DomaDoma

Kaktusy a sukulenty – exotika u vás doma

 Renáta Otočková   10.08.2016   0

Sú zaujímavé na pohľad, väčšinou nie príliš náročné na pestovanie a pritom krásne zelené po celý rok. Kaktusy a sukulenty svojim exotickým vzhľadom ozvláštnia každý kútik domácnosti a v lete i balkón a záhradu. 

Aby vám v skvelej kondícii vydržali dlhé roky, je dôležité zabezpečiť im správnu starostlivosť. Dostať ich do správnej formy vám pomôžu aj odborníci v hobby marketoch Hornbach.

Foto: Ingimage.com

Večne zelení „chlpatí kamaráti“ pôsobia zaujímavo v každom type priestoru a zároveň sú nenároční na starostlivosť. Dajú sa ľahko pestovať v interiéri či v exteriéri, len je potrebné dodržať niekoľko zásad a vybrať tie správne odrody.

Podľa spôsobu prezimovania sa dajú sukulenty rozdeliť na teplomilné, chladnomilné alebo mrazuvzdorné. Málo náročné a vhodné aj pre začiatočníkov sú napríklad druhy Lobivia, Rebutia, Gymnocalycium, Notocactus. I neskúsených pestovateľov odmenia dekoratívnymi rastlinami a farebnými kvetmi.

Správne zalievanie

Väčšina druhov kaktusov a sukulentov rastie na jar a v lete, naopak, v zime a pri veľkých letných horúčavách odpočívajú. Niektoré kaktusy však nemajú žiadne pokojové obdobie, pretože dobre znášajú kolísanie teplôt.

Keď ale kaktus prechádza fázou odpočinku, je potrebné tomu prispôsobiť mieru jeho zalievania. Ohľadom správneho zavlažovania podľa druhu rastlín sa neváhajte poradiť s odborníkmi, pretože nároky na zálievku sa môžu líšiť.

Na zalievanie kaktusov je najvhodnejšia dažďová voda. Pokiaľ ju nemáte, postačí aj odstáta voda z vodovodu.

"Sukulenty vždy zalievajte až vo chvíli, kedy je substrát v kvetináči úplne vyschnutý, a to ráno alebo večer. Aby ste kaktusy nepreliali, môžete ich zavlažovať aj tak, že vodu nalejete do misiek, necháte ju chvíľu stáť a zhruba po 10 minútach prebytočnú vodu z misiek vylejete,“ vysvetľuje Daniel Brychta, odborník na kaktusy a sukulenty z marketov Hornbach.

Aby ste problémom so zálievkou predišli, zasaďte ich vždy s dostatočnou drenážnou vrstvou: na dno hrubý piesok alebo štrk, potom substrát zmiešajte s pieskom alebo minerálnou drťou. K dodaniu dostatočnej vlahy môže byť vhodné aj ranné rosenie.

Foto: Ingimage.com

 

Ideálne miesto

Správne umiestnenie je pre kaktusy a sukulenty skutočne kľúčové. Aby boli zdravé a dobre rástli, umiestnite ich na suché miesto. Dôležitý je aj dostatok priameho slnečného svetla. Ich ideálne miesto je na juhu alebo juhovýchode.

Dajte však pozor na to, aby ste kaktusy nespálili a v období vegetácie ich pokojne trochu zatieňte. "Pokiaľ máte kaktusy na balkóne, terase alebo záhrade, nesmie dôjsť k ich premokreniu pri daždi,“ upozorňuje Daniel Brychta.

Vhodné obdobie na zimovanie kaktusov je už na jeseň. Zimujú pri teplotách 8-12 °C. Prestaňte ich zalievať a preneste ich do chladnejšej miestnosti.

Na jar ich dajte do tepla a nechajte, aby sa pozvoľna prebudili. Až si vytvoria nové tŕne, zalievajte ich vlažnou vodou. V lete kaktusy prestávajú rásť. V tomto období ich zalievajte opatrne, pretože sú vystavené parnému slnku.

Pri zastavení rastu totiž spotrebúvajú vodu v pletivách pomaly, takže skutočne dbajte na to, aby neboli premočené. Tým predídete tomu, aby korene rastlín začali hniť.

Foto: Ingimage.com

 

Presádzanie kaktusov

Behom letného zastavenia rastu sa dajú kaktusy presádzať. Vyberte rastlinu zo starého substrátu, očistite jej korienky a nechajte niekoľko dní schnúť. Potom ju zasaďte do novej nádoby, ktorá by mala byť o niečo väčšia ako tá pôvodná.

"Nezalievajte ju hneď, ale najprv ju nechajte využiť vlhkosť uchovanú v novom substráte. Zalievajte ju zhruba po 10-14 dňoch,“ odporúča Daniel Brychta z Hornbachu.

Výživa Kaktusom väčšinou stačí výživa zo substrátu a pri pravidelnom presádzaní ich nie je potrebné hnojiť. Škodí im malý prísun živín, ale aj príliš veľký.

Pokiaľ chcete kaktusy prihnojiť, použite špeciálnu zmes živín s dostatkom draslíka a malým množstvom dusíka. Správne substráty dostanete aj v projektových marketoch Hornbach.

Viac nájdete na wwww.hornbach.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (kolo 02)
13.05.2019   0
Detský tábor s olympijským víťazom Matejom Tóthom v auguste na Orave. Máme prvého výhercu, budúci pondelok losujeme ďalšieho z vás.
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?