Návrh rodinného domu

Ing. arch. Matej Babuliak 1

Dom je strojom na bývanie” (Le Corbusier)

Pokiaľ ste sa rozhodli stavať rodinný dom a máte už kúpený pozemok, máte dve možnosti.

Prvá je nájsť si katalógový projekt, ktorý bude pre Vás najvhodnejší. Druhá je osloviť architekta a objednať si projekt.

Pri výbere katalógového domu

majte predovšetkým na mysli jeho vnútornú dispozíciu, rozloženie miestností a ich vzájomnú komunikáciu. Každý z nás má iný spôsob života a iný životný štýl. Tomuto faktu sa musí prispôsobiť aj výber Vášho budúceho domu. Majte však na pamäti, že dom nestaviate na 5-6 rokov, ale väčšinou je to investícia na celý život. Každý človek má iné vnútorné rozpoloženie, keď  je slobodný a iné v čase, keď prídu deti.

Vyberajte taký dom, ktorý bude vhodný na váš pozemok. Katalógové projekty nie sú navrhované na žiaden konkrétny pozemok, takže vám ich orientácia nemusí vyhovovať. Niektoré projekty sa nedajú ďalej dobre modifikovať a prispôsobovať pozemku, ktorý máte Vy.

Druhá možnosť je osloviť architekta a nechať si vypracovať projekt od neho.

Sto ľudí, sto chutí

To platí aj pri architektúre. Vyberte si architekta, ktorého tvorba Vám je blízka a väčšina jeho projektov je blízka aj vášmu gustu. V dnešnej dobe má skoro každý ateliér internetovú stránku so svojimi projektmi. Taktiež sa Vám môže páčiť dom od architekta aj vo vašom okolí. Môžete osloviť aj viac architektonických ateliérov zároveň a nechať si u nich vypracovať rôzne návrhy. Potom si už iba vyberiete ten, ktorý Vám je najbližší. Faktom je, že musíte za každú štúdiu zaplatiť.

Navrhnúť dobrý, teda funkčný a pekný dom je ako ušiť šaty na mieru. Rovnako ako krajčír, musí aj architekt “vziať vaše miery“. Samozrejme v prenesenom význame. Na prvom sedení s architektom mu predstavíte Vaše predstavy o budúcom bývaní. Predstavíte Váš životný štýl, Váš vkus a celkové požiadavky, ktoré kladiete na Váš budúci domov. Je preto dôležité si už pred stretnutím premyslieť, čo všetko v dome chcete mať. Aká miestnosť má byť väčšia a aká menšia, či chcete mať spojenú kuchyňu s obývačkou, alebo nie….Návrh domu teda začína vytvorením vnútornej dispozície a vzťahmi medzi miestnosťami.

Architekt bude ďalej potrebovať kópiu katastrálnej mapy, alebo inú mapu vášho pozemku. Na základe tejto mapy zistí ďalšie obmedzenia a  potreby na návrh budovy. Ak má pozemok zložitejší terén bude potrebné aj geodetické zameranie, to sa však dozviete na prvom stretnutí. Musíte si rozvrhnúť približné finančné možnosti, ktoré vyčleníte na stavbu domu.

Dôležitá je aj energetická efektívnosť, akú od domu vyžadujete. Iné pravidlá platia pri návrhu pasívneho, alebo nízkoenergetického domu a iné pri návrhu prímorskej vilky. Posledným, ale rovnako dôležitým faktom je konštrukčný systém. Buď vopred, alebo po konzultácií s architektom sa zvolí konkrétny materiál, z ktorého bude stavba postavená – drevo, tehla, betón….

Štúdia domu

Architekt na základe týchto faktov potom vytvorí štúdiu domu. Tá obsahuje umiestnenie domu na pozemku, pôdorysy jednotlivých podlaží, rez a vizualizácie. U nás v ateliéri máme pravidlo 3 zmien. To znamená, že v cene architektonickej štúdie je jeden návrh, ktorý sa potom ešte 3-krát modifikuje a prispôsobuje podľa požiadaviek klienta. Aj keď sa Vám prvý návrh nemusí na 100% páčiť, určite obsahuje časti, ktoré sa zhodujú s Vašou predstavou a dá sa na nich ďalej budovať. Pri poslednej modifikácií sa väčšinou rieši veľkosť a umiestnenie okien a fasádne členenie. Ak ani po troch zmenách nie je dom podľa Vašej predstavy, máte možnosť objednať si ďalšie zmeny, alebo si vybrať iný ateliér. Dobrý architekt sa nesnaží navrhnúť pekný dom, ale dom, ktorý budete nazývať Môj domov.

Po odsúhlasení architektonickej štúdie začne architektonický ateliér spolu s ďalšími profesiami (statika, zdravotechnika, vykurovanie, požiar…) pracovať na technických výkresoch nutných na stavebné povolenie a na stavbu domu.

Či už nájdete vhodný projekt v katalógu, alebo sa rozhodnete pre individuálny návrh, želám Vám veľa šťastia a čo najjednoduchšiu cestu k Vášmu vysnívanému domu.

Ing. arch. Matej Babuliak, Ateliér Domček-stromček

www.domcek-stromcek.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Nasa redakcia na jesen pripravuje katalog „pasívnych a úsporných domov “ Páčia sa mi Vaše štúdie ktoré ilustrujú článok . Ak máte v šuflíku aj pôdorysy a chceli by ste sa stat apoluatorom takéhoto cohosi tak napíšte . Začneme komunikáciu a prezentáciu .

Pridaj komentár