ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
DomaDoma

Nábytkové hrany

 Mária Kopčíková   26.07.2014   1

Pokiaľ kupujete drevotrieskový nábytok, jednou z vecí, ktoré si treba ustriehnuť, je typ hrany, ktorú vybraný kus nábytku má.  Nábytkové hrany sa používajú na dokončenie - ohranenie narezaných drevotrieskových laminovaných dosiek. Funkciu majú hrany dvojakú – estetickú a tiež praktickú.

Materiál, ktorý na ne výrobca použil, môže nábytok vylepšiť alebo ho aj znehodnotiť.

V dnešnej dobe sa na veľa typov nábytkov používa laminovaná drevotrieska. Je to cenovo dostupný materiál, ktorý výrobcovia ponúkajú v širokej škále vzorov. Keď sa plošné dosky režú, vznikajú viditeľné hrany, ktoré je treba niečím zakryť – zahraniť. Na toto zakrytie, oplášťovanie, zahranenie sa používajú nábytkové hrany. Veľa ľudí hranu na nábytku zaregistruje, až  keď vplyvom používania nevydrží a odlúpi sa alebo keď nábytok vplyvom vlhkosti napučí. Preto si aj túto časť nábytku treba pozorne prezrieť už pri jeho výbere a zvážiť, aké máte od konkrétneho kusu nábytku očakávania.

Použité hrany sú meradlom kvality a tiež bezpečnosti  nábytku.  Pri kalkulácii ceny nábytku tvoria z tejto sumy 3 – 7 % náklady na hrany. Kvalitné hrany môžu predĺžiť jeho životnosť, pekný vzhľad na dlho, takže sa neoplatí na nich šetriť.

Výrobcovia a predajcovia v princípe ponúkajú tri typy nábytkových hrán:

  • Papierové hrany (alebo fólie, alebo laminátová hranovacia páska)
  • Plastové ABS hrany
  • Narážacie hrany

Papierové hrany

Papierové hrany alebo tiež laminované hrany sú osvedčenou klasikou, ktorú používa stále veľa výrobcov. Vyrábajú sa zo špeciálneho oplášťovacieho papiera, ktorý je napustený špeciálnou zmesou a nakoniec ešte nalakovaný.  

Výhodou týchto hrán je ich cena – je to najlacnejší druh. Zároveň je najmenej odolný proti poškodeniu a opotrebeniu. Nie je vhodné používať ho na také kusy, resp. časti nábytku, ktoré sú veľmi mechanicky zaťažené alebo sa budú nachádzať vo vlhkom prostredí. Ako vyzerá botník, ktorý je v permanentom používaní niekoľkokrát denne alebo kuchynská skrinka, do ktorej vykladáte nie celkom suché šálky z umývačky riadu – to si môžete pozrieť na obrázkoch.

Výhodou tohto spôsobu hranovania je, že pokiaľ hranovacia páska nevydrží, poškodí sa, olúpi, môžete si rovnakú pásku dokúpiť a pomocou žehličky jednoducho obnoviť. Ak však aktuálne uvažujete o kúpe nábytku do namáhaných priestorov napr. detskej izby, či predsiene, ekonomickejšie riešenie je asi zvoliť iný typ hrán.

Plastové ABS hrany

ABS plastová hrana (akrylonitril - butadién – styrén) je špeciálna vytvorená hrana pre namáhané plochy nábytku. Vyznačujú sa vysokou nárazovou pevnosťou, odolnosťou voči mechanickému poškodeniu, voči vode, mastnote a čistiacim prostriedkom. Sú stálofarebné a zdravotne nezávadné.

ABS hrany sú drahšie ako laminované, no ako majitelia nábytku s týmto typom hranenia zrejme v budúcnosti oceníte, keď váš nábytok bude vyzerať stále dobre a poškodená hrana neznehodnotí výsledný dojem.

Tento typ hrán sa používa v hrúbkach 0,5 až 2 mm. Hrubšia ABS hrana sa dá na nábytku identifikovať jednoducho, pretože je masívnejšia ako laminovaná hrana – viď foto vpravo. Odborníci upozorňujú, že ABS hranu hrúbky 0,5 mm je niekedy dosť ťažké na prvý pohľad rozoznať od laminovanej hrany, ktorá má hrúbku 0,35 mm. Ak si nie ste istí, určite sa na typ hrany informujte u predajcu nábytku.
Hrúbka ABS hrany vplýva na kvalitu nábytku aj na jeho estetické vyznenie. Hrubšie hrany pôsobia masívne a hodia sa napr. na hrany stolov. ABS hrany sa na nábytok lepia.

zdroj: gbiz.sk

Narážacie hrany

Narážacia hrana je plastový profil najčastejšie hríbovitého tvaru, ktorý v spodnej časti obsahuje pero na ukotvenie hrany v materiáli. Výhodou tohto typu hrán je ich jednoduchá aplikácia, ktorú by mal zvládnuť aj domáci majster. Stačí v materiáli vyfrézovať drážku a hranu naraziť.
Narážacie hrany sú veľmi odolné a nachádzajú využitie najmä v detských izbách. Na nábytku sú potom oblé hrany, ktoré zabraňujú napr. úderom pri náraze pobehujúceho potomka. Zároveň sú trvácne a odolné, takže by mali dobre vyzerať aj po viacerých rokoch používania.

Praktická skúsenosť

Niežeby som bola nejaký extrémny odborník, ale myslela som, že také ABS hrany už sú každému jasné a potom ma prekvapila kamarátka, ktorá si takmer sama nakreslila interiér domu a téma nábytkových hrán jej veľa nehovorila. Tak dovoľte ešte malú skúsenosť na záver – pri kúpe nábytku si pozorne prezrite, ktorá časť akú hranu má. Výrobcovia málokedy použijú na jednom kuse nábytku výlučne ABS hrany – zrejme z dôvodu šetrenia výrobných nákladov na menej exponované miesta dávajú obyčajnú lacnú pásku. Pri zákazkovej výrobe je len na zákazníkovi, ako sa rozhodne a či bude chcieť pevnejšie, odolnejšie ABS hrany všade. Alebo naozaj zváži, že na niektoré časti nábytku postačujú aj lacnejšie papierové.

Pri kúpe hotového nábytku si overte prevedenie hrán na jednotlivých častiach. Môžete mať ABS odolnú hranu po obvode skrinky, no samotné poličky, ktoré máte vo vnútri a ktoré môžu byť viacej namáhané, majú už obyčajnú papierovú hranu. Tú poľahky oškriete, ak na policu napr. budete minimálne raz do dňa vykladať taniere z umývačky riadu alebo ak tam musíte položiť napr. nádoby s múkou, cukrom ...

Na ochranu ostrých hrán, resp. na ochranu vašich drobcov pred ostrými hranami môžete použiť aj chrániče rohov.

Spracované s použitím: Drevostyl.sk, kamainterier.sk, seorex.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
m77m napísané 07.05.2013 23:02

Je dôležitá aká je hrana na nábytku, ale aby nábytok mal i trvácnosť je i dôležité mať i predchádzajúcu operáciu kvalitne spravenú (na rezanie). Kraj MDTD (melamín drevo triesková doska) nesmie byť olúpaný. Kazí to efekt estetiky a uzavretia. Treba si i dávať na to to pozor. Zvyčajne je to zo spodnej (z vnútornej) strany skríň aby to tak neudieralo do očí , ale je to nesprávne .

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   2
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.