DomaDoma

Bezpečne v obývačke

 Anna Mišinová   27.03.2001   0

Bezpečne v obývačke

V obývačke podobne ako v kuchyni trávi rodina najviac spoločného času. Pre rodičov je však často problém zariadiť ju tak, aby bola bezpečná pre dieťa a zároveň, aby v nej mohli byť obľúbené a cenné predmety.

Zo začiatku, kým dieťa dokáže rozoznávať čo môže a čo nie, odporúčame urobiť nasledovné opatrenia:

Kvety

ak máte záľubu v kvetoch, skontrolujte, či listy vašich kvetov nie sú jedovaté a nemajú ostré pichľavé hrany; odporúčame ich aspoň dočasne umiestniť mimo dosahu detí.

Toxické látky

 • ak máte v obývačke alkohol, cigarety, zápalky alebo zapaľovače, uložte ich na dieťaťu nedostupné miesto

Elektrické zariadenia

 • odstráňte z dosahu dieťaťa predmety, ktoré na seba môže ľahko prevrátiť – sošky, vázy, ľahké poličky s knihami, CD stojany
 • elektronické zariadenia ako vežu, televízor a pod. umiestnite do horných častí nábytku, mimo dosahu dieťaťa
 • hračky a veci patriace dieťaťu nenechávajte na viditeľných miestach v horných častiach nábytku, na okennej rímse a pod.; dieťa by sa za nimi mohlo chcieť vyštverať
 • elektrické šnúry a dlhé káble umiestnite za nábytok alebo pod koberec, aby sa dieťa o ne nepotklo, nehralo sa s nimi alebo na seba nestiahlo dané zariadenie
 • ak zvyknete v obývačke žehliť, po skončení uložte žehličku na dieťaťu nedostupné miesto a dbajte na to, aby z nej nevisela elektrická šnúra

Nábytok

 • v prípade, že nábytok v obývačke má hranaté rohy, aj tu odporúčame plastové chrániče
 • ak máte nábytok s početnými zásuvkami, odporúčame používať detské poistky; nikdy neviete, obsah ktorej zásuvky dieťa preskúma
 • ak máte uzamykateľný nábytok, odporúčame Vám ho zamkýnať a kľúčiky ukladať mimo dosahu detí; malé kľúčiky sú nebezpečné aj z toho dôvodu, že dieťa ich môže prehltnúť
 • ak sú v obývačke balkónové sklenené dvere, odporúčame Vám dať na ne ochrannú vrstvu proti rozbitiu skla a bezpečnostnú poistku proti otvoreniu
 • ak máte v obývačke kozub alebo krb, dajte pred neho ochrannú mrežu, ktorá dieťaťu nedovolí priblížiť sa k ohňu
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?