DomaDoma

Marec v záhrade

 Bc. Dušana Karasová   03.03.2015   0

V marci sa v záhradách pýšia svojimi pestrofarebnými kvetmi cibuľnaté a hľuznaté rastliny, vykvitajú zlatovky, driene a mandle. Tvarujeme a zmladzujeme mnohé kry a stromy. Vrúbľujeme ovocné dreviny a vysievame prvé bylinkové a zeleninové hriadky. 

Mandľa obyčajná

Okrasná záhrada

V tomto mesiaci je v plnom kvete drieň obyčajný (cornus mas), zlatovka prostredná (forsythia x intermedia), mandľa obyčajná (prunus dulcis). Okolie spestrujú jahňady viacerých druhov stromov a krov, napr. vŕby rakytovej (salix caprea), jelše lepkavej (alnus glutinosa), liesky obyčajnej (corylus avellana). Čoraz častejšie sa vyskytuje obľúbená odroda liesky, ktorá má pokrútené konáre (corylus avellana ´Contorta´).

Záhony hýria pestrými kvetmi hlavne tulipánov a narcisov. Za povšimnutie stojí aj čemerica purpurová alebo východná (helleborus purpurascens, h. orientalis), hlaváčik jarný (adonis vernalis), scilovky sibírske (scilla siberica). Po odkvitnutí snežienok jarných (galanthus nivalis) je vhodný čas na
rozsádzanie ich hustých trsov. Nezabúdame na prihnojenie cibuľových záhonov.

Lieska obyčajná

V marci vysádzame cibule ľalií (lilium). Vysádzame dvojročné byliny ako sú violky – fialky (viola wittrockiana), ktoré je dnes možné dostať v najrôznejších farbách. Nie len zaujímavou, ale aj užitočnou dvojročnou bylinou je divozel veľkokvetý (verbascum densiflorum). Odvar z usušených kvetov je výborným liekom pri neutíchajúcom kašli, pri ochorení priedušiek a pľúc. Každý kvet kvitne len jeden deň a najvhodnejší čas na ich zber sú chvíle okolo obeda. Kvalitu kvetov reprezentuje žiarivo žltá farba.

Ochrany proti mrazom na citlivých kroch a stromoch, na trvalkových záhonoch a skalkách odstraňujeme natrvalo. Rastlinám doprajeme výživu v podobe organických hnojív.

Zostrihávame odkvitnuté vresy (calluna) a vresovce (erica). Dbáme na to, aby sme neodhalili staré drevo, odstraňujeme len odkvitnuté konce rastlín. Zrezávame okrasné trávy tesne nad zemou a vysievame nové trvalky. Aj tieto plochy zavlažujeme a vyživujeme organickým hnojivom.

Hlaváčik jarný

Ukončíme vysádzanie ruží, odhrnieme nakopenú zeminu pri koreňoch starších ruží, ktorú kopcovali pred zimou. Striháme popínavé opakovane kvitnúce ruže, pričom bočné výhony skrátime na polovicu a staré výhony úplne odstránime. Striháme ich šikmo 1cm nad púčikom, aby stiekla všetka dažďová
voda a nespôsobovala hubové ochorenia.

Tvarujeme v lete kvitnúce dreviny, niektoré z nich zrežeme hlboko, napr. budleje (buddleia), tavoľníky (spirea bumalda, s. japonica), nátržníky (potentilla fruticosa), levandule (lavandula angustifolia).

Hlboko zrežeme aj dreviny v zimnom období ozdobné farebným drevom, ako sú svíby (svida) a vŕby (salix). Dreviny kvitnúce na jar zrezávame až po odkvitnutí. Striháme aj dreviny pestované na kmienku. Odstránime im suché a staré drevo, skrátime, príp. odstránime vyčnievajúce konáre. Odstránením vrchných párov listov podporíme ich rozkonárenie.

Toto jarné obdobie je vhodné na vysádzanie listnatých aj ihličnatých drevín. Počas suchých dní im doprajeme dostatok vody. Nezabudneme na ich prihnojenie. Zakladáme živé ploty z odrezkov so šiestimi očkami (pukmi), ktoré namočíme na jeden deň do vody a až potom ich vysádzame na zvolené
stanovište.

Čemerica východná

Z trávnika zhrabeme odumreté suché časti, skrátime ho na cca. 3cm a vykonáme priečnu aj pozdĺžnu vertikulácia. Začiatok jari je vhodný na vápnenie trávnikov, ktoré zvyšuje príjem živín. Štartovacie jarné hnojenie robíme až po mesiaci od aplikácie vápna.

V okolí jazierok zostriháme suché časti brehových rastlín, odstránime nečistoty a kŕmime ryby. S umiestnením zazimovaných vodných rastlín a s výsadbou nových ešte počkáme, kým bude voda teplejšia.

Úžitková záhrada

Do bylinkových hriadok vysievame pamajorán obyčajný (origanum vulgare), čo je trvalka. Majorán záhradný, ľudovo majoránka, tzv. oregano (origanum majorana), ktorý je jednoročnou rastlinou, môžeme rovnako vysiať na voľnú plochu, príp. do nádoby. Bazalka vytrvalá (ocimum ´African Blue´) je
na rozdiel od jednoročnej bazalky pravej (ocimum basilicum) trvalka, ktorú môžeme tiež vysiať do bylinkového záhonu.

Bazalka vytrvalá

Pridáme k nim ďalšie bylinky podľa chuti napr. fenikel obyčajný (foeniculum
vulgare), kôpor voňavý (anethum graveolen). Trvácnym bylinkám zostriháme odumreté časti a skrátime ich. Rozhodíme ku nim vyzretý kompost.
Vrúbľujeme a vysádzame ovocné stromy, vyštikávame im prehustené jednoročné výhony.

Jednoročné výhony buď odstraňujeme celé, alebo ich nechávame v plnej dĺžke, neskracujeme ich. Pri výasadbe štepených ovocných drevín dbáme na to, aby očkovacie miesto na kmeni bolo nad zemou.

Skracujeme ovocné kry, malinám odstránime odrodené dvojročné drevo, vyčistíme a prihnojíme jahody. Aplikujeme postreky na ovocné dreviny proti rôznym škodcom. Čoraz častejšie sa objavuje hrdza hrušková, ktorej šíriteľom je aj borievka netatová (juniperus sabina), preto sa snažíme nesadiť
tieto dreviny blízko seba.

Zo zeleninových hriadok odstraňujeme aj posledné kusy ozimnej zeleniny a vysádzame novú. Vysievame koreňovú zeleninu, ktorú neskôr rozsádzame, cibuľu sadzačku a skorý cesnak, pričom dodržiavame osevný postup - striedanie plodín na ploche.

Slnečnica hľuznatá - topinambur

Do nádob vysievame paradajky, papriku, karfiol, baklažán, príp. melón. V teplejších oblastiach sadíme skoré zemiaky. Vysievame slnečnicu hľuznatú (helianthus tuberosus), ktorá má hľuznatý podzemok známy pod
pomenovaním topinambur. Používa sa za surova alebo po kuchynských úpravách. Je vhodný ako diétna potravina pri reumatizme, opuchoch a vďaka obsahu inulínu je vhodný pre podporu diabetikov.

Nakoľko je však inváznou rastlinou, je potrebné zabrániť jej samovoľnému rozširovaniu do prírody, aby sme nemali problémy so zákonom (§ 7 ods. 3 zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov).

Do záhrady rozmiestnime búdky pre práve hniezdiace vtáčiky. Prirodzený životný kolobeh podporíme vyrobením úkrytov pre užitočný hmyz, tzv. hmyzí hotel. Zhotovíme ho z rôzneho nepotrebného materiálu, príp. môžeme obohatiť okolie domu o dizajnový prvok. Jeho návštevníci sa nám odvďačia likvidáciou škodcov na rastlinách.

 

Autorka pracuje v ateliéry Domček - stromček.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Gynekológ varuje: Nedostatok horčíka v tehotenstve zvyšuje riziko astmy a ekzému u detí
12.07.2019   0
Nedostatok horčíka môžeme mať z viacerých príčin. Samé si ho spôsobujeme rôznymi diétami, jednostrannou stravou či konzumáciou polotovarov. Hnačky a zvracanie ho zase nadmerne vylúčia. V prípade tehotnosti však jeho potreba značne narastá.
Ako liečiť opuchy nôh v tehotenstve - babské rady
09.07.2019   0
Zábal na nohy môžete aplikovať pred spaním, ale pokojne aj počas noci. Pomôže najmä v dňoch, keď teplomer aj vo večerných hodinách ukazuje tridsať stupňov. Na zábal vyskúšajte ľanovú utierku, mäkký uterák či bavlnenú plienku. Zmiešajte teplú vodu a ocot v pomere 1:1 a namočte doňho napríklad osušku. Omotajte ju okolo chodidiel. Nohy si vyložte na zrolovanú prikrývku a nechajte odpočívať.
Tehotná na festivale?
05.07.2019   4
Je festival zábava, ktorú si musíte v tehotenstve zakázať? Ako na bábätko vplýva hlasný zvuk, ako v tehotenstve zvládať vysoké teploty, zníženú hygienu a iné festivalové špecifika? Skúsili ste?
babetko
Ako si poradiť s detskou kolikou? Vyskúšajte kvapky
15.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
O pokryteckom kojení
11.07.2019   27
Akoby nás mátala revolta voči generácii našich mám, ktoré sa hádam rad radom kolektívne dohodli, že už po troch mesiacoch majú „málo“ mlieka, „slabé“ je a pochabo nám zapchali ústa fľašou, z ktorej len tak tieklo sunarom ako potokom.
Nerob z toho vedu!
08.07.2019   1
Nerob z toho vedu - vraví mi muž, keď sa do preplneného kufra snažím napchať ďalšiu náhradnú vrstu oblečenia. Nerob z toho vedu - vraví, keď pred odchodom zúfalo hľadám plyšového krtka. Nesúhlasím, prežiť cestu na dovolenku je naozajstná veda.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.