DomaDoma

Máj v záhrade

 Bc, Dušana Karasová   14.05.2015   0

Tento mesiac je jeden z najpestrejších v záhradách. Záhony sú plné pestrých farieb a aj oneskorené rastliny už naberajú svoju hmotu. Ovocné sady sú zaliate kvetmi a vďaka čoraz teplejšiemu počasiu si veľkú pozornosť vyžiadajú aj zeleninové záhony.

Okrasná záhrada

Na okrasných záhonoch v záhradách kvitne v tomto čase množstvo bylinných aj drevitých rastlín, ako sú srdcovka (dicentra spectabilis), okrasné cesnaky (allium stipitatum, a. giganteum, a. oreophilum, a. sphaerocephalon), kosatce (iris x barbata), mavuň červená (centranthus ruber), zvonček klbkatý (campanula glomerata), pivonky (paeonia officinalis), nátržník (potentilla fruticosa), vajgélia (weijgela floribunda, w. florida), tavoľa kalinolistá (physocarpus opulifolius), šalvia hájna (salvia nemorosa), rododendróny, azalky a vistérie (wisteria sinensis) striedajú so svojou pompéznosťou rôzne druhy ruží (rosa).

Aj funkie (hosta) už naberajú svoje typické tvary a na mnohých miestach záhrady oživujú listy okrasných tráv.

Ak ste ešte nevytiahli na svoje stanovisko počas leta rastliny v prenosných nádobách, tak to hlavne v slnečných dňoch robte opatrne a umiestnite ich radšej do polotieňa, aby ste sa vyhli spáleniu listov prudkým slnkom.

Srdcovka

Vysádzame predpestované priesady letničiek do záhonov, rozmiestňujeme závesné aj stabilné nádoby s letničkami, ako sú napr. petúnky (petunia x hybrida) a je správny čas na vysievanie letničiek a dvojročiek jesenného charakteru – klinčeky (barbatus), astry (ater). Stále môžeme vysádzať hľuzy gladiol (gladiolus x hybrida, g. imbricatus) a georgín (dahlia pinnata).

Odstraňujeme zoschnuté nadzemné častí cibuľovín a odkvitnuté kvety orgovánov a rododendronov, aby sa zbytočne rastliny nevysilili. Skracujeme odkvitnuté drevité pivonky (paeonia suffruticosa) a nezabúdame na pravidelné hnojenie všetkých rastlín ako aj ruží, ktoré si v tomto čase vyžadujú aj rôzne postreky proti voškám, piliarkam, čiernej škvrnitosti alebo hrdzi.

Vysádzame okrasné aj úžitkové dreviny, striháme živé ploty, aby sme docielili pravidelný rast a zahustenie. Tvarujeme a skracujeme výhony listnatých aj ihličnatých drevín, aby sme podporili ich zahustenie.

Vyväzujeme vysoké trvalky k oporám, aby ich vietor alebo vlastná váha nedolámali. Kontrolujeme opory popínavých rastlín a vyväzujeme nové výhony. Zostrihaním odkvitnutých skalničiek podporíme opätovné kvitnutie v neskoršom letnom období.

Funkia

Hlavne počas slnečných dní zalievame a hnojíme všetky rastliny, drevnaté aj bylinné, okopávame a odburiňujeme záhony. Pravidelné prekyprovanie zamedzuje klíčeniu buriny. Pre udržanie vlahy a minimalizovanie zaburiňovania používame záhradnú textíliu, mulčovaciu kôru a rôzne druhy kamienkov.

Nezabúdame na pravidelné kosenie trávnika, odstraňujeme z neho nežiaduce buriny, pred dažďom aplikujeme hnojivo (dusíkaté), príp. po hnojení výdatne zavlažíme. Dosievame nezapojené alebo vypadnuté plochy v trávniku.

Je vhodný čas na zakladanie nových jazierok. Pri tých existujúcich nezabúdame na údržbu, ktorá spočíva hlavne v odstraňovaní nečistôt z vody. Vysádzame, príp. rozsádzame vodné a pobrežné rastliny, tie zazimované umiestnime do jazierka. Počas sucha zaplavujeme pobrežné časti prírodných jazierok, aby sa vlhkomilné rastliny nevysušili.

Čerstvá špargľa

Úžitková záhrada

Vysievaním letničiek medzi zeleninové záhony podporíme ochranu rastlín proti škodcom prirodzeným spôsobom. Vhodné sú na to aksamietnice (tagetes patula, t. erecta), nechtík (calendula officinalis) alebo pôdopokrivné, príp. popínavé kapucínky (tropaeolum majus).

Vysádzame predpestované priesady zeleniny do otvorených záhonov, pretrhávame husto zídené mladé rastlinky zelenín, aby boli kvalitnejšie. Je vhodný čas na vysievanie zeleniny na jesenný zber (karfiol, kel, kapusta). V teplejších oblastiach zberáme dozretú špargľu.

Ani pri úžitkových záhonoch nezabúdame na okopávanie, odburiňovanie a zalievanie. V ovocných sadoch kvitnú jablone, vďaka čomu všade bzučia včely. Vrúbľujeme ovociny spôsobom za kôru a upravujeme odkvitnuté dreviny. Odstraňujeme výhony viniča, ktoré nemajú nasadené kvetné puky.

Kvitnúca jabloň

Aj ovocné dreviny si v tomto čase vyžadujú postreky proti škodcom. Môžeme do nich pridať kvapalnú výživu, ktorou podporíme vitalitu rastlín. Do korún stromov umiestňujeme lapače škodlivého hmyzu. Ak sú plody nasadené príliš husto, tak ich pretrháme, aby boli plody chutnejšie a aby mali dosť priestoru na svoj rast.

Všetku nadbytočnú hmotu vzniknutú pri údržbe záhrad pridávame do kompostu. Časti rastlín napadnuté škodcami spálime, aby sme sa vyhli ich rozmnoženiu a opätovnej nákaze.

 

Autorka je záhradná architektka a pracuje v ateliéry Domček - stromček.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Dieťa a štátne občianstvo
13.09.2021   0
Aké občianstvo bude mať dieťa, ktoré sa narodí v zahraničí? Ako dieťa získa slovenské občianstvo? Ak je aspoň jeden z rodičov slovenský štátny občan, dieťa sa stáva slovenským občanom.
7 formalít, na ktoré treba myslieť počas tehotenstva
13.09.2021   0
Čo je treba vybaviť počas tehotenstva? Od lekárov, zamestnávateľa, výberu pôrodnice, pediatra, mena pre dieťa...
Nielen antikoncepcia. Ako fungujú metódy prirodzeného plánovania?
10.09.2021   0
Billingsova metóda patrí medzi tie najznámejšie. Je zameraná nielen na páry, ktoré sa chcú tehotenstvu vyhnúť, ale aj na tie, ktoré sa o dieťa pokúšajú. Ženy majú za úlohu sledovať predovšetkým svoj ovulačný cyklus. Billingsova metóda pomáha rozoznávať hlien, a tak určiť plodné a neplodné obdobie.
babetko
Prečo hrozby vo výchove nefungujú
16.09.2021   0
„Okamžite prestaň lietať dookola a dupať, lebo Ťa odvediem do Tvojej izby!“„Ak ihneď neprestaneš pišťať, uvidíš, čo bude!“
Kedy už dieťa nepotrebuje poobedný spánok?
15.09.2021   0
Niektoré deti opúšťajú zvyk poobedného spánku už po 2. narodeninách, väčšina medzi tretím až piatym rokom života. Nedeje sa to zo dňa na deň.
Prečo dnešné deti nevedia chytiť loptu?
14.09.2021   3
Polovička detí nevie, ako správne chytiť loptu. Loptu častokrát ani nemajú doma, ak ju majú, potom zahrabanú niekde v kúte.
detské choroby
Infekčná mononukleóza
17.09.2021   0
S týmto vírusovým ochorením sa najatejšie stretávame na jar a na jeseň. Aké sú jeho prejavy, priebeh ochorenia, možné komplikácie, liečba a odporúčané diéty sa dozviete v tomto článku.
Atopický ekzém
14.09.2021   0
Atopický ekzém nie je ojedinelé ochorenie. Čo sú jeho príčiny, ako sa stanovuje diagnóza, ako prebieha liečba? Dá sa mu predísť? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku MUDr. S. Javorkovej.
Diéta pri zápche
10.09.2021   0
Je dobré ak má dieťa príklad v stravovacích návykoch rodiny, ktorá sa má dieťaťu prispôsobiť a ísť príkladom v doporučenej pestrosti stravy a správnej diéte.
zvery
Čo sa psovi snívalo...
31.08.2021   0
Zdá sa vám, že váš pes v noci sníva? Je to možné? Má aj pes sny? Ak áno, tak čo sa mu vlastne sníva?
Ako (ne)mať zo psa tlsťocha 1
19.08.2021   1
Hoci labrador alebo mopslík s nadváhou sa môžu zdať veľmi milí, kilá navyše im dokážu spôsobovať zdravotné riziká a fyzické obmedzenia. Ako sa im dokážeme vyhnúť a čo robiť keď máme obézneho psa?
Ako čistiť psovi zúbky
10.08.2021   0
Prečo sa psom čistia zuby? Ako na to a ako mať zábavu zo zubnej kefky? Ako predchádzať u psov problémom s chrupom?