ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
DomaDoma

Búrame mýty – čím viac komôr, tým lepšie okno

 Miroslava Brindová   29.06.2014   1

Pred pár rokmi prišiel „boom“ v podobe výmeny starých drevených okien za moderné plastové. Dôvodov bolo mnoho, od účelovosti, praktickosti, cez tepelnú úsporu a samozrejme aj estetickejší vzhľad.

Ako šli roky ďalej, plastové okná sa začali medzi laickou verejnosťou deliť na lepšie a horšie na základe počtu komôr, ktoré by ste mohli vidieť, keby ste rám okna rozrezali a preskúmali tento prierez. Prekvapivo sa prišlo na to, že nie komory sú to, čo rozhoduje o skutočnej kvalite celých okien.

Komory v profile okna

Na trhu sme mohli nájsť okná s trojkomorovým systémom, ale aj s ôsmimi komorami. Ak sa pýtate, pri akom počte dosiahnete výsledky, ktoré po montáži svojich nových okien očakávate, pozrime sa na problematiku bližšie.

Komory v profile okna sa počítajú v smere prevažujúceho prúdenia tepla, to znamená, z vnútra smerom von. Éra plastových okien začínala s trojkomorovými oknami, ktoré momentálne na predajniach ani nenájdete, najnižším štandardom sú päťkomorové okná, pričom okná s ôsmimi komorami sa posunuli na akýsi piedestál tepelnej izolácie domu.

Tieto počty však v konečnom dôsledku nie sú až tak smerodajné, čo sa týka finálneho výsledku. Okná majú jednotlivé komory také úzke, že pokiaľ aj zvýšime počet komôr v okne, nemá to žiadny relevantný účinok pre tepelnú izoláciu, dokonca môže nastať obrátený efekt. V tomto prípade má najväčší význam stavebná hĺbka okien, tá by mala úmerne rásť s počtom komôr. Jednoducho si to predstavíte tak, že napríklad 5 komorové okno by malo mať stavebnú hĺbku profilu aspoň 70 mm a pri najčastejšie používanom 6 komorovom okne je hodnota vyššia – stavebná hĺbka profilu rastie na aspoň 80 mm. Najvyššie hodnoty stavebnej hĺbky sa približujú k 90 mm. 

Pri výbere sa preto u predajcu informujte, akú má vaše budúce okno stavebnú hĺbku v pomere k počtu komôr. Komory boli považované za garant tepelnej izolácie práve vďaka tomu, že medzi komorami je vzduchová medzera, a vzduch izoluje teplo najlepšie. Ani 20 úzkych komôrok však nezaručí taký efekt, ako šesť komôr v dostatočnom rozmere vzhľadom na celkové rozmery okna.

Na čo sa pri oknách zabúda

Výrobcu okien sa pýtajte na tri veci – počet tesnení okna, akým sklom disponuje a aký dištančný rámik si zvoliť. Cenové rozdiely pri týchto položkách nie sú až také markantné, ako sa môže zdať, pri výbere kvalitných prvkov sa vám investícia rýchlo vráti. Čo sa týka tesnenia okna, najväčšia strata tepla je pozorovaná v miestach takzvanej funkčnej špáry – bod styku okenného rámu a okenného krídla.

Úlohou funkčnej špáry je zabezpečiť odvod kondenzačnej vody cez odtokové kanáliky preč, do exteriéru. Dvojité tesnenia sú neefektívne, lebo často spôsobujú neželané rosenie okien zvnútra, pretože chladný vzduch z exteriéru sa cez odtokové kanáliky dostáva až k tesneniu umiestnenému z interiérovej strany. Voľba trojitého tesnenia je lepšia, vďaka stredovému tesneniu, to bráni spomínanému javu, nebude vám zatekať voda na parapetu a je to preventívny krok pre rosenie rámov okien.

Ďalší výber nastáva pri voľbe typu skla. Dvojsklo alebo trojsklo? Sledujte v parametroch hodnotu U, tá vyjadruje tepelnoizolačnú vlastnosť skla, platí tu, že čím je hodnota U menšia, tým lepšie. Pri dvojsklách sa hodnota U pohybuje okolo 1, trojsklá disponujú hodnotou 0,5 – 0,6, čo znamená polovicu úspory tepelnej energie. Hovorí Rastislav Svečula (vedúci obchodného útvaru Saint-Gobain Glassolutions Nitrasklo):

„Chceme, aby nám čo najmenej tepla unikalo z interiéru a aby sme čo najviac tepla získali prostredníctvom slnečného žiarenia. Treba voliť sklá s tepelnoizolačnými vlastnosťami a vysokým solárnym ziskom. Napríklad typ zasklenia Climatop Lux ponúka skvelú energetickú vyváženosť. Cez takéto zasklenie nám prenikne do obytných miestností až 73% slnečného svetla vďaka sklu s nízkou emisivitou. To sa vyznačuje aj optickou čistotou, čo ocenia najmä ženy, ktoré sa starajú o čistenie okien.“

V neposlednom rade sa informujte o dištančných rámikoch. Je to časť, ktorou sú izolačné sklá v mieste okrajového spoja držané „na dištanc“. Medzi sklami tak vzniká priestor naplnený vzduchom alebo plynom, čo predstavuje zvýšenie tepelnoizolačných vlastností. Rozhoduje o tom materiál, z ktorého je dištančný rámik vyhotovený.

V minulosti sa používal najviac hliníkový rámik, no pre vysokú tepelnú vodivosť ho nahradili nerezové, kombinované nerezom a plastom a plast vystužený sklenenými vláknami, čo je v súčasnosti najlepšia voľba. „Dištančný rámik Swisspacer Ultimate sa vyznačuje optimalizovaným odporom proti prechodu tepla, čím môžeme ušetriť až 5% nákladov na vykurovanie. Chránime tak svoj rozpočet a zníženými emisiami CO2 aj životné prostredie. Výrazne znižuje nebezpečenstvo vytvárania pary na okraji skla,“  hovorí Rastislav Svečula.

Pri výbere budúcich okien sa nehanbite ísť do predajne s papierikom, na ktorom budete mať vypísané všetky požiadavky, ktoré od budúceho okna požadujete. Veľa sa pýtajte a nechajte si vysvetľovať, stojte si za svojím, pokiaľ chcete ušetriť, nech vám všetky súčasti okna nakombinujú podľa vašich predstáv.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Ales napísané 25.01.2017 15:36

Myslím, si že článok má v mnohých ohľadoch pravdu, keď som vyberal u vekry okná, tak som na veľa tých vecí (čo sú v článku) dával pozor a som za to rád, ale čo je podľa mňa rovnako dôležité je, ako budú okná usadená do stavebných otvorov. Môžete mať totiž najkvalitnejšie okná na trhu a keď vám je niekto zle zasadia, tak s tým nič neurobíte, toto našťastie nie je náš prípad, ale známi majú podľa mňa celkom dobrá okná, ale na dvakrát okná usadzovali, takže si myslím že všetko súvisí so všetkým .

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   1
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.