DomaDoma

Biozáhrada. Dá sa bez chémie?

 Mária Kohutiarová   06.04.2014   1

Je jedno, prečo sa rozhodnete pestovať bio. Jedni to robia preto, lebo sú leniví striekať a polievať a kopať dokola. Druhí preto, lebo sú informovaní a neželajú si zamoriť ani seba, ani zem, nieto ešte to, čo majú dať do úst. Ďalší len jednoducho majú odpor voči chémii a argumentujú tým, že keď to fungovalo za čias našich dedov, musí aj teraz.

V každom prípade: výmena grifov nie je nikdy na škodu. Nech sa páči, je práve čas.

Sadíme. Aké druhy zeleniny si pomôžu navzájom?

V biozáhrade sú si rastliny navzájom kamoši a vedia si byť pomocou. Natoľko, že nám jednoduchá kombinácia rastlín pomôže vylúčiť z ich pestovania chémiu. Potrebné je len vedieť správnu kombináciu, čo s čím vedľa seba nasadiť. Ak ste ešte nenasadili všetko, skúste inak.

Mrkva a petržlen: prospieva prítomnosť kôpru. Okrem toho, že zlepšuje jej chuť, odháňa jej aj škodcov. Dobrým spoločníkom je aj cibuľa alebo cesnak, ktorých vôňu neznesie mínerka mrkvová. Odporúča sa teda striedať riadky mrkvy s riadkom cibule či cesnaku. Nič nepokazíte ani sponom mrkva – špenát – petržlen.

Cibuľa veľmi dobre poslúži aj šalátu, k cesnaku nasaďte aksamietnicu. Inak dosť háklivé uhorky potrebujú spoločnosť kukurice, slnečnice, hrachu alebo kôpru. Uhorky navyše neplejte rovnako ako paradajky –  obe potrebujú vlahu a pri narušenej pôde ožltnú a prestanú rodiť.  

Paradajky bývajú pýchou záhradkára, ak ich túžite mať pekné, dajte im do spoločnosti reďkovku, šalát alebo určite bazalku. Klasická zostava paradajky – paprika je tiež osvedčená ako biozáhradkárska. Vykašlite sa na vzhľad „vzornej“ záhrady, prežite poznámky svokry a susedov: bioparadajky najlepšie rastú v burine, kedy nedostanú pleseň.

Cibuľa si napodiv dobre rozumie v spoločnosti jahôd, tekvice alebo uhoriek. Rovnako dobre jahodám prospeje aj susedstvo cesnaku. Hrach vystriedajte s mrkvou alebo uhorkami. Zdravý pór skombinujte so zelerom alebo šalátom, ak ste sa odhodlali na kapustu, pridajte k nej fazuľu. Cuketa bude prospievať v spoločnosti špenátu alebo kukurice.

Bylinky nielen pre nás

Bylinky babky zelinárky nie sú len na zimu do čaju – v biozáhrade majú svoje presné miesto a poslanie a ich rast v záhrade je ozaj dva v jednom.

Levanduľa odpudzuje vošky od ruží a znechucuje mravce pochodovať v jej dosahu. Mäta akéhokoľvek druhu je tiež antivošková, chráni zeleninu pred skočkami a zlepšuje chuť rajčín. Dúška tymiánová vysadená kdekoľvek v zelenine či medzi kvetmi je ako stopka pre slimáky a slizniaky. Lem záhonu z pažítky ochráni rastliny pred múčnatkou, navyše chráni jahody pred plesňou sivou a ruže pred čiernou škvrnitosťou.

zdroj: freeimages.com

Fenikel povoláva užitočný hmyz na hriadku, kde by mohli šarapatiť molice, aby ich zlikvidoval. Bazalka neprospieva len rajčinám, ale aj cuketám a uhorkám. Už som aj ja pochopila, prečo svokra všade sadila aksamietnice: odpudzujú háďatká od zemiakov, ochránia jahody, cibuľoviny, ruže a prosperujú pri nich rajčiny.

Rovnako zázračná je aj kapucínka: okrem toho, že lem z nej na hriadkach odpudzuje rast pýru a buriny, zo skleníka vie vyhnať molice, z hriadok vošky, húsenice, mravce, myši a slimáky. Rovnakú silu má voči škodcom aj nechtík. Ak pestujete hlúboviny, nezabudnite k nim prisadiť šalviu alebo saturejku. Už viete, prečo sú teda bio záhony také farebné a „nesúrodé“?

Tipy pre kvalitnú záhradu

Nepolievať. Ak máte byť celkom bio, nechajte rastliny, nech si pomôžu s tým, čo je v zemi. Na počudovanie to majú aj naše mamy vyskúšané. Vyrástlo aj vtedy, keď sa zdalo, že sucho je neúnosné.

Sadiť v predstihu: vo februári už môže byť v zemi šalát, na jeseň cesnak a špenát. Predstihnete všetkých.

Vošky v záhrade – kdekoľvek – stačí miesto postreku poriešiť voľnými vízami pre lienky&: ale s tým, že sťahovať ich musíte na miesto postihnutia vy ručne... Lienky nehryzú, nie sú ťažké a efekt stojí za to.

Nechce sa vám stále polievať a kopať? Mulčujte! Znamená to, že okolo rastlín, ktoré to dovolia, nasypte preschnutú pokosenú trávu – udrží vlhkosť a tiež vám pomôže zbaviť sa vyrastania buriny.  Nezasypte však tesné okolie rastlinky, nechajte jej priestor na dýchanie. Pozor, mulč by mal byť bez semien a burinových častí. Mulčovať môžete so slamou, senom, posekanými konárikmi či kôrou, môže sa aj vytrhnutá burina nechať ležať koreňmi hore popri zelenine. Jednoduchým mulčom je kartón, ale nefarbený. Hodí sa na zakladanie hriadok – stačí ho len položiť na pôdu, urobiť dierku tam, kde treba niečo nasadiť, vložiť priesadu, a už len polievať. Kartón sa časom rozloží, zabráni rastu buriny. Mulčovanie bráni odparovaniu vody a rozložený mulč vráti zemi to, čo potrebuje a čo z nej vzala burina.

Hnojiť sa dá aj popolom z kachlí.. treba ho len potom prisýpať do kompostu alebo rozsypať na hriadky, kde sám vsiakne pri daždi do zeme.

Máte mravce v záhrade? Pomôžte si práškom do pečiva – posypte ich cestičky a máte pokoj. Nezabudnite však po daždi procedúru zopakovať.

A to by už aj stačilo. Hor sa do záhrady, aby ste stihli aspoň niečo z tohto tento rok zrealizovať a vyskúšať. Samozrejme, nezabudnite hlásiť aj vaše grify a skúsenosti.

Z fóra spracovala Mária Kohutiarová

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Jana napísané 14.04.2014 17:47

super, super, paci sa mi to. ja mulcujem pod jahodami pokosenou travou. ale ze to nemam davat az ku korienkom k rastline som nevedela, tak si dam na to bacha.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?