Január v záhrade

Bc. Dušana Karasová 0

V zimných mesiacoch záhradu zdobia prevažne vždyzelené dreviny. Dopĺňajú ich kry s výrazne sfarbeným drevom, prípadne výnimočné jedince kvitnúce aj počas najtuhších mrazov. Počas suchých dní s plusovými teplotami nezabudneme polievať hlavne novovysadené dreviny. V sychravom počasí si posilníme organizmus čerstvými klíčkami z obilia alebo strukovín.

Okrasná záhrada

V zimných mesiacoch zdobia záhradu okrem farebných plodov aj vždyzelené dreviny. Dopĺňajú ich kry so sfarbeným drevom hlavne v tomto období, a to rôzne druhy svíbov (Cornus alba ´Sibirica´- červené drevo, Cornus stolonifera ´Flaviramea´- žlté drevo, Cornus sanquinea ´Viridissima´- zelené drevo, Cornus sanquinea ´Midwinter Fire´ – žlté drevo s červenými koncovými výhonkami), prípadne vŕby (Salix alba ´Tristis´ – žlté drevo, Salix alba var. vitellina ´Britzensis´ – oranžovočervené drevo, Salix alba var. vitellina ´Chermesina´ – karmínovočervené drevo).

Hamamel

Jedince ako hamamely (Hamamelis mollis, H. x intermedia a iné) kvitnú aj počas tuhých mrazov. Navyše na jeseň majú ich listy pestré farby v odtieňoch žltej, oranžovej alebo červenej, podľa druhu. Čím slnečnejšie stanovište, tým výraznejšia farba listov. V miernejších pásmach môžeme vidieť kvitnúť kalinu voňavú (Viburnum farreri), jazmín nahý (Jasminum nudiflorum), príp. zemolez voňavý (Lonicera fragrantissima), ktorý by nemal byť v blízkosti múrov, vtedy slabo kvitne.

Stále si všímame či novovysadené stromy a kry nevytiahol mráz z pôdy. Ak áno, pôdu okolo nich poriadne utlačíme, aby korene nevymrzli. Počas nepretržitých suchých dní ich nezabudneme zaliať. Ak je snehová prikrývka bohatá, sneh z chodníkov prihadzujeme k drevinám, na skalky alebo záhony. Stĺpovité formy ihličnanov stiahneme po ich obvode povrazom, aby ich ťažká snehová prikrývka nezdeformovala alebo nepolámala. Z ostatných drevín sneh striasame. Pri miernejších teplotách môžeme zostrihávať živé ploty z listnatých drevín. Pri prestarnutých robíme radikálny rez.

Kalina voňavá

Vyhýbame sa zamrznutému trávniku, na ktorom by sa stopy mohli ukázať vo vegetačnom období v podobe holých plôch. Sledujeme, či sa neporušili zimné prikrývky na záhonoch a jednotlivých chúlostivých rastlinách. Počas teplejších dní ich poodkryjeme a polejeme. Prikryjeme ich späť, až keď teploty klesnú pod bod mrazu.

Začneme s výsevom letničiek do nádob, ktoré udržiavame na chladnejšom, vlhkom mieste. Robíme tak hlavne pri rastlinách, ktoré potrebujú dlhší čas na svoj vývoj.

Na zamrznutom okrasnom jazierku s rybičkami a ponorenými vodnými rastlinami urobíme dieru pomocou nádoby s horúcou vodou, aby sme umožnili prísun kyslíka. Otrasy z vysekávanie dier sú pre ryby stresujúce. Z nezamrznutej vody vyberáme nečistoty.

Záhradu si môžeme doplniť o užitočné a originálne vtáčie búdky. Pri ich zhotovovaní použijeme napr. poškodené a nepotrebné predmety. Kreativite sa medze nekladú. Umiestnime ich na viditeľné miesto, podľa možnosti do bezvetria a mimo dosahu psov.

Úžitková záhrada

V zime je náš organizmus viac namáhaný, preto by sme mu mali dopriať dostatok vitamínov. Ich zdrojom sú napr. čerstvé klíčky bohaté aj na vlákninu. Zvolenú obilninu alebo strukovinu opláchneme a namočíme do vlažnej vody na 1-2 hodiny. Potom vodu zlejeme a misku položíme na svetlé a teplé miesto. Z čerstvých klíčkov si môžeme pripraviť zdravé a chutné recepty.

Ak nemáme v úžitkovej časti záhrady žiadnu ozimnú zeleninu, tak si pripravíme plánik na ďalšiu sezónu. Nezabudneme pri tom na prestriedanie plôch jednotlivých plodín oproti predošlému obdobiu.

Pri plusových teplotách je vhodné prerezávať ovocné dreviny, pripravovať vrúble, prípadne im skontrolovať borku, teda odumretú kôru. Na miestach, kde odúva, ju zoškrabeme špeciálnou, na to určenou škrabkou. Mohli by sa tu nachádzať zárodky škodcov a húb, ktoré odstránime.

 

Autorka pracuje v ateliéri Domček-stromček.

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár