ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 17.11.2017 | meniny má Klaudia  
DomaDoma

Kontrola strechy pred zimou: skontrolujte odkvapy a škáry

 Aneta Sklenářová   04.11.2016   0

Zima páchala minulý rok na domoch škody. Väčšina poškodení sa týkala striech - najčastejšie dochádzalo k pádom cencúľov, či k škodám spôsobeným tiažou a zosuvmi snehu.

ingimage

 

Aj napriek tomu, že je zima ešte v nedohľadne, s prípravou strechy by mali majitelia objektov začať už v jeseni. Revíziou totiž musia prejsť strešné krytiny, konštrukcie, klampiarske prvky, odkvapy, ale aj tesnenie, strešné okná či vikiere. V nasledujúcom článku vám poradíme krok za krokom, ako strechu pred zimou dokonale zabezpečiť a minimalizovať tým prípadné škody.

  Krok 1: Odkvap musí byť čistý, jeho spoje pevné

V prvom rade je pred zimou potrebné skontrolovať stav odtokového systému, ako sú odkvapové žľaby, zvody, spojky, kotlíky a ďalšie. V nich sa totiž usadzuje opadané lístie, machy a ďalšie nečistoty, ktoré zabraňujú odtoku vody. Dôsledkom toho následne odkvap v zime môže popraskať. Všeobecne platí, že odkvapy by sa mali čistiť aspoň dvakrát do roka. Na odstránenie zábran v odkvape môžu domáci majstri použiť vlastné ruky, silný prúd vody alebo špeciálnu teleskopickú tyč s čistiacimi koncovkami v podobe kefy a stierky.

„Odkvapové systémy vyrobené z plechu sú prispôsobené tak, aby boli schopné odolávať počasiu. Sú teda ošetrené povrchovou vrstvou z polyesterové farby, ktoré zaisťujú dlhú životnosť a dobrú farebnú odolnosť. Údržba takého systému je potom jednoduchá a ekonomická,” vysvetľuje Jaroslav Nikodým zo spoločnosti Borga. Nezabudnite rovnako skontrolovať, či sú spoje odkvapu pevné a tesné a či jednotlivé časti dobre nadväzujú. V opačnom prípade totiž môže voda pretekať či unikať a tým páchať škody na fasáde domu. Pri drsných a mrazivých zimách sa oplatí nainštalovať aj protizámrazové odkvapové systémy.

  Krok 2: Pri krytine skontrolujte najmä škáry

Podceňovať sa nesmie ani kontrola strešnej krytiny. Pokiaľ je akokoľvek poškodená, uvoľnená alebo iným spôsobom neplní svoju funkciu, pusťte sa do jej neodkladnej opravy. V zime je nevyhnutné sneh zo strechy pravidelne zhadzovať, pretože inak narušuje jej stabilitu, zanáša zvody, zvyšuje riziko zatekania, dochádza ku korózii strešných prvkov a ničeniu strešných krytín.

ingimage

 

V prípade strešných tašiek skontrolujte najmä oplechované prvky, ktoré sa vyskytujú pri bočných spojoch, komínoch, strešných oknách a podobne. Vyčistite ich, aby sa na nich nevrstvili nečistoty a mohla po nich bez problémov odtekať voda. Oproti tomu ľahká krytina, ktorá sa obvykle vyskytuje na plochých strechách, nevyžaduje pred zimou žiadnu zvláštnu starostlivosť. „Ľahké krytiny zvyknú byť vybavené zvláštnou vodnou drážkou, ktorá zabraňuje vniknutiu dažďovej vody a snehu medzerami v mieste prekrytia jednotlivých profilov,” vysvetlil Jaroslav Nikodým.

  Krok 3: V nadmorskej výške nad 600 metrov sú snehové zábrany povinnosťou

Nevyhnutnou súčasťou zaistenia strechy pred zimou je rovnako inštalácia protisnehových opatrení. Táto požiadavka sa však líši lokalitou. Pokiaľ dom stojí v nadmorskej výške do 400 metrov, zábrany nie sú potrebné. Vo výške nad 600 metrov nad morom už by však súčasťou každej strechy so sklonom nad 10 stupňov mali byť snehové zábrany, háky, zachytávače snehu, sneholamy, rozrážače snehu. V horských oblastiach, kde sneh zaťažuje strechy podstatne viac než v nížinách, sa oplatí zainvestovať aj do protisnehových tašiek.

Pokiaľ sa na streche často vyskytuje ľad, je vhodné použiť háky. Sneholamy sa zase inštalujú častejšie na okraj strechy, obvykle nad vchodom do budovy. Všeobecne platí, že čím vyšší výskyt snehu, tým väčšie množstvo opatrení. Zábrany sa rozmiestňujú vždy rovnomerne po celej ploche strechy. Správna a funkčná inštalácia protisnehovej ochrany však vyžaduje splnenie prísnych parametrov, preto sa v tomto prípade oplatí využiť skôr pomoc odborníka.

isifa

  Krok 4: V zime nevetrajte cez strešné okná

V zime sa tiež množstvo majiteľov sťažuje na zatekanie vody z prívalových dažďov či topiaceho snehu do podkrovných priestorov. Zabráni tomu kontrola stavu tesnenia na strechách. Takúto izoláciu nájdete napríklad okolo strešných okien alebo vikierov. Pozrite sa, či tesnenie nie je poškodené alebo sa na ňom netvoria huby či plesne, ktoré znižujú jeho funkčnosť.

Zároveň je dobré ošetriť drevené strešné okná kvalitným náterom, aby boli ochránené pred vlhkosťou a nepriaznivými klimatickými javmi. S príchodom zimy sa radšej vyhnite vetraniu strešnými oknami či vikiermi. Nielen, že tým uľahčujete vstup snehu a vody do interiéru, ale tiež zvyšujete tepelné úniky, čo môže výrazne zaťažiť vašu peňaženku.

  Krok 5: Až pätinu smrteľných úrazov tvorí pád zo strechy, dodržujte bezpečnosť

Pri samostatnej revízii a prípadných následných úkonoch buďte vždy maximálne obozretní. Pády zo strechy, prípadne prepad strechou kvôli prelomeniu krytiny, totiž podľa serveru bozpinfo.cz tvorí až pätinu smrteľných úrazov v Českej republike. Preto v prvom rade používajte ochranné bezpečnostné pomôcky a dodržiavajte bezpečné postupy.

Pokiaľ sa pohybujete vo výške od 5 metrov nad zemou, rebrík už musí istiť druhá osoba. Pokiaľ prší, je hmla alebo vietor fúka silnejšie než 13 m/s, je práca na streche zakázaná. Zaistite tiež priestor pod strechou, ak by omylom k pádu naozaj došlo. Nič zo strechy nezhadzujte bez toho, aby ste si neoverili, že pod vami nikto nestojí.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
Čo píšu nemecké pôrodné asistentky o pôrodoch do vody
12.11.2017   0
Ženy, ktoré rodia do vody, sa oveľa zriedkavejšie dožadujú prostriedkov utišujúcich bolesť. Menej často ako „na suchu“ dochádza k poraneniam v oblasti hrádze. Ak je nástrih hrádze potrebný, žena nemusí vychádzať z vody.
babetko
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
Letdown reflex – alebo, čo dokáže oxytocín
14.11.2017   0
Ak mama cíti bolesť, je v napätí, smutná, či depresívna, oxytocínový reflex môže byť utlmený, oslabený. Čo všetko robí oxytocín v našom tele?
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.