DomaDoma

Dve a pol izby, priestor do 55 m2: Poznáme štyri typy ľudí, ktorých takéto bývanie osloví

 redakcia   06.09.2018   0

Do Bratislavy prichádza nový trend bývania, ktorý sa stáva čoraz populárnejší. Menšia dispozícia bytu a rozloha do 55 m2 nebránia v plnohodnotnom bývaní nielen single ľuďom, ale ani mladým rodinám. Reč o atypických 2,5 izbových bytoch v rezidenčnom bývaní, ktoré síce neocenia všetci, ale tieto štyri typy ľudí oslovia.

 

Štartovací byt pre mladých

Ukončená škola, vysokoškolský diplom pevne v rukách a už po krk spolubývajúcich v podnájme. Aj takto by sme mohli charakterizovať prvú skupinu potenciálnych obyvateľov dispozične menších bytov. Projekty 2,5 izbových bytov sú dobrým začiatkom samostatného bývania pre mladý pár, ktorého láka mestské bývanie, chce mať všetko poruke – či už služby, obchody, kultúru, či zážitky. „Po vysokej škole sme s priateľkou rozmýšľali, aký byt si kúpime. Jednou z priorít bolo, aby sme mali všetko blízko a vedeli sa všade dostať pešo, MHD či bicyklom,” opisuje svoju skúsenosť s hľadaním vhodného bytu Andrej. 

V 2-izbovom byte s pol izbou navyše majú mladí ľudia všetko, čo potrebujú – spálňu na oddych, obývaciu izbu s kuchyňou na zábavu a pol izbu napríklad ako pracovňu spojenú s hosťovskou izbou. Pracovňu v byte ocenia najmä mladí ľudia, ktorí pracujú ako freelanceri a nechcú sa každý deň potulovať po kaviarňach či ničiť si chrbát sedením na gauči. A keď k nim príde návšteva, s ktorou si majú čo povedať do neskorého večera, bez problémov ju prenocujú v plnohodnotnej hosťovskej izbe.

Single ľudia nie sú odsúdení na život v „jednoizbáku”

Rezidenčné bývanie môže byť riešením aj pre ľudí, ktorí žijú síce sami, ale neuspokoja sa s prenájmom či klasickým bytom v staršej bytovke. Výhod oproti bytom, na aké sme zvyknutí zo sídlisk, je hneď niekoľko. Parkovacie miesta sú v podzemnej garáži a obyvatelia bytov ich tak nemusia hľadať na preplnených parkoviskách alebo parkovať na obrubníkoch a na chodníkoch.

 

Pre single človeka prináša 2,5 izbový byt s priestrannou terasou možnosť pohodlného bývania a zároveň si z pol izby vytvoriť napríklad oddychovú zónu v podobe fitness, knižnice či hosťovskej izby. Tí, ktorí majú v občianskom preukaze zaškrtnutú kolónku „rozvedený/á”, z pol izby s prehľadom vytvoria izbu na víkendové prebývanie svojho dieťaťa. A ak ju momentálne nemá človek ako využiť, môže ju prenajať a znížiť si tak náklady na bývanie. Okrem finančného prilepšenia získa i nového spolubývajúceho.

Rodina s dieťaťom v byte s 50 m2? Áno, je to možné!

„V 2-izbovom byte sa nepomestíme, 3-izbový byt si momentálne nemôžeme dovoliť.” To je azda najčastejší problém mladých rodín s jedným dieťaťom, ktoré uvažujú nad vlastným a pohodlným bývaním. Aj pre nich môže byť riešením 2,5 izbový byt v projekte rezidenčného bývania od Lucronu, ktorý ocenia hneď viackrát. „Rodiny s malými deťmi hľadajú priestor, kde sa ich deti môžu bezpečne hrať na ihrisku v blízkosti bytu. Betónovou džungľou bez priestoru na trávenie času vonku ich nezaujmete,” vysvetľuje architektka. 

 

Mladé rodiny majú pri menšej dispozícii bytu strach najmä zo stiesneného priestoru. Obávajú sa najmä toho, že celý byt bude preplnený vecami a človek sa vo svojom vlastnom byte nebude môcť ani otočiť. Riešením je premyslená dispozícia, pri ktorej môže byť veľmi nápomocný architekt, ktorý priestor vidí inak než klient sám. Z pol izby vytvorí priestorovo postačujúcu detskú izbu so vstavanou skriňou a so všetkým, čo dieťa potrebuje. Samozrejme, vždy je to dispozične menší byt, ktorému sa jeho obyvatelia musia prispôsobiť aj životným štýlom. Ak patríte k ľuďom, ktorí všetko odkladajú a nevedia sa zbaviť ani téglika od jogurtu, pretože sa raz na niečo určite zíde, malý byt zrejme nebude nič pre vás.

Aktívni seniori, ktorých stále baví rušný život Bratislavy 

Vynechať nemôžeme ani seniorov, ktorí sa nechcú vzdať mestského bratislavského života, ale uvedomujú si, že sú svojou silou i pohyblivosťou už značne obmedzení. V 2,5 izbovom byte majú všetko poruke a napriek tomu sa necítia stiesnene. Z pol izby si vytvoria knižnicu alebo malú pracovňu na ručné práce, prípadne izbu pre návštevy vnukov. 

 

Keďže je rezidenčné bývanie na prízemí charakteristické i blízkosťou retailu, do obchodu či reštaurácie vybehnú doslova v papučkách a poprechádzať sa môžu v parku pod svojím bytom.

Fotogaleria

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Nenadávajme deťom kvôli deci rozliatej vody
24.04.2019   1
Niekedy v slabej chvíľke stratíme nervy a hučíme ako sirény. Kvôli deci rozliatej vody. „Ty si ale babrák, to nevieš dať pozor, čo máš ruky deravé?“
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?