ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
DomaDoma

Súčasné trendy pri garážových bránach

 Vlado Pabiš   30.03.2016   4

Čaru bývania v mestských satelitných dedinkách a odľahlých predmestiach podlieha stále viac ľudí. Rodiny, ktoré sa rozhodli pre rodinný dom, tak automaticky potrebujú osobný automobil a miesto, kde ho môžu zaparkovať. 

Výber vhodnej garážovej brány však okrem vhodnej funkčnosti možno prispôsobiť aj vašim estetickým požiadavkám.

 

Z pohľadu konštrukčného prevedenia môžeme brány rozdeliť do piatich základných skupín. 

Dvojkrídlové garážové brány

Tou prvou sú klasické dvojkrídlové garážové brány, ktoré svoje uplatnenie naďalej nachádzajú v prípadoch rekonštrukcie staršieho rodinného domu, spojenej s výmenou pôvodnej garážovej brány. Táto výmena býva často obmedzovaná špecifickosťou stavebného otvoru, ktorý neumožňuje inštaláciu iného typu brány. 

 

 Výklopné garážové brány

Tento typ v súčasnosti už nie je tak obľúbený ako tomu bolo v minulosti, no napriek tomu má stále svoje opodstatnenie. Jeho použitie je predovšetkým v prípadoch otvorov bez stavebného prekladu a bočného priestoru, teda pri rovnakých podmienkach ako je tomu pri dvojkrídlových garážových bránach.

Finálne prevedenie môže byť znovu vo viacerých alternatívach ,z ktorých si prípadný záujemca určite dokáže vybrať.

 Sekčné garážové brány

Ako tvrdí Marian Šalát z Divízie bránových systémov  spoločnosti Elba a.s., jedná sa o brány , ktoré sú dlhodobo trendom v dnešnom stavebníctve. Ako napovedá ich názov, skladajú sa z jednotlivých sekcií, ktoré sú opatrené systémom proti privretiu prstov.

Termopanely sú dodávané v širokej škále povrchových úprav, čo v spojitosti s viacerými možnosťami ovládania robí brány pre zákazníkov stále veľmi atraktívnymi. 

 Sekčné garážové brány posuvné do boku


Mohli by sme povedať, že sa jedná o podskupinu sekčných brán, no toto tvrdenie by nebolo celkom presné. Napriek tomu, že táto brána sa skladá z jednotlivých sekcií termopanelov, jej ostatné konštrukčné prvky sú odlišné a umožňujú jej pohyb – zalamovanie okolo obvodových stien garážového priestoru. 

 Rolovacie garážové brány

Poslednou - piatou skupinou sú rolovacie garážové brány, ktoré sa tešia čoraz väčšej obľube u zákazníkov. Hlavným dôvodom je možnosť ich inštalácie pred ako aj za otvor, čím sa odstraňuje jediná nevýhoda sekčných garážových brán – montáž len za otvor. 

 

Akú povrchovú úpravu zvoliť?

Garážové brány sa stali právoplatnou súčasťou domu, takže sú na ne kladené vysoké požiadavky na dizajn. Názor na dizajn garážových brán je však záležitosťou osobného vkusu. Ten je individuálnou záležitosťou a určite sa každý rozhodne výhradne podľa seba.

V dnešnej dobe však prevláda dizajnovo čistý a hladký povrch, pričom sa však aj ďalej môžeme stretávať  aj s imitáciou rôznych prírodných povrchov, ako sú zlatý a tmavý dub, orech alebo mahagón.

Okrem štandardných prevedení väčšina kvalitných výrobcov ponúka zákazníkom taktiež možnosť prevedenia povrchu brány v ľubovoľnom farebnom odtieni. Dlhú životnosť a stálofarebnosť zabezpečuje ochrana proti UV žiareniu. Garážové brány možno ďalej ozvláštniť zabudovaním priehľadných alebo nepriehľadných okien priamo do telesa brány. 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Lenka napísané 12.04.2017 22:38

Ja som za vyklápaciu, alebo rolovaciu :-) naopak dvojkridlova sa mi napriklad nepáči, ale to asi záleží na každom.... No keď už, tak potom poriadne a pekne si ju nechať spraviť :-)

barbie999 napísané 19.04.2017 20:50

Mna by zaujimalo ci sa oplati zainvestovat do automatickej elektrickej alebo staci uplne iba obyc brana?

barbie999 napísané 25.04.2017 22:26

No ved ja som si to aj myslela. Tak dakujem, my urcite radsej "zainvestujeme"

ivana napísané 23.04.2017 20:17

Baby jednznačne automatickú- hlavne ked prší je to na nezaplatenie big green netreba vychádzať z auta. Ale samozrejme aj v každodennom vychádzaní a vchádzaní je to super. somfy.sk/produkty/brany/garazove-brany

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
Vďaka doktorke v Banskej Bystrici mám na pôrod krásne spomienky
13.03.2019   0
Pôrod pre mňa zostal krásnou spomienkou. Všetko bolo skvelé, a to aj vďaka mladej doktorke, mladšej než ja. Tá im umožnila, aby bol synček Samko hneď po narodení pri mne. Hneď ako sa narodil, ešte neumytý a s pupočnou šnúrou, išiel ku mne na brucho.
babetko
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
Zo zdravých potravín môže dieťa takmer všetko
14.03.2019   0
„Ak zapneme filter s kľúčovými frázami „máme radi“, „pre deti“ a „zdravé“, tak z potravín môžeme deťom ponúknuť paradajky, uhorku, olivy, červenú cibuľu, cviklu, mrkvu, cuketu, karfiol, brokolicu, kvaku, batáty, zeler, strukoviny, ale aj obilniny ako bulgur, krúpy, pšeno, amarant, ryžu, vločky, vajíčka, sardinky, tuniaka, pstruha, treščiu pečeň, teľacie a morčacie mäso, mlieko, maslo, panenské oleje, kakao, škoricu, čokoládu či mandle. Z ovocia úplne všetko. Najmä drobné ovocie, ale pokojne aj exotické.“
Obilniny - zdravé recepty pre malých i veľkých
13.03.2019   0
Obilniny patria k základným a najdôležitejším potravinám ľudí. Bežne používaná biela múka a výrobky z nej a tiež biela ryža sú bohužiaľ bezcennými zdrojmi “mŕtvych” kalórií.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.