DomaDoma

Na čo nezabudnúť pri výbere bývania

 pr   02.10.2018   0

Príchod detí do života so sebou pre väčšinu rodičov prináša aj potrebu presťahovať sa do svojho či do väčšieho. Nároky na rodinné bývanie sú pritom úplne iné, ako na byt pre bezdetný pár či jednotlivca. Aj vy sa chystáte žiť ako rodina? Prečítajte si, na čo by ste pri výbere nového bývania mali určite myslieť

Zdroj: Ovocné sady Trnávka

 

Výber prvého rodinného bývania je jedným z najdôležitejších životných krokov. Rozmýšľať nad veľkosťou bytu, lokalitou a ďalšími podmienkami je o to dôležitejšie, že v novom domove budete nielen žiť, ale aj vychovávať svoje deti.

“Hoci majú ľudia vo všeobecnosti podobné rebríčky priorít, ktoré zohrávajú rolu pri výbere bývania, ich poradie závisí od individuálnych preferencií a aj tie sú prehodnocované v čase,” hovorí o svojich skúsenostiach architektka Katarína Jägrová z ateliéru GFI, ktorý pripravuje rodinný projekt Ovocné Sady. “Mladé rodiny by pritom mali primárne prehodnotiť súlad svojho nového bývania so svojím režimom dňa a životným štýlom, aby sa bývanie stalo skutočným domovom,” dodáva.

Na čo by ste teda rozhodne nemali zabudnúť, aby vaše deti mali bezpečné a spokojné detstvo a tešili sa z bývania spolu s vami?

1. Bezpečná a pokojná štvrť

Zdravie a bezpečnosť detí by mali byť vždy na prvom mieste. Vyberať rodinné bývanie preto treba v tichých a bezpečných štvrtiach, kde sa nemusíte báť nechať deti hrať sa na dvore. Kľúčom k ich bezpečnosti je minimum frekventovaných ciest a áut , ktoré by ich mohli ohrozovať.

2. Blízkosť škôlky

Voziť deti každý deň do škôlky či školy vie dať poriadne zabrať – časovo aj finančne. Ak si chcete ušetriť hodiny času stráveného v aute s malými nezbedníkmi, ideálne je hľadať bývanie so škôlkou v pešej dostupnosti. Zatiaľ čo staršie deti už zvládnu cestu do školy sami, pri škôlke nemáte na výber a musíte ich odprevadiť. Blízkosť vám preto dokáže ušetriť množstvo času, peňazí aj nervov.

 

3. Detské ihriská a zeleň

Pohyb na čerstvom vzduchu je pre deti mimoriadne dôležitý. Žiadne rodinné bývanie by sa nemalo zaobísť bez veľkého detského ihriska, na ktorom sa vaše ratolesti do sýtosti vybláznia. V ideálnom prípade by malo vyhovovať deťom všetkých vekových kategórií a dať príležitosť pre široké spektrum aktivít od pieskoviska až po priestor pre loptové hry. Samozrejmosťou by mali byť aj zelené plochy poskytujúcej priestor pre prechádzky, naháňačky či susedské pikniky a grilovačky. Či už ide o prírodný park alebo vnútroblokovú zeleň, bývanie pre mladé rodiny dostatok priestoru pre rekreáciu jednoducho potrebuje.

4. Príležitosti pre voľný čas

Hoci sa deti radi zabavia aj v parku či na ihrisku, nemali by ste určite zabudnúť ani na možnosti oddychu a zábavy v okolí nového bývania. Od prírodných areálov v podobe lesíkov, jazier alebo športovísk, cez detské centrá a zábavné parky až po kiná - na to všetko by ste mali upriamiť svoju pozornosť, ak chcete svojej rodine ponúknuť pestrý program a zároveň netráviť hodiny cestovaním.

5. Vybavenosť obchodmi aj službami

“Mladé rodiny zväčša pri výbere bývania prehodnocujú lokalitu nového bytu  s ohľadom na dostupnosť za prácou, za vybavenosťou súvisiacou s deťmi aj za občianskou vybavenosťou,” hovorí architektka Jägrová. Blízkosť obchodov pritom nie je pre rodinu s deťmi iba pohodlným benefitom. Okrem zväčšujúceho sa objemu nákupov sa s ratolesťami rozšíri aj pestrosť nakupovaného tovaru, nehovoriac o tom, že deti sa často vedia postarať o nečakané prekvapenia, ktoré vás môžu vyhnať do obchodu po nejakú konkrétnu vec. Vyberajte teda bývanie, ktoré poskytuje dostatočne široký výber obchodov, ideálne s čo najdlhšími otváracími hodinami.

6. Susedská komunita

Pridanou hodnotou mladého rodinného bývania je prítomnosť tichého parku či vnútrobloku, ktorý umožní rodičom z okolia pohodlné prechádzky s kočíkom, posedenia v tieni stromov alebo stretnutia na spoločnej grilovačke. Výhodou je, ak sa rozhodnete pre bývanie vo štvrti, ktorá priláka iné mladé rodiny. To prispeje nielen k dobrej atmosfére, ale aj k zvýšenej bezpečnosti všetkých detí v susedstve. Nehovoriac o tom, že dobrí susedia si vedia neraz vzájomne s pomôcť.  

7. Vhodná veľkosť a dispozícia bytu

Pri plánovaní bývania s deťmi je potrebné myslieť niekoľko krokov dopredu: budú mať v novom byte dosť miesta, aj keď vyrastú? A naopak budú mať rodičia pri deťoch súkromie a pokoj na oddych po práci? Všetko to závisí od  dispozícií bytu, ktoré treba zvoliť tak, aby vyhovovali minimálne prvých pár rokov. Najčastejším štartovacím bytom pre mladých je dnes dvojizbový byt o veľkosti cca 50-70 m2, z ktorého sa potom rastúca rodina môže posunúť do väčšieho.

8. Prijateľná cena

“V neposlednom rade zohráva rolu ekonomický aspekt,” myslí si o výbere prvého bývania mladý tím architektov z GFI. Okrem samotnej ceny bytu si však treba dať pozor aj na na rezervovanie dostatočne veľkej sumy na nábytok a vybavenie. Výhodou je vždy funkčná, ale minimalistická architektúra projektu, ktorá byty nepredraží, ale zároveň zachová potrebnú kvalitu materiálov a spracovania.

Zdroj: Ovocné sady Trnávka

 

Pri prvom bývaní je ideálne zamerať sa na projekty navrhnuté špeciálne pre mladé rodiny. Tie budú s vysokou pravdepodobnosťou ponúkať nielen byty v rozumnej cene, ale aj potrebnú rodinnú vybavenosť, ktorú určite oceníte. Jedným z takých projektov sú aj Ovocné Sady na bratislavskej Trnávke, ktoré spĺňajú všetkých 8 uvedených bodov.

Vzniknú ako bezpečná štvrť s minimálnou dopravou, ponúknu veľký park s grilom, detské ihrisko a dokonca škôlku priamo v areáli. Vyrastú navyše v lokalite bohatej na vybavenosť obchodmi, službami aj príležitosťami pre trávenie voľného času – či už v zábavnom centre KidsHouse alebo Jump Aréne, lezeckej stene K2 alebo na neďalekých Zlatých Pieskoch. V ponuke budú predovšetkým dvojizbové štartovacie byty pre mladé páry a rodiny v dostupnej cene. V prípade, že sa chcete dozvedieť viac o pripravovanej štvrti prihláste sa na odber noviniek na webe www.ovocnesady.sk.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
10 krokov podpory raného kontaktu
16.07.2019   0
Zamysleli ste sa pred pôrodom, ako by mali vyzerať vaše prvé minúty, hodiny, dni s bábätkom tesne po narodení? Ako by ste si ich predstavovali? Ako sa po pôrode začína dojčenie? Čo je to samoprisatie, bonding, "koža na kožu"? Prečítajte si v článku, ako má vyzerať podpora raného kontaktu medzi matkou a novorodencom po pôrode.
Gynekológ varuje: Nedostatok horčíka v tehotenstve zvyšuje riziko astmy a ekzému u detí
12.07.2019   0
Nedostatok horčíka môžeme mať z viacerých príčin. Samé si ho spôsobujeme rôznymi diétami, jednostrannou stravou či konzumáciou polotovarov. Hnačky a zvracanie ho zase nadmerne vylúčia. V prípade tehotnosti však jeho potreba značne narastá.
Ako liečiť opuchy nôh v tehotenstve - babské rady
09.07.2019   0
Zábal na nohy môžete aplikovať pred spaním, ale pokojne aj počas noci. Pomôže najmä v dňoch, keď teplomer aj vo večerných hodinách ukazuje tridsať stupňov. Na zábal vyskúšajte ľanovú utierku, mäkký uterák či bavlnenú plienku. Zmiešajte teplú vodu a ocot v pomere 1:1 a namočte doňho napríklad osušku. Omotajte ju okolo chodidiel. Nohy si vyložte na zrolovanú prikrývku a nechajte odpočívať.
babetko
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
O pokryteckom kojení
11.07.2019   27
Akoby nás mátala revolta voči generácii našich mám, ktoré sa hádam rad radom kolektívne dohodli, že už po troch mesiacoch majú „málo“ mlieka, „slabé“ je a pochabo nám zapchali ústa fľašou, z ktorej len tak tieklo sunarom ako potokom.
Nerob z toho vedu!
08.07.2019   1
Nerob z toho vedu - vraví mi muž, keď sa do preplneného kufra snažím napchať ďalšiu náhradnú vrstu oblečenia. Nerob z toho vedu - vraví, keď pred odchodom zúfalo hľadám plyšového krtka. Nesúhlasím, prežiť cestu na dovolenku je naozajstná veda.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.