ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
DomaDoma

Kaktusy a sukulenty – exotika u vás doma

 Renáta Otočková   10.08.2016   0

Sú zaujímavé na pohľad, väčšinou nie príliš náročné na pestovanie a pritom krásne zelené po celý rok. Kaktusy a sukulenty svojim exotickým vzhľadom ozvláštnia každý kútik domácnosti a v lete i balkón a záhradu. 

Aby vám v skvelej kondícii vydržali dlhé roky, je dôležité zabezpečiť im správnu starostlivosť. Dostať ich do správnej formy vám pomôžu aj odborníci v hobby marketoch Hornbach.

Foto: Ingimage.com

Večne zelení „chlpatí kamaráti“ pôsobia zaujímavo v každom type priestoru a zároveň sú nenároční na starostlivosť. Dajú sa ľahko pestovať v interiéri či v exteriéri, len je potrebné dodržať niekoľko zásad a vybrať tie správne odrody.

Podľa spôsobu prezimovania sa dajú sukulenty rozdeliť na teplomilné, chladnomilné alebo mrazuvzdorné. Málo náročné a vhodné aj pre začiatočníkov sú napríklad druhy Lobivia, Rebutia, Gymnocalycium, Notocactus. I neskúsených pestovateľov odmenia dekoratívnymi rastlinami a farebnými kvetmi.

Správne zalievanie

Väčšina druhov kaktusov a sukulentov rastie na jar a v lete, naopak, v zime a pri veľkých letných horúčavách odpočívajú. Niektoré kaktusy však nemajú žiadne pokojové obdobie, pretože dobre znášajú kolísanie teplôt.

Keď ale kaktus prechádza fázou odpočinku, je potrebné tomu prispôsobiť mieru jeho zalievania. Ohľadom správneho zavlažovania podľa druhu rastlín sa neváhajte poradiť s odborníkmi, pretože nároky na zálievku sa môžu líšiť.

Na zalievanie kaktusov je najvhodnejšia dažďová voda. Pokiaľ ju nemáte, postačí aj odstáta voda z vodovodu.

"Sukulenty vždy zalievajte až vo chvíli, kedy je substrát v kvetináči úplne vyschnutý, a to ráno alebo večer. Aby ste kaktusy nepreliali, môžete ich zavlažovať aj tak, že vodu nalejete do misiek, necháte ju chvíľu stáť a zhruba po 10 minútach prebytočnú vodu z misiek vylejete,“ vysvetľuje Daniel Brychta, odborník na kaktusy a sukulenty z marketov Hornbach.

Aby ste problémom so zálievkou predišli, zasaďte ich vždy s dostatočnou drenážnou vrstvou: na dno hrubý piesok alebo štrk, potom substrát zmiešajte s pieskom alebo minerálnou drťou. K dodaniu dostatočnej vlahy môže byť vhodné aj ranné rosenie.

Foto: Ingimage.com

 

Ideálne miesto

Správne umiestnenie je pre kaktusy a sukulenty skutočne kľúčové. Aby boli zdravé a dobre rástli, umiestnite ich na suché miesto. Dôležitý je aj dostatok priameho slnečného svetla. Ich ideálne miesto je na juhu alebo juhovýchode.

Dajte však pozor na to, aby ste kaktusy nespálili a v období vegetácie ich pokojne trochu zatieňte. "Pokiaľ máte kaktusy na balkóne, terase alebo záhrade, nesmie dôjsť k ich premokreniu pri daždi,“ upozorňuje Daniel Brychta.

Vhodné obdobie na zimovanie kaktusov je už na jeseň. Zimujú pri teplotách 8-12 °C. Prestaňte ich zalievať a preneste ich do chladnejšej miestnosti.

Na jar ich dajte do tepla a nechajte, aby sa pozvoľna prebudili. Až si vytvoria nové tŕne, zalievajte ich vlažnou vodou. V lete kaktusy prestávajú rásť. V tomto období ich zalievajte opatrne, pretože sú vystavené parnému slnku.

Pri zastavení rastu totiž spotrebúvajú vodu v pletivách pomaly, takže skutočne dbajte na to, aby neboli premočené. Tým predídete tomu, aby korene rastlín začali hniť.

Foto: Ingimage.com

 

Presádzanie kaktusov

Behom letného zastavenia rastu sa dajú kaktusy presádzať. Vyberte rastlinu zo starého substrátu, očistite jej korienky a nechajte niekoľko dní schnúť. Potom ju zasaďte do novej nádoby, ktorá by mala byť o niečo väčšia ako tá pôvodná.

"Nezalievajte ju hneď, ale najprv ju nechajte využiť vlhkosť uchovanú v novom substráte. Zalievajte ju zhruba po 10-14 dňoch,“ odporúča Daniel Brychta z Hornbachu.

Výživa Kaktusom väčšinou stačí výživa zo substrátu a pri pravidelnom presádzaní ich nie je potrebné hnojiť. Škodí im malý prísun živín, ale aj príliš veľký.

Pokiaľ chcete kaktusy prihnojiť, použite špeciálnu zmes živín s dostatkom draslíka a malým množstvom dusíka. Správne substráty dostanete aj v projektových marketoch Hornbach.

Viac nájdete na wwww.hornbach.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   0
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.