DomaDoma

Štyri tipy ako naučiť deti triediť odpad

 Zuzana Šimová   26.10.2017   0

Pokiaľ ide o budúcnosť našich detí, s láskou investujeme do ich zdravia, vzdelania či finančného zabezpečenia. 

A hoci kvalitu života ďalších generácií výrazne ovplyvní aj stav životného prostredia, nad tým, ako aspoň vo svojom okolí prispieť k jeho zlepšeniu, uvažuje málokto.

Vedeli ste napríklad, že jednorazové detské plienky sa v prírode rozkladajú až 450 rokov? Rozhodnutie prejsť na látkové si musí každý rodič dôkladne zvážiť z viacerých hľadísk.

 

Pokiaľ však ide o takú elementárnu záležitosť, akou je triedenie odpadu, niet o čom premýšľať. Zákon hovorí jasnou rečou a farebné kontajnery má väčšina obyvateľov Slovenska takmer pod oknami.

Čím skôr naučíte zásady správneho separovania odpadu aj svoje deti, tým lepšie. Ako na to?

1.       Buďte príkladom

Deti sa najlepšie učia praktickou skúsenosťou. Ak máte doma okrem smetného koša aj nádoby alebo vrecia na plasty, sklo a papier, triedenie odpadu sa pre ne stane úplnou samozrejmosťou.

Plastový téglik z jogurtu nikdy nevyhodia do koša, rovnako ako baterky z obľúbeného autíčka, ktoré môžete spoločne zbierať do krabice od topánok. Keď pôjdete vysypať smeti, zoberte deti so sebou a ukážte im, do ktorej nádoby vyhadzujete papier, kde PET fľaše a sklo.

2.       Vysvetľujte

Deti majú oveľa lepšiu predstavivosť ako dospelí, preto si pri vysvetľovaní potreby recyklácie pomôžte názornými ukážkami. Povedzte im, že napríklad plast z tridsiatich PET fliaš zo žltého kontajnera môže byť neskôr použitý na výrobu flísovej mikiny.

Staršie deti môžete k zberu papiera motivovať informáciou, že tisíc kilogramov zrecyklovaného papiera z modrého kontajnera zabráni vyrúbaniu až sedemnástich stromov. Z tridsiatich oceľových plechoviek je zase možné získať materiál na výrobu jednej žehličky.

3.       Hovorte o následkoch

Každý obyvateľ Slovenska vyprodukuje ročne približne 348 kg komunálneho odpadu. Až 69 % z tohto objemu končí nevytriedených na skládkach, kde sa rozkladá celé desaťročia. Počas tohto procesu unikajú do pôdy, vzduchu a vody rôzne životu nebezpečné látky. To je hrozba pre ľudí, zvieratá a prírodu vôbec.

Vysvetlite im, že každá vyhodená PET fľaša sa bude na skládke za mestom rozkladať minimálne 400 rokov, teda ešte niekoľko generácií po nás. Iným príkladom môžu byť baterky z autíčka alebo inej hračky. Vysvetlite im, že ťažké kovy v bateriek sú extrémne nebezpečné, a preto nepatria do smetného koša. Zbierajte ich spolu do krabice a po naplnení ich odneste do najbližšej predajne elektra.

4.       Buďte aktívni

Pri vytváraním správnych návykov triedenia odpadu pomáhajú aj mnohé organizácie. Napríklad organizácia zodpovednosti výrobcov SEWA motivuje k zberu elektroodpadu a batérií už deti z materských a základných škôl. Do pilotného programu Triedime batérie so Šmudlom bolo zapojených 10 materských škôl v Bratislave. Tie za štyri mesiace dokázali spolu vyzbierať 1180 kg bateriek.

 

Základným a stredným školám SEWA ponúka  možnosť vymeniť elektroodpad za športové lopty. Počas troch rokov fungovania projektu Vymeň elektroodpad za loptu odovzdalo 240 zapojených škôl viac ako 155 ton elektrodpadu, za čo dostali takmer 500 lôpt.

Ak sa škôlka alebo škola, ktorú navštevujú vaše deti, ešte do žiadneho z týchto projektov nezapojila, buďte aktívni vy. Zorganizujete spolu s vedením školy zber starého elektra a požiadajte o bezplatný odvoz z priestorov školy. Deti môžu získať odmenu, zbavíte sa nepotrebného elektroodpadu a deťom ukážete, že vám životné prostredie nie je ľahostajné.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   1
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?