DomaDoma

Október v záhrade

 Bc. Dušana Karasová   14.10.2013   0

Október je mesiac plný farieb. V záhradách kvitnú chryzantémy a jesennými farbami sa pýšia rôzne dreviny. Je vhodný čas na vysádzanie ovocných stromov a krov. Čaká nás jesenná príprava pôdy.

Chryzantémy

Okrasná záhrada v októbri

V záhradách kvitnú hlavne chryzantémy (chrysanthemum) a okrasné trávy, ale aj iné rastliny, ako napr. krásnoplodka (callicarpa americana), mochyňa židovská (physalis alkekengi), jesienka obyčajná (colchicum autumnale) a bleduľa jesenná (leucojum autumnale).

Typickou drevinou tohto obdobia je pagaštan konský (aesculus hippocastanum). Má vyvinuté tmavohnedé plody, ktoré opadávajú spolu s listami. Výraznými farbami olistenia sa pýšia rôzne dreviny, ako napr. mnohé druhy javora (acer platanoides, a. palmatum, a. shirasawanum), ambrovník styraxový (liquidambar styraciflua), ginko trojlaločné (ginko biloba), smrekovec opadavý (larix decidua), bršlen krídlatý (euonymus alatus), pavinič (parthenocissus tricuspidata, p. quinquefolia).

V októbri vysádzame trvalky pučiace skoro na jar, narcisy (narcissus) a hyacity (hyacinthus). Vyberáme a zazimovávame hľuzy citlivé na mrazy – georgíny (dahlia pinnata), gladioly (gladiolus x hybrida), sprekélie (sprekelia formosissima), kana indická (canna indica). Z pôdy ich vyberieme rýľovacími vidlami, očistíme ich od zvyškov zeminy a osušíme na vzdušnom mieste. Pred uskladnením ich poprášime niektorým z fungicídov, aby sme predišli hubovým ochoreniam. Skladujeme ich v kartóne vo vrstve rašeliny alebo pilín, na chladnom a vzdušnom mieste. Pre ľahšiu manipuláciu na jar im môžeme prideliť menovky.

V tomto mesiaci je vhodné obdobie na delenie a množenie bylinných pivoniek (paeonia officinalis). Letničkové záhony vyčistíme, zrýľujeme a pridáme vyzretý hnoj alebo kompost.

Ambrovník styraxový

Chladné a vlhké počasie je priaznivé pre vysádzanie rôznych okrasných drevín, živých plotov, voľno koreniacich ruží a popínaviek, ako napr. brečtan (hedera helix), pavinič (parthenocissus tricuspidata, p. quinquefolia), plamienok (clematis montana).

Výdatne zavlažujeme vždyzelené a ihličnaté dreviny, aby ľahšie zvládali zimu. Vykonávame ich udržiavací, presvetľovací, zmladzovací, príp. tvarovací rez.

Stále je vhodný čas na tvorbu, prípadne rozšírenie skalky a vresoviska.

Zväzujeme okrasné trávy. Striháme ich až na jar, aby im do dutých stebiel nenatiekla voda a nevymrzli by tak.

Jazierka prikryjeme sieťou, aby do nich nenapadali listy a nezačali hniť.

Ak bolo v septembri stále slnečné a teplé počasie, nastáva čas poslednej kosby trávnika až v októbri. Pred príchodom prvých mrazov trávnik prihnojíme prípravkom s vyšším obsahom draslíka a ošetríme proti snežnej plesni (postrekom širokospektrálnym fungicídom s obsahom azoxystrobinu, ludioxonilu, propiconazolu, chlorothalonilu). Holé miesta dosejeme, pričom pred samotným vysiatím pôdu prekypríme. Pre staršie trávniky je veľmi vhodné prevzdušnenie – aerifikácia. Chladnejšie, vlhké počasie je vhodné na založenie nového trávnika, či už výsevom alebo položením trávneho koberca.

Jesienka obyčajná

S nastávajúcimi mrazmi prikrývame korene chúlostivých rastlín ihličím alebo listovou opadankou – ruže (rosa), rododendróny (rhododendron), ibišteky (hibiscus). Na ružovom záhone rozhodíme na vlhkú pôdu draselné hnojivo bez chlóru, aby ich drevo skôr ukončilo dozrievanie a bolo odolnejšie pred zimou.

V tomto období bezodkladne presúvame všetky nádoby so sezónnymi rastlinami do interiéru. Menej ich zalievame, už nehnojíme. Do okien môžeme umiestniť nádoby s fialkou trojfarebnou (viola tricolor), ktorá v zime nádherne kvitne.

Úžitková záhrada v októbri

Ak sme v septembri nestihli presadiť bylinky, tak je na to v októbri najvyšší čas. Aby sme mali aj v zime čerstvé bylinky, tak ich delíme a vysádzame do nádob, ktoré umiestnime v interiéri.

Vysádzame ovocné stromy a kry. Pred samotnou výsadbou ich ponoríme na 1-2 dni do vody, aby lepšie zakorenili. Dôležité je pevné ukotvenie a v prípade neoplotenej záhrady aj ochrana pred ohrýzaním divokou zverou použitím pletiva okolo stromu, príp. kra. Je priaznivé obdobie na výrub starých a chorých stromov.

Fialka trojfarebná

Stále vysádzame ozimnú zeleninu - ozimný cesnak a sadzačku cibule na skorú jarnú konzumáciu, rovnako ako špenát a jarný šalát. V južnejších oblastiach môžeme vysádzať kapustu.

V októbri oberáme jablká a hrušky. Aby pád jedného plodu nepoškodil ostatné a spôsobil by tak ich hnilobu, oberáme v smere do stredu a hore. Ovocie oberáme nie úplne dozreté, ale v tzv. zberovej zrelosti. Prezreté plody vydržia len krátko. Oberáme hrozná neskorých viničov, na chránené miesta vysádzame nové rastliny.

Zberá koreňovú zeleninu, ktorú usušíme, očistíme a uskladníme na chladnom a vzdušnom mieste. Sušíme petržlenovú a zelerovú vňať, ktorú v zime použijeme ako korenie alebo liečivku.

Jesenná príprava pôdy

Ginko trojlaločné

Záhony, z ktorých sme zobrali všetku úrodu, zrýľujeme, príp. poorieme ťažkou technikou. Na jeseň pôdu nehrabe, zostáva v hrubej brázde, aby sa dobre prevetrala a zavlažila. S jesenným prípravou pôdy sa spája aj hnojenie. Používajú sa najmä organické hnojivá, ako sú maštaľný hnoj, hnojivová rašelina, kompost, listová opadanka. Zapracujeme ich len plytko do najvrchnejšej vrstvy ornice.

Zvyšky rastlín pridáme do kompostoviska, presypeme páleným vápnom a zmiešame so zeminou. Starý kompost pripravíme na použitie na ďalšiu sezónu.

Aby sme predišli škodám spôsobených slimákmi, necháme na záhrade konáre a opadané lístie, ktoré využije ježko ako zimný úkryt a zároveň sa postará o likvidáciu nežiadúcich slimákov.

 

Autorka pracuje v: Ateliér Domček-stromček

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?