DomaDoma

Trávnik budíček!

 Michal Ondruš   29.03.2014   2

Starostlivosť o trávnik býva mnohými považovaný za niečo, čo okrem príležitostného kosenia nepotrebuje žiadnu údržbu.

A práve to je veľký omyl! Čas starostlivosti o trávnik sa práve začal! 

foto: Gardena

 

Mať krásnu zelenú trávu nie je žiadne umenie.

Okrem kosenia nezabudnite na odstraňovanie trávnej plsti, hlboké prevzdušňovanie, hnojenie, zalievanie a priebežnú obnovu. Malí pomocníci ako sú prevzdušňovače a vertikutátory dokážu šetrným spôsobom odstrániť splstnatenú trávu aj mach. Výsledkom je vznik hustého trávnika so zlepšenou výmenou kyslíka, väčšou priepustnosťou vody, menším množstvom buriny a zníženým rizikom chorôb. Takisto sa výrazne zvyšuje trvanlivosť trávy, pretože hmota koreňov narastá a rastú viac do hĺbky.

Trávna plsť zabraňuje prístupu hnojiva, vody a vzduchu ku koreňom, zhorší sa priepustnosť pôdy, korene rastú bližšie k povrchu, biomasa koreňov a premena kyslíka klesá, v dôsledku čoho sa tráva stáva menej odolnou a niektoré druhy trávy vôbec neprežijú.

Samotné odstraňovanie trávnej plsti, tzv. prevzdušňovanie, sa robí v období rastu trávy, najlepšie koncom jari alebo začiatkom jesene. Prevzdušňovať je ale možné kedykoľvek, počas celej sezóny.

Vertikutácia by sa mala robiť pravidelne, raz či dvakrát ročne, ideálne na jar (marec/ apríl) a na jeseň (august/september) buď pomocou motorového prístroja tzv. vertikutátora alebo pokiaľ ho nemáte, zvoľte cenovo menej náročnejší variant - špeciálne prerezávacie hrable. Prevzdušňovače sú k trávniku veľmi jemné a šetrne odstraňujú trávnu plsť a mach. Tým sa predíde ich opätovnému rozšíreniu. Správne prevzdušnenie by sa malo spraviť na dvakrát, priečne aj pozdĺžne, obzvlášť, ak je trávnik veľmi splstnatený.

foto: Gardena

Vertikutácia trávnika

Princíp vertikutácie je jednoduchý - na rozdiel od prevzdušňovania sa pri nej vertikutačné nože zarezávajú nielen do trávnika, z ktorého odstraňujú plsť, ale súčasne prenikajú aj do pôdy, ktorú prevzdušňujú. Prerezaná pôda tiež lepšie prijíma vlahu a živiny. Nože súčasne narušujú a obmedzujú rast buriny a tým, že presekávajú trávne výbežky, podporujú tvorbu nových trávnych výhonkov. Trávnik sa potom viditeľne lepšie regeneruje, stáva sa hustejší a zelenší.

Vertikutácia je jednoducho to najlepšie, čo môžete pre váš trávnik spraviť. Pred samotnou vertikutáciou je nevyhnutné trávnik pokosiť, ideálne na výšku 3-4 cm.

Vertikutácia sa, rovnako ako kosenie trávy, robí za sucha (ideálna doba je asi dva dni po daždi) a do hĺbky maximálne 3 mm, aby odstránenie trávnej plsti bolo čo najefektívnejšie. „Správne nastavenie je veľmi dôležité, pokiaľ je totiž vertikutácia príliš hlboká, poškodí rastliny aj ich koreňový systém. Súčasne sa opotrebováva a znižuje životnosť motora stroja,“ objasňuje Bohdan Drobný zo spoločnosti Gardena.

Po vertikutácii je nutné odstrániť všetok vyhrabaný materiál, nenechajte sa pritom odradiť tým, že trávnik vypadá zničený, to je bežný jav. Väčšie prázdne plochy je nutné znovu zasiať. Celý trávnik je nutné zavlažiť a prípadne aj pohnojiť.

Kosenie trávnika

Tráva spolu s pôdou tvorí dokopy biologický cyklus - tráva získava v pôde potrebné živiny na rast a naopak rastlinné zvyšky, ako sú napríklad odrezky trávy, sa stávajú humusom a vracajú sa do pôdy.

Výsledkom kosenia je, že tráva neustále stráca biomasu, a tým aj živiny. Ak chceme, aby dobre rástla a bola schopná bojovať s burinou, musia byť tieto živiny tráve vrátené.  

Pre dobré a efektívne kosenie je, okrem kvalitnej kosačky,nutné dodržať štyri základné pravidlá:

Množstvo pokosenej trávy dramaticky ovplyvňuje objem vytvoreného odpadu, ktorého množstvo  rastie úmerne so znižujúcou sa výškou trávnika. Na druhej strane väčšia výška trávy môže znamenať kratší interval kosenia, čo zasa zvyšuje udržiavacie náklady.

Pri správnom kosení by nemala byť skosená viac než 1/3 dĺžky stebla trávy. Skúsenosti ukazujú, že pre rast trávnika je najlepšia výška pokosenej trávy medzi 50 a 100 mm. Pokiaľ je výška pokosenej trávy nižšia než 50 mm, rastie riziko poškodenia rastliny – malá výška znižuje biomasu koreňov a činí tak trávu menej odolnú proti dehydratácii.

Nastavenie malej výšky kosenia (tj. menej ako 30 mm) zvyšuje opotrebenie kosiacej plošiny a riziko poškodenia pri zasiahnutí kameňmi. Znižuje tiež životaschopnosť a trvanlivosť trávnika. Kosenie je pre rastlinu vždy škodlivé. Dochádza pri ňom k poškodeniu trávy a cez poranené miesto narastá riziko dehydratácie a hubovitej infekcie. Je preto dôležité dosiahnuť čistý a ostrý rez; len tak sa nebezpečenstvo dehydratácie a chorôb zníži. Tupé ostrie ohýba a láme trávu, čím robí rez zubatým a hrubým. V porovnaní s nabrúseným ostrím môže mať tupé ostrie za následok spotrebu paliva vyššiu až o 20 %. 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Irma napísané 16.03.2015 12:30

jasne

Jana napísané 30.03.2014 11:28

Máme mladý trávnik, len od minulého roka. Treba ho už vertikulovať? Neviete?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?