ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
DomaDoma

Šesť rýchlych rád ako postupovať pri strate kľúčov

 Monika Klemšová   17.11.2015   0

Nenájde sa snáď nikto, komu by sa to ešte nestalo – šmátranie vo vreckách a kabelkách je márne, dvere sú zamknuté a vaše kľúče sú niekde v nenávratne. Ako sa zariadiť, keď stratíme kľúče od domu, alebo bytu?

Zdroj: istockphoto.com

 

Stručné rady sme pripravili v spolupráci s Danielom Gregorom zo spoločnosti ASSA ABLOY, ktorá vyrába bezpečnostné zámky pod známou značkou FAB.

 

Nepodliehajte panike

Dvere, ktoré vám znenazdania prestali hovoriť „pane“, sú nepríjemnou záležitosťou a iste si vyslúžia nie jeden šťavnatý komentár. Nie je potrebné hneď prepadať panike a hľadať zámočníka. Je možné, že kľúče sú jednoducho len niekde zabudnuté, skrývajú sa v temných kútoch kabeliek alebo sa povaľujú tam, kde ste ich naposledy položili. Skúste sa porozhliadnuť po miestach, kde ste kľúče mohli odložiť, prípadne si skúste spomenúť, kedy ste ich mali naposledy v ruke.

 

Možno ich našiel niekto iný...

Pokiaľ všetko hľadanie zlyhá, ešte stále je možné sa spoľahnúť na ľudskú poctivosť. Skúste sa spýtať na oddelení strát a nálezov na príslušnom magistráte alebo obecnom úrade. Pokiaľ ste cestovali hromadnou dopravou, informujte sa na stanici alebo v sídle dopravcu. Ak ale ste aj tak presvedčení, že vaše kľúče niekto ukradol, neváhajte a nahláste to na najbližšej policajnej stanici.

 

Volajte zámočníka

Celkom iná situácia samozrejme nastane, pokiaľ neexistuje nádej, že vám dvere niekto otvorí – napríklad, keď v byte žijete sami alebo zvyšok vašej rodiny je niekde na dovolenke. A náhradné kľúče skrátka nie sú k dispozícii. „V takom prípade je potrebné kontaktovať zámočníctva, ich odborníci sú schopní otvoriť dvere aj tak, aby vložka zostala nepoškodená,“ tvrdí Daniel Gregor z ASSA ABLOY.

Zdroj: istockphoto.com

 

 

Vymeňte vložku v zámku

Je pokušením, nechať všetko po starom a proste si nechať privyrobiť nový kľúč namiesto toho strateného. Taký postup je síce rýchlejší a podstatne lacnejší, ale rozhodne sa neodporúča. „V dnešnej dobe už existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako zneužiť alebo rovno skopírovať kľúče od cudzích dverí,“ popisuje Daniel Gregor.

„Dá sa povedať, že hneď ako pustíme kľúč na päť minút z ruky, môžeme sa sním rovno rozlúčiť,“ dodáva. Iste, šanca, že niekto váš kľúč zneužije, nie je rovno sto percentná (obzvlášť ak na kľúčoch nebola menovka), ale tá možnosť tu je. Najbezpečnejšou alternatívou je teda privolať odborníka a nechať si vo dverách vymeniť cylindrickú vložku.

 

Aj prevencia je dôležitá

Pri výbere novej vložky do dvier je možné zohľadniť aj prevenciu. S tým správnym typom vložky sa dá totiž riziko neoprávneného vniknutia znížiť na minimum. Recept proti zneužitiu kľúčov sa volá bezpečnostná karta. „Táto karta sa dodáva spolu s novými bezpečnostnými vložkami, ktoré majú bezpečnostnú úroveň štyri, teda najvyššiu,“ vysvetľuje špecialista z ASSA ABLOY. „Bez predloženia tejto karty vám žiadny zámočník nemôže vytvoriť kópiu kľúča.“ Ide teda o viac ako dokonalé zabezpečenie proti neoprávnenému kopírovaniu. Zámky v triede 4 sú navyše pevné a odolné proti väčšine zlodejských trikov.

 

Dva zámky v jednom

Existuje ale spôsob, ako sa výmene kľúčov úplne vyhnúť. K tomu pomôžu takzvané zámky „2 v 1“, ktoré fungujú ako normálna cylindrická vložka, len s tým rozdielom, že sú k nim dve sady kľúčov. Pokiaľ z nejakého dôvodu (ako napríklad strata kľúča) potrebujete prestať využívať prvú sadu, stačí zámok jednoducho „prekódovať“ na sadu druhú. A to iba tým, že zastrčíte kľúč z druhej sady do vložky. Je jasné, že od okamihu prekódovania je predchádzajúca sada už každému úplne na nič. Prekódovanie je veľmi jednoduché a samozrejme rýchlejšie a lacnejšie ako výmena celej vložky.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   0
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.