DomaDoma

Odchádzate na dovolenku? Nedajte zlodejom šancu

 Ľubomíra Lettrichová   23.07.2017   1

Mnohí z nás sa chystajú v lete na dovolenku a domy ostanú aj na niekoľko týždňov úplne opustené. Toto obdobie je pre zlodejov najlákavejšie. Aby vám neostali oči pre plač, myslite na bezpečnosť svojho majetku skôr ako bude neskoro. Prinášame vám niekoľko tipov, na čo by ste nemali zabúdať.

Foto: Ingimage.com

 

Pozor na okná a dvere

V prvom rade treba zabezpečiť okná a dvere, práve cez ne sa zlodeji najčastejšie dostávajú do vnútra. Podľa odborníka z RI okná Pavla Poláška by okná mali byť zasklené sklami s bezpečnostnou fóliou s minimálnou hrúbkou 0,8 mm, účinnejšia je však silnejšia fólia s hrúbkou 1,5 mm. Rámy možno zabezpečiť celoobvodovým kovaním príslušnej bezpečnostnej triedy, u ktorej sú všetky uzatváracie body vybavené bezpečnostnými protiplechmi priskrutkovanými do výstuhy rámu okna.

Dôležitou ochranou je tiež uzamykateľná kľučka a bezpečnosť môže zvýši aj predokenná hliníková roleta. Ďalším prvkom je takzvaný systémový magnetický kontakt, ktorý zaregistruje, že bolo okno otvorené. Vďaka napojeniu na elektronické zabezpečenie domu dôjde k upozornenie, že do obydlia vnikla cudzia osoba.

Foto: Ingimage.com

Staršie a nekvalitné dvere, ktoré nezodpovedajú moderným štandardom, vymeňte za vystužené okované dvere v bezpečnostných zárubniach. Ich zaobstaraním dosiahnete aj na výhodnejšiu poistku bytu.

Najväčšou prekážkou sú pre zlodejov alarmy a bezpečnostné dvere. Práve kombinácia elektronického a mechanického zabezpečenia, zlodeja najspoľahlivejšie odradí. Alarm napojte na bezpečnostné centrum, ktoré nepretržite dohliada na bezpečie vášho domova. Ak by páchateľ zničil vchodové dvere, bezpečnostné centrum zaistí domov až do vášho príchodu.

Nehovorte o detailoch dovolenky

Pred odchodom svoj byt poistite. Nenechávajte v byte cennosti, ak môžete, zverte ich svojim príbuzným. Taktiež pozor, aby neostali zapnuté elektrospotrebiče, ktoré by mohli narobiť tiež nemálo škody.

Ak je to možné, uzavrite aj prívody vody a plynu. Prasknuté potrubie by mohlo spôsobiť nenávratné škody nielen vám, ale aj vašim susedom. O svojom plánovanom odchode povedzte len ľuďom, ktorým dôverujete. Na svoju neprítomnosť zbytočne neupozorňujte. V žiadnom prípade sa nechváľte na sociálnych sieťach pred, ani počas dovolenky.

Foto: Ingimage.com

 

Požiadajte známeho, aby za vás vybral poštovú schránku, vyvetral a zalial kvety. Zlodeja zmätiete tiež tým, že necháte vytiahnuté žalúzie a nebudete zaťahovať závesy. Môžete nainštalovať aj časový spínač, ktorý sám rozsvieti svetlá, alebo zapne televíziu.

Pamätajte, že dom by mal byť prístupný len pre vlastníkov bytov či podnájomníkov. Preto by sme do domu nemali nikoho púšťať, ani s odôvodnením, že je návšteva susedov. Vchod zamykajte aj počas dňa a nezabúdajte ani na zabezpečenie pivnice.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Sasa napísané 12.10.2017 12:26

Náš dom som proti tomu poistil celkovo, a nie len keď sa ide na dovolenku, ono stačí aby celý deň nikto nebol doma a zlodeji majú hody, takže som si na okná od vekry nechal dať nejakú bezpečnostnú fóliu, aby sa nedala tak ľahko rozbiť, a do dverí dal snáď dosť bezpečný zámok. Počul som potom že sa dá dať zámok aj na kľučku od okien, ale to podľa mňa zlodeja až toľko neodradí, má niekto niečo také? Nie je to skôr niečo ako detská poistka?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?