DomaDoma

Solárna energia – ako si pomocou nej zohrievať vodu?

 PR   29.07.2021   0

Výdavky spojené s bývaním sú najvýraznejšou položkou rodinného rozpočtu. Náklady na energie, vodu, nájomné a ostatné služby predstavujú takmer štvrtinu mesačných výdavkov. Vysoké sú nielen poplatky za elektrickú energiu ale i teplú vodu.

Predstavte si, že práve na jej ohreve by ste mohli s riešením ZSE Solar ušetriť až 70%. Zdá sa vám to nemožné?

Shutterstock

 

Využitie šetrnejších zdrojov energie sa už netýka len veľkých spoločností. Postupne začína prenikať do bežných domácností. S riešením ZSE Solar si môžete sami zabezpečiť teplú vodu. Postačia vám na to solárne panely a strecha vášho rodinného domu.

Neviete si predstaviť ako v praxi využitie slnka na ohrev vody funguje? Prečítajte si ako jednoducho si môžete pomocou slnečnej energie moderne a úsporne zabezpečiť vlastnú teplú vodu na sprchovanie a umývanie.

Šetrite životné prostredie aj vašu peňaženku

Využitie slnečného žiarenia ako obnoviteľného zdroja energie na ohrev vody znamená menšiu záťaž pre životné prostredie a nižšiu produkciu skleníkových plynov. 

Pomocou slnečnej energie si dokážete moderne a úsporne zabezpečiť vlastnú teplú vodu na sprchovanie a umývanie a dokonca ušetríte na jej ohreve 300 – 400 EUR ročne.

Výhodou solárnych kolektorov je aj nezávislosť užívateľa od dodávok teplej vody – získané teplo spotrebujete priamo na mieste. Obnoviteľná energia vám z tohto hľadiska môže poskytnúť vyšší komfort bývania. 

Okrem toho majú solárne panely na ohrev vody od ZSE niekoľko ďalších výhod. 

√ Môžete pomocou nich podporiť váš vykurovací systém.

√ Pokryjete celkovú spotrebu teplej vody vo vašom bazéne a môžete si tak predĺžiť kúpaciu sezónu až od dva mesiace za rok.

√ Solárne kolektory si nevyžadujú žiadnu údržbu.

√ Inštalácia celého solárneho systému je zaberie len jeden deň. 

√ Solárne riešenie od ZSE má rýchlu návratnosť – približne 8 rokov. 

√ Riešenia ZSE Solar využívajú kvalitné ploché kolektory od slovenského výrobcu, ktorých výhodou je vysoká spoľahlivosť a dlhá životnosť – viac ako 30 rokov.

√ Riešenia ZSE Solar Komfort obsahujú dvojvetvovú čerpadlovú jednotku, ktorá umožňuje do budúcna rozšírenie na ohrev bazénu ako aj termostatický zmiešavací ventil, vďaka ktorému sa zákazník neobarí horúcou vodou.

Shutterstock

 

Ako funguje ohrev vody pomocou slnečnej energie?

Solárne panely na dom premieňajú slnečné žiarenie na tepelnú energiu. Tú odovzdávajú teplonosnej látke.

Solárny kolektor si môžete predstaviť ako malý skleník, ktorý akumuluje slnečné žiarenie a tým ohrieva teplonosnú látku, pretekajúcu v trubiciach pod sklenenou doskou. Ďalej putuje potrubím a teplo odovzdáva vode, zhromaždenej v solárnom zásobníku, ktorý môže byť podľa potreby doplnený elektrickým doohrevom.

Pred inštaláciou slnečných kolektorov sa vždy poraďte s kvalifikovaným odborníkom. Po obhliadke vášho domu a oboznámení sa s vašou spotrebou teplej vody, prípadne ďalšími požiadavkami na využívanie solárnych panelov na ohrev vody, stanoví najvyhovujúcejšie riešenie. 

Solárne kolektory sa inštalujú na plochu strechy, ktorá je orientovaná na juh, prípadne na juhovýchod a juhozápad. Dbajte aj na to, aby slnečnému žiareniu dopadajúcemu na kolektory netienili stromy alebo okolité budovy.

Kolektory sa inštalujú pod uhlom 45°, aby bolo zabezpečené ich celoročné využitie. Bežný počet je 2-3 kusy, ktoré pokryjú 4 – 6 m2 strechy rodinného domu. Podľa potreby sa dajú jednotlivé kusy doplniť. Záleží to od vašej spotreby teplej vody a ďalšieho využitia ohriatej vody napríklad v bazéne alebo na vykurovanie. 

Kúpa solárnych kolektorov nie je malá investícia, avšak jej návratnosť je veľmi rýchla – v ideálnych prípadoch 7 rokov.

Prvých 100 záujemcov o solárne riešenie získa v roku 2021 od ZSE dotáciu vo výške 300 EUR. Alebo vám zamestnanci ZSE pomôžu podať žiadosť od štátnu dotáciu Zelená domácnostiam II, ktorá dosahuje výšku 1750 EUR na solárne kolektory od ZSE. 

Využívať slnečnú energiu môžu obyvatelia domácností po celom Slovensku. Solárne kolektory sú dostupnejšie a čoraz častejšie sa stávajú ozdobou striech rodinných domov. Nie je totiž pravda, že toto riešenie je určené len pre juhozápadné oblasti.

Moderné slnečné kolektory dokážu absorbovať a využiť slnečné žiarenie aj v menšej intenzite alebo aj v zimných mesiacoch. Rozdiel v získavaní tepla zo slnečnej energie je medzi južnými a severnými regiónmi len 10 – 15% ročne.

Nad týmto riešením teda môžete uvažovať nielen v Bernolákove, ale aj v Dolnom Kubíne. Rozdiel je v tom, že zatiaľ čo štvorčlennej rodine z juhu krajiny stačia na ohrev vody 2 kolektory, rodina s rovnakým počtom členov zo severného Slovenska bude potrebovať o jeden kolektor viac.

Shutterstock

 

Je solárny ohrev vody vhodný pre každého?

Slnečná energia je tu pre každého, je však jej využitie vhodné pre každé obydlie? Odpoveď znie áno, napríklad solárne panely na chatu.

Ešte predtým ako si necháte nainštalovať solárne panely, pouvažujte či je tento spôsob ohrevu vody vhodný pre vašu domácnosť. Aby sa vám investícia do solárneho systému vyplatila, musíte spĺňať určité požiadavky.

Pre koho sú teda solárne panely vhodné?

  • Riešenie ZSE Solar je určené pre domácnosti žijúce v rodinných domoch na celom území Slovenska, ktoré chcú využívať obnoviteľný zdroj energie v podobe osvedčenej technológie solárnych kolektorov na ohrev vody. Dokážu s ním šetriť energiu, financie i životné prostredie.
  • Pre početnejšie rodiny s deťmi alebo viacgeneračné, ktoré majú najvyššiu spotrebu teplej vody. 
  • Pre domácnosti, ktoré musia ohrievať vodu pomocou elektrickej energie, čo patrí k finančne najnáročnejším spôsobom. Solárne kolektory na ohrev vody sú v tomto prípade ideálnou voľbou, ktorá ušetrí značnú časť vášho rodinného rozpočtu.
  • Pre rodiny, ktoré vlastnia bazén. V prípade, že využijete potenciál solárnych kolektorov, môžete začať kúpaciu sezónu oveľa skôr. Nemusíte čakať kým vám slnko zohreje vodu v bazéne priamo, ale doplníte tú, ktorú ohrialo pomocou solárnych panelov. Za teplú vodu pritom nezaplatíte ani cent. 
  • Pre tých, ktorí rekonštruujú starší dom alebo stavajú nový. So solárnym systémom môžete počítať už pri projektovaní a následnej stavbe domu či rekonštrukcii. Vyhnete sa tak zbytočným nákladom na dodatočné zakomponovanie solárnych kolektorov do už hotového projektu. Plusom je, že na získanie finančného príspevku z programu Zelená domácnostiam II. nemusí byť dom dokončený a skolaudovaný.

V prípade, že si nie ste istý, či je pre vás solárne riešenie na ohrev vody vhodné, kontaktujte poradcov pre Zelené riešenia zo ZSE, ktorí vám radi odpovedia na akékoľvek otázky ohľadom výkonu, montáže alebo fungovania solárnych kolektorov a pomôžu s výberom správneho riešenia.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Dieťa a štátne občianstvo
13.09.2021   0
Aké občianstvo bude mať dieťa, ktoré sa narodí v zahraničí? Ako dieťa získa slovenské občianstvo? Ak je aspoň jeden z rodičov slovenský štátny občan, dieťa sa stáva slovenským občanom.
7 formalít, na ktoré treba myslieť počas tehotenstva
13.09.2021   0
Čo je treba vybaviť počas tehotenstva? Od lekárov, zamestnávateľa, výberu pôrodnice, pediatra, mena pre dieťa...
Nielen antikoncepcia. Ako fungujú metódy prirodzeného plánovania?
10.09.2021   0
Billingsova metóda patrí medzi tie najznámejšie. Je zameraná nielen na páry, ktoré sa chcú tehotenstvu vyhnúť, ale aj na tie, ktoré sa o dieťa pokúšajú. Ženy majú za úlohu sledovať predovšetkým svoj ovulačný cyklus. Billingsova metóda pomáha rozoznávať hlien, a tak určiť plodné a neplodné obdobie.
babetko
Prečo hrozby vo výchove nefungujú
16.09.2021   0
„Okamžite prestaň lietať dookola a dupať, lebo Ťa odvediem do Tvojej izby!“„Ak ihneď neprestaneš pišťať, uvidíš, čo bude!“
Kedy už dieťa nepotrebuje poobedný spánok?
15.09.2021   0
Niektoré deti opúšťajú zvyk poobedného spánku už po 2. narodeninách, väčšina medzi tretím až piatym rokom života. Nedeje sa to zo dňa na deň.
Prečo dnešné deti nevedia chytiť loptu?
14.09.2021   3
Polovička detí nevie, ako správne chytiť loptu. Loptu častokrát ani nemajú doma, ak ju majú, potom zahrabanú niekde v kúte.
detské choroby
Infekčná mononukleóza
17.09.2021   0
S týmto vírusovým ochorením sa najatejšie stretávame na jar a na jeseň. Aké sú jeho prejavy, priebeh ochorenia, možné komplikácie, liečba a odporúčané diéty sa dozviete v tomto článku.
Atopický ekzém
14.09.2021   0
Atopický ekzém nie je ojedinelé ochorenie. Čo sú jeho príčiny, ako sa stanovuje diagnóza, ako prebieha liečba? Dá sa mu predísť? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku MUDr. S. Javorkovej.
Diéta pri zápche
10.09.2021   0
Je dobré ak má dieťa príklad v stravovacích návykoch rodiny, ktorá sa má dieťaťu prispôsobiť a ísť príkladom v doporučenej pestrosti stravy a správnej diéte.
zvery
Čo sa psovi snívalo...
31.08.2021   0
Zdá sa vám, že váš pes v noci sníva? Je to možné? Má aj pes sny? Ak áno, tak čo sa mu vlastne sníva?
Ako (ne)mať zo psa tlsťocha 1
19.08.2021   1
Hoci labrador alebo mopslík s nadváhou sa môžu zdať veľmi milí, kilá navyše im dokážu spôsobovať zdravotné riziká a fyzické obmedzenia. Ako sa im dokážeme vyhnúť a čo robiť keď máme obézneho psa?
Ako čistiť psovi zúbky
10.08.2021   0
Prečo sa psom čistia zuby? Ako na to a ako mať zábavu zo zubnej kefky? Ako predchádzať u psov problémom s chrupom?