DomaDoma

Máj v záhrade

 Bc, Dušana Karasová   14.05.2015   0

Tento mesiac je jeden z najpestrejších v záhradách. Záhony sú plné pestrých farieb a aj oneskorené rastliny už naberajú svoju hmotu. Ovocné sady sú zaliate kvetmi a vďaka čoraz teplejšiemu počasiu si veľkú pozornosť vyžiadajú aj zeleninové záhony.

Okrasná záhrada

Na okrasných záhonoch v záhradách kvitne v tomto čase množstvo bylinných aj drevitých rastlín, ako sú srdcovka (dicentra spectabilis), okrasné cesnaky (allium stipitatum, a. giganteum, a. oreophilum, a. sphaerocephalon), kosatce (iris x barbata), mavuň červená (centranthus ruber), zvonček klbkatý (campanula glomerata), pivonky (paeonia officinalis), nátržník (potentilla fruticosa), vajgélia (weijgela floribunda, w. florida), tavoľa kalinolistá (physocarpus opulifolius), šalvia hájna (salvia nemorosa), rododendróny, azalky a vistérie (wisteria sinensis) striedajú so svojou pompéznosťou rôzne druhy ruží (rosa).

Aj funkie (hosta) už naberajú svoje typické tvary a na mnohých miestach záhrady oživujú listy okrasných tráv.

Ak ste ešte nevytiahli na svoje stanovisko počas leta rastliny v prenosných nádobách, tak to hlavne v slnečných dňoch robte opatrne a umiestnite ich radšej do polotieňa, aby ste sa vyhli spáleniu listov prudkým slnkom.

Srdcovka

Vysádzame predpestované priesady letničiek do záhonov, rozmiestňujeme závesné aj stabilné nádoby s letničkami, ako sú napr. petúnky (petunia x hybrida) a je správny čas na vysievanie letničiek a dvojročiek jesenného charakteru – klinčeky (barbatus), astry (ater). Stále môžeme vysádzať hľuzy gladiol (gladiolus x hybrida, g. imbricatus) a georgín (dahlia pinnata).

Odstraňujeme zoschnuté nadzemné častí cibuľovín a odkvitnuté kvety orgovánov a rododendronov, aby sa zbytočne rastliny nevysilili. Skracujeme odkvitnuté drevité pivonky (paeonia suffruticosa) a nezabúdame na pravidelné hnojenie všetkých rastlín ako aj ruží, ktoré si v tomto čase vyžadujú aj rôzne postreky proti voškám, piliarkam, čiernej škvrnitosti alebo hrdzi.

Vysádzame okrasné aj úžitkové dreviny, striháme živé ploty, aby sme docielili pravidelný rast a zahustenie. Tvarujeme a skracujeme výhony listnatých aj ihličnatých drevín, aby sme podporili ich zahustenie.

Vyväzujeme vysoké trvalky k oporám, aby ich vietor alebo vlastná váha nedolámali. Kontrolujeme opory popínavých rastlín a vyväzujeme nové výhony. Zostrihaním odkvitnutých skalničiek podporíme opätovné kvitnutie v neskoršom letnom období.

Funkia

Hlavne počas slnečných dní zalievame a hnojíme všetky rastliny, drevnaté aj bylinné, okopávame a odburiňujeme záhony. Pravidelné prekyprovanie zamedzuje klíčeniu buriny. Pre udržanie vlahy a minimalizovanie zaburiňovania používame záhradnú textíliu, mulčovaciu kôru a rôzne druhy kamienkov.

Nezabúdame na pravidelné kosenie trávnika, odstraňujeme z neho nežiaduce buriny, pred dažďom aplikujeme hnojivo (dusíkaté), príp. po hnojení výdatne zavlažíme. Dosievame nezapojené alebo vypadnuté plochy v trávniku.

Je vhodný čas na zakladanie nových jazierok. Pri tých existujúcich nezabúdame na údržbu, ktorá spočíva hlavne v odstraňovaní nečistôt z vody. Vysádzame, príp. rozsádzame vodné a pobrežné rastliny, tie zazimované umiestnime do jazierka. Počas sucha zaplavujeme pobrežné časti prírodných jazierok, aby sa vlhkomilné rastliny nevysušili.

Čerstvá špargľa

Úžitková záhrada

Vysievaním letničiek medzi zeleninové záhony podporíme ochranu rastlín proti škodcom prirodzeným spôsobom. Vhodné sú na to aksamietnice (tagetes patula, t. erecta), nechtík (calendula officinalis) alebo pôdopokrivné, príp. popínavé kapucínky (tropaeolum majus).

Vysádzame predpestované priesady zeleniny do otvorených záhonov, pretrhávame husto zídené mladé rastlinky zelenín, aby boli kvalitnejšie. Je vhodný čas na vysievanie zeleniny na jesenný zber (karfiol, kel, kapusta). V teplejších oblastiach zberáme dozretú špargľu.

Ani pri úžitkových záhonoch nezabúdame na okopávanie, odburiňovanie a zalievanie. V ovocných sadoch kvitnú jablone, vďaka čomu všade bzučia včely. Vrúbľujeme ovociny spôsobom za kôru a upravujeme odkvitnuté dreviny. Odstraňujeme výhony viniča, ktoré nemajú nasadené kvetné puky.

Kvitnúca jabloň

Aj ovocné dreviny si v tomto čase vyžadujú postreky proti škodcom. Môžeme do nich pridať kvapalnú výživu, ktorou podporíme vitalitu rastlín. Do korún stromov umiestňujeme lapače škodlivého hmyzu. Ak sú plody nasadené príliš husto, tak ich pretrháme, aby boli plody chutnejšie a aby mali dosť priestoru na svoj rast.

Všetku nadbytočnú hmotu vzniknutú pri údržbe záhrad pridávame do kompostu. Časti rastlín napadnuté škodcami spálime, aby sme sa vyhli ich rozmnoženiu a opätovnej nákaze.

 

Autorka je záhradná architektka a pracuje v ateliéry Domček - stromček.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   1
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?