DomaDoma

September v záhrade

 Bc. Dušana Karasová   19.09.2014   2

September je mesiac, v ktorom leto prechádza do jesene. Pestrosť do záhrad vnášajú neskoro kvitnúce trvalky, okrasné trávy a v neposlednom rade dozreté plody okrasných a úžitkových drevín.

Gledíčia trojtŕňová

V priaznivom počasí môžeme svoj voľný čas využiť na výsadbu ovocných aj okrasných stromov. Počas daždivých dní môžeme časť úrody pripraviť na uskladnenie rôznymi spôsobmi, či už v surovom stave alebo tepelnými úpravami. Takto sa z nej môžeme tešiť aj v zimných mesiacoch.

Okrasná záhrada

Drevinami tohto obdobia s výraznými plodmi je niekoľko, napr. baza čierna (Sambucus nigra), ktorá má výrazné modročierne plody, hlohyňa šarlátová (Pyracantha coccinea) – tieto kry sú bohato obsypané bobuľami oranžovej farby, jarabina vtáčia (Sorbus aucuparia), ktorá má súplodie červenej farby, prípadne gledíčia trojtŕňová (Gleditsia triacanthos), ktorá má hlavne po horúcom lete nezvyčajné, veľké, previsnuté, zvlnené struky.

V záhradách stále kvitnú ruže (Rosa), ibišteky (Hibiscus), hortenzie (Hydrangea), tavoľníky (Spiraea), nátržníky (Potentilla) alebo plamienky (Clematis).

Z kvetín práve kvitne letnička neskorého leta – astrovka čínska (Callistephus chinensis), ale aj rôzne trvalky, ako sú astra krovitá (Aster dumosus), helénium jesenné (Helenium autumnale), rudbekia žiarivá (Rudbeckia fulgida), kokarda ostitá (Gaillardia aristata), jesenné veternice (Anemone x hybrida), echinacea purpurová (Echinacea purpurea), levanduľa úzkolistá (Lavandula angustifolia), rozchodník nádherný (Sedum spectabile) a mnohé iné. Veľmi dekoratívne sú aj ozdobné kapusty (Brassica oleracea) a ich odrody.

Astrovka čínska

Čo robíme v septembri v okrasnej záhrade

V tomto mesiaci zbierame suché semená z odkvitnutých letničiek (uskladňujeme ich pre výsadbu v nasledujúcom roku). Koncom mesiaca vyčistíme letničkové záhony.

Odstraňujeme odkvitnuté kvety na neskorých trvalkách (levanduľa, echinacea...), nevzhľadné odstrihneme tesne nad zemou, odkvitnuté delíme a presádzame. Pozor, nepresádzame trvalky, ktoré kvitnú na jeseň!

Koncom mesiaca nastáva hlavné obdobie na prípravu (cibuľky moríme proti hubovým chorobám) a výsadbu jarných cibuľovín. Koncom mesiaca sadíme tulipány (Tulipa), scily (Scilla), tavolíny (Eranthis), ľalie (Lilium), cibule narcisov (Narcissus) vysádzame až v priebehu októbra.

Vysádzame dvojročky a hľuznaté rastliny, ktoré nám budú vďačné za pridanie vyzretého kompostu, prípadne za vrstvu piesku na dne jamky, kvôli dobrému odvodneniu.

Nutné je sledovanie hubových chorôb chryzantém (najčastejšia je biela hrdza – napáda hlavne listy, prvotným prejavom sú žltkavé škvrny, neskôr sa objavuje múčny povlak) a iných možných škodcov na nich (vošky, bzdochy, bzdôšky).

Okrasná kapusta

V septembri vysádzame ihličnany a vždy zelené dreviny, najlepšie počas mierneho popŕchania. V slnečnom období ich výdatne zalievame, aby v zime netrpeli. Prihnojujeme dreviny citlivé na mrazy. Vykonávame udržiavací, presvetľovací, zmladzovací, tvarovací rez drevín.

V týchto dňoch je vhodný čas na tvorbu, prípadne rozšírenie skalky a vresoviska.

Skontrolujeme, či sú nové výhonky popínavých rastlín dostatočne uchytené k oporám, aby ich nepoškodili jesenné vetry.

Trávnik v prípade potreby pravidelne zavlažujeme a kosíme. Po poslednej kosbe - pred príchodom prvých mrazov, ho prihnojíme prípravkom s vyšším obsahom draslíka a ošetríme proti snežnej plesni (postrekom širokospektrálnym fungicídom s obsahom azoxystrobinu, fludioxonilu, propiconazolu, chlorothalonilu). Holé miesta dosejeme, pričom pred samotným vysiatím pôdu prekypríme. Pre staršie trávniky je veľmi vhodné prevzdušnenie – aerifikácia. Chladnejšie, vlhké počasie je vhodné na založenie nového trávnika, či už výsevom alebo položením trávneho koberca.

Exotické a letnené izbové rastliny v nádobách postupne vraciame do interiéru na prezimovanie.

Aerifikácia trávnika

Úžitková záhrada

Nastáva čas zberu byliniek na ich poslednú bezprostrednú konzumáciu, na ich rozsádzanie, prípadne presadenie do nádob a prezimovanie v interiéri. Nepoužité bylinky usušíme rozložením na suchom a vzdušnom mieste. Skladujeme ich napríklad v škatuli alebo vo vzdušnom (textilnom) vrecku.

Oberáme dvakrát rodiace jahody (Fragaria vesca), neskôr už plody nebudú sladké a chutné. Následne ich môžeme rozsadiť. Aby sme sa budúci rok mohli tešiť z bohatej úrody, musia stihnúť do zimy dobre zakoreniť.

Zberáme slivky a poloslivky, pričom skontrolujeme plody, či nie sú nakazené šarkou. Stromy s nakazenými plodmi odstránime a spálime. Šarka slivková – slivkové kiahne, obr.5 sú nevyliečiteľná choroba.

Po zbere dozretých plodov viniču hroznorodého (Vitis vinifera) skracujeme vrcholky tohoročných prírastkov.

Slivkové kiahne

Vykonávame presvetľovací rez ríbezlí (Ribes nigrum, Ribes rubrum) a egrešov (Ribes uvacrispa) odstránením starých konárov.

Ovocné dreviny (jablone, hrušky, slivky, orechy) poškodzuje hlavne piadivka. Motýle piadivky zimnej sa liahnu v priebehu septembra a piadivky jesennej v priebehu októbra. V týchto mesiacoch možno samičky lezúce do koruny stromov odchytávať na lepové pásy prichytené na kmeni stromu, odkiaľ ich zoškrabeme.

Zo zeleniny vysievame reďkovky, ozimný cesnak, karfiol a šalát, špenát a kôpor. Cesnak by sa nemal sadiť na miesta, kde boli cibuľa, pór, paradajky, zemiaky alebo cesnak sám. V prípade veľmi nepriaznivého počasia môžeme rastliny chrániť fóliou.

Zbierame ozdobné tekvice a strukoviny určené na zimné uskladnenie pre budúcoročnú výsadbu. Aby sme predišli škodcom v skladovaných strukovinách, zamrazíme ich po dobu jedného dňa a uskladníme v uzavretej nádobe. Ako odpudzovač môžeme použiť čierne korenie alebo bobkový list.

Výdatné daždivé počasie koncom leta a na jeseň má za následok premnoženie slimákov a slizniakov (slimákov bez ulity), ktoré poškodzujú zeleninu. Zimu prežijú prevažne vajíčka a mladé jedince, preto je dôležité kyprenie - rýľovanie pôdy a odstraňovanie buriny. V skleníkoch je vhodné vysadiť pažítku, ktorá by mala mať odpudzujúci účinok.

 

Autorka pracuje v ateliéri Domček - stromček.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Marusia napísané 13.09.2013 10:46

A man by zaujimalo, ako su taku prdi zahradku naplanovat, na čo mysliet, kedy ju zakladat, v akej postupnosti ... pokial má celá záhrada -či skor dvor - rozmery do 1 - 1,5 ara, a musi to postacit napr. aj na pristresoik na auto a malu dielnu či oddychove miesto ... da sa to vobec?

jana napísané 13.09.2013 08:18

super. toto mi tu chybalo, potrebujemsmile

Este - ako zakladat travnik by ma zaujimalo,. Podla coho vyberat osivo, hnojivo a tak ... pre neodbornika. Ved mame vsetci take tie prdi zahradky, tak si to chceme pekne smi osiat nech mame z toho radostsmile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?