ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
DomaDoma

September v záhrade

 Bc. Dušana Karasová   19.09.2014   2

September je mesiac, v ktorom leto prechádza do jesene. Pestrosť do záhrad vnášajú neskoro kvitnúce trvalky, okrasné trávy a v neposlednom rade dozreté plody okrasných a úžitkových drevín.

Gledíčia trojtŕňová

V priaznivom počasí môžeme svoj voľný čas využiť na výsadbu ovocných aj okrasných stromov. Počas daždivých dní môžeme časť úrody pripraviť na uskladnenie rôznymi spôsobmi, či už v surovom stave alebo tepelnými úpravami. Takto sa z nej môžeme tešiť aj v zimných mesiacoch.

Okrasná záhrada

Drevinami tohto obdobia s výraznými plodmi je niekoľko, napr. baza čierna (Sambucus nigra), ktorá má výrazné modročierne plody, hlohyňa šarlátová (Pyracantha coccinea) – tieto kry sú bohato obsypané bobuľami oranžovej farby, jarabina vtáčia (Sorbus aucuparia), ktorá má súplodie červenej farby, prípadne gledíčia trojtŕňová (Gleditsia triacanthos), ktorá má hlavne po horúcom lete nezvyčajné, veľké, previsnuté, zvlnené struky.

V záhradách stále kvitnú ruže (Rosa), ibišteky (Hibiscus), hortenzie (Hydrangea), tavoľníky (Spiraea), nátržníky (Potentilla) alebo plamienky (Clematis).

Z kvetín práve kvitne letnička neskorého leta – astrovka čínska (Callistephus chinensis), ale aj rôzne trvalky, ako sú astra krovitá (Aster dumosus), helénium jesenné (Helenium autumnale), rudbekia žiarivá (Rudbeckia fulgida), kokarda ostitá (Gaillardia aristata), jesenné veternice (Anemone x hybrida), echinacea purpurová (Echinacea purpurea), levanduľa úzkolistá (Lavandula angustifolia), rozchodník nádherný (Sedum spectabile) a mnohé iné. Veľmi dekoratívne sú aj ozdobné kapusty (Brassica oleracea) a ich odrody.

Astrovka čínska

Čo robíme v septembri v okrasnej záhrade

V tomto mesiaci zbierame suché semená z odkvitnutých letničiek (uskladňujeme ich pre výsadbu v nasledujúcom roku). Koncom mesiaca vyčistíme letničkové záhony.

Odstraňujeme odkvitnuté kvety na neskorých trvalkách (levanduľa, echinacea...), nevzhľadné odstrihneme tesne nad zemou, odkvitnuté delíme a presádzame. Pozor, nepresádzame trvalky, ktoré kvitnú na jeseň!

Koncom mesiaca nastáva hlavné obdobie na prípravu (cibuľky moríme proti hubovým chorobám) a výsadbu jarných cibuľovín. Koncom mesiaca sadíme tulipány (Tulipa), scily (Scilla), tavolíny (Eranthis), ľalie (Lilium), cibule narcisov (Narcissus) vysádzame až v priebehu októbra.

Vysádzame dvojročky a hľuznaté rastliny, ktoré nám budú vďačné za pridanie vyzretého kompostu, prípadne za vrstvu piesku na dne jamky, kvôli dobrému odvodneniu.

Nutné je sledovanie hubových chorôb chryzantém (najčastejšia je biela hrdza – napáda hlavne listy, prvotným prejavom sú žltkavé škvrny, neskôr sa objavuje múčny povlak) a iných možných škodcov na nich (vošky, bzdochy, bzdôšky).

Okrasná kapusta

V septembri vysádzame ihličnany a vždy zelené dreviny, najlepšie počas mierneho popŕchania. V slnečnom období ich výdatne zalievame, aby v zime netrpeli. Prihnojujeme dreviny citlivé na mrazy. Vykonávame udržiavací, presvetľovací, zmladzovací, tvarovací rez drevín.

V týchto dňoch je vhodný čas na tvorbu, prípadne rozšírenie skalky a vresoviska.

Skontrolujeme, či sú nové výhonky popínavých rastlín dostatočne uchytené k oporám, aby ich nepoškodili jesenné vetry.

Trávnik v prípade potreby pravidelne zavlažujeme a kosíme. Po poslednej kosbe - pred príchodom prvých mrazov, ho prihnojíme prípravkom s vyšším obsahom draslíka a ošetríme proti snežnej plesni (postrekom širokospektrálnym fungicídom s obsahom azoxystrobinu, fludioxonilu, propiconazolu, chlorothalonilu). Holé miesta dosejeme, pričom pred samotným vysiatím pôdu prekypríme. Pre staršie trávniky je veľmi vhodné prevzdušnenie – aerifikácia. Chladnejšie, vlhké počasie je vhodné na založenie nového trávnika, či už výsevom alebo položením trávneho koberca.

Exotické a letnené izbové rastliny v nádobách postupne vraciame do interiéru na prezimovanie.

Aerifikácia trávnika

Úžitková záhrada

Nastáva čas zberu byliniek na ich poslednú bezprostrednú konzumáciu, na ich rozsádzanie, prípadne presadenie do nádob a prezimovanie v interiéri. Nepoužité bylinky usušíme rozložením na suchom a vzdušnom mieste. Skladujeme ich napríklad v škatuli alebo vo vzdušnom (textilnom) vrecku.

Oberáme dvakrát rodiace jahody (Fragaria vesca), neskôr už plody nebudú sladké a chutné. Následne ich môžeme rozsadiť. Aby sme sa budúci rok mohli tešiť z bohatej úrody, musia stihnúť do zimy dobre zakoreniť.

Zberáme slivky a poloslivky, pričom skontrolujeme plody, či nie sú nakazené šarkou. Stromy s nakazenými plodmi odstránime a spálime. Šarka slivková – slivkové kiahne, obr.5 sú nevyliečiteľná choroba.

Po zbere dozretých plodov viniču hroznorodého (Vitis vinifera) skracujeme vrcholky tohoročných prírastkov.

Slivkové kiahne

Vykonávame presvetľovací rez ríbezlí (Ribes nigrum, Ribes rubrum) a egrešov (Ribes uvacrispa) odstránením starých konárov.

Ovocné dreviny (jablone, hrušky, slivky, orechy) poškodzuje hlavne piadivka. Motýle piadivky zimnej sa liahnu v priebehu septembra a piadivky jesennej v priebehu októbra. V týchto mesiacoch možno samičky lezúce do koruny stromov odchytávať na lepové pásy prichytené na kmeni stromu, odkiaľ ich zoškrabeme.

Zo zeleniny vysievame reďkovky, ozimný cesnak, karfiol a šalát, špenát a kôpor. Cesnak by sa nemal sadiť na miesta, kde boli cibuľa, pór, paradajky, zemiaky alebo cesnak sám. V prípade veľmi nepriaznivého počasia môžeme rastliny chrániť fóliou.

Zbierame ozdobné tekvice a strukoviny určené na zimné uskladnenie pre budúcoročnú výsadbu. Aby sme predišli škodcom v skladovaných strukovinách, zamrazíme ich po dobu jedného dňa a uskladníme v uzavretej nádobe. Ako odpudzovač môžeme použiť čierne korenie alebo bobkový list.

Výdatné daždivé počasie koncom leta a na jeseň má za následok premnoženie slimákov a slizniakov (slimákov bez ulity), ktoré poškodzujú zeleninu. Zimu prežijú prevažne vajíčka a mladé jedince, preto je dôležité kyprenie - rýľovanie pôdy a odstraňovanie buriny. V skleníkoch je vhodné vysadiť pažítku, ktorá by mala mať odpudzujúci účinok.

 

Autorka pracuje v ateliéri Domček - stromček.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Marusia napísané 13.09.2013 10:46

A man by zaujimalo, ako su taku prdi zahradku naplanovat, na čo mysliet, kedy ju zakladat, v akej postupnosti ... pokial má celá záhrada -či skor dvor - rozmery do 1 - 1,5 ara, a musi to postacit napr. aj na pristresoik na auto a malu dielnu či oddychove miesto ... da sa to vobec?

jana napísané 13.09.2013 08:18

super. toto mi tu chybalo, potrebujemsmile

Este - ako zakladat travnik by ma zaujimalo,. Podla coho vyberat osivo, hnojivo a tak ... pre neodbornika. Ved mame vsetci take tie prdi zahradky, tak si to chceme pekne smi osiat nech mame z toho radostsmile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   1
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.