DomaDoma

Privítajte jeseň v čistom a voňavom domove

 Marta Turóciová   14.10.2016   0

Leto definitívne skončilo a všetky gazdinky veľmi dobre vedia, čo to znamená. Celá rodina sa nanovo zabieha do pôvodného pracovno - školského režimu. Platí to aj pre domácnosť.

Prvý školský zvonček, prvý opadnutý list oznamujú jediné – je najvyšší čas na hĺbkové upratovanie. Nemajte ale hlavu v smútku. S našimi radami vám to pôjde od ruky.

upratovanie
Foto: Henkel

Nalaďte sa na upratovanie

Predtým, ako sa pustíte do samotného upratovania, je mimoriadne dôležité nastaviť sa naň. Znie to síce banálne, no je to dôležité. Pre niektoré z nás je behanie s handrou v ruke relax, no druhé to zase dvakrát „nemusia“.

Ak sa však naladíte na správnu upratovaciu vlnu, pôjde vám to od ruky. Najskôr, pošlite všetkých, ktorí doma ruku k dielu nepriložia a iba zavadzajú, na celodenný výlet - napríklad k babke.

Oblečte sa do pohodlných šortiek a trička a zapnite si mix vašich obľúbených pesničiek. Ak ste skôr na filmy, neváhajte a pustite si ich ako kulisu. Obľúbená komédia alebo romantický film vám upratovanie určite spríjemnia.

Štart s rozumom

Pri upratovaní miestností postupujte logicky, podľa ich využívania. Kúpeľňu a WC si nechajte nakoniec.

Predsa len, budete mnohokrát vyplachovať vedro s vodou, splachovať nečistoty do toalety a podobne.

Najlepšie je začať detskou izbou, hosťovskou izbou a spálňou. Najprv vyneste periny na balkón, nech sa do nich oprie slnko. Vyprášte matrace a prezlečte posteľnú plachtu.

Periny prezlečte do čistej posteľnej bielizne až nakoniec, po upratovaní. Pokiaľ máte na posteliach a poličkách plyšové hračky, nezabudnite ani na ne. Aj tie si zaslúžia zbaviť prachu.

Potom sa pustite do obávaných poličiek. Utieranie všetkých lapačov prachu na nich je zároveň dobrou motiváciou pretriediť výstavky. Akoby zázrakom zistíte, koľko sošiek, šperkovničiek a iných drobností vôbec nepotrebujete a skončia v škatuli v pivnici.

Suchou handrou opatrne utrite prach aj okolo zástrčiek, predlžovačiek a káblov od televízora, počítača alebo Hi-Fi veže. Nezabudnite ani na obrazovku televízora respektíve počítača.

Ak máte v izbe kvety, oprášte prach aj z nich. Na záver sa ide vysávať. Vysávačom zájdite aj pod postele, police a skrinky so zvýšeným spodkom. Ak máte podlahy v izbách z parkiet alebo laminátov, upratovanie zakončite ich umytím.

Pokračujte v rytme

Plynule sa presunieme do kuchyne a chodby. Platia rovnaké pravidlá, ako pri predošlých miestnostiach, až na tie periny.

V prípade kuchyne nám dá najviac zabrať čistenie všetkých kuchynských spotrebičov, kuchynskej dosky, sporáka a digestoru.

Pretrieť si zaslúži aj odpadkový kôš a kachličky, pokiaľ sú súčasťou dizajnu vašej kuchyne. Predtým ako začnete revíziu kuchyne, rozmrazte chladničku a mrazničku. Keď už upratujete, tak poriadne.

Napokon nezabudnite na čistý riad, ktorý je spolu s čistou toaletou a oknami vizitkou každej domácnosti. Samozrejme, umývanie hrncov a tanierov patrí skôr do kategórie pravidelných domácich prác.

Navyše, je práve jednou z tých činností, s ktorou vám môže pomôcť manžel, partner alebo deti. Vždy stavte na kvalitný čistiaci prostriedok, ktorý svojim účinným zložením šetrí energie aj čas.

Vyskúšajte napríklad Pur Power s dvojitou silou, ktorý si hravo poradí aj s tou najhoršou mastnotou a niekoľkodennými usadeninami, či pripáleninami. 

Kúpeľňa a WC

Keď je celý byt poumývaný, vytretý od prachu a povysávaný, prichádza na rad kúpeľňa a WC. Najprv sa pustite do poličiek a triedenia kozmetiky.

Mnohé rodiny majú vo zvyku zhromažďovať kopec kozmetiky na poličkách a okrajoch vane. Reálne pri tom používajú ani nie polovicu z prípravkov. Preto je na čase zbaviť sa takmer prázdnych šampónov, flakónov a pod.

Keď je triedenie kozmetiky za vami, poriadne vydrhnite vaňu a sprchovací kút. Ak sa tam nachádzajú plesne, použite prípravky špeciálne určené na ich odstránenie.

Všetky zvyšky čistiacich prípravkov nezabudnite na záver poriadne spláchnuť. 

Foto: Henkel

Ako na toaletu? Nekompromisne, s použitím kefy a čističa, ktorý nielen odstráni špinu a vodný kameň v mise, ale aj pod vodnou hladinou. Presne taký je Bref Power Aktiv WC čistič.

Navyše, vďaka svojmu tvaru sa ľahko dostane aj pod okraj WC misy, kde účinne zatočí s baktériami.

Foto: Henkel

Aby ste mali istotu, že toaleta bude čistá po každom spláchnutí, používajte WC blok. Vyskúšajte novinku Bref Power Aktiv Fragrance Boost v tvare obľúbených guličiek, ktoré majú vo svojom jadre o 40% viac parfumu. Vaše WC tak bude čisté a voňavé až o neuveriteľných 50 spláchnutí dlhšie.

Okná sú samostatná kapitola

Foto: Henkel

V rámci veľkého jesenného upratovania je umývanie okien samostatnou kapitolou. Naša cenná rada dámy znie – noviny sú na čítanie a ocot si nechajte do uhorkového šalátu.

Pri čistení okien je na čase používať moderné čistiace prostriedky, ktoré vám uľahčia a zároveň ušetria čas. Siahnite napríklad po efektívnom čističi na okná značky Clin s impregnačným efektom, ktorý chráni pred usádzaním prachu a nečistôt a odpudzuje vodu.

Takže zaručí, že vaše okná budú lesklé a bez šmúh až 5-krát dlhšie. Keď perfektný výsledok uvidia mama a svokra i ony sa vzdajú metód starej školy a nechajú sa vami inšpirovať. 

 

Rada na záver. V rámci upratovania domácnosti, v ktorej sa denne pohybujeme, je dôležité uvedomiť si jednu vec – jednorázové hĺbkové čistenie nestačí.

Nemenej dôležité je nastavenie fázy číslo dva, ktorou je následné zapojenie zvyšných členov rodiny.

Musíte ich naučiť, ako vami nastolený poriadok priebežne udržiavať. Inak budete sklamané, že ste sa nadreli a o dva dni to nie je vôbec vidno. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?