutácia trávnika

Princíp vertikutácie je jednoduchý - na rozdiel od prevzdušňovania sa pri nej vertikutačné nože zarezávajú nielen do trávnika, z ktorého odstraňujú plsť, ale súčasne prenikajú aj do pôdy, ktorú prevzdušňujú. Prerezaná pôda tiež lepšie prijíma vlahu a živiny. Nože súčasne narušujú a obmedzujú rast buriny a tým, že presekávajú trávne výbežky, podporujú tvorbu nových trávnych výhonkov. Trávnik sa potom viditeľne lepšie regeneruje, stáva sa hustejší a zelenší.

Vertikutácia je jednoducho to najlepšie, čo môžete pre váš trávnik spraviť. Pred samotnou vertikutáciou je nevyhnutné trávnik pokosiť, ideálne na výšku 3-4 cm.

Vertikutácia sa, rovnako ako kosenie trávy, robí za sucha (ideálna doba je asi dva dni po daždi) a do hĺbky maximálne 3 mm, aby odstránenie trávnej plsti bolo čo najefektívnejšie. „Správne nastavenie je veľmi dôležité, pokiaľ je totiž vertikutácia príliš hlboká, poškodí rastliny aj ich koreňový systém. Súčasne sa opotrebováva a znižuje životnosť motora stroja,“ objasňuje Bohdan Drobný zo spoločnosti Gardena.

Po vertikutácii je nutné odstrániť všetok vyhrabaný materiál, nenechajte sa pritom odradiť tým, že trávnik vypadá zničený, to je bežný jav. Väčšie prázdne plochy je nutné znovu zasiať. Celý trávnik je nutné zavlažiť a prípadne aj pohnojiť.

Kosenie trávnika

Tráva spolu s pôdou tvorí dokopy biologický cyklus - tráva získava v pôde potrebné živiny na rast a naopak rastlinné zvyšky, ako sú napríklad odrezky trávy, sa stávajú humusom a vracajú sa do pôdy.

Výsledkom kosenia je, že tráva neustále stráca biomasu, a tým aj živiny. Ak chceme, aby dobre rástla a bola schopná bojovať s burinou, musia byť tieto živiny tráve vrátené.  

Pre dobré a efektívne kosenie je, okrem kvalitnej kosačky,nutné dodržať štyri základné pravidlá:

Množstvo pokosenej trávy dramaticky ovplyvňuje objem vytvoreného odpadu, ktorého množstvo  rastie úmerne so znižujúcou sa výškou trávnika. Na druhej strane väčšia výška trávy môže znamenať kratší interval kosenia, čo zasa zvyšuje udržiavacie náklady.

Pri správnom kosení by nemala byť skosená viac než 1/3 dĺžky stebla trávy. Skúsenosti ukazujú, že pre rast trávnika je najlepšia výška pokosenej trávy medzi 50 a 100 mm. Pokiaľ je výška pokosenej trávy nižšia než 50 mm, rastie riziko poškodenia rastliny – malá výška znižuje biomasu koreňov a činí tak trávu menej odolnú proti dehydratácii.

Nastavenie malej výšky kosenia (tj. menej ako 30 mm) zvyšuje opotrebenie kosiacej plošiny a riziko poškodenia pri zasiahnutí kameňmi. Znižuje tiež životaschopnosť a trvanlivosť trávnika. Kosenie je pre rastlinu vždy škodlivé. Dochádza pri ňom k poškodeniu trávy a cez poranené miesto narastá riziko dehydratácie a hubovitej infekcie. Je preto dôležité dosiahnuť čistý a ostrý rez; len tak sa nebezpečenstvo dehydratácie a chorôb zníži. Tupé ostrie ohýba a láme trávu, čím robí rez zubatým a hrubým. V porovnaní s nabrúseným ostrím môže mať tupé ostrie za následok spotrebu paliva vyššiu až o 20 %. 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Irma napísané 16.03.2015 12:30

jasne

Jana napísané 30.03.2014 11:28

Máme mladý trávnik, len od minulého roka. Treba ho už vertikulovať? Neviete?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   1
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.