DomaDoma

Január v záhrade

 Bc. Dušana Karasová   11.01.2015   0

V zimných mesiacoch záhradu zdobia prevažne vždyzelené dreviny. Dopĺňajú ich kry s výrazne sfarbeným drevom, prípadne výnimočné jedince kvitnúce aj počas najtuhších mrazov. Počas suchých dní s plusovými teplotami nezabudneme polievať hlavne novovysadené dreviny. V sychravom počasí si posilníme organizmus čerstvými klíčkami z obilia alebo strukovín.

Okrasná záhrada

V zimných mesiacoch zdobia záhradu okrem farebných plodov aj vždyzelené dreviny. Dopĺňajú ich kry so sfarbeným drevom hlavne v tomto období, a to rôzne druhy svíbov (Cornus alba ´Sibirica´- červené drevo, Cornus stolonifera ´Flaviramea´- žlté drevo, Cornus sanquinea ´Viridissima´- zelené drevo, Cornus sanquinea ´Midwinter Fire´ - žlté drevo s červenými koncovými výhonkami), prípadne vŕby (Salix alba ´Tristis´ - žlté drevo, Salix alba var. vitellina ´Britzensis´ - oranžovočervené drevo, Salix alba var. vitellina ´Chermesina´ - karmínovočervené drevo).

Hamamel

Jedince ako hamamely (Hamamelis mollis, H. x intermedia a iné) kvitnú aj počas tuhých mrazov. Navyše na jeseň majú ich listy pestré farby v odtieňoch žltej, oranžovej alebo červenej, podľa druhu. Čím slnečnejšie stanovište, tým výraznejšia farba listov. V miernejších pásmach môžeme vidieť kvitnúť kalinu voňavú (Viburnum farreri), jazmín nahý (Jasminum nudiflorum), príp. zemolez voňavý (Lonicera fragrantissima), ktorý by nemal byť v blízkosti múrov, vtedy slabo kvitne.

Stále si všímame či novovysadené stromy a kry nevytiahol mráz z pôdy. Ak áno, pôdu okolo nich poriadne utlačíme, aby korene nevymrzli. Počas nepretržitých suchých dní ich nezabudneme zaliať. Ak je snehová prikrývka bohatá, sneh z chodníkov prihadzujeme k drevinám, na skalky alebo záhony. Stĺpovité formy ihličnanov stiahneme po ich obvode povrazom, aby ich ťažká snehová prikrývka nezdeformovala alebo nepolámala. Z ostatných drevín sneh striasame. Pri miernejších teplotách môžeme zostrihávať živé ploty z listnatých drevín. Pri prestarnutých robíme radikálny rez.

Kalina voňavá

Vyhýbame sa zamrznutému trávniku, na ktorom by sa stopy mohli ukázať vo vegetačnom období v podobe holých plôch. Sledujeme, či sa neporušili zimné prikrývky na záhonoch a jednotlivých chúlostivých rastlinách. Počas teplejších dní ich poodkryjeme a polejeme. Prikryjeme ich späť, až keď teploty klesnú pod bod mrazu.

Začneme s výsevom letničiek do nádob, ktoré udržiavame na chladnejšom, vlhkom mieste. Robíme tak hlavne pri rastlinách, ktoré potrebujú dlhší čas na svoj vývoj.

Na zamrznutom okrasnom jazierku s rybičkami a ponorenými vodnými rastlinami urobíme dieru pomocou nádoby s horúcou vodou, aby sme umožnili prísun kyslíka. Otrasy z vysekávanie dier sú pre ryby stresujúce. Z nezamrznutej vody vyberáme nečistoty.

Záhradu si môžeme doplniť o užitočné a originálne vtáčie búdky. Pri ich zhotovovaní použijeme napr. poškodené a nepotrebné predmety. Kreativite sa medze nekladú. Umiestnime ich na viditeľné miesto, podľa možnosti do bezvetria a mimo dosahu psov.

Úžitková záhrada

V zime je náš organizmus viac namáhaný, preto by sme mu mali dopriať dostatok vitamínov. Ich zdrojom sú napr. čerstvé klíčky bohaté aj na vlákninu. Zvolenú obilninu alebo strukovinu opláchneme a namočíme do vlažnej vody na 1-2 hodiny. Potom vodu zlejeme a misku položíme na svetlé a teplé miesto. Z čerstvých klíčkov si môžeme pripraviť zdravé a chutné recepty.

Ak nemáme v úžitkovej časti záhrady žiadnu ozimnú zeleninu, tak si pripravíme plánik na ďalšiu sezónu. Nezabudneme pri tom na prestriedanie plôch jednotlivých plodín oproti predošlému obdobiu.

Pri plusových teplotách je vhodné prerezávať ovocné dreviny, pripravovať vrúble, prípadne im skontrolovať borku, teda odumretú kôru. Na miestach, kde odúva, ju zoškrabeme špeciálnou, na to určenou škrabkou. Mohli by sa tu nachádzať zárodky škodcov a húb, ktoré odstránime.

 

Autorka pracuje v ateliéri Domček-stromček.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?