ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
DomaDoma

Odchádzate na dovolenku? Nedajte zlodejom šancu

 Ľubomíra Lettrichová   23.07.2017   1

Mnohí z nás sa chystajú v lete na dovolenku a domy ostanú aj na niekoľko týždňov úplne opustené. Toto obdobie je pre zlodejov najlákavejšie. Aby vám neostali oči pre plač, myslite na bezpečnosť svojho majetku skôr ako bude neskoro. Prinášame vám niekoľko tipov, na čo by ste nemali zabúdať.

Foto: Ingimage.com

 

Pozor na okná a dvere

V prvom rade treba zabezpečiť okná a dvere, práve cez ne sa zlodeji najčastejšie dostávajú do vnútra. Podľa odborníka z RI okná Pavla Poláška by okná mali byť zasklené sklami s bezpečnostnou fóliou s minimálnou hrúbkou 0,8 mm, účinnejšia je však silnejšia fólia s hrúbkou 1,5 mm. Rámy možno zabezpečiť celoobvodovým kovaním príslušnej bezpečnostnej triedy, u ktorej sú všetky uzatváracie body vybavené bezpečnostnými protiplechmi priskrutkovanými do výstuhy rámu okna.

Dôležitou ochranou je tiež uzamykateľná kľučka a bezpečnosť môže zvýši aj predokenná hliníková roleta. Ďalším prvkom je takzvaný systémový magnetický kontakt, ktorý zaregistruje, že bolo okno otvorené. Vďaka napojeniu na elektronické zabezpečenie domu dôjde k upozornenie, že do obydlia vnikla cudzia osoba.

Foto: Ingimage.com

Staršie a nekvalitné dvere, ktoré nezodpovedajú moderným štandardom, vymeňte za vystužené okované dvere v bezpečnostných zárubniach. Ich zaobstaraním dosiahnete aj na výhodnejšiu poistku bytu.

Najväčšou prekážkou sú pre zlodejov alarmy a bezpečnostné dvere. Práve kombinácia elektronického a mechanického zabezpečenia, zlodeja najspoľahlivejšie odradí. Alarm napojte na bezpečnostné centrum, ktoré nepretržite dohliada na bezpečie vášho domova. Ak by páchateľ zničil vchodové dvere, bezpečnostné centrum zaistí domov až do vášho príchodu.

Nehovorte o detailoch dovolenky

Pred odchodom svoj byt poistite. Nenechávajte v byte cennosti, ak môžete, zverte ich svojim príbuzným. Taktiež pozor, aby neostali zapnuté elektrospotrebiče, ktoré by mohli narobiť tiež nemálo škody.

Ak je to možné, uzavrite aj prívody vody a plynu. Prasknuté potrubie by mohlo spôsobiť nenávratné škody nielen vám, ale aj vašim susedom. O svojom plánovanom odchode povedzte len ľuďom, ktorým dôverujete. Na svoju neprítomnosť zbytočne neupozorňujte. V žiadnom prípade sa nechváľte na sociálnych sieťach pred, ani počas dovolenky.

Foto: Ingimage.com

 

Požiadajte známeho, aby za vás vybral poštovú schránku, vyvetral a zalial kvety. Zlodeja zmätiete tiež tým, že necháte vytiahnuté žalúzie a nebudete zaťahovať závesy. Môžete nainštalovať aj časový spínač, ktorý sám rozsvieti svetlá, alebo zapne televíziu.

Pamätajte, že dom by mal byť prístupný len pre vlastníkov bytov či podnájomníkov. Preto by sme do domu nemali nikoho púšťať, ani s odôvodnením, že je návšteva susedov. Vchod zamykajte aj počas dňa a nezabúdajte ani na zabezpečenie pivnice.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Sasa napísané 12.10.2017 12:26

Náš dom som proti tomu poistil celkovo, a nie len keď sa ide na dovolenku, ono stačí aby celý deň nikto nebol doma a zlodeji majú hody, takže som si na okná od vekry nechal dať nejakú bezpečnostnú fóliu, aby sa nedala tak ľahko rozbiť, a do dverí dal snáď dosť bezpečný zámok. Počul som potom že sa dá dať zámok aj na kľučku od okien, ale to podľa mňa zlodeja až toľko neodradí, má niekto niečo také? Nie je to skôr niečo ako detská poistka?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   0
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.