DomaDoma

Šesť rýchlych rád ako postupovať pri strate kľúčov

 Monika Klemšová   17.11.2015   0

Nenájde sa snáď nikto, komu by sa to ešte nestalo – šmátranie vo vreckách a kabelkách je márne, dvere sú zamknuté a vaše kľúče sú niekde v nenávratne. Ako sa zariadiť, keď stratíme kľúče od domu, alebo bytu?

Zdroj: istockphoto.com

 

Stručné rady sme pripravili v spolupráci s Danielom Gregorom zo spoločnosti ASSA ABLOY, ktorá vyrába bezpečnostné zámky pod známou značkou FAB.

 

Nepodliehajte panike

Dvere, ktoré vám znenazdania prestali hovoriť „pane“, sú nepríjemnou záležitosťou a iste si vyslúžia nie jeden šťavnatý komentár. Nie je potrebné hneď prepadať panike a hľadať zámočníka. Je možné, že kľúče sú jednoducho len niekde zabudnuté, skrývajú sa v temných kútoch kabeliek alebo sa povaľujú tam, kde ste ich naposledy položili. Skúste sa porozhliadnuť po miestach, kde ste kľúče mohli odložiť, prípadne si skúste spomenúť, kedy ste ich mali naposledy v ruke.

 

Možno ich našiel niekto iný...

Pokiaľ všetko hľadanie zlyhá, ešte stále je možné sa spoľahnúť na ľudskú poctivosť. Skúste sa spýtať na oddelení strát a nálezov na príslušnom magistráte alebo obecnom úrade. Pokiaľ ste cestovali hromadnou dopravou, informujte sa na stanici alebo v sídle dopravcu. Ak ale ste aj tak presvedčení, že vaše kľúče niekto ukradol, neváhajte a nahláste to na najbližšej policajnej stanici.

 

Volajte zámočníka

Celkom iná situácia samozrejme nastane, pokiaľ neexistuje nádej, že vám dvere niekto otvorí – napríklad, keď v byte žijete sami alebo zvyšok vašej rodiny je niekde na dovolenke. A náhradné kľúče skrátka nie sú k dispozícii. „V takom prípade je potrebné kontaktovať zámočníctva, ich odborníci sú schopní otvoriť dvere aj tak, aby vložka zostala nepoškodená,“ tvrdí Daniel Gregor z ASSA ABLOY.

Zdroj: istockphoto.com

 

 

Vymeňte vložku v zámku

Je pokušením, nechať všetko po starom a proste si nechať privyrobiť nový kľúč namiesto toho strateného. Taký postup je síce rýchlejší a podstatne lacnejší, ale rozhodne sa neodporúča. „V dnešnej dobe už existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako zneužiť alebo rovno skopírovať kľúče od cudzích dverí,“ popisuje Daniel Gregor.

„Dá sa povedať, že hneď ako pustíme kľúč na päť minút z ruky, môžeme sa sním rovno rozlúčiť,“ dodáva. Iste, šanca, že niekto váš kľúč zneužije, nie je rovno sto percentná (obzvlášť ak na kľúčoch nebola menovka), ale tá možnosť tu je. Najbezpečnejšou alternatívou je teda privolať odborníka a nechať si vo dverách vymeniť cylindrickú vložku.

 

Aj prevencia je dôležitá

Pri výbere novej vložky do dvier je možné zohľadniť aj prevenciu. S tým správnym typom vložky sa dá totiž riziko neoprávneného vniknutia znížiť na minimum. Recept proti zneužitiu kľúčov sa volá bezpečnostná karta. „Táto karta sa dodáva spolu s novými bezpečnostnými vložkami, ktoré majú bezpečnostnú úroveň štyri, teda najvyššiu,“ vysvetľuje špecialista z ASSA ABLOY. „Bez predloženia tejto karty vám žiadny zámočník nemôže vytvoriť kópiu kľúča.“ Ide teda o viac ako dokonalé zabezpečenie proti neoprávnenému kopírovaniu. Zámky v triede 4 sú navyše pevné a odolné proti väčšine zlodejských trikov.

 

Dva zámky v jednom

Existuje ale spôsob, ako sa výmene kľúčov úplne vyhnúť. K tomu pomôžu takzvané zámky „2 v 1“, ktoré fungujú ako normálna cylindrická vložka, len s tým rozdielom, že sú k nim dve sady kľúčov. Pokiaľ z nejakého dôvodu (ako napríklad strata kľúča) potrebujete prestať využívať prvú sadu, stačí zámok jednoducho „prekódovať“ na sadu druhú. A to iba tým, že zastrčíte kľúč z druhej sady do vložky. Je jasné, že od okamihu prekódovania je predchádzajúca sada už každému úplne na nič. Prekódovanie je veľmi jednoduché a samozrejme rýchlejšie a lacnejšie ako výmena celej vložky.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (kolo 02)
13.05.2019   0
Detský tábor s olympijským víťazom Matejom Tóthom v auguste na Orave. Máme prvého výhercu, budúci pondelok losujeme ďalšieho z vás.
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?