ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
DomaDoma

Máj v záhrade

 Bc, Dušana Karasová   14.05.2015   0

Tento mesiac je jeden z najpestrejších v záhradách. Záhony sú plné pestrých farieb a aj oneskorené rastliny už naberajú svoju hmotu. Ovocné sady sú zaliate kvetmi a vďaka čoraz teplejšiemu počasiu si veľkú pozornosť vyžiadajú aj zeleninové záhony.

Okrasná záhrada

Na okrasných záhonoch v záhradách kvitne v tomto čase množstvo bylinných aj drevitých rastlín, ako sú srdcovka (dicentra spectabilis), okrasné cesnaky (allium stipitatum, a. giganteum, a. oreophilum, a. sphaerocephalon), kosatce (iris x barbata), mavuň červená (centranthus ruber), zvonček klbkatý (campanula glomerata), pivonky (paeonia officinalis), nátržník (potentilla fruticosa), vajgélia (weijgela floribunda, w. florida), tavoľa kalinolistá (physocarpus opulifolius), šalvia hájna (salvia nemorosa), rododendróny, azalky a vistérie (wisteria sinensis) striedajú so svojou pompéznosťou rôzne druhy ruží (rosa).

Aj funkie (hosta) už naberajú svoje typické tvary a na mnohých miestach záhrady oživujú listy okrasných tráv.

Ak ste ešte nevytiahli na svoje stanovisko počas leta rastliny v prenosných nádobách, tak to hlavne v slnečných dňoch robte opatrne a umiestnite ich radšej do polotieňa, aby ste sa vyhli spáleniu listov prudkým slnkom.

Srdcovka

Vysádzame predpestované priesady letničiek do záhonov, rozmiestňujeme závesné aj stabilné nádoby s letničkami, ako sú napr. petúnky (petunia x hybrida) a je správny čas na vysievanie letničiek a dvojročiek jesenného charakteru – klinčeky (barbatus), astry (ater). Stále môžeme vysádzať hľuzy gladiol (gladiolus x hybrida, g. imbricatus) a georgín (dahlia pinnata).

Odstraňujeme zoschnuté nadzemné častí cibuľovín a odkvitnuté kvety orgovánov a rododendronov, aby sa zbytočne rastliny nevysilili. Skracujeme odkvitnuté drevité pivonky (paeonia suffruticosa) a nezabúdame na pravidelné hnojenie všetkých rastlín ako aj ruží, ktoré si v tomto čase vyžadujú aj rôzne postreky proti voškám, piliarkam, čiernej škvrnitosti alebo hrdzi.

Vysádzame okrasné aj úžitkové dreviny, striháme živé ploty, aby sme docielili pravidelný rast a zahustenie. Tvarujeme a skracujeme výhony listnatých aj ihličnatých drevín, aby sme podporili ich zahustenie.

Vyväzujeme vysoké trvalky k oporám, aby ich vietor alebo vlastná váha nedolámali. Kontrolujeme opory popínavých rastlín a vyväzujeme nové výhony. Zostrihaním odkvitnutých skalničiek podporíme opätovné kvitnutie v neskoršom letnom období.

Funkia

Hlavne počas slnečných dní zalievame a hnojíme všetky rastliny, drevnaté aj bylinné, okopávame a odburiňujeme záhony. Pravidelné prekyprovanie zamedzuje klíčeniu buriny. Pre udržanie vlahy a minimalizovanie zaburiňovania používame záhradnú textíliu, mulčovaciu kôru a rôzne druhy kamienkov.

Nezabúdame na pravidelné kosenie trávnika, odstraňujeme z neho nežiaduce buriny, pred dažďom aplikujeme hnojivo (dusíkaté), príp. po hnojení výdatne zavlažíme. Dosievame nezapojené alebo vypadnuté plochy v trávniku.

Je vhodný čas na zakladanie nových jazierok. Pri tých existujúcich nezabúdame na údržbu, ktorá spočíva hlavne v odstraňovaní nečistôt z vody. Vysádzame, príp. rozsádzame vodné a pobrežné rastliny, tie zazimované umiestnime do jazierka. Počas sucha zaplavujeme pobrežné časti prírodných jazierok, aby sa vlhkomilné rastliny nevysušili.

Čerstvá špargľa

Úžitková záhrada

Vysievaním letničiek medzi zeleninové záhony podporíme ochranu rastlín proti škodcom prirodzeným spôsobom. Vhodné sú na to aksamietnice (tagetes patula, t. erecta), nechtík (calendula officinalis) alebo pôdopokrivné, príp. popínavé kapucínky (tropaeolum majus).

Vysádzame predpestované priesady zeleniny do otvorených záhonov, pretrhávame husto zídené mladé rastlinky zelenín, aby boli kvalitnejšie. Je vhodný čas na vysievanie zeleniny na jesenný zber (karfiol, kel, kapusta). V teplejších oblastiach zberáme dozretú špargľu.

Ani pri úžitkových záhonoch nezabúdame na okopávanie, odburiňovanie a zalievanie. V ovocných sadoch kvitnú jablone, vďaka čomu všade bzučia včely. Vrúbľujeme ovociny spôsobom za kôru a upravujeme odkvitnuté dreviny. Odstraňujeme výhony viniča, ktoré nemajú nasadené kvetné puky.

Kvitnúca jabloň

Aj ovocné dreviny si v tomto čase vyžadujú postreky proti škodcom. Môžeme do nich pridať kvapalnú výživu, ktorou podporíme vitalitu rastlín. Do korún stromov umiestňujeme lapače škodlivého hmyzu. Ak sú plody nasadené príliš husto, tak ich pretrháme, aby boli plody chutnejšie a aby mali dosť priestoru na svoj rast.

Všetku nadbytočnú hmotu vzniknutú pri údržbe záhrad pridávame do kompostu. Časti rastlín napadnuté škodcami spálime, aby sme sa vyhli ich rozmnoženiu a opätovnej nákaze.

 

Autorka je záhradná architektka a pracuje v ateliéry Domček - stromček.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   2
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.