DomaDoma

Hygge, alebo nezabudnite len tak vegetiť

 Barbora Vacková   29.01.2018   0

Práca, upratovanie, nákup, varenie, staranie sa o deti, rodinu, psa, mačku či rybičky, ktoré si vyprosíkali deti na Vianoce. A druhý deň odznova. Je vám to povedomé?

Tiež vám na zozname denných činností akosi chýba čas na odpočinok? 

 

Aj slávne mozgy oddychovali

Starostlivosť o seba samého v podobe chvíľ relaxu ocení ako telo, tak i myseľ. Nie nadarmo sa hovorí, že niektoré vynálezy uzreli svetlo sveta omylom. Aj veľkí myslitelia potrebovali oddych a pri odľahčenej činnosti začal ich mozog pracovať výkonnejšie a nápady sa rodili jednoduchšie.

Príkladom môže byť svetoznámy objav penicilínu. Alexander Fleming si doprial dovolenku a za ten čas mu v laboratóriu v miskách náhodou rozrástla pleseň a zneškodnila stafylokoka. Ako by vyzeral lekársky svet bez Flemingovej dovolenky, sa našťastie nedozvieme.

Tento príklad známeho vynálezu však nemá byť inšpiráciou k pestovaniu plesní v pohári, ale podporou teórie, že pasívny alebo aktívny odpočinok potrebujú všetci zamestnaní ľudia.

A ako dať telu to, čo potrebuje?

Oddych v pohybe verzus oddych s vyloženými nohami

Platí, že ľudia pracujúci v kancelárii by mali stráviť voľné chvíle aktívnejšie, napríklad chôdzou, jazdou na bicykli alebo akýmkoľvek iným športom či pohybom. Naopak, fyzicky pracujúci ľudia by si mali od pohybu odpočinúť, aby sa ich svaly mali čas zregenerovať.

Týmto základným odporúčaním by sa mal  riadiť každý, avšak spôsob a druh odpočinku si už môže zvoliť každý podľa toho, čo ho najviac baví.

Či už háčkujete, skáčete padákom alebo navrhujete neónové obojky pre psov, odpočinok by vás mal upokojiť, baviť a mali by ste sa pri ňom cítiť dobre a byť v pohode.

Vtedy relax nakopne telo a pohladí dušu. No a práve na tejto filozofii je založený štýl hygge.

 

Juh proti severu v znamení odpočinku

Pojem hygge pochádza z dánskeho jazyka a jeho voľný preklad je pohodový alebo útulný. A presne  v takom štýle tento severoeurópsky národ oddychuje. Predstavte si sychravé nevrlé počasie za oknami, zatiaľ čo vy si v pokoji sedíte v pohodlnom kresle, zababušení pod dekou, so šálkou lahodného čaju v ruke. Presne taký spôsob odpočinku je obrovským hitom. Odráža sa dokonca aj vo vybavení domácností a dostáva sa do celej Európy.

Štýl hygge nie je iba pre samotárov, ale môže znamenať i čas strávený s priateľmi, príjemným debatovaním a celkovou pohodu. V umení relaxovať nezostávajú pozadu ani južné národy. V Portugalsku vznikla nám už známa siesta, ktorá sa rýchlo rozšírila do Španielska, Talianska a Grécka.

Všimli ste si, že príslušníci týchto národov sršia energiou? Možno je to práve tým, že ju načerpali počas obľúbenej poobedňajšej siesty. K nej pristupujú zodpovedne a zásadne odpočívajú na inom mieste, než v noci spia. S touto výsadou by sem sa asi dokázali tiež hravo popasovať. Nech sa už rozhodnete pre akúkoľvek tvár vegetenia, vaše telo i myseľ sa vám zaň odvďačí.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?