DomaDoma

Čistá domácnosť aj bez chemikálií

 Miroslava Brindová   14.01.2017   0

Nie vždy musíte zásobovať svoj domov produktmi z drogérie na to, aby sa vám doma všetko ligotalo a žiarilo čistotou. Či už si vyberiete z čistiacich rád starých mám alebo z výberu, ktorý ponúkajú moderné technológie, vždy môžete obísť toxické nebezpečenstvo skryté vo farebných plastových fľašiach.

Foto: Ingimage.com

Na slovíčko s čistiacimi prostriedkami

Základné pravidlá uskladňovania čistiacich prostriedkov – mimo dosahu detí, ktoré radi ochutnávajú, oňuchávajú.

Ak máte preliate čističe v nádobách od potravín, napr. v plastových fľašiach od piva, vína alebo minerálky, tiež ich majte odložené na mieste, ktoré máte na to určené, ľubovoľný člen domácnosti sa totiž ľahko pomýli a napije sa z toho, čo by si dobrovoľne určite nevybral.

Pri upratovaní s chemikáliami nikdy nejedzte, nepite, ani nefajčite. Účinné látky sú totiž väčšinou horľavé a pri kontakte s kožou sa ľahko vstrebávajú do tela.

Foto: Ingimage.com

Zásady a kyseliny, ktoré sú prítomné vo výrobkoch na upratovanie majú leptavé účinky, čo je skvelé pre vašu rúru, no horšie pre vašu ústnu dutinu. Podpaľače ku grilu obsahujú uhľovodíky nebezpečné pri vdýchnutí, môžu spôsobiť až zápal pľúc.

Ak čistíte sifóny, nikdy ich po naliatí prípravku neuzatvárajte, po určitom čase môže dôjsť k chemickým reakciám, ktoré povedú k výbuchom.

Už nejedna žena mala zhorené obočie kvôli obyčajnému sobotňajšiemu upratovaniu – a to boli ešte tie lepšie prípady.

Ako za babkiných čias

Soľ dokážete v kuchyni efektívne využiť na odstránenie pripálenej špiny. Nahrejte miesto, kde je pripálenina a zoškrabkajte kefkou. Soľou pohltíte prebytočnú nežiaducu vlhkosť v komore, či šatníku.

Foto: Ingimage.com

K zoznamu šikovníkov si poznačte aj sódu bikarbónu, odstraňuje škvrny, vodný kameň a pohlcuje pachy. Pre lesk chrómových častí kuchyne a kúpeľne použite pomúčenú handričku.

Namiesto prípravkov na nábytok a podlahy skúste použiť studený čierny čaj, získate tým požadovaný lesk. Ak potrebujete náhradu produktov, ktoré pokryjú nábytok vrstvou proti prachu, použite zmes rastlinného oleja spolu s troškou vonnej esencie a vodou, naneste rozprašovačom a preleštite suchou handričkou. S oknami môžeme bojovať s pomocou prekrojenej cibule, ktorá nám odstráni zaschnutú špinu, na ich odmastenie vynikajúco funguje ocot.

Ocot je univerzálnou pomôckou pri mnohých znečisteniach, dokonca odstraňuje zápachy z chladničky, jeho roztok vyčistí aj kožené sedačky, ktoré následne doleštíme utierkou s pár kvapkami oleja. Ocot zafunguje aj v kuchyni a kúpeľni a zatočí s vodným kameňom. Pomôže pri rôznych tmavých ťažko odstrániteľných fľakoch – víno, krv, káva...

Ak nemáte k dispozícii ocot alebo vám vadí jeho počiatočný zápach, vymeňte ho za citrónovú šťavu, ktorá má obdobné účinky. Citrón je šikovný aj pri praní bielych záclon a obrusov, stačí na noc predtým namáčať do vody zmiešanej s citrónovou šťavou, môžete potom aj vyprať s kolieskami citróna pre lepší efekt.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?