ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
DomaDoma

Hygge, alebo nezabudnite len tak vegetiť

 Barbora Vacková   29.01.2018   0

Práca, upratovanie, nákup, varenie, staranie sa o deti, rodinu, psa, mačku či rybičky, ktoré si vyprosíkali deti na Vianoce. A druhý deň odznova. Je vám to povedomé?

Tiež vám na zozname denných činností akosi chýba čas na odpočinok? 

 

Aj slávne mozgy oddychovali

Starostlivosť o seba samého v podobe chvíľ relaxu ocení ako telo, tak i myseľ. Nie nadarmo sa hovorí, že niektoré vynálezy uzreli svetlo sveta omylom. Aj veľkí myslitelia potrebovali oddych a pri odľahčenej činnosti začal ich mozog pracovať výkonnejšie a nápady sa rodili jednoduchšie.

Príkladom môže byť svetoznámy objav penicilínu. Alexander Fleming si doprial dovolenku a za ten čas mu v laboratóriu v miskách náhodou rozrástla pleseň a zneškodnila stafylokoka. Ako by vyzeral lekársky svet bez Flemingovej dovolenky, sa našťastie nedozvieme.

Tento príklad známeho vynálezu však nemá byť inšpiráciou k pestovaniu plesní v pohári, ale podporou teórie, že pasívny alebo aktívny odpočinok potrebujú všetci zamestnaní ľudia.

A ako dať telu to, čo potrebuje?

Oddych v pohybe verzus oddych s vyloženými nohami

Platí, že ľudia pracujúci v kancelárii by mali stráviť voľné chvíle aktívnejšie, napríklad chôdzou, jazdou na bicykli alebo akýmkoľvek iným športom či pohybom. Naopak, fyzicky pracujúci ľudia by si mali od pohybu odpočinúť, aby sa ich svaly mali čas zregenerovať.

Týmto základným odporúčaním by sa mal  riadiť každý, avšak spôsob a druh odpočinku si už môže zvoliť každý podľa toho, čo ho najviac baví.

Či už háčkujete, skáčete padákom alebo navrhujete neónové obojky pre psov, odpočinok by vás mal upokojiť, baviť a mali by ste sa pri ňom cítiť dobre a byť v pohode.

Vtedy relax nakopne telo a pohladí dušu. No a práve na tejto filozofii je založený štýl hygge.

 

Juh proti severu v znamení odpočinku

Pojem hygge pochádza z dánskeho jazyka a jeho voľný preklad je pohodový alebo útulný. A presne  v takom štýle tento severoeurópsky národ oddychuje. Predstavte si sychravé nevrlé počasie za oknami, zatiaľ čo vy si v pokoji sedíte v pohodlnom kresle, zababušení pod dekou, so šálkou lahodného čaju v ruke. Presne taký spôsob odpočinku je obrovským hitom. Odráža sa dokonca aj vo vybavení domácností a dostáva sa do celej Európy.

Štýl hygge nie je iba pre samotárov, ale môže znamenať i čas strávený s priateľmi, príjemným debatovaním a celkovou pohodu. V umení relaxovať nezostávajú pozadu ani južné národy. V Portugalsku vznikla nám už známa siesta, ktorá sa rýchlo rozšírila do Španielska, Talianska a Grécka.

Všimli ste si, že príslušníci týchto národov sršia energiou? Možno je to práve tým, že ju načerpali počas obľúbenej poobedňajšej siesty. K nej pristupujú zodpovedne a zásadne odpočívajú na inom mieste, než v noci spia. S touto výsadou by sem sa asi dokázali tiež hravo popasovať. Nech sa už rozhodnete pre akúkoľvek tvár vegetenia, vaše telo i myseľ sa vám zaň odvďačí.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
Vďaka doktorke v Banskej Bystrici mám na pôrod krásne spomienky
13.03.2019   0
Pôrod pre mňa zostal krásnou spomienkou. Všetko bolo skvelé, a to aj vďaka mladej doktorke, mladšej než ja. Tá im umožnila, aby bol synček Samko hneď po narodení pri mne. Hneď ako sa narodil, ešte neumytý a s pupočnou šnúrou, išiel ku mne na brucho.
babetko
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   2
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
Zo zdravých potravín môže dieťa takmer všetko
14.03.2019   0
„Ak zapneme filter s kľúčovými frázami „máme radi“, „pre deti“ a „zdravé“, tak z potravín môžeme deťom ponúknuť paradajky, uhorku, olivy, červenú cibuľu, cviklu, mrkvu, cuketu, karfiol, brokolicu, kvaku, batáty, zeler, strukoviny, ale aj obilniny ako bulgur, krúpy, pšeno, amarant, ryžu, vločky, vajíčka, sardinky, tuniaka, pstruha, treščiu pečeň, teľacie a morčacie mäso, mlieko, maslo, panenské oleje, kakao, škoricu, čokoládu či mandle. Z ovocia úplne všetko. Najmä drobné ovocie, ale pokojne aj exotické.“
Obilniny - zdravé recepty pre malých i veľkých
13.03.2019   0
Obilniny patria k základným a najdôležitejším potravinám ľudí. Bežne používaná biela múka a výrobky z nej a tiež biela ryža sú bohužiaľ bezcennými zdrojmi “mŕtvych” kalórií.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.