ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
DomaDoma

Čistá domácnosť aj bez chemikálií

 Miroslava Brindová   14.01.2017   0

Nie vždy musíte zásobovať svoj domov produktmi z drogérie na to, aby sa vám doma všetko ligotalo a žiarilo čistotou. Či už si vyberiete z čistiacich rád starých mám alebo z výberu, ktorý ponúkajú moderné technológie, vždy môžete obísť toxické nebezpečenstvo skryté vo farebných plastových fľašiach.

Foto: Ingimage.com

Na slovíčko s čistiacimi prostriedkami

Základné pravidlá uskladňovania čistiacich prostriedkov – mimo dosahu detí, ktoré radi ochutnávajú, oňuchávajú.

Ak máte preliate čističe v nádobách od potravín, napr. v plastových fľašiach od piva, vína alebo minerálky, tiež ich majte odložené na mieste, ktoré máte na to určené, ľubovoľný člen domácnosti sa totiž ľahko pomýli a napije sa z toho, čo by si dobrovoľne určite nevybral.

Pri upratovaní s chemikáliami nikdy nejedzte, nepite, ani nefajčite. Účinné látky sú totiž väčšinou horľavé a pri kontakte s kožou sa ľahko vstrebávajú do tela.

Foto: Ingimage.com

Zásady a kyseliny, ktoré sú prítomné vo výrobkoch na upratovanie majú leptavé účinky, čo je skvelé pre vašu rúru, no horšie pre vašu ústnu dutinu. Podpaľače ku grilu obsahujú uhľovodíky nebezpečné pri vdýchnutí, môžu spôsobiť až zápal pľúc.

Ak čistíte sifóny, nikdy ich po naliatí prípravku neuzatvárajte, po určitom čase môže dôjsť k chemickým reakciám, ktoré povedú k výbuchom.

Už nejedna žena mala zhorené obočie kvôli obyčajnému sobotňajšiemu upratovaniu – a to boli ešte tie lepšie prípady.

Ako za babkiných čias

Soľ dokážete v kuchyni efektívne využiť na odstránenie pripálenej špiny. Nahrejte miesto, kde je pripálenina a zoškrabkajte kefkou. Soľou pohltíte prebytočnú nežiaducu vlhkosť v komore, či šatníku.

Foto: Ingimage.com

K zoznamu šikovníkov si poznačte aj sódu bikarbónu, odstraňuje škvrny, vodný kameň a pohlcuje pachy. Pre lesk chrómových častí kuchyne a kúpeľne použite pomúčenú handričku.

Namiesto prípravkov na nábytok a podlahy skúste použiť studený čierny čaj, získate tým požadovaný lesk. Ak potrebujete náhradu produktov, ktoré pokryjú nábytok vrstvou proti prachu, použite zmes rastlinného oleja spolu s troškou vonnej esencie a vodou, naneste rozprašovačom a preleštite suchou handričkou. S oknami môžeme bojovať s pomocou prekrojenej cibule, ktorá nám odstráni zaschnutú špinu, na ich odmastenie vynikajúco funguje ocot.

Ocot je univerzálnou pomôckou pri mnohých znečisteniach, dokonca odstraňuje zápachy z chladničky, jeho roztok vyčistí aj kožené sedačky, ktoré následne doleštíme utierkou s pár kvapkami oleja. Ocot zafunguje aj v kuchyni a kúpeľni a zatočí s vodným kameňom. Pomôže pri rôznych tmavých ťažko odstrániteľných fľakoch – víno, krv, káva...

Ak nemáte k dispozícii ocot alebo vám vadí jeho počiatočný zápach, vymeňte ho za citrónovú šťavu, ktorá má obdobné účinky. Citrón je šikovný aj pri praní bielych záclon a obrusov, stačí na noc predtým namáčať do vody zmiešanej s citrónovou šťavou, môžete potom aj vyprať s kolieskami citróna pre lepší efekt.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
Vďaka doktorke v Banskej Bystrici mám na pôrod krásne spomienky
13.03.2019   0
Pôrod pre mňa zostal krásnou spomienkou. Všetko bolo skvelé, a to aj vďaka mladej doktorke, mladšej než ja. Tá im umožnila, aby bol synček Samko hneď po narodení pri mne. Hneď ako sa narodil, ešte neumytý a s pupočnou šnúrou, išiel ku mne na brucho.
babetko
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   2
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
Zo zdravých potravín môže dieťa takmer všetko
14.03.2019   0
„Ak zapneme filter s kľúčovými frázami „máme radi“, „pre deti“ a „zdravé“, tak z potravín môžeme deťom ponúknuť paradajky, uhorku, olivy, červenú cibuľu, cviklu, mrkvu, cuketu, karfiol, brokolicu, kvaku, batáty, zeler, strukoviny, ale aj obilniny ako bulgur, krúpy, pšeno, amarant, ryžu, vločky, vajíčka, sardinky, tuniaka, pstruha, treščiu pečeň, teľacie a morčacie mäso, mlieko, maslo, panenské oleje, kakao, škoricu, čokoládu či mandle. Z ovocia úplne všetko. Najmä drobné ovocie, ale pokojne aj exotické.“
Obilniny - zdravé recepty pre malých i veľkých
13.03.2019   0
Obilniny patria k základným a najdôležitejším potravinám ľudí. Bežne používaná biela múka a výrobky z nej a tiež biela ryža sú bohužiaľ bezcennými zdrojmi “mŕtvych” kalórií.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.