Búrame mýty – čím viac komôr, tým lepšie okno

Miroslava Brindová 1

Pred pár rokmi prišiel „boom“ v podobe výmeny starých drevených okien za moderné plastové. Dôvodov bolo mnoho, od účelovosti, praktickosti, cez tepelnú úsporu a samozrejme aj estetickejší vzhľad.

Ako šli roky ďalej, plastové okná sa začali medzi laickou verejnosťou deliť na lepšie a horšie na základe počtu komôr, ktoré by ste mohli vidieť, keby ste rám okna rozrezali a preskúmali tento prierez. Prekvapivo sa prišlo na to, že nie komory sú to, čo rozhoduje o skutočnej kvalite celých okien.

Komory v profile okna

Na trhu sme mohli nájsť okná s trojkomorovým systémom, ale aj s ôsmimi komorami. Ak sa pýtate, pri akom počte dosiahnete výsledky, ktoré po montáži svojich nových okien očakávate, pozrime sa na problematiku bližšie.

Komory v profile okna sa počítajú v smere prevažujúceho prúdenia tepla, to znamená, z vnútra smerom von. Éra plastových okien začínala s trojkomorovými oknami, ktoré momentálne na predajniach ani nenájdete, najnižším štandardom sú päťkomorové okná, pričom okná s ôsmimi komorami sa posunuli na akýsi piedestál tepelnej izolácie domu.

Tieto počty však v konečnom dôsledku nie sú až tak smerodajné, čo sa týka finálneho výsledku. Okná majú jednotlivé komory také úzke, že pokiaľ aj zvýšime počet komôr v okne, nemá to žiadny relevantný účinok pre tepelnú izoláciu, dokonca môže nastať obrátený efekt. V tomto prípade má najväčší význam stavebná hĺbka okien, tá by mala úmerne rásť s počtom komôr. Jednoducho si to predstavíte tak, že napríklad 5 komorové okno by malo mať stavebnú hĺbku profilu aspoň 70 mm a pri najčastejšie používanom 6 komorovom okne je hodnota vyššia – stavebná hĺbka profilu rastie na aspoň 80 mm. Najvyššie hodnoty stavebnej hĺbky sa približujú k 90 mm. 

Pri výbere sa preto u predajcu informujte, akú má vaše budúce okno stavebnú hĺbku v pomere k počtu komôr. Komory boli považované za garant tepelnej izolácie práve vďaka tomu, že medzi komorami je vzduchová medzera, a vzduch izoluje teplo najlepšie. Ani 20 úzkych komôrok však nezaručí taký efekt, ako šesť komôr v dostatočnom rozmere vzhľadom na celkové rozmery okna.

Na čo sa pri oknách zabúda

Výrobcu okien sa pýtajte na tri veci – počet tesnení okna, akým sklom disponuje a aký dištančný rámik si zvoliť. Cenové rozdiely pri týchto položkách nie sú až také markantné, ako sa môže zdať, pri výbere kvalitných prvkov sa vám investícia rýchlo vráti. Čo sa týka tesnenia okna, najväčšia strata tepla je pozorovaná v miestach takzvanej funkčnej špáry – bod styku okenného rámu a okenného krídla.

Úlohou funkčnej špáry je zabezpečiť odvod kondenzačnej vody cez odtokové kanáliky preč, do exteriéru. Dvojité tesnenia sú neefektívne, lebo často spôsobujú neželané rosenie okien zvnútra, pretože chladný vzduch z exteriéru sa cez odtokové kanáliky dostáva až k tesneniu umiestnenému z interiérovej strany. Voľba trojitého tesnenia je lepšia, vďaka stredovému tesneniu, to bráni spomínanému javu, nebude vám zatekať voda na parapetu a je to preventívny krok pre rosenie rámov okien.

Ďalší výber nastáva pri voľbe typu skla. Dvojsklo alebo trojsklo? Sledujte v parametroch hodnotu U, tá vyjadruje tepelnoizolačnú vlastnosť skla, platí tu, že čím je hodnota U menšia, tým lepšie. Pri dvojsklách sa hodnota U pohybuje okolo 1, trojsklá disponujú hodnotou 0,5 – 0,6, čo znamená polovicu úspory tepelnej energie. Hovorí Rastislav Svečula (vedúci obchodného útvaru Saint-Gobain Glassolutions Nitrasklo):

„Chceme, aby nám čo najmenej tepla unikalo z interiéru a aby sme čo najviac tepla získali prostredníctvom slnečného žiarenia. Treba voliť sklá s tepelnoizolačnými vlastnosťami a vysokým solárnym ziskom. Napríklad typ zasklenia Climatop Lux ponúka skvelú energetickú vyváženosť. Cez takéto zasklenie nám prenikne do obytných miestností až 73% slnečného svetla vďaka sklu s nízkou emisivitou. To sa vyznačuje aj optickou čistotou, čo ocenia najmä ženy, ktoré sa starajú o čistenie okien.“

V neposlednom rade sa informujte o dištančných rámikoch. Je to časť, ktorou sú izolačné sklá v mieste okrajového spoja držané „na dištanc“. Medzi sklami tak vzniká priestor naplnený vzduchom alebo plynom, čo predstavuje zvýšenie tepelnoizolačných vlastností. Rozhoduje o tom materiál, z ktorého je dištančný rámik vyhotovený.

V minulosti sa používal najviac hliníkový rámik, no pre vysokú tepelnú vodivosť ho nahradili nerezové, kombinované nerezom a plastom a plast vystužený sklenenými vláknami, čo je v súčasnosti najlepšia voľba. „Dištančný rámik Swisspacer Ultimate sa vyznačuje optimalizovaným odporom proti prechodu tepla, čím môžeme ušetriť až 5% nákladov na vykurovanie. Chránime tak svoj rozpočet a zníženými emisiami CO2 aj životné prostredie. Výrazne znižuje nebezpečenstvo vytvárania pary na okraji skla,“  hovorí Rastislav Svečula.

Pri výbere budúcich okien sa nehanbite ísť do predajne s papierikom, na ktorom budete mať vypísané všetky požiadavky, ktoré od budúceho okna požadujete. Veľa sa pýtajte a nechajte si vysvetľovať, stojte si za svojím, pokiaľ chcete ušetriť, nech vám všetky súčasti okna nakombinujú podľa vašich predstáv.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Myslím, si že článok má v mnohých ohľadoch pravdu, keď som vyberal u vekry okná, tak som na veľa tých vecí (čo sú v článku) dával pozor a som za to rád, ale čo je podľa mňa rovnako dôležité je, ako budú okná usadená do stavebných otvorov. Môžete mať totiž najkvalitnejšie okná na trhu a keď vám je niekto zle zasadia, tak s tým nič neurobíte, toto našťastie nie je náš prípad, ale známi majú podľa mňa celkom dobrá okná, ale na dvakrát okná usadzovali, takže si myslím že všetko súvisí so všetkým .

Pridaj komentár