DomaDoma

Domácnosť bez škodlivých plesní? Poradíme vám ako na to!

 pr   03.02.2015   2

Vedeli ste, že jedna štvorčlenná rodina počas bežných aktivít, ako sú varenie, pranie, kúpanie či sušenie bielizne, denne vyprodukuje až 12 litrov vodnej pary? Množstvo je naozaj alarmujúce a môže byť zdrojom nemalých problémov. Osvojte si spolu s nami pár jednoduchých rád ako optimalizovať nadmernú vlhkosť v domácnosti, a tak predísť častokrát hotovej katastrofe. Tá sa neskôr môže prejaviť na zdraví vašej rodiny a peňaženke.

 

Plesne ako spúšťač alergií

Alergiou trpí približne 40 percent Slovákov a prognózy Svetovej zdravotníckej organizácie sú pesimistické: v roku 2015 bude podľa nich alergiou trpieť každý druhý Európan. Častou príčinou vzniku alergií sú práve plesne v domácnostiach, ktoré vznikajú vplyvom dlhodobej nadmernej vlhkosti v jej priestoroch. Dôležitá je preto nielen eliminácia už vzniknutej plesne, ale predovšetkým prevencia jej vzniku. Ak chcete seba a svoju rodinu ochrániť pred alergiami z plesní, prvým krokom je dosiahnutie optimálnej vlhkosti interiéru.

Recept na optimálnu vlhkosť

Tvorbu nadmernej vlhkosti v našich domovoch dokážeme zamedziť len ťažko. Znamenalo by to pre nás, že sa v domácnosti nemôžeme vôbec zdržiavať, nieto sa ešte venovať domácim prácam. Do svojho okolia vydychujeme vodnú paru, potíme sa, a tak aj v pokoji alebo počas spánku prispievame k nadmernej vlhkosti.

Môžeme ale vlhkosť optimalizovať, a to osvojením si pár jednoduchých zvykov:

  1. Najdôležitejšie je správne vetrať: intenzívne, otvorením okien dokorán na 5 až 10 minút, aspoň trikrát denne.
  2. Varte v hrncoch s pokrievkamipoužívajte digestor.
  3. Ak nemáte v kúpeľni okno, nechávajte otvorené dvere, aby mala nadmerná vlhkosť kam unikať.
  4. Ak je to možné, bielizeň sušte radšej vonku
  5. Vhodnou prevenciou sú aj pohlcovače vlhkosti, ktoré okrem zachytenia nadbytočnej vlhkosti, osviežia vzduch vo vašej domácnosti.

Vysúšanie bez zásuvky

Ceresit Stop Vlhkosti AERO 360° upravuje vlhkosť vzduchu na optimálnu hodnotu, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 45 – 60 percent bez spotreby elektrickej energie a bez akéhokoľvek zápachu. Pohlcujúca tableta sa spotrebuje počas 2 – 3 mesiacov v miestnosti s rozlohou cca 20 m2 v závislosti od vlhkosti vzduchu. Pohlcovač môžete umiestniť do pivníc, na povaly, do chát, garáží, kancelárií, kuchýň, skríň, kúpeľní, skladov, práčovní a pod.

Ak vás pleseň predsa len prekvapí, odstráňte ju pomocou špeciálneho prostriedku Ceresit Stop Plesni v exteriéri alebo Ceresit Stop Plesni Kúpeľňa v interiéri.

V suchej a zdravej domácnosti plesne neuspejú a šanca na vznik alergií z plesní sa výrazne zníži.

Viac informácií na www.stopvlhkosti.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Paťulko krásny napísané 08.02.2015 15:27

Ja ked sa doma osprchujem a nevyvetram, mame tam potom velky smrad v tej kupelke. TO su plesne? Take , ako tatovi smrdi v chladnicke ten plesnivy syt?

Adam tlsty napísané 08.02.2015 15:28

lol smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?