December v záhrade

Bc. Dušana Karasová 0

V decembri oživujú záhradu farebné plody okrasných drevín a suché kvety ozdobných tráv. Rastliny chránime pred silnými vetrami a snehovou prikrývkou. Interiér si môžeme spestriť malebnými „barborkami“.

Corylus avellana

Okrasná záhrada

V tomto období záhradu zdobia farebné plody rôznych okrasných drevín, napr. cezmína (ilex aquifolium), hlošina (eleagnus angustifolia), hlohyňa (pyracantha coccinea), samičí tis (napr. taxus baccata), šípové ruže (rôzne druhy rodu rosa) a iné. Za povšimnutie stoja aj bizarné tvary kučeravej odrody liesky (corylus avellana ´cotorta´), príp. vŕby (salix matsudana ´tortuosa´). K pestrosti prispievajú aj suché kvety mnohých ozdobných tráv, ktorých trsy sú stiahnuté povrazom. Trávy striháme až na jar.

Okolo novovysadených stromov a krov, ktoré mráz vytiahol z pôdy, utláčame pôdu. Dreviny by sme mali chrániť pred silnými, mrazivými vetrami, hlavne tie na náveterných stranách. Môžeme ich celé omotať jutovinou, príp. zhotovíme ochranu zo strany prichádzajúcich vetrov.

Stĺpovité formy ihličnanov stiahneme po ich obvode povrazom, aby ich ťažká snehová prikrývka nezdeformovala alebo nepolámala. Z ostatných drevín sneh striasame.

Sneh nahrnieme na trvalkové záhony a ku koreňom krov a stromov, aby sme ich chránili pred tuhými mrazmi. V teplejšom období bude táto bohatá snehová prikrývka slúžiť ako zavlažovač.

V prípade zimy bez zrážok nezabúdame v dňoch s plusovými teplotami zalievať stálozelené dreviny, aby nevyschli. Robíme tak aj pri bambusoch, trvalkových záhonoch a záhonoch s dvojročkami.

Pravidelne kontrolujeme uskladnené hľuzy. Napadnuté plesňami vyhadzujeme.

Barborky

Ak sa na záhrade ešte stále nachádza opadané lístie, tak ho zhrabeme a dáme do kompostu, alebo ním prikryjeme záhony a zaťažíme vetvičkami ihličia. Je to vhodná ochrana pred mrazmi. Nezabúdame na ňu ani pri dvojročných letničkách.

Počas sviatočných dní nám príbytky môžu spestriť vykvitnuté vetvičky, tzv. „barborky“. Je však potrebné nastrihať ich začiatkom decembra a vložiť do vázy s vodou. Vhodné sú na to čerešne, višne, trnky, príp. aj zlatovka.

Úžitková záhrada

Mnohé bylinky sú chúlostivé na mrazy. Prikryjeme ich, aby sme o ne neprišli.

Začiatkom decembra počas plusových teplôt je vhodný čas na prípravu vrúbľov pre budúcu sezónu. Vhodné sú na to aspoň 30cm jednoročné prírasty, najlepšie zo slnečnej strany. Tie sú najvyzretejšie. Skladujeme ich v chladnom a vlhkom prostredí, príp. ich uložíme vedľa stromu a prikryjeme lístím a snehom. Na jar, keď mrazy povolia, ich zapichneme do pôdy.

Novovysadené maliny a ostružiny skrátime cca. 30cm, nové čierne ríbezle až na 5cm.

Monilióza

Kontrolujeme uskladnené ovocie a nahnité vyhadzujeme do kompostu. Počas teplejších dní stále zmladzujeme ríbezle a egreše. Odstraňujeme prestarnuté a choré ovocné dreviny, ako aj zoschnuté a scvrknuté plody, ktoré môžu byť zdrojom moniliózy. Táto choroba zapríčiňuje hnilobu plodov.

Na úžitkových zeleninových záhonoch končíme s rýľovaním a hnojením. Zberáme ozimnú zeleninu – kapustu, karfiol, zimný šalát a špenát. Zimný pór môžeme nechať na záhone aj bez prikrývky, mráz mu neublíži.

Zima je vhodným obdobím na plánovanie koncepcie nových okrasných aj úžitkových záhonov a na študovanie odbornej literatúry. 

 

Autorka pracuje v ateliéry Domček – stromček.

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár