ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
DomaDoma

Na čo nezabudnúť pri výbere bývania

 pr   02.10.2018   0

Príchod detí do života so sebou pre väčšinu rodičov prináša aj potrebu presťahovať sa do svojho či do väčšieho. Nároky na rodinné bývanie sú pritom úplne iné, ako na byt pre bezdetný pár či jednotlivca. Aj vy sa chystáte žiť ako rodina? Prečítajte si, na čo by ste pri výbere nového bývania mali určite myslieť

Zdroj: Ovocné sady Trnávka

 

Výber prvého rodinného bývania je jedným z najdôležitejších životných krokov. Rozmýšľať nad veľkosťou bytu, lokalitou a ďalšími podmienkami je o to dôležitejšie, že v novom domove budete nielen žiť, ale aj vychovávať svoje deti.

“Hoci majú ľudia vo všeobecnosti podobné rebríčky priorít, ktoré zohrávajú rolu pri výbere bývania, ich poradie závisí od individuálnych preferencií a aj tie sú prehodnocované v čase,” hovorí o svojich skúsenostiach architektka Katarína Jägrová z ateliéru GFI, ktorý pripravuje rodinný projekt Ovocné Sady. “Mladé rodiny by pritom mali primárne prehodnotiť súlad svojho nového bývania so svojím režimom dňa a životným štýlom, aby sa bývanie stalo skutočným domovom,” dodáva.

Na čo by ste teda rozhodne nemali zabudnúť, aby vaše deti mali bezpečné a spokojné detstvo a tešili sa z bývania spolu s vami?

1. Bezpečná a pokojná štvrť

Zdravie a bezpečnosť detí by mali byť vždy na prvom mieste. Vyberať rodinné bývanie preto treba v tichých a bezpečných štvrtiach, kde sa nemusíte báť nechať deti hrať sa na dvore. Kľúčom k ich bezpečnosti je minimum frekventovaných ciest a áut , ktoré by ich mohli ohrozovať.

2. Blízkosť škôlky

Voziť deti každý deň do škôlky či školy vie dať poriadne zabrať – časovo aj finančne. Ak si chcete ušetriť hodiny času stráveného v aute s malými nezbedníkmi, ideálne je hľadať bývanie so škôlkou v pešej dostupnosti. Zatiaľ čo staršie deti už zvládnu cestu do školy sami, pri škôlke nemáte na výber a musíte ich odprevadiť. Blízkosť vám preto dokáže ušetriť množstvo času, peňazí aj nervov.

 

3. Detské ihriská a zeleň

Pohyb na čerstvom vzduchu je pre deti mimoriadne dôležitý. Žiadne rodinné bývanie by sa nemalo zaobísť bez veľkého detského ihriska, na ktorom sa vaše ratolesti do sýtosti vybláznia. V ideálnom prípade by malo vyhovovať deťom všetkých vekových kategórií a dať príležitosť pre široké spektrum aktivít od pieskoviska až po priestor pre loptové hry. Samozrejmosťou by mali byť aj zelené plochy poskytujúcej priestor pre prechádzky, naháňačky či susedské pikniky a grilovačky. Či už ide o prírodný park alebo vnútroblokovú zeleň, bývanie pre mladé rodiny dostatok priestoru pre rekreáciu jednoducho potrebuje.

4. Príležitosti pre voľný čas

Hoci sa deti radi zabavia aj v parku či na ihrisku, nemali by ste určite zabudnúť ani na možnosti oddychu a zábavy v okolí nového bývania. Od prírodných areálov v podobe lesíkov, jazier alebo športovísk, cez detské centrá a zábavné parky až po kiná - na to všetko by ste mali upriamiť svoju pozornosť, ak chcete svojej rodine ponúknuť pestrý program a zároveň netráviť hodiny cestovaním.

5. Vybavenosť obchodmi aj službami

“Mladé rodiny zväčša pri výbere bývania prehodnocujú lokalitu nového bytu  s ohľadom na dostupnosť za prácou, za vybavenosťou súvisiacou s deťmi aj za občianskou vybavenosťou,” hovorí architektka Jägrová. Blízkosť obchodov pritom nie je pre rodinu s deťmi iba pohodlným benefitom. Okrem zväčšujúceho sa objemu nákupov sa s ratolesťami rozšíri aj pestrosť nakupovaného tovaru, nehovoriac o tom, že deti sa často vedia postarať o nečakané prekvapenia, ktoré vás môžu vyhnať do obchodu po nejakú konkrétnu vec. Vyberajte teda bývanie, ktoré poskytuje dostatočne široký výber obchodov, ideálne s čo najdlhšími otváracími hodinami.

6. Susedská komunita

Pridanou hodnotou mladého rodinného bývania je prítomnosť tichého parku či vnútrobloku, ktorý umožní rodičom z okolia pohodlné prechádzky s kočíkom, posedenia v tieni stromov alebo stretnutia na spoločnej grilovačke. Výhodou je, ak sa rozhodnete pre bývanie vo štvrti, ktorá priláka iné mladé rodiny. To prispeje nielen k dobrej atmosfére, ale aj k zvýšenej bezpečnosti všetkých detí v susedstve. Nehovoriac o tom, že dobrí susedia si vedia neraz vzájomne s pomôcť.  

7. Vhodná veľkosť a dispozícia bytu

Pri plánovaní bývania s deťmi je potrebné myslieť niekoľko krokov dopredu: budú mať v novom byte dosť miesta, aj keď vyrastú? A naopak budú mať rodičia pri deťoch súkromie a pokoj na oddych po práci? Všetko to závisí od  dispozícií bytu, ktoré treba zvoliť tak, aby vyhovovali minimálne prvých pár rokov. Najčastejším štartovacím bytom pre mladých je dnes dvojizbový byt o veľkosti cca 50-70 m2, z ktorého sa potom rastúca rodina môže posunúť do väčšieho.

8. Prijateľná cena

“V neposlednom rade zohráva rolu ekonomický aspekt,” myslí si o výbere prvého bývania mladý tím architektov z GFI. Okrem samotnej ceny bytu si však treba dať pozor aj na na rezervovanie dostatočne veľkej sumy na nábytok a vybavenie. Výhodou je vždy funkčná, ale minimalistická architektúra projektu, ktorá byty nepredraží, ale zároveň zachová potrebnú kvalitu materiálov a spracovania.

Zdroj: Ovocné sady Trnávka

 

Pri prvom bývaní je ideálne zamerať sa na projekty navrhnuté špeciálne pre mladé rodiny. Tie budú s vysokou pravdepodobnosťou ponúkať nielen byty v rozumnej cene, ale aj potrebnú rodinnú vybavenosť, ktorú určite oceníte. Jedným z takých projektov sú aj Ovocné Sady na bratislavskej Trnávke, ktoré spĺňajú všetkých 8 uvedených bodov.

Vzniknú ako bezpečná štvrť s minimálnou dopravou, ponúknu veľký park s grilom, detské ihrisko a dokonca škôlku priamo v areáli. Vyrastú navyše v lokalite bohatej na vybavenosť obchodmi, službami aj príležitosťami pre trávenie voľného času – či už v zábavnom centre KidsHouse alebo Jump Aréne, lezeckej stene K2 alebo na neďalekých Zlatých Pieskoch. V ponuke budú predovšetkým dvojizbové štartovacie byty pre mladé páry a rodiny v dostupnej cene. V prípade, že sa chcete dozvedieť viac o pripravovanej štvrti prihláste sa na odber noviniek na webe www.ovocnesady.sk.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oco pozerá futbal, bábo plače, mama má baby blues
21.02.2019   0
Hormonálna nerovnováha, množstvo pocitov, únava a nové povinnosti zvyčajne prispejú k tomu, že sa žena niekoľko týždňov po pôrode, keď prvotné dojmy opadnú, začína cítiť vyčerpane a nervózne. Lekári toto obdobie nazývajú baby blues a radia mamám zvoľniť zo svojich očakávaní, požiadať o pomoc okolie, a počkať, kým nahromadené emócie odznejú samé. Mamička Linda pozná baby blues dôverne a vie, ako si s ním poradiť.
Menštruačný kalíšok používajú ženy aj na to, aby skôr otehotneli. Funguje to?
20.02.2019   0
Každým dňom populárnejší menštruačný kalíšok, ako ekologická alternatíva k tampónom a vložkám, môže mať aj iný účel.
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
babetko
Kedy dať dieťaťu do ruky prvú farbičku
21.02.2019   1
Deti, ak majú príležitosť a vhodné materiály, tak začínajú „kresliť“ – teda pracovať s týmto materiálom zhruba okolo prvých narodenín.
8 vecí, ktoré musí počuť každá mama, ktorá má malé deti
20.02.2019   1
Bude ti ťažko ešte niekoľko rokov. Naozaj veľmi ťažko. Neklesaj na duchu. Toto je pravá rodičovská cesta, jednoducho vydrž.
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
19.02.2019   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?