DomaDoma

Január v záhrade

 Bc. Dušana Karasová   11.01.2015   0

V zimných mesiacoch záhradu zdobia prevažne vždyzelené dreviny. Dopĺňajú ich kry s výrazne sfarbeným drevom, prípadne výnimočné jedince kvitnúce aj počas najtuhších mrazov. Počas suchých dní s plusovými teplotami nezabudneme polievať hlavne novovysadené dreviny. V sychravom počasí si posilníme organizmus čerstvými klíčkami z obilia alebo strukovín.

Okrasná záhrada

V zimných mesiacoch zdobia záhradu okrem farebných plodov aj vždyzelené dreviny. Dopĺňajú ich kry so sfarbeným drevom hlavne v tomto období, a to rôzne druhy svíbov (Cornus alba ´Sibirica´- červené drevo, Cornus stolonifera ´Flaviramea´- žlté drevo, Cornus sanquinea ´Viridissima´- zelené drevo, Cornus sanquinea ´Midwinter Fire´ - žlté drevo s červenými koncovými výhonkami), prípadne vŕby (Salix alba ´Tristis´ - žlté drevo, Salix alba var. vitellina ´Britzensis´ - oranžovočervené drevo, Salix alba var. vitellina ´Chermesina´ - karmínovočervené drevo).

Hamamel

Jedince ako hamamely (Hamamelis mollis, H. x intermedia a iné) kvitnú aj počas tuhých mrazov. Navyše na jeseň majú ich listy pestré farby v odtieňoch žltej, oranžovej alebo červenej, podľa druhu. Čím slnečnejšie stanovište, tým výraznejšia farba listov. V miernejších pásmach môžeme vidieť kvitnúť kalinu voňavú (Viburnum farreri), jazmín nahý (Jasminum nudiflorum), príp. zemolez voňavý (Lonicera fragrantissima), ktorý by nemal byť v blízkosti múrov, vtedy slabo kvitne.

Stále si všímame či novovysadené stromy a kry nevytiahol mráz z pôdy. Ak áno, pôdu okolo nich poriadne utlačíme, aby korene nevymrzli. Počas nepretržitých suchých dní ich nezabudneme zaliať. Ak je snehová prikrývka bohatá, sneh z chodníkov prihadzujeme k drevinám, na skalky alebo záhony. Stĺpovité formy ihličnanov stiahneme po ich obvode povrazom, aby ich ťažká snehová prikrývka nezdeformovala alebo nepolámala. Z ostatných drevín sneh striasame. Pri miernejších teplotách môžeme zostrihávať živé ploty z listnatých drevín. Pri prestarnutých robíme radikálny rez.

Kalina voňavá

Vyhýbame sa zamrznutému trávniku, na ktorom by sa stopy mohli ukázať vo vegetačnom období v podobe holých plôch. Sledujeme, či sa neporušili zimné prikrývky na záhonoch a jednotlivých chúlostivých rastlinách. Počas teplejších dní ich poodkryjeme a polejeme. Prikryjeme ich späť, až keď teploty klesnú pod bod mrazu.

Začneme s výsevom letničiek do nádob, ktoré udržiavame na chladnejšom, vlhkom mieste. Robíme tak hlavne pri rastlinách, ktoré potrebujú dlhší čas na svoj vývoj.

Na zamrznutom okrasnom jazierku s rybičkami a ponorenými vodnými rastlinami urobíme dieru pomocou nádoby s horúcou vodou, aby sme umožnili prísun kyslíka. Otrasy z vysekávanie dier sú pre ryby stresujúce. Z nezamrznutej vody vyberáme nečistoty.

Záhradu si môžeme doplniť o užitočné a originálne vtáčie búdky. Pri ich zhotovovaní použijeme napr. poškodené a nepotrebné predmety. Kreativite sa medze nekladú. Umiestnime ich na viditeľné miesto, podľa možnosti do bezvetria a mimo dosahu psov.

Úžitková záhrada

V zime je náš organizmus viac namáhaný, preto by sme mu mali dopriať dostatok vitamínov. Ich zdrojom sú napr. čerstvé klíčky bohaté aj na vlákninu. Zvolenú obilninu alebo strukovinu opláchneme a namočíme do vlažnej vody na 1-2 hodiny. Potom vodu zlejeme a misku položíme na svetlé a teplé miesto. Z čerstvých klíčkov si môžeme pripraviť zdravé a chutné recepty.

Ak nemáme v úžitkovej časti záhrady žiadnu ozimnú zeleninu, tak si pripravíme plánik na ďalšiu sezónu. Nezabudneme pri tom na prestriedanie plôch jednotlivých plodín oproti predošlému obdobiu.

Pri plusových teplotách je vhodné prerezávať ovocné dreviny, pripravovať vrúble, prípadne im skontrolovať borku, teda odumretú kôru. Na miestach, kde odúva, ju zoškrabeme špeciálnou, na to určenou škrabkou. Mohli by sa tu nachádzať zárodky škodcov a húb, ktoré odstránime.

 

Autorka pracuje v ateliéri Domček-stromček.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Gynekológ varuje: Nedostatok horčíka v tehotenstve zvyšuje riziko astmy a ekzému u detí
12.07.2019   0
Nedostatok horčíka môžeme mať z viacerých príčin. Samé si ho spôsobujeme rôznymi diétami, jednostrannou stravou či konzumáciou polotovarov. Hnačky a zvracanie ho zase nadmerne vylúčia. V prípade tehotnosti však jeho potreba značne narastá.
Ako liečiť opuchy nôh v tehotenstve - babské rady
09.07.2019   0
Zábal na nohy môžete aplikovať pred spaním, ale pokojne aj počas noci. Pomôže najmä v dňoch, keď teplomer aj vo večerných hodinách ukazuje tridsať stupňov. Na zábal vyskúšajte ľanovú utierku, mäkký uterák či bavlnenú plienku. Zmiešajte teplú vodu a ocot v pomere 1:1 a namočte doňho napríklad osušku. Omotajte ju okolo chodidiel. Nohy si vyložte na zrolovanú prikrývku a nechajte odpočívať.
Tehotná na festivale?
05.07.2019   4
Je festival zábava, ktorú si musíte v tehotenstve zakázať? Ako na bábätko vplýva hlasný zvuk, ako v tehotenstve zvládať vysoké teploty, zníženú hygienu a iné festivalové špecifika? Skúsili ste?
babetko
Ako si poradiť s detskou kolikou? Vyskúšajte kvapky
15.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
O pokryteckom kojení
11.07.2019   27
Akoby nás mátala revolta voči generácii našich mám, ktoré sa hádam rad radom kolektívne dohodli, že už po troch mesiacoch majú „málo“ mlieka, „slabé“ je a pochabo nám zapchali ústa fľašou, z ktorej len tak tieklo sunarom ako potokom.
Nerob z toho vedu!
08.07.2019   1
Nerob z toho vedu - vraví mi muž, keď sa do preplneného kufra snažím napchať ďalšiu náhradnú vrstu oblečenia. Nerob z toho vedu - vraví, keď pred odchodom zúfalo hľadám plyšového krtka. Nesúhlasím, prežiť cestu na dovolenku je naozajstná veda.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.