Pasívna vila Viktória

Ing. Katarína Husárová Voleková 2
foto: isifa.com

Keď do našej rodiny pribudli dcéry Jasmína a Viktória, zistili sme, že výhody mestského života z pohľadu nezávislých retrosexuálov sa rýchlo rozplynuli. Priestranný podkrovný byt uprostred mesta sa stal pre nás malý a z neustáleho presúvania sa do parkov popri preplnených cestách sme začali byť zúfalí. 

Predstavy o budúcom bývaní

Chýbalo nám súkromie zeleného ostrova v džungli mesta – zákutie na vyloženie kočíka so spiacim dieťaťom, terasa na pokľudné nedeľné siesty, nerušený priestor pre hry detí na čerstvom vzduchu. Okrem toho naša rozvetvená rodina sa nemala kde stretávať, návštevy často spali na karimatke a slávnostné obedy prebiehali pri rozkladacom stole z pivnice.

To boli hlavné dôvody, prečo sme sa rozhodli stavať. A keď už stavať, tak v súlade s rozumom aj citom – zdraviu prospešný, pohodlný, na prevádzkové náklady nenáročný dom a v neposlednej rade aj šetrný k životnému prostrediu.

Náš dom musel spĺňať viaceré kritériá – rýchla výstavba, nezávadné materiály a dispozičné usporiadanie šité na mieru. Pozemok, ktorý sme rok prácne zháňali, je v ešte nezastavanej lokalite bratislavských vinohradov – s úžasným výhľadom na východ, ale z juhu sa „tlačiacimi“ bytovkami. Aby sme dosiahli čo najpriaznivejšie výsledky pri posudzovaní pomocou programu PHPP* a dostali sa na hodnoty požadované pre pasívne budovy, dom sme posunuli čo najviac k hranici so susedom zo severu, aby sme z juhu boli čo najmenej tienený.

Výhody pasívneho domu

Pôdorys domu je v tvare „L“ s veľkými oknami na juh z obývačky a izieb – v zime privedú dnu „zadarmo“ teplo zo slnka. Okná na východ z pracovne a našej spálne sú tiež veľké – pre krásu výhľadu. Na sever a západ je okien málo – minimalizujeme tepelné straty. Prioritou bolo vytvoriť pocit súkromia v interiéri, aj v exteriéri. Podarilo sa mi to rozpaženými ramenami domu obopínajúcimi „externé“ patio. Pri takto členitej hmote je obtiažnejšie splniť kritériá pre pasívne domy, ale my sme radšej pridali na hrúbke a kvalite izolácií.

Severná strana je doteraz nezastavaná – preto sme v obývačke a na chodbe zvolili nízke pozdĺžne okná, ktoré z pohľadu pri sedení zabezpečia pohodlný výhľad a do prechodu k izbám prinesú presvetlenenie. Na kuchynskej linke do „L“ sú tiež osadené dve takéto okná – presvetlia pracovnú dosku, umožnia vyvetrať zápachy z varenia a keď sa pachtíme nad hrncami, prinesú nám dovnútra kúsok okolitej prírody.

Aby sme dosiahli požadované hodnoty vzduchovej nepriespustnosti, zabezpečili sme vzduchotesnosť v stykoch okná – obvodový plášť, fasáda – strecha, podlaha – obvodová stena a tiež prestupy inštalácií cez fasádu vzduchonepriepustnými fóliami a páskami. Čím má dom menej netesností, tým menej tepla „vyfučí“ cez špáry a tým menej treba dokurovať. Vzduchotesnosť počas výstavby skontrolujeme Blower-door testom a prípadné nedostatky odstránime.

Tri groše

Dom som navrhla ako trojgeneračný – chceme bývať s rodičmi a našimi deťmi (preto má dom dva samostatné byty) ako z rozprávky „O troch grošoch“ – jeden groš šetríme (pasívny koncept), jeden groš vraciame a jeden požičiavame. Spodný 2-izbový, najľahšie prístupný z ulice, je pre rodičov, vrchný je pre nás a deti. Polohu dennej a nočnej časti som volila nezvykle – kvôli výhľadu som s obývačkou prechádzajúcou do otvorenej kuchyne šla na najvyššie podlažie a spálne s kúpeľňami som umiestnila na nižšie podlažie.

Pracovňa a hosťovská izba je v samostatnom krídle s osobitným vstupom zo západu, priamočiaro od vstupnej brány. Pracujeme v týme, priestor pracovne je tomu uspôsobený – je riešený ako otvorená galéria – miesto na rozhovor s klientom a miesto pre nerušenú prácu.

A pretože pozemok je strmý, nevyhnutnosť sa zmenila na výhodu – dom som začlenila do zvažujúceho sa terénu a na nutný prístup použijeme vonkajšie terasy, kde budeme môcť v lete posedieť pod rodiacim viničom.

Parkovanie a okolie domu

Parkovanie pre autá sme volili pod dreveným prístrešom, nechceme si znečisťovať vnútorné prostredie domu výfukovými plynami, ktoré sa aj v dobre utesnenom dome z vstavanej garáže dostanú do obytných miestností. Vjazd do domu je po zátrávňovacích tvárniciach – chceme čo najviac zelene, a pre jednoduchšiu údržbu v zime uvažujeme s elektrickým doohrevom vjazdu.

Okolitú záhradku chceme minimálne upraviť – vo vnútornom dvorčeku malá terasu a okolo domu bylinky, niekoľko ovocných stromov a kríkov.

Nechceme žiadne nepriesteľné betónové hradby – plot plánujeme z nízkych kríkov, kvôli bezpečnosti ohradený pletivom. Flóru vyberáme podľa toho, čo rastie v blízkom okolí.

Naše rozhodnutie pre energeticky pasívny dom

padlo po dlhých úvahách, štúdiu odbornej literatúry a kolotoči stretnutí so stavebnými firmami a dodávateľmi špecializovaných technológií. Absolvovala som exkurzie po zaujímavých EPD** v blízkom Rakúsku, Čechách a Nemecku, odborné školenia*** a workshopy zamerané na prácu s prírodnými materiálmi.

A pretože nechceme stratiť najkrajšie chvíle života nekonečným naháňaním sa po stavebninách a dohadovaním sa s majstrami murármi, rozhodli sme sa pre rýchlu výstavbu formou drevostavby. Chceme sa venovať svojmu zamestnaniu, koníčkom a deťom. Prečo? Posúďte sami – náš dom bude mať príjemné, zdravé vnútorné prostredie. To zabezpečia prírodné materiály.

Nepálená tehla s hlinenou omietkou ako fantastický akumulátor a regulátor tepla a vlhkosti. Drevo ošetrené voskom a lakmi na báze vody, aby sme vdychovali blahodárne pryskyrice a živice. Prírodná izolácia v stenách (lisovaná slama, fúkaná celulóza, drevoštiepková doska) – materiály, ktoré sú nám blízke, ktoré nás sprevádzajú od počiatkov našej existencie a ktoré prospievajú nášmu zdraviu.

Nosná kostra domu je tvorená rámovou konštrukciou z dreva, zavetrená veľkoplošnými doskami a vyplnená izoláciou.

Vnútorné steny budú z drevených rámov, na chodbách so sádrokartónom a v izbách a v kúpeľniach s nepálenými tehlami. Steny plánujeme vyplniť lisovanou slamou v kartóne a rohožami z technického konope. Oba materiály výborne zvukovo izolujú a sú netoxické.

Strecha domu je plochá so s miernym sklonom. Bude pokrytá zeleným kobercom nízkych tráv, machov a lišajníkov. Zelená strecha zlepší mikroklímu blízkeho okolia nášho domu, zadrží dažďové vody a zníži odtekajúce množstvo na polovicu. Rastlinstvo na streche s vrstvou zeminy zabezpečí zvýšenú izoláciu a ochráni nás pred prehrievaním podstrešných priestorov v lete. Ekosystém rastlinstva zvýši množstvo kyslíka a vodných pár a zníži prašnosť.  

O týždeň čítajte pokračovanie príbehu pasívneho domu.

Vysvetlivky:

*PHPP – výpočtový program Inštitútu pre pasívne energetické domy z Darmstadtu, Nemecko, na optimalizáciu celkového: tvarového, dispozočného a energetického konceptu budov

**EPD – energeticky pasívna budova, je definovaná

***odborné školenia – navrhovanie pasívnych budov, drevo a jeho využitie v súčasnej architektúre

Foto: isifa.com, autorka
 

Článok je publikovaný v spolupráci s www.zelenedomy.sk.

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ale aká cica…asi nežije z materskej….Nerozumiem načo tu bol tento článok umiestnený – iba tak na zdvihnutie adrenalínu…

Pridaj komentár