DomaDoma

Bezpečne v detskej izbe

 Anna Mišinová   10.03.2001   1

Bezpečne v detskej izbe

Detská izba je miestom, kde dieťa poväčšine trávi najviac času, najmä do prvého roku života.

Avšak, aby táto izbička bola nielen krásna, ale aj bezpečná, odporúčame Vám nasledovné:

Nábytok v detskej izbe

 • nábytok v detskej izbe by nemal byť ľahký, skonrolujte, či je stabilný, alebo pripevnený o stenu (knižnice, vyššie poličky) aby ho dieťa na seba neprevrhlo;
 • pohyblivé predmety umiestnite mimo dosahu dieťaťa a uprednostňujte nábytok s oblými hranami
 • pri poschodovej posteli kontrolujte výšku zábradlia na hornej posteli a snažte sa zabezpečiť aj rebrík tak, aby naň menšie dieťatko nemohlo vyliezť 
 • ak chcete dieťaťu zvýšiť polohu hlavičky pri spaní, vankúš nedávajte na, ale pod plachtu
 • pri prebaľovaní majte veci potrebné na prebaľovanie v tesnej blízkosti, nie však priamo nad prebaľovacím stolom (mohli by padnúť na dieťa); pri prebaľovaní dieťa nikdy nenechávajte bez dozoru, mohlo by sa skotúľať a spadnúť
 • ak má detská postieľka jednu stenu zasúvateľnú, jej spony by mali byť pevné, aby ich dieťa nemohlo uvoľniť a zacviknúť si pritom prsty
 • postieľka by mala byť dostatočne hlboká, aby sa z nej dieťa nemohlo dostať von; medzery na nej by mali byť úzke, aby si do nich dieťa nezacviklo hlavičku

Elektrické zariadenia

 • uprednostňujte svietidlá pevne závesné na strope alebo stene; nepoužívajte voľne stojace lampy
 • ak je detská izba vyhrievaná elektrickým alebo plynovým telesom, nenechávajte v nej dieťa bez dozoru
 • ak izba slúži deťom s rozdielnym vekom, dbajte aj na schovanie elektrických káblov od počítača, nabíjačky na mobil.
 • používajte záslepky na elektrické zásuvky

Ostatné zásady bezpečnosti v detskej izbe

 • v detskej izbe nepestujte na zemi kvety
 • na oknách majte detské bezpečnostné poistky proti otvoreniu
 • pri menších súrodencoch dávajte pozor na malé súčiastky stavebníc "veľkáčov", na dostupné fixky, ceruzky, voskovky, modelárske náčinie, ale aj toxické látky v kozmetike: malovátka, laky na nechty, odlakovače na nechty, spreje...
Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
abby napísané 28.12.2017 13:58

Pre bezpecnejsiu detsku izbu je perfektné dať na zem parklon podložku pre mäkšie pristátie na zadočku prípadne ksichtíku a taktiež ak chcete hypoalergénne prostredie pre vývoj vášho dieťaťa nakoľko parklon stačí opláchnuť a osušiť a je čistá. My sme si náš bledomodrý kúpili cez lalalukids.com a máme ho asi rok doma a ešte stále je ako nová zwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
10 krokov podpory raného kontaktu
16.07.2019   0
Zamysleli ste sa pred pôrodom, ako by mali vyzerať vaše prvé minúty, hodiny, dni s bábätkom tesne po narodení? Ako by ste si ich predstavovali? Ako sa po pôrode začína dojčenie? Čo je to samoprisatie, bonding, "koža na kožu"? Prečítajte si v článku, ako má vyzerať podpora raného kontaktu medzi matkou a novorodencom po pôrode.
Gynekológ varuje: Nedostatok horčíka v tehotenstve zvyšuje riziko astmy a ekzému u detí
12.07.2019   0
Nedostatok horčíka môžeme mať z viacerých príčin. Samé si ho spôsobujeme rôznymi diétami, jednostrannou stravou či konzumáciou polotovarov. Hnačky a zvracanie ho zase nadmerne vylúčia. V prípade tehotnosti však jeho potreba značne narastá.
Ako liečiť opuchy nôh v tehotenstve - babské rady
09.07.2019   0
Zábal na nohy môžete aplikovať pred spaním, ale pokojne aj počas noci. Pomôže najmä v dňoch, keď teplomer aj vo večerných hodinách ukazuje tridsať stupňov. Na zábal vyskúšajte ľanovú utierku, mäkký uterák či bavlnenú plienku. Zmiešajte teplú vodu a ocot v pomere 1:1 a namočte doňho napríklad osušku. Omotajte ju okolo chodidiel. Nohy si vyložte na zrolovanú prikrývku a nechajte odpočívať.
babetko
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
O pokryteckom kojení
11.07.2019   27
Akoby nás mátala revolta voči generácii našich mám, ktoré sa hádam rad radom kolektívne dohodli, že už po troch mesiacoch majú „málo“ mlieka, „slabé“ je a pochabo nám zapchali ústa fľašou, z ktorej len tak tieklo sunarom ako potokom.
Nerob z toho vedu!
08.07.2019   1
Nerob z toho vedu - vraví mi muž, keď sa do preplneného kufra snažím napchať ďalšiu náhradnú vrstu oblečenia. Nerob z toho vedu - vraví, keď pred odchodom zúfalo hľadám plyšového krtka. Nesúhlasím, prežiť cestu na dovolenku je naozajstná veda.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.