DomaDoma

Súčasné trendy pri garážových bránach

 Vlado Pabiš   30.03.2016   4

Čaru bývania v mestských satelitných dedinkách a odľahlých predmestiach podlieha stále viac ľudí. Rodiny, ktoré sa rozhodli pre rodinný dom, tak automaticky potrebujú osobný automobil a miesto, kde ho môžu zaparkovať. 

Výber vhodnej garážovej brány však okrem vhodnej funkčnosti možno prispôsobiť aj vašim estetickým požiadavkám.

 

Z pohľadu konštrukčného prevedenia môžeme brány rozdeliť do piatich základných skupín. 

Dvojkrídlové garážové brány

Tou prvou sú klasické dvojkrídlové garážové brány, ktoré svoje uplatnenie naďalej nachádzajú v prípadoch rekonštrukcie staršieho rodinného domu, spojenej s výmenou pôvodnej garážovej brány. Táto výmena býva často obmedzovaná špecifickosťou stavebného otvoru, ktorý neumožňuje inštaláciu iného typu brány. 

 

 Výklopné garážové brány

Tento typ v súčasnosti už nie je tak obľúbený ako tomu bolo v minulosti, no napriek tomu má stále svoje opodstatnenie. Jeho použitie je predovšetkým v prípadoch otvorov bez stavebného prekladu a bočného priestoru, teda pri rovnakých podmienkach ako je tomu pri dvojkrídlových garážových bránach.

Finálne prevedenie môže byť znovu vo viacerých alternatívach ,z ktorých si prípadný záujemca určite dokáže vybrať.

 Sekčné garážové brány

Ako tvrdí Marian Šalát z Divízie bránových systémov  spoločnosti Elba a.s., jedná sa o brány , ktoré sú dlhodobo trendom v dnešnom stavebníctve. Ako napovedá ich názov, skladajú sa z jednotlivých sekcií, ktoré sú opatrené systémom proti privretiu prstov.

Termopanely sú dodávané v širokej škále povrchových úprav, čo v spojitosti s viacerými možnosťami ovládania robí brány pre zákazníkov stále veľmi atraktívnymi. 

 Sekčné garážové brány posuvné do boku


Mohli by sme povedať, že sa jedná o podskupinu sekčných brán, no toto tvrdenie by nebolo celkom presné. Napriek tomu, že táto brána sa skladá z jednotlivých sekcií termopanelov, jej ostatné konštrukčné prvky sú odlišné a umožňujú jej pohyb – zalamovanie okolo obvodových stien garážového priestoru. 

 Rolovacie garážové brány

Poslednou - piatou skupinou sú rolovacie garážové brány, ktoré sa tešia čoraz väčšej obľube u zákazníkov. Hlavným dôvodom je možnosť ich inštalácie pred ako aj za otvor, čím sa odstraňuje jediná nevýhoda sekčných garážových brán – montáž len za otvor. 

 

Akú povrchovú úpravu zvoliť?

Garážové brány sa stali právoplatnou súčasťou domu, takže sú na ne kladené vysoké požiadavky na dizajn. Názor na dizajn garážových brán je však záležitosťou osobného vkusu. Ten je individuálnou záležitosťou a určite sa každý rozhodne výhradne podľa seba.

V dnešnej dobe však prevláda dizajnovo čistý a hladký povrch, pričom sa však aj ďalej môžeme stretávať  aj s imitáciou rôznych prírodných povrchov, ako sú zlatý a tmavý dub, orech alebo mahagón.

Okrem štandardných prevedení väčšina kvalitných výrobcov ponúka zákazníkom taktiež možnosť prevedenia povrchu brány v ľubovoľnom farebnom odtieni. Dlhú životnosť a stálofarebnosť zabezpečuje ochrana proti UV žiareniu. Garážové brány možno ďalej ozvláštniť zabudovaním priehľadných alebo nepriehľadných okien priamo do telesa brány. 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku
Lenka napísané 12.04.2017 22:38

Ja som za vyklápaciu, alebo rolovaciu :-) naopak dvojkridlova sa mi napriklad nepáči, ale to asi záleží na každom.... No keď už, tak potom poriadne a pekne si ju nechať spraviť :-)

barbie999 napísané 19.04.2017 20:50

Mna by zaujimalo ci sa oplati zainvestovat do automatickej elektrickej alebo staci uplne iba obyc brana?

barbie999 napísané 25.04.2017 22:26

No ved ja som si to aj myslela. Tak dakujem, my urcite radsej "zainvestujeme"

ivana napísané 23.04.2017 20:17

Baby jednznačne automatickú- hlavne ked prší je to na nezaplatenie big green netreba vychádzať z auta. Ale samozrejme aj v každodennom vychádzaní a vchádzaní je to super. somfy.sk/produkty/brany/garazove-brany

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?