ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
DomaDoma

Štyri tipy ako naučiť deti triediť odpad

 Zuzana Šimová   26.10.2017   0

Pokiaľ ide o budúcnosť našich detí, s láskou investujeme do ich zdravia, vzdelania či finančného zabezpečenia. 

A hoci kvalitu života ďalších generácií výrazne ovplyvní aj stav životného prostredia, nad tým, ako aspoň vo svojom okolí prispieť k jeho zlepšeniu, uvažuje málokto.

Vedeli ste napríklad, že jednorazové detské plienky sa v prírode rozkladajú až 450 rokov? Rozhodnutie prejsť na látkové si musí každý rodič dôkladne zvážiť z viacerých hľadísk.

 

Pokiaľ však ide o takú elementárnu záležitosť, akou je triedenie odpadu, niet o čom premýšľať. Zákon hovorí jasnou rečou a farebné kontajnery má väčšina obyvateľov Slovenska takmer pod oknami.

Čím skôr naučíte zásady správneho separovania odpadu aj svoje deti, tým lepšie. Ako na to?

1.       Buďte príkladom

Deti sa najlepšie učia praktickou skúsenosťou. Ak máte doma okrem smetného koša aj nádoby alebo vrecia na plasty, sklo a papier, triedenie odpadu sa pre ne stane úplnou samozrejmosťou.

Plastový téglik z jogurtu nikdy nevyhodia do koša, rovnako ako baterky z obľúbeného autíčka, ktoré môžete spoločne zbierať do krabice od topánok. Keď pôjdete vysypať smeti, zoberte deti so sebou a ukážte im, do ktorej nádoby vyhadzujete papier, kde PET fľaše a sklo.

2.       Vysvetľujte

Deti majú oveľa lepšiu predstavivosť ako dospelí, preto si pri vysvetľovaní potreby recyklácie pomôžte názornými ukážkami. Povedzte im, že napríklad plast z tridsiatich PET fliaš zo žltého kontajnera môže byť neskôr použitý na výrobu flísovej mikiny.

Staršie deti môžete k zberu papiera motivovať informáciou, že tisíc kilogramov zrecyklovaného papiera z modrého kontajnera zabráni vyrúbaniu až sedemnástich stromov. Z tridsiatich oceľových plechoviek je zase možné získať materiál na výrobu jednej žehličky.

3.       Hovorte o následkoch

Každý obyvateľ Slovenska vyprodukuje ročne približne 348 kg komunálneho odpadu. Až 69 % z tohto objemu končí nevytriedených na skládkach, kde sa rozkladá celé desaťročia. Počas tohto procesu unikajú do pôdy, vzduchu a vody rôzne životu nebezpečné látky. To je hrozba pre ľudí, zvieratá a prírodu vôbec.

Vysvetlite im, že každá vyhodená PET fľaša sa bude na skládke za mestom rozkladať minimálne 400 rokov, teda ešte niekoľko generácií po nás. Iným príkladom môžu byť baterky z autíčka alebo inej hračky. Vysvetlite im, že ťažké kovy v bateriek sú extrémne nebezpečné, a preto nepatria do smetného koša. Zbierajte ich spolu do krabice a po naplnení ich odneste do najbližšej predajne elektra.

4.       Buďte aktívni

Pri vytváraním správnych návykov triedenia odpadu pomáhajú aj mnohé organizácie. Napríklad organizácia zodpovednosti výrobcov SEWA motivuje k zberu elektroodpadu a batérií už deti z materských a základných škôl. Do pilotného programu Triedime batérie so Šmudlom bolo zapojených 10 materských škôl v Bratislave. Tie za štyri mesiace dokázali spolu vyzbierať 1180 kg bateriek.

 

Základným a stredným školám SEWA ponúka  možnosť vymeniť elektroodpad za športové lopty. Počas troch rokov fungovania projektu Vymeň elektroodpad za loptu odovzdalo 240 zapojených škôl viac ako 155 ton elektrodpadu, za čo dostali takmer 500 lôpt.

Ak sa škôlka alebo škola, ktorú navštevujú vaše deti, ešte do žiadneho z týchto projektov nezapojila, buďte aktívni vy. Zorganizujete spolu s vedením školy zber starého elektra a požiadajte o bezplatný odvoz z priestorov školy. Deti môžu získať odmenu, zbavíte sa nepotrebného elektroodpadu a deťom ukážete, že vám životné prostredie nie je ľahostajné.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   2
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.