ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
DomaDoma

Domácnosť bez škodlivých plesní? Poradíme vám ako na to!

 pr   03.02.2015   2

Vedeli ste, že jedna štvorčlenná rodina počas bežných aktivít, ako sú varenie, pranie, kúpanie či sušenie bielizne, denne vyprodukuje až 12 litrov vodnej pary? Množstvo je naozaj alarmujúce a môže byť zdrojom nemalých problémov. Osvojte si spolu s nami pár jednoduchých rád ako optimalizovať nadmernú vlhkosť v domácnosti, a tak predísť častokrát hotovej katastrofe. Tá sa neskôr môže prejaviť na zdraví vašej rodiny a peňaženke.

 

Plesne ako spúšťač alergií

Alergiou trpí približne 40 percent Slovákov a prognózy Svetovej zdravotníckej organizácie sú pesimistické: v roku 2015 bude podľa nich alergiou trpieť každý druhý Európan. Častou príčinou vzniku alergií sú práve plesne v domácnostiach, ktoré vznikajú vplyvom dlhodobej nadmernej vlhkosti v jej priestoroch. Dôležitá je preto nielen eliminácia už vzniknutej plesne, ale predovšetkým prevencia jej vzniku. Ak chcete seba a svoju rodinu ochrániť pred alergiami z plesní, prvým krokom je dosiahnutie optimálnej vlhkosti interiéru.

Recept na optimálnu vlhkosť

Tvorbu nadmernej vlhkosti v našich domovoch dokážeme zamedziť len ťažko. Znamenalo by to pre nás, že sa v domácnosti nemôžeme vôbec zdržiavať, nieto sa ešte venovať domácim prácam. Do svojho okolia vydychujeme vodnú paru, potíme sa, a tak aj v pokoji alebo počas spánku prispievame k nadmernej vlhkosti.

Môžeme ale vlhkosť optimalizovať, a to osvojením si pár jednoduchých zvykov:

  1. Najdôležitejšie je správne vetrať: intenzívne, otvorením okien dokorán na 5 až 10 minút, aspoň trikrát denne.
  2. Varte v hrncoch s pokrievkamipoužívajte digestor.
  3. Ak nemáte v kúpeľni okno, nechávajte otvorené dvere, aby mala nadmerná vlhkosť kam unikať.
  4. Ak je to možné, bielizeň sušte radšej vonku
  5. Vhodnou prevenciou sú aj pohlcovače vlhkosti, ktoré okrem zachytenia nadbytočnej vlhkosti, osviežia vzduch vo vašej domácnosti.

Vysúšanie bez zásuvky

Ceresit Stop Vlhkosti AERO 360° upravuje vlhkosť vzduchu na optimálnu hodnotu, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 45 – 60 percent bez spotreby elektrickej energie a bez akéhokoľvek zápachu. Pohlcujúca tableta sa spotrebuje počas 2 – 3 mesiacov v miestnosti s rozlohou cca 20 m2 v závislosti od vlhkosti vzduchu. Pohlcovač môžete umiestniť do pivníc, na povaly, do chát, garáží, kancelárií, kuchýň, skríň, kúpeľní, skladov, práčovní a pod.

Ak vás pleseň predsa len prekvapí, odstráňte ju pomocou špeciálneho prostriedku Ceresit Stop Plesni v exteriéri alebo Ceresit Stop Plesni Kúpeľňa v interiéri.

V suchej a zdravej domácnosti plesne neuspejú a šanca na vznik alergií z plesní sa výrazne zníži.

Viac informácií na www.stopvlhkosti.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Paťulko krásny napísané 08.02.2015 15:27

Ja ked sa doma osprchujem a nevyvetram, mame tam potom velky smrad v tej kupelke. TO su plesne? Take , ako tatovi smrdi v chladnicke ten plesnivy syt?

Adam tlsty napísané 08.02.2015 15:28

lol smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   2
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.