ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
DomaDoma

Október v záhrade

 Bc. Dušana Karasová   14.10.2013   0

Október je mesiac plný farieb. V záhradách kvitnú chryzantémy a jesennými farbami sa pýšia rôzne dreviny. Je vhodný čas na vysádzanie ovocných stromov a krov. Čaká nás jesenná príprava pôdy.

Chryzantémy

Okrasná záhrada v októbri

V záhradách kvitnú hlavne chryzantémy (chrysanthemum) a okrasné trávy, ale aj iné rastliny, ako napr. krásnoplodka (callicarpa americana), mochyňa židovská (physalis alkekengi), jesienka obyčajná (colchicum autumnale) a bleduľa jesenná (leucojum autumnale).

Typickou drevinou tohto obdobia je pagaštan konský (aesculus hippocastanum). Má vyvinuté tmavohnedé plody, ktoré opadávajú spolu s listami. Výraznými farbami olistenia sa pýšia rôzne dreviny, ako napr. mnohé druhy javora (acer platanoides, a. palmatum, a. shirasawanum), ambrovník styraxový (liquidambar styraciflua), ginko trojlaločné (ginko biloba), smrekovec opadavý (larix decidua), bršlen krídlatý (euonymus alatus), pavinič (parthenocissus tricuspidata, p. quinquefolia).

V októbri vysádzame trvalky pučiace skoro na jar, narcisy (narcissus) a hyacity (hyacinthus). Vyberáme a zazimovávame hľuzy citlivé na mrazy – georgíny (dahlia pinnata), gladioly (gladiolus x hybrida), sprekélie (sprekelia formosissima), kana indická (canna indica). Z pôdy ich vyberieme rýľovacími vidlami, očistíme ich od zvyškov zeminy a osušíme na vzdušnom mieste. Pred uskladnením ich poprášime niektorým z fungicídov, aby sme predišli hubovým ochoreniam. Skladujeme ich v kartóne vo vrstve rašeliny alebo pilín, na chladnom a vzdušnom mieste. Pre ľahšiu manipuláciu na jar im môžeme prideliť menovky.

V tomto mesiaci je vhodné obdobie na delenie a množenie bylinných pivoniek (paeonia officinalis). Letničkové záhony vyčistíme, zrýľujeme a pridáme vyzretý hnoj alebo kompost.

Ambrovník styraxový

Chladné a vlhké počasie je priaznivé pre vysádzanie rôznych okrasných drevín, živých plotov, voľno koreniacich ruží a popínaviek, ako napr. brečtan (hedera helix), pavinič (parthenocissus tricuspidata, p. quinquefolia), plamienok (clematis montana).

Výdatne zavlažujeme vždyzelené a ihličnaté dreviny, aby ľahšie zvládali zimu. Vykonávame ich udržiavací, presvetľovací, zmladzovací, príp. tvarovací rez.

Stále je vhodný čas na tvorbu, prípadne rozšírenie skalky a vresoviska.

Zväzujeme okrasné trávy. Striháme ich až na jar, aby im do dutých stebiel nenatiekla voda a nevymrzli by tak.

Jazierka prikryjeme sieťou, aby do nich nenapadali listy a nezačali hniť.

Ak bolo v septembri stále slnečné a teplé počasie, nastáva čas poslednej kosby trávnika až v októbri. Pred príchodom prvých mrazov trávnik prihnojíme prípravkom s vyšším obsahom draslíka a ošetríme proti snežnej plesni (postrekom širokospektrálnym fungicídom s obsahom azoxystrobinu, ludioxonilu, propiconazolu, chlorothalonilu). Holé miesta dosejeme, pričom pred samotným vysiatím pôdu prekypríme. Pre staršie trávniky je veľmi vhodné prevzdušnenie – aerifikácia. Chladnejšie, vlhké počasie je vhodné na založenie nového trávnika, či už výsevom alebo položením trávneho koberca.

Jesienka obyčajná

S nastávajúcimi mrazmi prikrývame korene chúlostivých rastlín ihličím alebo listovou opadankou – ruže (rosa), rododendróny (rhododendron), ibišteky (hibiscus). Na ružovom záhone rozhodíme na vlhkú pôdu draselné hnojivo bez chlóru, aby ich drevo skôr ukončilo dozrievanie a bolo odolnejšie pred zimou.

V tomto období bezodkladne presúvame všetky nádoby so sezónnymi rastlinami do interiéru. Menej ich zalievame, už nehnojíme. Do okien môžeme umiestniť nádoby s fialkou trojfarebnou (viola tricolor), ktorá v zime nádherne kvitne.

Úžitková záhrada v októbri

Ak sme v septembri nestihli presadiť bylinky, tak je na to v októbri najvyšší čas. Aby sme mali aj v zime čerstvé bylinky, tak ich delíme a vysádzame do nádob, ktoré umiestnime v interiéri.

Vysádzame ovocné stromy a kry. Pred samotnou výsadbou ich ponoríme na 1-2 dni do vody, aby lepšie zakorenili. Dôležité je pevné ukotvenie a v prípade neoplotenej záhrady aj ochrana pred ohrýzaním divokou zverou použitím pletiva okolo stromu, príp. kra. Je priaznivé obdobie na výrub starých a chorých stromov.

Fialka trojfarebná

Stále vysádzame ozimnú zeleninu - ozimný cesnak a sadzačku cibule na skorú jarnú konzumáciu, rovnako ako špenát a jarný šalát. V južnejších oblastiach môžeme vysádzať kapustu.

V októbri oberáme jablká a hrušky. Aby pád jedného plodu nepoškodil ostatné a spôsobil by tak ich hnilobu, oberáme v smere do stredu a hore. Ovocie oberáme nie úplne dozreté, ale v tzv. zberovej zrelosti. Prezreté plody vydržia len krátko. Oberáme hrozná neskorých viničov, na chránené miesta vysádzame nové rastliny.

Zberá koreňovú zeleninu, ktorú usušíme, očistíme a uskladníme na chladnom a vzdušnom mieste. Sušíme petržlenovú a zelerovú vňať, ktorú v zime použijeme ako korenie alebo liečivku.

Jesenná príprava pôdy

Ginko trojlaločné

Záhony, z ktorých sme zobrali všetku úrodu, zrýľujeme, príp. poorieme ťažkou technikou. Na jeseň pôdu nehrabe, zostáva v hrubej brázde, aby sa dobre prevetrala a zavlažila. S jesenným prípravou pôdy sa spája aj hnojenie. Používajú sa najmä organické hnojivá, ako sú maštaľný hnoj, hnojivová rašelina, kompost, listová opadanka. Zapracujeme ich len plytko do najvrchnejšej vrstvy ornice.

Zvyšky rastlín pridáme do kompostoviska, presypeme páleným vápnom a zmiešame so zeminou. Starý kompost pripravíme na použitie na ďalšiu sezónu.

Aby sme predišli škodám spôsobených slimákmi, necháme na záhrade konáre a opadané lístie, ktoré využije ježko ako zimný úkryt a zároveň sa postará o likvidáciu nežiadúcich slimákov.

 

Autorka pracuje v: Ateliér Domček-stromček

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   1
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.