ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
DomaDoma

Dve a pol izby, priestor do 55 m2: Poznáme štyri typy ľudí, ktorých takéto bývanie osloví

 redakcia   06.09.2018   0

Do Bratislavy prichádza nový trend bývania, ktorý sa stáva čoraz populárnejší. Menšia dispozícia bytu a rozloha do 55 m2 nebránia v plnohodnotnom bývaní nielen single ľuďom, ale ani mladým rodinám. Reč o atypických 2,5 izbových bytoch v rezidenčnom bývaní, ktoré síce neocenia všetci, ale tieto štyri typy ľudí oslovia.

 

Štartovací byt pre mladých

Ukončená škola, vysokoškolský diplom pevne v rukách a už po krk spolubývajúcich v podnájme. Aj takto by sme mohli charakterizovať prvú skupinu potenciálnych obyvateľov dispozične menších bytov. Projekty 2,5 izbových bytov sú dobrým začiatkom samostatného bývania pre mladý pár, ktorého láka mestské bývanie, chce mať všetko poruke – či už služby, obchody, kultúru, či zážitky. „Po vysokej škole sme s priateľkou rozmýšľali, aký byt si kúpime. Jednou z priorít bolo, aby sme mali všetko blízko a vedeli sa všade dostať pešo, MHD či bicyklom,” opisuje svoju skúsenosť s hľadaním vhodného bytu Andrej. 

V 2-izbovom byte s pol izbou navyše majú mladí ľudia všetko, čo potrebujú – spálňu na oddych, obývaciu izbu s kuchyňou na zábavu a pol izbu napríklad ako pracovňu spojenú s hosťovskou izbou. Pracovňu v byte ocenia najmä mladí ľudia, ktorí pracujú ako freelanceri a nechcú sa každý deň potulovať po kaviarňach či ničiť si chrbát sedením na gauči. A keď k nim príde návšteva, s ktorou si majú čo povedať do neskorého večera, bez problémov ju prenocujú v plnohodnotnej hosťovskej izbe.

Single ľudia nie sú odsúdení na život v „jednoizbáku”

Rezidenčné bývanie môže byť riešením aj pre ľudí, ktorí žijú síce sami, ale neuspokoja sa s prenájmom či klasickým bytom v staršej bytovke. Výhod oproti bytom, na aké sme zvyknutí zo sídlisk, je hneď niekoľko. Parkovacie miesta sú v podzemnej garáži a obyvatelia bytov ich tak nemusia hľadať na preplnených parkoviskách alebo parkovať na obrubníkoch a na chodníkoch.

 

Pre single človeka prináša 2,5 izbový byt s priestrannou terasou možnosť pohodlného bývania a zároveň si z pol izby vytvoriť napríklad oddychovú zónu v podobe fitness, knižnice či hosťovskej izby. Tí, ktorí majú v občianskom preukaze zaškrtnutú kolónku „rozvedený/á”, z pol izby s prehľadom vytvoria izbu na víkendové prebývanie svojho dieťaťa. A ak ju momentálne nemá človek ako využiť, môže ju prenajať a znížiť si tak náklady na bývanie. Okrem finančného prilepšenia získa i nového spolubývajúceho.

Rodina s dieťaťom v byte s 50 m2? Áno, je to možné!

„V 2-izbovom byte sa nepomestíme, 3-izbový byt si momentálne nemôžeme dovoliť.” To je azda najčastejší problém mladých rodín s jedným dieťaťom, ktoré uvažujú nad vlastným a pohodlným bývaním. Aj pre nich môže byť riešením 2,5 izbový byt v projekte rezidenčného bývania od Lucronu, ktorý ocenia hneď viackrát. „Rodiny s malými deťmi hľadajú priestor, kde sa ich deti môžu bezpečne hrať na ihrisku v blízkosti bytu. Betónovou džungľou bez priestoru na trávenie času vonku ich nezaujmete,” vysvetľuje architektka. 

 

Mladé rodiny majú pri menšej dispozícii bytu strach najmä zo stiesneného priestoru. Obávajú sa najmä toho, že celý byt bude preplnený vecami a človek sa vo svojom vlastnom byte nebude môcť ani otočiť. Riešením je premyslená dispozícia, pri ktorej môže byť veľmi nápomocný architekt, ktorý priestor vidí inak než klient sám. Z pol izby vytvorí priestorovo postačujúcu detskú izbu so vstavanou skriňou a so všetkým, čo dieťa potrebuje. Samozrejme, vždy je to dispozične menší byt, ktorému sa jeho obyvatelia musia prispôsobiť aj životným štýlom. Ak patríte k ľuďom, ktorí všetko odkladajú a nevedia sa zbaviť ani téglika od jogurtu, pretože sa raz na niečo určite zíde, malý byt zrejme nebude nič pre vás.

Aktívni seniori, ktorých stále baví rušný život Bratislavy 

Vynechať nemôžeme ani seniorov, ktorí sa nechcú vzdať mestského bratislavského života, ale uvedomujú si, že sú svojou silou i pohyblivosťou už značne obmedzení. V 2,5 izbovom byte majú všetko poruke a napriek tomu sa necítia stiesnene. Z pol izby si vytvoria knižnicu alebo malú pracovňu na ručné práce, prípadne izbu pre návštevy vnukov. 

 

Keďže je rezidenčné bývanie na prízemí charakteristické i blízkosťou retailu, do obchodu či reštaurácie vybehnú doslova v papučkách a poprechádzať sa môžu v parku pod svojím bytom.

Fotogaleria

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oco pozerá futbal, bábo plače, mama má baby blues
21.02.2019   0
Hormonálna nerovnováha, množstvo pocitov, únava a nové povinnosti zvyčajne prispejú k tomu, že sa žena niekoľko týždňov po pôrode, keď prvotné dojmy opadnú, začína cítiť vyčerpane a nervózne. Lekári toto obdobie nazývajú baby blues a radia mamám zvoľniť zo svojich očakávaní, požiadať o pomoc okolie, a počkať, kým nahromadené emócie odznejú samé. Mamička Linda pozná baby blues dôverne a vie, ako si s ním poradiť.
Menštruačný kalíšok používajú ženy aj na to, aby skôr otehotneli. Funguje to?
20.02.2019   0
Každým dňom populárnejší menštruačný kalíšok, ako ekologická alternatíva k tampónom a vložkám, môže mať aj iný účel.
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
babetko
Kedy dať dieťaťu do ruky prvú farbičku
21.02.2019   1
Deti, ak majú príležitosť a vhodné materiály, tak začínajú „kresliť“ – teda pracovať s týmto materiálom zhruba okolo prvých narodenín.
8 vecí, ktoré musí počuť každá mama, ktorá má malé deti
20.02.2019   1
Bude ti ťažko ešte niekoľko rokov. Naozaj veľmi ťažko. Neklesaj na duchu. Toto je pravá rodičovská cesta, jednoducho vydrž.
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
19.02.2019   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?