ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
DomaDoma

Privítajte jeseň v čistom a voňavom domove

 Marta Turóciová   14.10.2016   0

Leto definitívne skončilo a všetky gazdinky veľmi dobre vedia, čo to znamená. Celá rodina sa nanovo zabieha do pôvodného pracovno - školského režimu. Platí to aj pre domácnosť.

Prvý školský zvonček, prvý opadnutý list oznamujú jediné – je najvyšší čas na hĺbkové upratovanie. Nemajte ale hlavu v smútku. S našimi radami vám to pôjde od ruky.

upratovanie
Foto: Henkel

Nalaďte sa na upratovanie

Predtým, ako sa pustíte do samotného upratovania, je mimoriadne dôležité nastaviť sa naň. Znie to síce banálne, no je to dôležité. Pre niektoré z nás je behanie s handrou v ruke relax, no druhé to zase dvakrát „nemusia“.

Ak sa však naladíte na správnu upratovaciu vlnu, pôjde vám to od ruky. Najskôr, pošlite všetkých, ktorí doma ruku k dielu nepriložia a iba zavadzajú, na celodenný výlet - napríklad k babke.

Oblečte sa do pohodlných šortiek a trička a zapnite si mix vašich obľúbených pesničiek. Ak ste skôr na filmy, neváhajte a pustite si ich ako kulisu. Obľúbená komédia alebo romantický film vám upratovanie určite spríjemnia.

Štart s rozumom

Pri upratovaní miestností postupujte logicky, podľa ich využívania. Kúpeľňu a WC si nechajte nakoniec.

Predsa len, budete mnohokrát vyplachovať vedro s vodou, splachovať nečistoty do toalety a podobne.

Najlepšie je začať detskou izbou, hosťovskou izbou a spálňou. Najprv vyneste periny na balkón, nech sa do nich oprie slnko. Vyprášte matrace a prezlečte posteľnú plachtu.

Periny prezlečte do čistej posteľnej bielizne až nakoniec, po upratovaní. Pokiaľ máte na posteliach a poličkách plyšové hračky, nezabudnite ani na ne. Aj tie si zaslúžia zbaviť prachu.

Potom sa pustite do obávaných poličiek. Utieranie všetkých lapačov prachu na nich je zároveň dobrou motiváciou pretriediť výstavky. Akoby zázrakom zistíte, koľko sošiek, šperkovničiek a iných drobností vôbec nepotrebujete a skončia v škatuli v pivnici.

Suchou handrou opatrne utrite prach aj okolo zástrčiek, predlžovačiek a káblov od televízora, počítača alebo Hi-Fi veže. Nezabudnite ani na obrazovku televízora respektíve počítača.

Ak máte v izbe kvety, oprášte prach aj z nich. Na záver sa ide vysávať. Vysávačom zájdite aj pod postele, police a skrinky so zvýšeným spodkom. Ak máte podlahy v izbách z parkiet alebo laminátov, upratovanie zakončite ich umytím.

Pokračujte v rytme

Plynule sa presunieme do kuchyne a chodby. Platia rovnaké pravidlá, ako pri predošlých miestnostiach, až na tie periny.

V prípade kuchyne nám dá najviac zabrať čistenie všetkých kuchynských spotrebičov, kuchynskej dosky, sporáka a digestoru.

Pretrieť si zaslúži aj odpadkový kôš a kachličky, pokiaľ sú súčasťou dizajnu vašej kuchyne. Predtým ako začnete revíziu kuchyne, rozmrazte chladničku a mrazničku. Keď už upratujete, tak poriadne.

Napokon nezabudnite na čistý riad, ktorý je spolu s čistou toaletou a oknami vizitkou každej domácnosti. Samozrejme, umývanie hrncov a tanierov patrí skôr do kategórie pravidelných domácich prác.

Navyše, je práve jednou z tých činností, s ktorou vám môže pomôcť manžel, partner alebo deti. Vždy stavte na kvalitný čistiaci prostriedok, ktorý svojim účinným zložením šetrí energie aj čas.

Vyskúšajte napríklad Pur Power s dvojitou silou, ktorý si hravo poradí aj s tou najhoršou mastnotou a niekoľkodennými usadeninami, či pripáleninami. 

Kúpeľňa a WC

Keď je celý byt poumývaný, vytretý od prachu a povysávaný, prichádza na rad kúpeľňa a WC. Najprv sa pustite do poličiek a triedenia kozmetiky.

Mnohé rodiny majú vo zvyku zhromažďovať kopec kozmetiky na poličkách a okrajoch vane. Reálne pri tom používajú ani nie polovicu z prípravkov. Preto je na čase zbaviť sa takmer prázdnych šampónov, flakónov a pod.

Keď je triedenie kozmetiky za vami, poriadne vydrhnite vaňu a sprchovací kút. Ak sa tam nachádzajú plesne, použite prípravky špeciálne určené na ich odstránenie.

Všetky zvyšky čistiacich prípravkov nezabudnite na záver poriadne spláchnuť. 

Foto: Henkel

Ako na toaletu? Nekompromisne, s použitím kefy a čističa, ktorý nielen odstráni špinu a vodný kameň v mise, ale aj pod vodnou hladinou. Presne taký je Bref Power Aktiv WC čistič.

Navyše, vďaka svojmu tvaru sa ľahko dostane aj pod okraj WC misy, kde účinne zatočí s baktériami.

Foto: Henkel

Aby ste mali istotu, že toaleta bude čistá po každom spláchnutí, používajte WC blok. Vyskúšajte novinku Bref Power Aktiv Fragrance Boost v tvare obľúbených guličiek, ktoré majú vo svojom jadre o 40% viac parfumu. Vaše WC tak bude čisté a voňavé až o neuveriteľných 50 spláchnutí dlhšie.

Okná sú samostatná kapitola

Foto: Henkel

V rámci veľkého jesenného upratovania je umývanie okien samostatnou kapitolou. Naša cenná rada dámy znie – noviny sú na čítanie a ocot si nechajte do uhorkového šalátu.

Pri čistení okien je na čase používať moderné čistiace prostriedky, ktoré vám uľahčia a zároveň ušetria čas. Siahnite napríklad po efektívnom čističi na okná značky Clin s impregnačným efektom, ktorý chráni pred usádzaním prachu a nečistôt a odpudzuje vodu.

Takže zaručí, že vaše okná budú lesklé a bez šmúh až 5-krát dlhšie. Keď perfektný výsledok uvidia mama a svokra i ony sa vzdajú metód starej školy a nechajú sa vami inšpirovať. 

 

Rada na záver. V rámci upratovania domácnosti, v ktorej sa denne pohybujeme, je dôležité uvedomiť si jednu vec – jednorázové hĺbkové čistenie nestačí.

Nemenej dôležité je nastavenie fázy číslo dva, ktorou je následné zapojenie zvyšných členov rodiny.

Musíte ich naučiť, ako vami nastolený poriadok priebežne udržiavať. Inak budete sklamané, že ste sa nadreli a o dva dni to nie je vôbec vidno. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.