DomaDoma

Čo môže v detskej izbe rásť spolu s deťmi?

 Monika Vandáková/ PR   28.07.2022   0

Koľkokrát sme si povzdychli: To už zasa z tých topánok vyrástol?! Nemohli by tie tenisky rásť spolu s ním?

Mám pre vás 2 správy. Jednu dobrú a jednu….

Rastúce tenisky ešte fakt nevymysleli. Ale čo už svet bežne používa a rozmýšľajúci rodičia sa mu tešia, je rastúci nábytok. 

foto: Mayer CZ

 

Viete si predstaviť, že svojmu predškolákovi zariadite izbičku nábytkom, ktorý ho bude sprevádzať až po promócie? Veríte, že je možné kúpiť päťročnému dieťaťu stôl a stoličku, ktoré mu budú vyhovovať ešte aj po maturite? Je to reálne. Stačí ísť na to strategicky a rozmýšľať v súvislostiach.

Buďte svojmu dieťatu ortopédom skôr, ako ho bude naozaj potrebovať

Dnešná generácia detí presedí pri počítači až štvrtinu života. Ak sa pozrieme pár mesiacov späť, na posledné 2 roky pandémie, tá štvrtina je slabým odhadom…

Základom zdravého sedenia u detí je, aby im stolička a stôl, ktoré denne používajú, poskytovali správnu oporu, a tým aj držanie tela.

"Nesprávnym sedením a hlavne dlhým sedením dochádza k tzv. statickému preťaženiu  chrbtice. To spolu s nedostatkom pohybu má za následok vznik svalovej nerovnováhy, ktorá neskôr vedie k ťažkostiam s chrbticou,"  konštatuje ortopedička MUDr. Dagmar Iliťová.

"Ak si rodič dobre všíma svoje dieťa, môže relatívne včas rozpoznať, že niečo nie je v poriadku. Predsúva sa hlava, najmä pri dlhom sedení a pozeraní do počítačov, tabletov, mobilov...a začína sa zaguľaťovať hrudná chrbtica. Zdravotné následky sú potom rôzne. Od mierneho pobolievania chrbta až po vznik skoliózy. V neskoršom veku hrozia aj ťažkosti s medzistavcovou platničkou, stretávame sa s tým žiaľ aj u adolescentov," zo skúsenosti dodáva MUDr. Iliťová.

foto: Mayer CZ

 

„Takmer každý zdravotný problém s chrbticou má náväznosť na nesprávnu a strnulú pozíciu chrbta už v útlom veku dieťaťa. Flexibilné uchytenie a jednoduché nastavenie  opierky chrbta u rastúcich stoličiek prakticky znemožňuje sedenie s guľatým chrbtom,“ hovorí Miroslav Ošťádal zo spoločnosti Mayer CZ – tradičného českého výrobcu rastúceho nábytku.

A dodáva: “Rastúce stoličky rastú po celý čas spolu s deťmi. Slúžia im v štyroch rokoch, rovnako aj v ôsmich, alebo puberte.“

Ako  nastaviť rastúci  nábytok tak, aby se dieťa cítilo pohodlne a zároveň boli splnené pravidlá ergonómie?

Kotníky, kolená a panva musia pri sedení zvierať minimálne pravý uuhol. Po správnom nastavení stoličky sa sústreďte na výšku stolovej dosky – tak, aby bola trošičku vyššia, než sú voľne spustené lakte.

Dôležitým parametrom je tiež náklon stolovej dosky. Na písanie sa odporúča vodorovná plocha alebo len mierny náklon. Na kreslenie alebo čítanie volíme náklon omnoho vyšší, napríklad aj cez  30°.

Jeden stôl a stolička pre predškoláka aj teenagera

Čo by vás pri rastúcom stole malo zaujímať, je jeho výška. Dostatočné rozpätie je  57–75 cm.

“Správne navrhnutý rastúci stôl má vhodné parametre pre výšku postavy cca od 110 do 190 cm. Vyhnete sa situáciám, kedy je stôl pre malé dieťa príliš vysoký, či naopak, pre odrastené dieťa príliš nízky. Rastúci stôl bude každý deň tak akurát,” upresňuje Miroslav Ošťádal.

Aby sme nezostali pri tejto stratégii takí poloviční, ku stolu patrí aj stolička, ktorá by mala byť logicky tiež - rastúca.

Výrobcovia  často ponúkajú aj finančne výhodnejšie sety (stôl+stolička). Pri objednaní jedného z 18. rôznych setov detského nábytku z českej nábytkárskej firmy MAYER získáte o 8% výhodnejšiu cenu aj s darčekom navyše.

Pri tomto dôležitom rozhodnutí je  vždy dobré sa poradiť s profesionálom. Pozrite si mapu, ktorý predajca je k vám najbližšie? https://www.mayer.cz/kids/prodejci

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Monika Vandáková

Som skeptik, melancholik a kritik. Prežila som v tomto duchu aj svoje detstvo a dospievanie, a ani teraz v postavení  matky ma to neprešlo.  Pochádzam z Košíc a mám dve malé deti.  Rada píšem o veciach, témach a problémoch, ktoré sa ma osobne týkajú.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
tehotenstvo
Rodila som v Trenčíne. Čo by mohla zlepšiť jedna z najlepších pôrodníc na Slovensku?
30.05.2023   0
Moje rozhodnutie ísť rodiť do pôrodnice v Trenčíne ovplyvnil náš projekt Sprievodca pôrodnicami, v ktorom nemocnica každoročne získavala prvé priečky medzi odborníkmi.
5 vecí, ktoré je treba zmeniť na šestonedelí nielen v trenčianskej pôrodnici
29.05.2023   2
O celkovom dojme z pôrodnice neraz rozhodujú maličkosti. Ľudské drobnosti. Slušnosť. Ochota. Empatia.
Rodinné prídavky, materské a rodičovské príspevky, daňový bonus 2023 (prehľad pre rodičov)
26.05.2023   5
Rodičia majú nárok na rôzne peňažné dávky, príspevky, prídavky, daňový bonus... Tu nájdete prehľad peňažných dávok pre rodiča. Viete, že poistné na dôchodkové poistenie a zdravotné poistenie môže za rodiča platiť štát?
babetko
Ako by bábätko prebaľovala Mária Montessori
30.05.2023   0
Čo myslíte: používala by Montessori jednorazové plienky alebo by rodičov od nich odhovárala?
Kam mám to dieťa položiť?
27.05.2023   12
Kam ho mám uložiť, keď nespí? Kde mám to dieťa mať? Na zemi? V kolíske? Čo vlastne ono bude robiť, keď nebude spať?
Kedy sa deti začínajú smiať?
25.05.2023   0
Reflexne sa dieťa usmieva už v maternici. Cielene sa na vás usmeje niekedy medzi 6. a 12. týždňom života. Na tento úsmev čaká veľa mamín :-)
detské choroby
Infekčná mononukleóza
26.05.2023   0
S týmto vírusovým ochorením sa najatejšie stretávame na jar a na jeseň. Aké sú jeho prejavy, priebeh ochorenia, možné komplikácie, liečba a odporúčané diéty sa dozviete v tomto článku.
Bipolárna porucha v detstve a adolescencii
20.05.2023   1
U detí je mánia skôr obdobím extrémnej podráždenosti a deštruktívneho konania, než extrémneho šťastia. Depresia je u týchto detí sprevádzaná mnohými fyzickými problémami, častou absenciou v škole, zlými výsledkami.
Bolesť končatín
10.05.2023   1
Bolia ma nožičky... Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie? Otázky a odpovede – pátrajme po príčine bolestí:
auto
Chcete sa zoznámiť? Vypýtajte si Renault Austral na celé 2 dni.
26.05.2023   0
Zoznamka 365.Renault poskytuje možnosť výpožičky na 2 dni alebo 300 km.
Čo je aquaplaning a čo robiť keď sa do neho dostanete?
17.05.2023   0
Nejde o bežný šmyk na mokrej vozovke, ale o úplnú stratu priľnavosti pneumatiky. Aquaplaning príchádza bez predchádzajúcich varovných signálov.
6 stresových situácií, ktoré musíme zvládať s deťmi v aute
14.04.2023   1
S deťmi v aute musíte mať pri šoférovaní dvojitú porciu koncentrácie, pretože aj pri najmenšej nepozornosti riskujete bezpečnosť a zdravie vás všetkých. Odopína si stále pásy? Vypadol mu dudlík? ...Takto to zvládnete: